Zámek se chystá na příjezd paní kněžny, co zdědila panství, mlynář je zamilovaný do Haničky, stejně jako vodník z náhonu, učitelský si chce stěžovat na svou chudobu vrchnosti a muzikant Klásek utíká před manželkou. Zdánlivě všechno jako od Jiráska. To by ovšem nesměl správce, drába, vodníka Michala i Kláska hrát Josef Dvořák, Hanička by nesměla postrádat části spodního prádla, komorník Franz by nesměl mít podezřelou zálibu ve svém barokním oblečku a paní kněžna (která panství dostala v restituci) by neměla propadat v bezděčné (a nehrané) záchvaty smíchu. (YSantiago)

D.Moore

Na můj vkus místy až zbytečně moc praštěné a plné (v té době v divadle i filmu bohužel stále populárnějších) různě laciných vtipů a narážek na minulý režim i na sex, zde především na Haniččino bujné poprsí. Není to ovšem takové zvěrstvo jako Ringo Čechova Dívčí válka. Typický herecký projev Josefa Dvořáka může pro jednoho diváka Boje o lípu znamenat největší klad, pro jiného zase největší zápor. Já se řadím do druhé skupiny. Dvořák totiž potřebuje pevně daný scénář (Cirkus Humberto, Hospoda, Návštěvníci), jinak se utrhne ze řetězu a dopadne to jako tady. Příklad: Diváci se smějí vtipu, který ve hře měl skutečně být. Spokojí se s tím Josef Dvořák? Ne. On totiž jakmile vidí, že jeden fór zabodoval, potřebuje hned přijít s dalším, improvizovaným... A ne tak dobrým. Pro ostatní herce to musí být něco příšerného - nezbývá jim tedy než se smát a přitom čekat, až se diváci dosmějí, až dotleskají, a hlavně až si Dvořák uvědomí, že už toho bylo dost a že by hra mohla zase pokračovat. ()

Idaho

Necitlivý sestřih divadelního představení. Dvořák přehrává všechny a krade si představení pro sebe, a to nejen díky tomu, že hraje čtyři role. Ale to byl asi záměr. :) ()

dr.fish

Je tam kousek klasiky, ale je to hlavně Josef Dvořák, ve svém "snesitelném období", kdy byl ještě vtipný a měl nápady. Kdo ho nesnáší, možná by se měl na Lucernu podívat, býval to dobrý komik. Shlédnuto bezprotředně po Lucerně K.Lamače, obojí slušný nadprůměr. 70% ()

vitekpe

Ja nemam rad divadlo samo o sobe, natoz, kdyz se u "komedie" ani jednou nezasmejete. Vtipy jsou na urovni lidove a nebo radobypoliticke, coz nevim, zda v roce 1994 bylo jeste in...ale asi jo, dle zaberu do divactva. No, pro me jedinym svetlym bodem byla roztomila Radka Stupkova, ktera hrala Hanicku a byl na ni hezky pohled. ()

mi-ib

Dvořákova asi nejklasičtější a nejlepší věc. I když ostatní jsou také prima, tak tohle představení Dvořákova ansámblu je určitě nejlepší. ()

ostravak30

Bohužel musím souhlasit s kolegy níže. Na můj vkus je to také až moc praštěné. Omlouvám se, že s drobnými úpravami používám prakticky stejnou větu kolegy D.Moore, ale on to vystihl. Moc ulítlé, praštěné a tím pádem trochu zamotané. Pana Dvořáka mám rád a je to vynikající herec, ale zde si z toho opravdu dělá svou exhibici a show, které se možná v devadesátém pátém lidi smáli, ale dneska mi to přijde moc chaotické. Když občas herec improvizuje a udělá nějakou blbůstku nebo úskok mimo text čímž pobaví lidi, jako třeba M. Donutil ve Sluha dvou pánů, je fo fajn. Když tak ale činí celý divadelní kus, začínáte být přejezení a už vám to tak nechutná. I na Pavlíně Filipovské bylo vidět, že poprvé se smála, když ji Dvořák nechtěl pustit ke slovu, po druhé už byl její úsměv ale ten tam. Moc pan Dvořák přehrává a z Lucerny toho moc nezůstalo. Záznam je navíc sestřižen tak, že evidentně část chybí. Což je jako, kdybyste četli první půlku knihy a pak posledních dvacet stran. Takový záznam mi nedává mnoho smyslu proč jej vysílat. ()

HellFireFery

Hra jako taková není zrovna originální a zajímavá, ale díky panu Dvořákovi se drží na špici českých divadelních výtvorů. Samozřejmě u mě vítězí hry od velikána Járy Cimrmana a perfektní "Sluha dvou pánů" s Miroslavem Donutilem, ale Josef Dvořák má takové hlody, že rádi odpustíte i mírně laciné vtípky. Ale pravda - nebýt jeho, tak dávám tak o dvě hvězdy méně. ()

Legie

Divadelní představení s Josefem Dvořákem mají svoji neopakovatelnou atmosféru. Je to jeden z mála herců u kterých jsem se snažil jít na všechna představení kam jsem se dostal. ()

pájap

pro d.moora-máš taky pravdu .tady je potřeba si uvědomit v jaké době se představení hrálo a pro jaké publikum....a hlavně ..je to one man show pepy dvořáka....lidi i spoluherci s tim počítají a líbí se jim to..viz.p.filipovská........,.super.. ()

Ginnidlo

Ani nechci vědět, jaké sankce musel Dvořák dostat za vlastní vsuvky v představení:-) Krásná ukázka českého humoru, kdy i z hrozné politické doby si umíme udělat prču. těch narážek na minulý (pro ně tenkrát nedávný) režim a politiku:-) A ještě předělat klasiku jako je Lucerna. Krásný kousek, s nádherným obsazením a bravurním výkonem pana Dvořáka a jeho rolí. Památné scény jsou s rozhozenou kněžnou "A co vy tu, a co vy tu a co vy tu a Vy tu co??" Nesmí chybět ani Hanička a její ehm."A s tímhle vy běháte? No na to se jdu podívat. Ti poddaní si žijou" Ale nejlepší výkon podle mě podal Dvořák , když hrál vodníka:-) Pravá, levá, levá, pravá...provádíme staré obraty, podle nových rozkazů...a takhle bych mohla odvykládat celé představení. Hláška za hláškou..neznám žádný film, žádné jiné představení, které by se z hlášek dalo poskládat celé a kde si je lidi pamatují. "Mlynáři, já věším samé červené..no jo, to máme zažité." "A vy neznáte Potěmkina? úúúžasný architekt" ()