Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

noriaki

Cloud Atlas je další z nově založené rodiny sofistikovaných blockbusterů, libujících si v hlubokých filosofických, či morálních tématech. Tento je možná dokonce ten nejimpozantnější a nejmohutnější. Ovšem zdaleka ne nejlepší. Čekal jsem novou Fontánu, přál jsem si nového Mr. Nobody a bál jsem se nové Magnolie. Nakonec jsem dostal od každého trochu. Režisérům patří poklona za to, že dokázali proplést šest žánrově odlišných příběhů a udržet je nejen přehledné, ale i napínavé a emocionálně silné. Dokonce jsem téměř uvěřil, že existuje pevnější pojící myšlenka, než jen ona mlhavá, vyslovená těsně před koncem. Bohužel neexistuje, film ji jen velice dovedně předstírá. Kompaktnosti příběhu to neublížilo, přesto jsem doufal ve větší komplexnost a brutální zlomový moment, který by mě donutil nad tím vším dlouze přemýšlet. Technické kategorie se dotýkají dokonalosti, jak je u bratrů zvykem. Snaze zachovat kontinuitu postav se ovšem musely podřídit masky, které nejsou tak perfektní, jak by mohly být. Herci jsou naopak špičkoví, téměř bez výjimky. ()

LittleJohnny

Tak nějak nevím co jsem právě viděl. Cítil jsem lehký nádech matrixu, viděl trosečníka... Nemůžu říct, že by mě film zklamal, ale extra třída to taky nebyla. Kdo ví třeba se na tenhle film podívám za třicet let a budu si klepat na hlavu, proč jsem z toho měl takové rozpaky... ()

MiCM

Připadá mi, že i když byl úmysl jistě chvályhodný, nevyšlo to jak mělo a vznikla z toho tak trochu slátanina. Moc příběhů, strašně krátký střih mezi nimi, takže člověk ve finále skoro jen sleduje pohyblivé obrázky a v podstatě nějak výrazněji smysluplných je až cca posledních 15 minut, při délce filmu skoro 3 hodiny.. S např. Babel-em, nebo Crash-em nesrovnatelné. Z mojeho pohledu - tohle prostě nevyšlo jak mělo.. ()

neoBlast

Méně je někdy více. Řekl bych, že režisérská tříkolka se rozlomila nad vyprávěním "o všem"... Tohle ve filmové historii přece jenom prošlo zatím jen pár vyvoleným (Kubrick, Aronofsky). Je pěkné, že se Wachowé a Tykev konceptuálně shodli na hodně divoké vizuální stránce, zajímavě (směšně) řešeném prolínání postav a herců, ale když vás ty tři hodiny kafrání prostě nebaví a to prolínání není tak chytré jako třeba v Hodinách, nemůžu svítit. Rewatch někdy v budoucnu ale určitě nevylučuji, spíše předpokládám. 60 % ()

anli

Kniha Davida Mitchella je vskutku vynikající a skvěle napsaná.Více příběhů,které se odehrávají na různých místech a v různých časech.Co chtít víc?Tvůrci filmu a hlavně režiséři byli postaveni před nelehký úkol.Převest tuhle knihu na plátno,tak aby bylo vše srozumitelné a logické se mi zdálo skoro nemožné.Dopadlo to ale velmi dobře,i když ne úplně bez chyby.Myslím ale,že u takovéhle knihy to ani nejde.Předně je nutno říct,že nejde o nějakou běžnou popcornovku,ač to tak podle traileru může vypadat (proto film v USA moc nevydělal).Je to skvěle napsaný a promyšlený příběh,kde hlavní představitele hrají několik postav.Je zde několik příběhů a každý se odehrává na jiném místě a v jiném čase.Je potřeba velmi pečlivě sledovat děj,všechny postavy,dialogy a spousta detailů.Bez toho film postrádá logiku a smysl.Stačí chvíli se otočit a divák ztratí nit.Pokud se ale film sleduje pečlivě,je to opravdu skvělá podívaná.Nutno říct,že výprava,masky,zvuk a hudba jsou na maximální možné úrovni a zaslouží pochvalu a to pořádnou.Vše je opravdu pečlivě uděláno do nejmenšího detailu a naservírováno divákovi.Co se týče scénáře a příběhu samotného,tam už nějaké výtky mám,i když chápu,že převést tak rozsáhlou knihu na filmové plátno je velká výzva a úkol nelehký..Předně myslím,že přeskakování v čase je příliš časté a pro film to mělo být malinko upraveno.Taky je pro tvůrce příliš samozřejmé a předpokládá velkou divákovu bystrost.Osobně,pokud bych nečetl knihu,bych se chvílemi ztrácel.Dále jsou některé pasáže zbytečně zdlouhavé a některým je naopak věnováno příliš málo prostoru.Ano,je to obrovský propletenec postav ,času a míst,ale vše směřuje k velkému vyvrcholení a je to vlastně kruh,kde vše souvisí se vším a dohromady to tvoří jeden celek.Ano,je velmi složitý a nadčasový,ale logický.A tady se malinko logika chvílemi ztrácí,ale vzápětí,jako by si to režiséři uvědomovali ,se zase objevuje a diváka vede do velkého finále.Osobně jsem byl nadmíru spokojen s příběhem současným a budoucím,ten minulý byl pro mě průměrný.Celkově vzato jde a to rozhodně o skvělou podívanou s vynikajícími herci(osobně mě nejvíce bavili Hanks ,Weaving ,Grant ,Sarandon a Broadbent).Všichni byli totiž absolutně skvělí a často na nich stojí a pada celý příběh.Dále chválím vynikající masky a kameru.A taky precizní zvuk a opravdu dechberoucí hudbu.Příběh je pak trošku víc rozkouskován,než možná být měl a taky logika se občas hledá jen tak tak i díky složitosti celého příběhu.Režiséři se s knihou popasovali dobře,i když myslím,že se sami v ději chvíli ztráceli,ale jak už jsem řekl,převést tuhle knihu na plátno byl opravdu husarský kousek.Takže ,když vezmu slušné zpracování a nějaké ty popsané výtky,které jsem cítil a přidám k tomu,že jsem si film opravdu užil a že převedení na filmové plátno se myslím povedlo,dávám po chvíli přemýšlení čistých 80% a je to opravdu mysteriózní drama,jak vyšité. ()

danoo

Na rozdiel od knižnej predlohy - nič pre analytika - len tovar pre konzumenta. Možno ho rozmeniť na drobné nasledovne: 1. „Tichomorský deník Adama Ewinga“ (Wachowski) je fajn, aj keď nám režiséri nedopriali šok z prekvapenia, že lodný doktor bol, povedané dnešnými slovami, masový vrah; 2. „Listy zo Zedelghemu“ (Tykwer), v ktorých mladý skladateľ márne hľadá životné naplnenie, sú v predlohe porovnateľné s francúzskymi realistickými románmi - v Tykwerovom podaní sa menia na zriedenú ľúbostnú historku obohatenú trailerom na Paranormal activity (lietajúci porcelán); 3. „Prvá záhada Luisy Reyovej“ (Tykwer) sa číta ako politický thriller zo 70-tych rokov, no pozerateľná je len pre svoju konvenčnosť; 4. „Hrôzostrašná muka Timothyho Cavendisha“ (Tykwer) predstavuje vrchol celého filmu a výborne vystihuje čiernohumornú knižnú líniu; 5. „Orison Sonmi~451“ (Wachwski) ignoruje skutočný význam obety futuristickej „servantky“ Sonmi~451 v prospech zjednodušujúcich riešení a 6. „Ako sa to stalo pri Slooshovom brode a čo sa potom zbehlo“ (Wachowski) rozumne využíva možnosti postapokalyptického námetu, končí však v štýle hollywoodskych happyendov. Výsledný efekt rozkúskovaných príbehov 1+2+3+4+5+6 spočívajúci v schématickom opakovaní frázy, že „všetko je prepojené, a preto by sme sa mali k sebe pekne chovať" má účinok len dovtedy, dokedy sedíme v kine. Škoda. ()

Fiorenza

Průběh filmu zaujme, ale nejlepší je konečný dojem, který ve vás vzbudí hluboké myšlenky. Originální nápad, zatím totálně bezkonkurenční. Hudba moc pěkná. ()

lennyd

Čím jsem si sakra zasloužil, že se na mne valí taková spousta filmů, po jejichž dokončení jsem totálně vnitřně rozpolcen. Atlas mraků je dalším takovým - líbil se mi? Nelíbil? Jak to mám sakra vědět? Bezmála tři hodiny člověk kouká na šest minipříběhů, kdy každý z nich by si zasloužil svůj vlastní film - takže žádný z nich nedostane příležitost pořádně se rozproudit (minimálně poslední dva by mne zajímaly moc moc). Přesto ale, že každý z příběhů se odehrává v úplně jiné době (a to tak, že mezi prvním a posledním uběhlo několik století), mají všechny něco společného - a tím nemyslím herecké obsazení - které je mimochodem více než skvostné, a kdy si každý z herců střihl několikero rolí (líbil se mi i Hugo Weaving v blond provedení či jako Sestřička Betty) - ale každý z příběhů má vnitřní kouzlo, a s každým prostřihem mi bylo líto že onen příběh opouštím, ale očekávání postupu v dalším příběhu mi onu lítost vynahradilo (a že těch prostřihů tam bylo dost). Bratři Wachovští si k ruce vzali Toma Tykwera, a společnými silami skládali jednu kartu na druhou, a nějakou záhadou (nebo spíš jejich společným umem) se jim podařilo, že se jim pracně vyskládaný domeček nejenže nezhroutil, ale naopak skvěle držel po kupě. A teď bych si fakt přál, aby z každé story vznikl samostatný film, kde se dozvíme více detailů a podrobností. Prosím prosím.. ()

BoncheR

Hodnotiť takéto filmy... na to nemám právo. Nie len pre môj nízky vek, ale aj moju obmedzenú skúsenosť so životom. A preto len konštatujem: Tu sa písala história. Vo filme sledujeme 6 rôznych príbehov, žánrovo tak diametrálne odlišných, že nejeden by povedal, že sa to spojiť nedá. Ale dá. A keď sa už, tak to aj stojí za to. Akýkoľvek dlhší komentár nemá zmysel. (( 87% )) ()

terunka003

David Mitchell, sci-fi, dobrodružné, několikapříběhové, filozofické, o životě × dlouhé. Dlouhé, ono se to lehce řekne, ale jak to chcete jinak zfilmovat? Vím, že tohle není recenze na film, ale..kniha mě moc neuchvátila a upřímně si myslím, že David Mitchell a jeho Dvanáct měsíců je mnohem lepší. A to už nemluvím o senčíslo9, to mě opravdu uchvátilo. Přesto je ve filmu Atlas mraků znát jeho odkaz, zejména myšlenky a sci-fi stránka. Herci se museli vyřádit, kostymérky a hlavně maskérky měly dost vyžití. Hugh byl k nepoznání, herecké výkony všech dost slušné. Vadila mi trochu linie "gay skladatele", ale dědoušci v ústavu byli britsky humorní. Občas jsem se v těch liniích ztrácela, hodně a nečekaně se přeskakovalo. Přesto. Nedělní film na který si uděláte pohodu, klid a čas jako dělaný. ..ono by se toho dalo napsat hodně, ale kdo by to četl, že jo.. ()

venison

Chtělo to opravdu hodně otevřenou hlavu, odpočatý mozek a bystré smysly zejména na začátku tohoto prapodivného snímku, ale když se po chvilce člověk zorientoval, tak nelitoval ani minuty z rozsáhlé stopáže.. Naopak, chtěl aby děj pokračoval.. Tematicky mi příběh hodně připomíná "Tuláka po hvězdách" od Jacka Londona.. Je to příběh o lidské krutosti, ale zejména o lásce, která smrtí nekončí.. Zejména obsazení Toma Hankse a Hugha Granta do rolí, ve kterých na ně nejsme zvyklí, mě velmi potěšilo.. Hugo Weaving svým megazáporňákem rozhodně nepřekvapil.. Halle Berry je konstantní.. Kvituji hvězdné obsazení i neokoukané tváře.. Naše životy nepatří jen nám. Od zrození po hrob jsou provázány s ostatními, předky i současníky. Každým zločinem a každou laskavostí, utváříme budoucnost. Věřím, že smrt jsou jen dveře, když se jedny zavřou, jiné se otevřou. Když bych si měla představit nebe, představím si otevírající se dveře a za nimi naleznu jeho, jak na mě čeká. ()

Phietros

Mistrovské dílo se zapadající osudovou skládačkou, nebo mix příběhů který do sebe až tak nezapadá?! Od obojího trochu! Mé pocity jsou smíšené a po opuštění kina jsem nad tím hodně přemýšlel-což byl asi záměr tvůrců! Film jako takový mě velice vtáhl a bavil i přes svou délku.. Efekty, různé doby a hlavně postavy byli výborné, ale několik věcí mi do sebe prostě nešlo a asi jsem je nepochopil. Co se musí nechat, že je to jediný velko-film na světe ve kterém mají herci několik rolí, asi nejvíc Hanks! Za mě 85% ()

ywo666

Veľmi zaujímavý film. Bohužial nie úplne pre mňa. Príbehy sú super. Využitie hercov na viac postáv je tiež zaujímavé. Postavy majú čo povedať. Vizuál je super. Počiatočný chaos postupne začína dávať zmysel. Problém je že film je dosť dlhý. A niekedy ma rušilo preskakovanie príbehov. Najprv ma jeden zaujal, potom preskočil niekde inde a keď sa na to miesto zas vrátili už ma zaujímalo niečo iné. Ako uznávam, že sfilmovať túto vec musela byť fuška. Wachowských mám rád (okrem speed racera). Wachowských mám rád a tento film na tom nič nezmení. Radšej ale budem keď sa vrátia k sci fi rezničine. Ako som už spomenul. Tento film nie je úplne pre mňa. Napriek tomu dávam 75%. PS: Hneď prvá veta z Verbalovho komentáru ma dostala :D :D :D ()

ivan bohatyr

Na můj vkus až moc dlouhé, ale jinak fajn, dějově bohaté, promyšlené, krapet zamotané, nelze se na to dívat jen jedním okem, je třeba to pozorně sledovat, jinak se do toho člověk zamotá a těžko mu to bude dávat smysl. ()

Gar-mogoth

Sice dlouhé, ale baví, a má to i myšlenku. Každý příběh má něco do sebe a žádní není výrazně lepší než ostatní, některé by klidně mohly být samostatné filmy. Proč to ale panebože nedostalo alespoň nominaci na Oscara za masky? ()

MrMysterious

Cieľom tvorcov bolo po rokoch vytvoriť európsky veľkofilm, ktorý by divákov zaujal. Film však nevzbudil očakávaný záujem, svojimi tržbami sa ani zďaleka nepriblížil úspešnému Matrixu, a tak sa zapísal medzi menej divácky obľúbené snímky režisérskeho tria. Napriek tomu však množstvo divákov, ktorí film videli, nešetrí chválou a Atlas mrakov odporúčajú všade, kde sa dá. Filmoví kritici sa naopak v tomto smere rozchádzajú. Jedni považujú film za inovatívny, iní zas tvrdia, že pracuje s formálnymi princípmi, s ktorými pracovalo už mnoho diel pred ním. Kde je pravda sa dozviete v článku Filmová udalosť desaťročia- ilúzia či realita? ()

hanagi

Nevadilo mi neustálé přeskakování v čase, smířila jsem se i s tím, že mě to emočně příliš nezasáhlo (žádná z postav mi nedovolila se s ní ztotožnit), ale doufala jsem, že na konci vše do sebe zapadne jako skládačka. A dostaví se i pocit určitého prozření. Nestalo se! Příběh, který je o provázanosti lidského bytí, by sám měl onu kontinuitu prokázat. A to ne pouhým znaménkem ve tvaru kometky...Naprosto ovšem smekám před maskéry, ti se tady dokonale vyřádili! ()

Narya89

Můj aktuální dojem z filmu se dá jen těžko zachytit do slov. Jde o něco výjimečného jako hudba, o které také pojednává, která dokonale ladí nebo puzzle, které se přesně doplňuje. Tyto příběhy jsou zdánlivě nesouvislé, ale i propojené, formované všechny stejně nejasným poselstvím, které překračuje čas. Atlas mraků je snímkem s úžasnými herci v krásně ztvárněných mnoha rolích, stejně jako je příběhem o lásce, obětování se, revoluci a podstatě lidské duše. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády