Zlatokopovia z Arkansasu

• Česko Zlatokopové z Arkansasu (viac)

Do baru v mestečku Marble City dorazí mlčanlivý Indián s vrecúškom zlatých nugiet. Je jasné, že niekde v okolitých horách Arkansasu sú bohaté žily zlata. Vidina bohatstva priláka do pokojného mestečka nielen poctivých zlatokopov, ale aj podvodníkov a brutálnych zločincov, akými sú banditi so zabijakom Jimom Donavanom na čele, falošný kňaz Benson a prefíkaný Matt Ellis, falošný hráč a majiteľ hostinca v Marble City. V túžbe po zlate zločinci vraždia každého, kto im stojí v ceste a napokon preniknú na územie indiánskeho kmeňa Mescalerov, pretože tušia, že práve tu sa skrýva najbohatšie zlaté ložisko - legendárna bonanza. Indiáni sa bránia a útočia na belochov. Na strane práva a spravodlivosti stojí mladý rančer Phil Stone a jeho priateľ, drevorubač McCormick, ktorí spoločne odhaľujú, že stopy všetkých zločinov vedú k jedinej osobe, ktorú musia potrestať. (TV JOJ)

Tosim

Tak jsem to snad po pětadvaceti letech znovu viděl... Jistě, podobný druh snímků je a vždycky bude částečně naivní, ale takových filmů je vážně spousta. Z obecně adorovaných, které já nějak zvlášť nemusím, mě napadají například Hvězdné války, ale nechci nikoho zbytečně nasrat. Šlo mi jen o určitou protiváhu z jiného kontinentu. Zde poctivé řemeslo spolu s naprosto hutným sentimentem vytáhlo moje hodnocení na převelice spokojené čtyři hvězdičky. BĚŽTE NĚCO DĚLAT. COPAK JSTE NIKDY NEVIDĚLI MRTVÝHO INDIÁNA? ()

gogo76

Obsadenie fajn, súhlasím, záporák Santer i vtipálek Sam Hawkens známi zo série Winnetou držia film ako tak v priemere, ale niektoré indiánske "sledovačky" spoza kríkov mi pripadali ako nechcená paródia. Záverečná prestrelka bola dosť veľkolepá, vzhľadom na diétne predošlé minúty, ale celkovo je to uspokojivejší pohľad ako na poniektoré lacné westerny z nemeckej produkcie. 60%. ()

Mariin

Typický západoněmecký western 60. let s výrazným rozlišením dobra a zla, kladných a záporných postav. Vrcholy akčnosti jsou zde opakovaná přepadení kolony osadníků-zlatokopů Indiány-Mescalery nebo útok na městečko. Hudební doprovod není bohužel vůbec westernový, připomíná až příliš soudobé německé populární písničky a v některých fázích působí vysloveně trapně. Poznáváme skalnatou krajinu kolem Berounky, umělé městečko z Limonádového Joea a několik herců z mayovek. Mario Adorf jako lump a šéf banditů je opět velmi věrohodný (herecky opět jednoznačně vyčnívá nad ostatními), Olga Schoberová jako Mary Brendelová tvoří s hlavním hrdinou Phil Stonem (Brad Harris) pěkný pár, kráčející v závěru po prožitých útrapách k lepším zítřkům. Je to o dost slabší než většina béčkových westernových mayovek (Mezi supy, Old Surehand atd.), nicméně podstatně lepší než východoněmecké indiánky - rychle dodávám. Celkem příjemná nostalgická podívaná. ()

slunicko2

Ach, Bože. Autenticitě filmu hodně pomáhájí české lokace a německý song.                                                 .                         .                         .              .                           .                                            .                                                              ()

Skuby47

Klasická indiánka, jedna z těch, jaké se v šedesátých letech v Německu hojně točily. Zajímavé byly české exteriéry a velký počet komparsistů a koní. Asi proto už na špičkové herecké obsazení nezbylo, protože kromě bravurního záporáka Mario Adorfa tam nebyl žádný výrazný a sympatický hrdina. Asi všichni účinkovali v Mayovkách Haralda Reinla, které se ve stejnou dobu točily v Jugoslávii. Ve srovnání s nimi se to celé topilo v jednoduchosti a šedi a nový dabing tomu na kvalitě taky nepřidal. I když mám tento žánr moc ráda, neubráním se srovnání. ()

• Film, který běžel v socialistickém Československu v kinech s českými titulky, se natáčel nedaleko Berouna, ve skalách v Srbsku a proslavil se hlavně tím, že při útoku Indiánů plavaly v záběru po řece kelímky od piva. (Mariin)