Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

bk81

"Nevim o cem to bylo, ale bylo to dost dobre a krasne" . Multizanrovy spektakl mapujici a spojujici ruzna obdobi lidstva vcetne vecneho souboje "dobra a zla" s prima herci, nadhernymi scenami, fajn maskami a peknou hudbou. Hodne povedena podivana, ktera se mi moc libila. ()

tomeek

Šest skvělých a fungujících filmů, za cenu jednoho. Plejáda výborných herců, skvělé efekty, úžasné masky, perfektně sedící hudba. Typ filmu, u kterého musím sedět, až dokud neskončí titulky a nejdelší film, na kterém jsem kdy byl v kině. Některé pasáže bych možná trochu zkrátil, ale jako celek to má skoro až epický přesah. Výborné všechno. Naprostý brainwash, musím to nechat uležet. Atlas mraků se rozhodně nebude líbit každému a hodnocení bohužel určitě klesne. Už jen z reakcí odcházejících po konci filmu je poznat, že ne každý to asi pochopí. Ono to ale zas tak složité není, jenom nás to obalamutí tím fantastickým vzhledem a skladbou děje. A minimálně první hodinu se vůbec nebudete chytat :) Wachowští opět posunují hranice filmového vyprávění. Čím dál víc 5 * ()

zombkiler

Co, že film skáče z jednoho příběhu do druhého, já sem se plně orientoval a bavil. Tímto dílem je Matrix rozhodně překonán a já za to této režisérské dvojce děkuji, jediné co mi tam chybělo bylo to, že mohli ukázat jak vlastně zanikl civilizovaný svět v budoucnosti, ale to je jen menší detail. ()

danliofer

Celou dobu jsem si říkala, že na mě film působí jako, když vařili kočička a pejsek dort. Spousta zajímavých a nosných ingrediencí, leč výsledný dojem - naprostá slátanina. Chtěla jsem dát i nižší hodnocení za nevyužitý potenciál, leč závěrečné titulky o tom, kdo z herců ztvárnil jakou roli, vydalo za samostatný poutavý film, takže hvězdička navíc. Myslím, že současná sociální dramata s určitou dávkou poetična jdou Tomu Tykwerovi stejně nejlépe, i proto je pro mě Atlas mraků spíše zklamáním, že přistoupil na takovýto popcornový projekt. U Wachowských. Ty sci-fi pasáže nebyly tak daleko od jejich Matrixu, leč v tom byla nějaká překvapivá myšlenka. Zde se jen opakovalo něco na způsob okleštěného Zamjatina, Huxleyho, Orwella a jiných autorů, zabývajících se sociálním dramatem ve sci-fi hávu... Ohledně hereckých výkonů. Velmi dobré. Bohužel ve filmu, kde by méně mohlo znamenat více... ()

eisha3

Přiznám se, že jsem film bezprostředně po skončení projekce stoprocentně nepochopila. Potřebovala jsem si o tom hodně povídat s ostatními a přemýšlet. Pak mi do sebe postupně začalo všechno krásně zapadat a vytvářet jednolitý obraz. Jediný problém je, že bych Atlas mraků potřebovala vidět alespoň ještě jednou, všechno si úplně ujasnit, zinterpretovat a klepat si potom na čelo. Kromě neustálého přeskakování a střihů do jiných časových dimenzí, což ve mně vyvolalo zvláštní pocity, mám ještě dvě výtky - mně nepříjemné herecké obsazení (Halle Berry, Hugo Weaving, Hugh Grant) a stopáž. Tím jak jsem tomu nerozuměla a pořád ještě nepřicházelo rozuzlení (vysvětlení?), jsem po hodině a půl začínala být trošku zoufalá. Co bych na druhou stranu chtěla nejvíce vychválit, je nápad, hudba, Tom Hanks, ke kterému mám obecně antipatie, a to zvláštní poselství, které v sobě tento snímek má. A zároveň to, že mě scénáristé donutili opravdu hodně přemýšlet. I další den mi to pořád leží v hlavě. ()

majo0007

Niektorí intelektuální sráči tuná odporúčajú si pozrieť tento maglajz ešte aspoň 2, 3x! Vám musí načisto drbať - nikdy viac! ()

Prometheus69

Fontána aneb do stejné řeky dvakrát nevkročíš? Tenhle film mi připomíná oceán. Mnoho kapek jedna druhé se zrcadlí různé se prolínají a vzájemně pohlcují. Tom Tykwer, Lana Wachowski, Andy Wachowski nám dokázali připravit neskutečné vizuální hody které bych se nebál označit za nejpůsobivější co jsem kdy viděl. Bohužel na druhou stranu všechno ostatní jako je například příběhová neskutečně pestrá a dost matoucí linie, moc nefunguje. Spolupráce tří režisérů je dost znát. Zkrátka každý chtěl něco jiného... Jeden si řekl. Natočíme něco epického dramatického, druhý zas chtěl něco víc famtasy ve stylu Ultraviolet :) A jiný zas trochu toho apokalipstična z nádechem dobrodružství. Ve výsledku je v tom cítit jakýsi rozpor... Ono chtít v jeden okamžik z znázornit/zobrazit vše a zároveň nic... je dost těžké a matoucí.Ve finále tu máme tři nezávislé a rozdílné příběhové linie které se ve čtvrtém spojí v jeden celek aby nám na konci cesty odvyprávěli tvůrci jakési poselství. Zatímco Darren fontáně se prakticky nikdo nesnažil o jakékoliv vysvětlení.... (taky to proto bylo tak haluzní) v atlasu mraků se tomu aspoň vyvarovali a sem tam i něco vysvětlí... není to zas tak matoucí na pochopení jak by se mohlo zdát. Ano jednalo se o vysvětlení reinkarnace :) Zatímco někdo na to potřeboval zhruba 2 a půl hodiny, jiný to nedokázal v rozumné formě podat ani za 96min.... Proto si tohoto počinu velice vážím a nesoudím jak se to nakonec tvůrcům podařilo stvárnit a postavit na tom vcelku zajímaví příběh 4 životů a otevřených dveří. :). Takže v tom problém nejspíš nebude. Problém vidím spíše v naprostém zmateném střihu. Kdy jedna scéna střídá druhou naserou-dem tempu bez vysvětlení se prolínají Tři reality až divák téměř nestíhá děj, natož ho chápat. Připomíná to tři zpěváky u jednoho mikrofonu co se hádají o to kdo bude mít první sólo. Nakonec se rozhodnou že namísto zpěvu založí kapelu. ale každý hraje svou vlastní písničku. Místo aby se třeba dohodli a vytvořili nejdříve jednu linii, pak na to napojili druhou pak třetí a ve finále by to spojili v jeden celek. Né! Oni prostě musí všechno mít najednou. Úplně je vidím... jak se tam vzájemně pošťuchují a vystrkují z režisérské židličky... Mnoho mích známých co na to šli mělo ten samí problém. Přesto že se jim to evidentně líbalo a z kyna odcházeli z pocitem uspokojení a dobře strávených 2 a půl hodiny, dost často si stěžovali na tempo změny prostředí a situací, že se v příběhu hodně ztráceli. Ten podobný pocit jsem měl i já. I když jsem to asi trochu víc pochopil než jsem původně třeba z traileru předpokládal. Upřímně, podle mě se na né moc dobrém uchytu u diváků postaral právě trailer. Už jen svým naprosto zmatečným zpracováním, ale především svojí délkou... jako že 5 minut na trailer je až nezvykle moc... navíc sám trailer neřekl prakticky nic čím by namlsaného diváka Avengery, Batmanem, Skyfallem a podobně nalákal. Tohle tvůrci trošku z tou kampaní nedomysleli. A taky na to šeredně dojeli... někdy je zkrátka méně lépe než přehršle MOC. Mohl bych z de vystihnout některé opravdu špatné momenty , ale co do vizuálu týče. koho proboha napadlo dělat z Amíků Asiaty? To vypadalo jak kdyby mu čelo opíchalo snad tisíce vos. Úplně mi to kazilo dojem fascinující a epicky traumatické vize mezi-budoucnosti kde se vizuální kouzelníci naprosto do detailu vyřádili ve všech směrech... po akci až .... Až téměř smekám... nad jejich představivostí. Jen kdyby to nebylo všechno tak rozházené, jistě by tu fungovalo mnohem efektivněji. závěrečné rozuzlení už zas tak tolik nepřekvapí... i když scénáristé snažili mlžit kde mohli: [_] Za film tedy dávam dvě hvězdy, tradičně jednu za soundtrack a jednu za již zmiňovanou před-budocnost která mě naprosto uchvátilo jakožto futurofila, to byl téměř "příjemný zážitek" :P Pak třeba masachostický koutek... i trochu toho horrového momentu se podařilo docílit B) či například zrkadla hlavní hrdinky... kde byla zažehnuta první jiskra zdárné budoucnosti. :) [_] Příště snad méně střihu a víc akce.... ještě trošku víc. Jinak pěkný filmový zážitek. Nebýt toho divného traileru šel bych na to i do kina z pocitem že z toho z toho rozhodně nejsem zklamanej a možná i napsal mnohem procítěnější a efektivnější koment. Holt Kino je kino. :) () (menej) (viac)

fantassia

Docela zajímavá směsice, kterou přeci jen něco spojovalo, i když nemám moc v lásce přílišná prolínání a přebíhání. Kdybych hodnotila jednotliviny, musela bych asi ubrat na hvězdičkách. Poslední dobou nějak začínám nabývat dojmu, že do sci-fi se dá schovat všechno možný i nemožný v horším slova smyslu, když nedokážu natočit ucelený film, tak naskládám přes sebe všelijaký nápady, něčím to sešiju a dám kategorii sci-fi, lidi se budou namáhat to pobrat a tím to bude vypadat jako náročný film;-) vydělám tak jako tak, tohle mě trochu uráželo, ale jinak jsem se bavila, ty nápady nebyly špatný a dalo by se z nich takových pět, šest filmů udělat. Tak snad Sonmi dá a příště bude líp. ()

Pilgrimka

Kvalitní prácička. Nápad se šesti žánrově a dějově odlišnými příběhy je super. Pěkně zrežírované, nebyl v tom zmatek, nenudilo to, chytrý scénář. Masky se povedly, soundtrack byl solidní. Není pochyb, že to ještě někdy uvidím. ()

wendelin9

Dlouho jsem přemýšlela, co k tak velkolepému snímku, jako je Atlas mraků napsat a pořád si nejsem moc jistá, ale jedno vím určitě - tento film je opravdovým skvostem a pro mě jedinečným filmovým počinem. Je pravda, že první třetinu filmu jsem byla hodně zmatená a dalo mi opravdu zabrat, abych se orientovala v jednotlivých linií, ale pak se mi to začalo vše spojovat a já začala objevovat genialitu tohoto filmu. Propletenost lidských osudů a přežívání duší i po smrti člověka nemohlo být ztvárněno lépe. Myslím, že si každý z tohoto filmu odnese jiný dojem, jiné "poselství", ale určitě bude opravdu hluboké... ()

URBAN

filmu jsem zpočátku nevěřil , ale po přečtení pár recenzí a vysokému hodnocení tady na ČSFD jsem se na to nakonec i přes nesmyslnou stopáž podíval a jsem zklamaný ne že bych se v té hojnosti příběhů ztrácel ono to snad ani nejde když si s tím naši transexualni bratri tak krásně esteticky pohráli a to je asi jediná věc kterou bych chtel pochvalit a zaroven je to taky jedina věc kvuli ktere stoji film vidět a i přesto ma sve mínusy přece jenom film který trvá tři hodiny nemůže celou dobu táhnout pouze na estetickou stránku která je sice výborna jenže neni skvěla jako každa věc má své mouchy a já ty mouchy už podruhe nechci videt , kdyby jsem se na to nepodíval a zůstal v domění jaké to není umělecké dílo asi je by byla moje duše klidnější (23.3.13/MAC|zhlédnuto s krátkými přestávkami ) ()

aniabo

Prvoplánové, kýčovité, dlouhé, zahlcené "moudry" jak z knih Paula Coelha - "když se budete mít rádi, bude všechno lepší"/"v historii se opakují stejné chyby"/"lidský život skončí ale jsou věci které můžou přetrvat," děkuji mockrát, jsem po shlédnutí opravdu chytřejší. První hodinu nuda, poté se příběhy začnou rozjíždět, víc do sebe zapadat, nutno říct, že střih je někdy docela paráda (pokud se zrovna nejedná o totální fail typu "otevři mi bránu svého srdce" v jednom příběhu, střih, a v jiné dějové linii se zrovna otvírá brána do domova důchodců). Všichni maj na sobě tunu make upu, pobíhají mezi typicky matrixovym prostředím anebo naopak kýči v podobě krajiny se zapadajícím sluncem, aluzí na jiné filmy je tam navíc tolik, že jsem měla občas pocit, že spíš než cokoliv jiného zkrátka při vytváření scénáře docházela inspirace. Druhá půlka filmu, která je poněkud napínavější než ta první, nicméně stále dost předvídatelná, končí typickým "anti-climaxem," kdy se, po vyřčení všech mouder a absolutně explicitního propojení všech, ano, opravdu všech (jako bychom to nečekali už od 0:15) dějových linií a postav v nich, konečně dobere k natahovanému dojemnému (sladkému a uslintanému) konci. ()

Noviik

Krásný film, který mne po celou dobu nenechal ani chvíli se nudit. Každý kousek měl smysl, jednotlivé skoky mě nerozčilovali tolik, jako bych čekal. Herci byli výborní, režie i efekty taktéž. Trochu mi ale chybělo vcítění do (alespoň) některého konkrétního příběhů. Nemyslím, že to bylo z důvodu přeskakování, spíš byl z filmu vytlačen cit na úkor složitosti příběhů. ()

Madlenka26

No, nebudu to nijak rozebírat, skoro 3 hodiny ničeho. Přeskakující děje, které se sice proplétají, ale nějak mi to sekavé skákání z děje do děje nelíbilo, ale vůbec. Na to jaké to mělo ovace a recenze jsem čekala, že budu ke konci sedět s otevřenou pusou a já se spíš už nemohla dočkat až to skončí. ()

sir-dave

Různé příběhy v různých dobách byly dobře vyobrazeny, výprava, exteriéry mi to určitě nezkazily, stejně tak příjemná hudba. Bohužel zařadím se spíše k té druhé skupině, kterou to až tak nenadchlo (dějově). Prý je důležité abyste neztratili nit a pozorně sledovali příběh, já tu nit ani nezachytil. Dá se říct, že mi to nic nepřineslo a jen tak film na relax to příliš není. Žádná z postav mi nepřirostla nějak k srdci. Pokud se odhodlám to někdy shlédnout ještě jednou, tak zvedám max o jeden stupeň.. Podle toho jak jsem se na to těšil, to spíše vypadá na zklamání roku 2012. ()

Nivenx

Dlouho jsem odkládal skouknutí tohoto díla, ale věřil jsem bratrům Wachowskim a pustil jsem se nakonec do toho. Hned po dvaceti minutách by se dal film z fleku odsoudit jako neuvěřitelná blbost, ale jakmile se díváte dále a najednou už uplyne hodina, tak vás to začne neustále více vtahovat a zároveň přemýšlet. Bezchybná režie, dokonalý scénář a skvělé hraní herců dělá z tohoto díla nezapomenutelný film. Už dlouho mě něco takhle nepotěšilo a nepřekvapilo, naposledy to byl Počátek od Nolana. Přemýšlím co bych zkritizoval, ale ono vlastně není co! Celý tento celek je neuvěřitelně dokonalý a hledání drobných chyb by mě ani nebavilo. Když vemu v potaz, že film trvá 3 hodiny, tak to uteklo jak voda a rozhodně není šance se u toho filmu nudit. Nezbývá než říci: "Jen tak dál!" 100% ()

charge

Souhrnně tento opus dopadl skvěle a diváka udrží v pozornosti po celou dobu i přes jeho délku. Již od začátku se nám snaží tvůrci nastínit chronologii a posloupnost jednotlivých časoprostorových úrovní, plavbu ze San Franciska do Tichomoří (1849), osud homosexuálního hudebního zapisovače z Cambridge (1936), potíže investigativní novinářky ze San Franciska (1973), nesnáze londýnskýho nakladatele (2012), policejní výslech jídlonošky v temně futuristickým Neo Soulu (2144) a nakonec neurčitá doba nazvaná 106 zim po pádu a dobrodružství tří odlišných kultur na Velkém ostrově, kde vystupovala pozoruhodná postava zlověstného hastrmana. Všechny příběhy jsou pospojovány v pavučině, z níž se dá zpočátku stěží rozmotat, což byl záměr tvůrců, zároveň jsou však některý souvislosti (námořní deník, dopisy, nebo Sixsmithova zpráva atd.) v podstatě hned zřejmý. Jinak vizuálně se jedná rozhodně o orgie a každý příběh má cosi do sebe, i když odděleně by na nich asi nebylo nic zvláštního, když nepočítám charakterovej a významovej kontrast rolí Hankse u jednotlivých rovin, což ovšem neni tim co tenhle film dělá obdivuhodným, ale právě ono prolínání příčiny a následku činí z tohoto snímku přesně ten typ, u kterýho se s každou další projekcí utvrzuje jeho jedinečnost. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády