Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Ygnor

...to si děláte snad srandu (s tím hodnocením)?!? Prvoplánovaná a obrovská hromada přeslazeného pop-cornu. Produkce zabila Tykwera i Wachowské. Protrpěl jsem to všechno, protože jsem si myslel, že "To" přece musí přijít... Nepřišlo. Vykrádačka, slepenec, klišé, kiksy a patos (a multi kulti), a nakonec jak trefně zaznělo, rozloučení jak se "strážnou věží." Co stálo za řeč, tak byli jedině "pohané" na koních, tedy z hlediska masek a křížový střih. (Spoiler: nejtrapnější byl útěk Hankse z pobřeží někde na Adršpašský palouček a samotný souboj včetně spasitelského camea paní Berry). Jsem zděšen. ()

Jakubik

Tak nám tady bratři nebo sestry Wachowští naservírovali celkem slušnej guláš. Ale přesně díky tomuhle guláši je divák tak nějak ve střehu a ani na chvilku se nenudí a nevypadne z tempa. Jak by řekl klasik (Homer Simpson) tak to je ZATÍM nejrozporuplnější film, jaký jsem viděl. A popravdě ani nevím, zda je špatnej či dobrej film. Nebyl jsem ani dojat ani ničím překvapen no prostě opravdu nevím, jak to hodnotit. Rozhodně je potřeba vypíchnout herce, a to všechny bez rozdílu. Nejvíc pak jasně Hanks a ve vedlejší roli Weavinga. Dám schizofrenní tři hvězdy které ale mohou být klidně čtyři protože já fakt nevím 😊 ()

Porp

Zrejme ďaľšia snaha o film dekády. Celú dobu som mal pocit, že sa mi film snaží odovzdať nejaké hlboké múdro, len som neprišiel na to, že aké. Absolvovovať znova tú kolosálnu dĺžku, aby som to tam našiel sa mi už veru nechce. ()

JimiH

Vůbec jsem netušil, jak moc se mi bude tenhle moderní epos líbit. Skvělé propletání se jednotlivými dějovými liniemi a výteční herci nedají vydechnout ani při tříhodinové stopáži. ()

beckham-

Asi jsem film dostatečně nepochopil, a to jsem se na něj jakožto člověk zajímající se o duchovní tématiku hodně těšil. Možná přemrštěné přeskakování mezi událostmi a příběhy mě tak rozhodilo. ()

eMatt

Dlouho jsem si říkal, že musí přeci existovat nějaký novější film, který není tak úplně jako všechny ostatní. V Atlasu mraků sem takový našel! Několik nezávisle začínajících příběhů, které se pomalu propojují a vytváří něco zcela unikátního. Každý si přijde na své - bratři Wachowski dokázali pokrýt celou škálu sekvencí od akčních po romantické až humorné. Dále není velkým tajemstvím, že jeden herec hraje více rolí a někdy ani nepoznáte že je to on (a proto si počkejte u titulků). Na druhou stranu někdy je to celkem očividné a trochu přemýšlíte, zda-li by nebylo lepší někam dosadit nové tváře. Každopádně pokud můžete vyrazit do kina, učiňte tak a nenechte si tento filmový zážitek ujít. ()

ktL

Ve všech směrech mimořádný kousek, který přes svou délku uteče jako pára nad hrncem. Napsat 6 vyrovnaných příběhů tak, aby dávaly smysl, byly originální a navíc ani vteřinu nenudily, to je teda kumšt. Po druhé projekci s klidným svědomím zvyšuju na 90%. ()

Mockrosh

Nejdřív mně trvalo několik desítek minut, než jsem si zvykl na to, že jeden příběh střídá druhý. Když jsem se ale oné filozofii odevzal, začal jsem si film užívat, a dokonce bych řekl, že ono skákání i po vteřinových záběrech je nutnost. Bez něj by film byl poloviční. Dává mu nový rozměr. Hudba vás dostane do extáze. Dějová linka, které je úplně fuč, jestli se nacházíte v devatenáctém nebo ve dvacátémkdovíkterém století, vás pohltí. Toto je pro mě jasných 5 hvězd, jako nic jiného. Postmoderní? Hluboké? Líbivé? Plytké? Jistě. Najdeme se tam všichni a najdeme tam všechno. Toto je moderní Epos o Gilgamešovi o hledání pravdy a nesmrtelnosti... Vícero zhlédnutí nutné. ()

ttchor

Bojuj za svoje práva, za svoju slobodu, revolúcia už klope na dvere. „Čo na tom, že sme len kvapkami v mori, veď more tvorí množstvo kvapiek“. S trochou nadsadenia by sa dalo hovoriť o lavicovo zmýšľajúcej propagande, ktorá jasne zobrazuje a vyhraňuje čo je dobré a čo špatné. Ako hovorí A. Prokopová vo svojej recenzii: „každý zodpovědný jedinec by se měl snažit změnit konzervativní systém, založený sebedestruktivně na ziskuchtivosti, manipulaci a zneužívání moci. Revoluce působí tváří v tvář důkazům posbíraným v rámci celé lidské historie nevyhnutelně, ale co by mělo následovat po ní se neřeší“. Miesto adaptácie skoro celej Mitchellovej knihy by bolo možno lepšie vybrať si len jeden príbeh a ten dostatočne využiť. Takto sledujeme len zlepenec scenárov z rôznych časových rovín, ktoré vyznievajú akosi povedome (napr. Blade runner, Piaty element, Obojok, Prelet nad kukučím hniezdom, Vodný svet, Amadeus). Celkový dojem tak kazí jak neoriginalita celku, tak strata vlastnej invenčnosti, polopatistická verbálna alebo chudobná vizuálna stránka. ()

SPDB

několik dost předvídatelných okamžiků, zvuková stopa překvapivě špatná, na to že by měla hudba hrát dost značnou roli v ději filmu, bohužel zbytečně doháněno její hlasitostí, výprava v jednotlivých časových rovinách dost vykradená, celkové poselství, nebo něco k čemu film směřuje jaksi chybí, ale jako celek 75 procent, budiž ()

Streamline

Lahôdka od súrodencov Wachovskich. Šesť rozdielnych dejových línií odohrávajúcich sa v rozdielnych obdobiach - v ďalekej a neďalekej minulosti, v súčasnosti, v blízkej a ďalekej budúcnosti....a pritom tak podobných. Všetko to tak krásne do seba zapadá. Všetky línie v podstate odkazujú na jedno a to isté. Máme si ísť za svojim cieľom, za svojim snom, nemáme sa podvoliť nátlaku spoločnosti, nátlaku väčšiny...nemáme sa báť moci. Nátlak rodiny, ktorý nám bráni presadzovať svoje názory, vyletieť z hniezda a tvoriť históriu...to je súčasťou historickej línie filmu. Politické ovládanie sveta a zneužívanie života obyčajných ľudí na vlastné sebecké, autokratické a úbohé materiálne účely je krásne znázornené v dejovej línii, ktorá sa odohráva v budúcnosti...bojím sa, že už čoskoro to nebude len sci-fi, ale realita. Preto bojujme za seba, za svoju budúcnosť, za svoje práva, za svoje sny a hlavne za svoj ŽIVOT! Nenechajme sa nikým a ničím ovládať, tvorme realitu! Koniec filmu krásne graduje vo všetkých príbehoch a na tele sa mi objavili zimomriavky. Geniálny herecký galakoncert Hanksa, Weavinga a Berry, vizuálne ohromujúce a k tomu úžasný soundtrack! Nadčasové majstrovské dielo, najlepší film za posledných 10 rokov. 95%! ()

martyraz

Ja som pocítil z filmu ako keby nas chcel oboznámiť, dať nám odkaz, nakopnúť naše myšlienky aby nabrali lepši kmitočet aby neboli len také prízemné či materialne.Už teraz, začina jeden veriť... Na vylepšenie komentu musim veru ešte skouknout ,jeden krát je málo. ()

Seraph1

Po výtečném gradování před koncem filmu bych pak čekal následně nějakou pointu na konci. Ne jen tu co je v oficiálním textu distributora. Konec podle mě tedy slabý a ve výsledném hodnocení u mě ubral minimálně hvězdičku. Ostatní věci bych i překousl, například ty tři prostřední příběhy byly podle mě výrazně slabší. Možná to mělo co do činění s tím, že je měl na starosti Tom Tykwer. Navíc ten o důchodcích mi tam ani vůbec nesedl, i když byl velmi vtipný. Nebo možná právě proto. Další malé mínus jsou různé logické nejasnosti, např. lidská jatka. Šokující? Ano. Logické? Ani moc ne. Kdyby se to jejich "mlíko", nebo co to bylo, vyrábělo pouze z nich samotných, tak by brzo neměli co jíst. I přes tyto malé mínusy je to však velmi originální film a stojí za to ho shlédnout. Nejspíš se na to někdy podívám ještě jednou a možná pak i zvednu hodnocení na plný počet, ale zatím 4*. Edit: Po druhém shlédnutí o 8 let později snižuji na 3*. ()

Borda01

Ihned po traileru mě naplňovalo veliké očekávání....málokdy se stane, že později nejsem zklamaný, nicméně nic podobného se zde nekoná! Ihned po shlédnutí titulků a obsazení všech herců jsem chtěl film vidět znovu. Takže předpokládám další projekci v brzké době. Nevím z čeho být nadšený dřív. Jediný malinkatý problém, který jsem postřehl bylo částečné nedotažení budoucnosti z Neo Soulu, zde nechali Wachovští prostor pro fantazii diváka, ale rozhodně to není chyba. Obdivuji práci s herci, Hugo Weaving byl famózní nejen jako "Satan". 96% PS: Nechápu jak tento film může někdo nechápat - příště se na něj asi zkuste dívat :-) ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády