Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Arsene

Zamotané příběhy pár namaskovaných postav, které se prý ovlivňují v čase. Já jsem přitom, po vzdání se vepřových hodů spolu s dalším pivem v hospodě a běhu mlhou Budějovickými ulicemi do kinosálu na poeticky nazvané sídliště Máj, očekával dokonalou přehlídku cirrů, altostrattů a cummulonimbů. Jeden chlapík napíše deník, druhý si ho přečte a zkomponuje nadpozemskou symfonii, jenže jeho zaměstnavatel s nim vyjebe, ale ne doslova, a to ho dovede až do vany se svým mozkem rozuteklým po koupelně. Do toho Halle Berry s Tomem Hanksem něco odhalují, na postapokalyptické Zemi se skrývají před maskovanými jezdci na koních a pak ředí konec na úplně jiné planetě ve vesmíru. Tedy žádný osamělý a umírající Tom u dohořívajícího ohně lidské existence na naší domovské planetě. Jídlonoška z budoucnosti, ve které je otroctví definitivně obnoveno, se stává ústřední tváří odporu vůči vykořisťovatelskému fast-foodovému systému, nakonec je z ní náboženská ikona, takže u mně dobrý. Příběh starého ztroskotance, který spolu se svými přáteli spřádá vychytralý plán na útěk z domova pro odložené seniory, svou komičností mezi ostatní nezapadá, sám o sobě je ale snad nejlepší. Prostě skutky a následky, podtrženo, sečteno. ()

Chuppa

Po druhé projekci ke které jsem se odhodlal asi po 8 letech dává film přeci jen větší smysl a zvedám hodnocení o jednu hvězdu! ()

For Fun

I dnes se může stát, že dokonalá vizuální stránka filmu nepřevládne nad scénářem,ba dokonce funguje v jeho službách. pro mě plnohodnotný filmový zážitek, 170 minut uteklo jako voda a až budu mít peníze, půjdu se na to podívat znovu, abych doladil všechny své nabyyté teorie a dojmy. ()

smajliss

Jeden z nejsložitějších filmů, které jsem kdy viděl. Rukopis Wachowských je tam znát, je tam trochu cítit Matrix. Pět hvězdiček nemůžu dát, kvůli vyvrcholení filmu, které tam v podstatě není a tak divák stále čeká, ale nic nepřichází. Kupodivu délka filmu vůbec nevadí a celou dobu se na to příjemně kouká. Doporučuju opakované shlédnutí. ()

Suzie1

Ty tři hodinky se dají přežít v kině, ale doma bych u toho asi nevydržela. Když už se ale člověk prokousá ke konci, stojí to za to. Možná bych čekala malinko víc wow-pocit po skončení, ale stejně furt dost dobrý. Asi (určitě) potřebuju ještě jedno shlédnutí, abych si to nějak utřídila v hlavě, zorientovala se a uvědomila si, jak boží to je. ()

markyzgero

co na tom, že je to klišé? co na tom, že kýč? více nevyřčeného, více jen naznačeného? plytké? povrchní? myšlenka má svůj rozměr podobný ve filmu tolikrát symbolicky zmiňovanému oceánu. nepachtěme se stále jen po hloubce, zkusme také někdy ocenit extenzi. kde se v nás bere přesvědčení, že jen hlubokomyslnost má smysl? povězte to bruslaři na zamrzlém rybníku. klouzejme po povrchu, dostaneme se dál. tak wachowští, věrni stylově čistému, postmoderními odkazy se hemžícímu, popkulturnímu a přesto hluboce archetypálnímu (sic!) matrixu dostáli své pověsti a stvořili atlas něčeho, co na první pohled vypadá hluboce, poté vyprázdněně, nakonec však především řemeslně zručně. a že základní premisou jejich všehomíra je láska a lidská touha po svobodě, ačkoliv nic z toho nemá v reálném světě sebemenší opodstatnění, neřkuli přirozený základ? systematičnost jimi stvořeného světa to plně vynahradí. myšlenka esse est percipi g. berkeleyho (rozvinutá u hegelova pána a raba) vypůjčená jednou z postav filmu je zde dohnána do důsledku. bytí znamená být vnímán a žádné individuum neexistuje bez dalšího individua, které mu dává existenci, potažmo smysl existence. P.S. budeme-li všichni pohlížet na larryho w. jako na lanu, bude lanou. esse est percipi. ()

Spilvo

5 alebo 6 už ani neviem príbehov pozliepanych dokopy a mne osobne (neviem možno niekto na to prišiel) to nedávalo žiadny zmysel... Pripomenulo mi to Magnóliu len tá mi prišla o kúsok lepšia a aj keď trvala 3 hoďky tak mi to zbehlo skôr, toto sa vlieklo a dve hviezdy len za herecké výkony a že to nebolo "úplne" nudné (aj keď stále dosť odveci). ()

Franche

Futuristický Neo Seul je dokonalý, jednoznačně nejlepší příběh! Dostalo mě to, nevím jestli kvůli Toma Hankse nebo díky neskutečněho Hugo Weavinga, který hrál v každém příběhu dokonalého 'týpka' T. Nicméně, některé příběhy mě nebavily vůbec, při jejich sledování jsem projížděla internet a dělala tisíc jiných věcí. 3 hodiny jsou zkrátka dlouhá doba a kvůli pár opravdu nudným pasážím pouze 4*. Žádný převrat kinematografie, pro mě alespoň nee. ()

Neuge

Na zprvu otravné skákání od jednoho k druhému si člověk překvapivě rychle zvykne. Logiku jsem přestal hledat po 20 minutách a nechal se unášet příběhy. Příběhy, jenž mají ve finále bezesporu mnoho co říct, ale které mi přece řekly velmi málo. Víte, nejsem nepozorný divák, ale občas (velmi často) jsem měl problém těch nepříliš herců ve svých nesčetných rolích poznat - což je v takovém filmu vlastně klíčové. Mnoho jsem toho určitě přehlédl, ale některé linie mi přišly v podstatě banální. Nicméně podané to je velmi pěkně, ať je to cokoliv. Další zhlédnutí nevyhnutelné. ()

Ninivius

Moc hezký film s mnoha příběhy které jsou vlastně nakonec jedním.Občas bylo vše dost zmatené ale jakmile pochopíte jak film funguje a jakým způsobem příběhy vypráví, věřím že bez problému budete vědět co se zrovna děje. Z herců bych vyzdvihl hlavně Toma Hankse, Halle Berry a Hugo Weavinga i když všechny výkony byly dokonalé. Osobně mě moc bavilo "hledat" herce v různých postavách a při závěrečných titulcích jsem zjistil, že jsem neobjevil ani polovinu.U mne na poslední chvíli přebírá pomyslnou cenu filmu roku 2012 Dark Knightovi a myslím si že právem, protože takovýhle film se moc často nevidí. ()

Shredder

Zase raz prichadza vizualizacia literarnej predlohy, aby zachranila vyschnutu studnicu napadov, znamu ako Hollywood. Knihu som necital a preto sa komparacii venovat nemozem. Nech uz je to ako chce, Cloud Atlas by si nemal nechat ujst ziadny filmovy fanusik. Je to metafyzicke puzzle, ktoremu trochu chybaju sudrznost a poriadokt, ale vynahradili mi to herecke vykony a umelecka invencia. Ci ide o genialne dielo, alebo len putavy chaos, bude pravdepodobne predmetom mnohych diskusii a polemik. Jedno je vsak iste, natocit velkofilm, ktory nie je modifikovany pre mainstream a nesleduje len komercne zamery je zriedkave a o to viac si Atlas mrakov cenim. ()

dydl1

Rozhodně nejlepší film za hodně dlouhou dobu.Maximálně využité 3 hodin,každý záběr,každé slovo,hudba,dokonale do sebe zapadající.Akční scény jsou dokonale vyrovnané s dramatem.K filmu nemám snad žádné výtky,ještě bych ho o hodinu,o dvě klidně prodloužil.A ty exlusivní masky. ()

Mijagi

Známí bořiči zavedených postupů, sourozenci Wachowští a Tom Tykwer, přišli opět s něčím novým, neokoukaným – s rodící se hlavní myšlenkou filmu bez výraznější nápovědy v textu, prostě jen vyvstáváním z neustále se opakujících způsobů chování a motivů hlavních postav napříč dějinami lidstva od dávné minulosti až do post-apokalyptické budoucnosti. Navíc s tématem pracují poctivě, nahlíží jej z různých aspektů, ale zároveň nechávají dost prostoru pro divákovo zamyšlení. Jedinec propojený svým konáním s celou společností. To, co prožívá, tu už v minulosti několikrát bylo. Svými činy přesahuje z konečnosti do absolutna… Ach jo, po dlouhé době místo hollywoodské slátaniny kvalitní film v kinech a přesto musím v tomto místě s kladným hodnocením skončit. Atlas mraků je perfektně složený výtvor z průměrné stavebnice. Jako celek obstojí a neváhal bych s nejvyšším hodnocením, problém je v jednotlivých příbězích, které jsou maximálně průměrné, navíc s nevýraznými postavami, byť herecky dobře zvládnutými. Za kladnými recenzemi tak spíš hledejte hodnocení postupu než dějové linie, pro mě je pak velkým plusem obstojně zvládnuté filosofické téma. Za sebe 4 hvězdy. ()

DogtownCZ

Úžasný film, na který jsem dlouho čekal a určitě nezklamal. Naštěstí jsem byl před tím zasvěcen do knihy, takže to bylo spíš obrazové provedení toho, co už jsem četl a bratři, tedy bratr a sestra Wachovští to zvládli bravurně. Jen mě mrzí, že z části Orison Sonmi 451 udělali spíše jen akční sekvenci (možná kvůli americkému publiku). Po stránce zpracování snad není filmu co upřít. Hledání stejných herců v jednotlivých časových obdobích byla zábava a nejednou se celý kinosál zasmál, když na konci běžela jména herců a postav, které vlastně hráli. Určitě mají výhodu ti, kteří četli knihu, aby si celý příběh dali dohromady a pochopili celkovou podstatu tohoto příběhu. Film je ale tak dobře prostříhaný, že všechno dává chronologicky pěkný smysl, aniž by musela být každá povídka odvyprávěna zvlášť. Za mě 100% a nebojím se říct, že je to jeden z nejlepších filmů za posledních několik let. ()

altaica

strong>PRO MUŽE: Povaha našich nesmrtelných životů závisí pouze na důsledcích našich slov a činů, jež přetrvávají napříč časem. Naše životy nám nepatří. Od lůna do hrobu jsme spojeni s druhými. V minulosti i současnosti. A každým zločinem, či laskavostí rodíme naši budoucnost. Přesně tak vidí tvůrci filozofujícího a žel i těžce moralizujícího velkofilmu cestu životů v průsečících času od minulosti až do budoucích věků na vzdálené planetě. Několik příběhů rozsekaných na kousky, gulášovitě zamíchaných a následně vyservisovaných na talířích různého času a na odlišných místech. Několik žánrů v jednom snímku – od historického filmu, přes drama, romanci, novinářské krimi a komedii až po totalitní sci-fi . Film vás drapne a nepustí déle jak 3 hodiny, tempo i gradace filmu jsou na jeho délku úžasné, jen ta vypointovanost je slabší a vyznění nulové. Jiné snímky (Magnolia) zpracovávající více příběhů, které v závěru vše objasní a přiloží poslední puzzle do skládanky celkového obrazu, a tak mají svůj závěrečný vrchol. Atlas mraků nikoliv, vše se řekne cestou. Příběhy spolu buď nesouvisí vůbec, nebo jsou spojeny velmi volně, případně pouze prostřednictvím jmen a herců – že by náznak reinkarnace a předurčenosti? Pro mě bylo podstatné vidět, jak těžká a zdlouhavá je bitva o svobodu (těla i ducha) a jak rychle a jednoduše může být zase fuč. Jak aktuální v dnešním světě. Herci obsazovaní bez ohledu na pohlaví, takže muži hrají i ženy a naopak, a navíc hrají v mnoha rolích . Hrají co se dá, protože pod nánosem silikonu a líčidel je honička je poznat. Co taková maska udělá s mimikou je nabíledni. Smrt, láska, nekonečno vesmíru a bytí, reinkarnace a karma – dokonalá mysteriózní ptákovina s vizuální žranicí pro oči a černým (poměry ve starobinci, kritikův nálet) i nechtěným humorem (katechismus konzumu a totality jídlonošek). Pohádka pro dospělé se střílečkou bouchačkami v sedmdesátých letech i laserovými samopaly na vznášedlech v daleké budoucnosti, jednou šukačkou a prořízlými hrdly, několika explozemi a celou řadou dalších povedených scén. Přesně tak se mi to líbí a vřele doporučuji, pod podmínkou, že film nebudete brát moc vážně.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Odložte zástěru i pletení, madame, a udělejte si pohodlí. Film vypadá na první pohled složitě, ale v podstatě je jednoduchý s jasným sdělením. Jenže díky 6 příběhům je nutné se soustředit a nenechat se vyrušovat, protože to zvíře střihač se fuckt brutálně vyřádil. Buďte v klidu, hluboké myšlenky a existenciální otázky film spíše předstírá, než nastoluje (apokalypsa díky nenažranosti petrolejářské mafie, lidské oběti kvůli ziskům, lidské oběti pro kulinářské účely, zachrání se /nebo snad spasí?/ jen vyvolení – osvícení, zbytek lidstva zahyne – asi odpad? recyklace pracujících a jejich vykořisťování, nade vším se tyčí jediná pravda pravdoucí bla, bla). Příběhů o lásce je tu několik včetně 4procentní pikantérie při které vám hošánci nebude vlhnout jenom kapesník. Monumentík, kde se mísí pravda s osudovou láskou, touha po svobodě s vírou v lepší svět – ano to mají mazlíčci rádi. A já také. Doporučuji          HLÁŠKA:Všechny hranice jsou konvence, které čekají až je někdo přesáhne.//Můj život se rozprostírá daleko za limity mé osoby.//Slabí jsou potrava, která se silným dostává. () (menej) (viac)

Mello

Film jako takový to není úplně špatné, spojení příběhů přičemž jeden je thriller druhy spíš komedie, další sci-fi.... , ale nakonec to slouží k prohloubení hlavní myšlenky. Na neštěstí u tohoto filmu platí Vojtěch Ličkův časovofilmový paradox = tři hodiny se díváte na film kouknete na hodinky a ono to trvá jenom 30 min. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády