Dramatický príbeh nakrútený podľa motívov Stodolovej drámy Marína Havranová. Film pripomína revolučné obdobie v roku 1848 cez príbeh troch mladých mužov, stelesňujúcich vo svojich charakteroch a postojoch diferencie v tábore štúrovcov. Stanú sa svedkami krvavého povraždenia niekoľkých Slovákov skupinou maďarských husárov. Príbeh plný dobrodružstiev, nečakaných zvratov, v ktorom nechýba ani komplikovaná ľúbostná zápletka, ktorá sa končí tragicky. (STV)

Wacoslav1

Poslední Bielikův film po režisérské stránce a poslední zásadní kousek který mi ještě chyběl k doplnění vzdělání. A opět je to tak trochu na půli cesty začátek svižnej, děj jasně nastíněnej, ale pak to zase upadne trochu do průměru. Neříkám, že tyhle historický filmy neměl režisér dobře zmáknutý a témata kvalitně nastudovaný, ale pokaždý to trochu zabije určitá rozvleklost a ano teď už to i můžu říct po shlédnutí všech celovečerních snímků nesedí mi úplně Bielikův styl. Takže podobně jako u těch předešlých i zde lepší průměr.60% ()

Arsenal83

Posledné dielo Paľa Bielika a opäť to nebolo marné. Ten chlap snáď ani nedokázal točiť zlé či len priemerné filmy. Najmä ak mu tu sekundovali páni herci typu Vlada Müllera, Lea Haverla v mladíckej plnej kráse, ale kľudne aj Adamoviča, ktorého som si nikdy špeciálne neobľúbil, ale kvality nepopieram. Historický film, ktorý by mohol uspieť aj v dnešných kinách, pretože ten nádych slovenskej histórie a obrodenia, ktorý sa miesi so štipkou romantiky, to sa nikdy neošúcha. Samozrejme, cieľová skupina by nemohli byť sójové eko deti závislé na čumení do mobilu. ()

PetrPan

Nefalšovaný western v tragických tónech slovenské balady zasazený do složité doby evropské občanské revoluce a vzestupu národního sebeuvědomování, které zasadily rozhodující ránu feudálnímu uspořádání světa. Poklidný život malého sedláka a jeho hospodářství se zcela změní příchodem tří mladých mužů,  kteří s sebou přinesou čerstvý, ale nemilosrdný vichr z hor, který zcela smete poklidnou vesnickou pohodu starých dobrých časů... Bielik skvěle rozehrává malý lidský, a stále se opakující, příběh o lásce, zradě, závisti a zodpovědnosti na pozadí převratných společenských změn, které tu však vlastně sympaticky vytváří jen dobové kulisy. Zážitkem se tak místo akčních sekvencí stávají spíš osudy a charaktery jednotlivých aktérů,  "třemi svědky"  společenské změny počínaje a rodinou Remenových (ach ta Verona), která jest těmi změnami nenávratně zasažena, konče.  Neodvratnou tragédii Bielik však v samotném závěru vyváží i nadějí. ()

Omnibus

Monarchiu rozvracali, duše svoje postrácali.VRK uživatele Willy Kufalt. Čekal jsem nahlédnutí do roku 1848 s praktickou ukázkou, jak a čím revolucionář Ľudovít Štúr šťoural do uherské vlády. Dostal jsem vztahové drama o zrazené přísaze a kamarádství. Spojeném ideály a rozděleném... čím jiným než láskou, pohříchu ke stejné ženě. Což je zajímavější téma než panslavismus (mrtví prominou). REVOLUČNÍ OKÉNKO: [][] Charakteristika spiklenců. ## Marek Blaho, učitel. Permanentně zpruzený revolucionář, „děti učí nenávisti“. ## Kamil Ziaranský, jurátus (čili soudce). Jeho intriky vede touha pomstít smrt otce. Sžírán nenaplněnou láskou, politická příslušnost nejasná. Kovaný panslavista nebo proradný špicl ve službách uherské vrchnosti? Tyto dvě polohy celý film střídá jak ponožky. ## Ervin Ostrica, adjunkt. Citovou rozervanost a převlékání (husarských) kabátů doplňuje lhaní, plané sliby a střílení kamarádů do zad. Hm. Takhle vést revoluci Che Guevarra, tak se na trička v životě nedostane. [][] Naději přináší postava Jánošíkova pravnuka Blažeje (Vlado Müller na Hrad!), jinak je to samá zrada, vražda či sebevražda. Národní obrození v kelu, ale nešť, mně se ta Bielikova člověčina líbila. ()

Karlas

Zajímavý příběh slovenských vlastenců jako z učebnice dějepisu našich bratří. Statečný Vlado Müller, čestný Leopold Haverl, či záludný Slavo Záhradnik jsou jen střípkem ze skvělého hereckého obsazení tohoto historického filmu. Zrada a láska rozetne přátelství i přísahy trojice kamarádů, které spojovaly ideály boje za svobodu jejich národa. ()

• Film sa natáčal v lokalitách Rusovce a Šúr a taktiež na hrade Červený Kameň nad obcou Častá. Filmovanie prebiehalo od 12.5 do 13.9 1968. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Iný variant názvu filmu bol Traja... (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Súčasťou úvodných titulkov je text: "Príbeh z rokov meruôsmych". (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)