Případ Kim Bok-Nam

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Kim Bok-nam salinsageonui jeonmal (viac)

Málokteří lidé si uvědomí jak hluboko mohou zasáhnout do životů druhých svou apatií, sobeckostí a přehlížením. Thiller korejského režiséra Chul-soo Yanga vykresluje přetrvávající propastné rozdíly nejen v životní úrovni, ale především v myšlení a v uspořádání hierarchických vazeb mezi obyvateli velkoměst a zapadlých vesnic. Kamarádky z dětství, Hae-won a Bok-nam, jsou představitelkami oněch od sebe vzdálených světů. Svobodná, krásná, nezávislá ale velmi sobecká a bezcitná Hae-won přijíždí strávit dovolenou na ostrov, kam často jezdila v dětství za svými prarodiči. Svým „protipólem“, místní dívkou a kamarádkou z dětství Bok-nam vlastně opovrhuje. Nechápe, proč se nesnaží změnit svůj život vdané ženy a matky, která se však kromě manžela a své dcerky musí starat o zbytek vesnice, tvrdě pracovat na poli, starat se o včely a plnit i další nestandardní požadavky místních obyvatel. Bok-nam ale o lepším životě pro sebe a především pro svou dceru sní už dávno. Příjezd Hae-won v ní opět vzbudí naději na útěk z otrockého sevření. Bohužel, chování Hae-won není až tak propastně odlišné od chování „primitivních“ vesničanů. (Ketri)

ghatos

Na tři hvězdy to bylo dvě třetiny filmu, jenže posledních 30 minut to srazilo. Natahované tragické divadlo si režisér mohl odpustit. Pravda, v rámci jihokorejské kinematografie je to běžná záležitost, ale tady je nezvládnuté. 47%. ()

manonfire

Prostě Korejské. Tudíž značně nevyrovnané, a nekonzistentní. Místy to mělo namířeno k uměleckému dramatu, časem to přešlo k přiblblému krváku třetí cenové. Navíc je režisér nejen vypočítavej(během inscenace co největších nespravedlností a až absurdního vylíčení militantního patriarchátu), ale též zmrd (protože to celé nakonec přežije ta největší, chladná, zbabělá a celkově nemastná-neslaná svině, jíž by ta smrt opravdu slušela) K čemu je fakt, že si to místy drželo určitou úroveň, když konec už byl typicky made in Korea, tudíž pitvořivý, přeafektovaný, několikrát nastavovaný a přitrouble akčně vyhrocený. Závěr v cele se společným pískáním na píšťalku....vyvolával smích namísto dojetí. Na druhou stranu, ač sám misogynem, přál jsem těm úchylným a samolibým sráčům s malými péry z rukou nešťastně Kim-Bok jen to nejhorší.Takže nějaké ty emoce rejža přece jen vyloudil. Ačkoliv hodně na sílu. 60% ()

Forsberg11

Som prekvapený. Čakal som síce kvalitný film, ale keďže mám svoj názor na ázijské horory neveril som, že to môže byť až také dobré. Prvá polovica filmu nás zavedie na malý poloopustený ostrov, kde sa mladá žena vydáva na svoju "povinnú" dovolenku trochu si oddýchnuť a zregenerovať. Tu ju už očakáva jej kamarátka z detstva, ktorá tu žije od narodenia, je vydatá a má malú dcéru. Jej život však určite nie je ideálny. Je neustále psychicky aj fyzicky týraná zo strany manžela, jeho brata, či starých posmešných babiek z dediny. Keď však jej manžel udrie jej dcéru a tá spadne na ostrý kameň, pričom si spôsobí smrteľné zranenie nastane peklo. Z filmu sa ako švihnutím čarovného prútika stane nekompromisný revenge slasher ktorého obeťou je takmer celé osadenstvo kórejskych dedinských buranov. Vraždí sa tu všetkým možným: kosákom na trávu, sekerou, nožíkom, dokonca aj flautou, ktorá uzatvára film v dojímavej scéne vyobrazenej na plagáte. Momentálnych 79 % je možno trochu prepálených, ale Bedevilled určite stojí za pozretie. ()

ZkuKol

Další kvalitní export z korejského poloostrova. Zábavný i drsný snímek o tyranii, pomstě a hlavně o tom, že neplést do věcí druhých není vždy nejlepší přístup. Seo tu má příležitostk k explicitnímu hereckému výkonu, debutantka Ji jí v tom zdárně sekunduje(navíc jí to sluší). Yang vsadil na ruční a pastelově barevnou kameru, jenž se dokáže kochat krajinou i neuhnout před sekajícím srpem. Vypráví se poměrně svižným tempem, úvod není přetáhlý a když dojde na srovnávání účtů, tak zábava správně graduje. Film si totiž krom drsné akce, ukázky týrání hrdinky bez možnosti útěku neodpouští (občas hodně černý) humor a jde mu to výborně. Nejlepší přirovnání mě napadá k břím Coenům, ale mladým a s lepším přístupem k mladším generacím. Chlapci ze Soulu a okolí prostě umí a už by se jejich filmy měli stát běžnou součástí české distribuce! Celý život se jen plazíte po kousku hlíny uprostřed moře, jediné, co dostanete, je kopanec od manžela či znásilnění od švagra a nakonec vám zabijou jedinou věc, co vás držela při zdravém rozumu. Tak holt ten zdravý rozum dáte stranou a vezmete srp... 80% PS: Febiofest 2011 ()

Šakalík

Další parádně vygradovaná jihokorejská záležitost, která opětovně pojednává o pomstě, i když v tomto případě pomstu nevyvolá vztek, nýbrž pocit absolutní bezmoci a beznaděje. První hodina je jen pro silné povahy, ale to ne kvůli nějaké obzvláštní brutalitě či násilnosti snímku, ale spíše kvůli mistrně zobrazenému lidskému hyenismu a opovrženíhodné lhostejnosti. To v divákovi doslova pění krev a říká si, že násilí je někdy opravdu jediná správná odpověď (pozor SPOILER – což záhy pochopí i hlavní hrdinka :-)) Ve své druhé části vezme pozvolné tempo vyprávění za své a věci se dají rázem do pohybu. V této pasáži si film tak typicky asijsky na nic nehraje a zobrazuje násilí takové, jaké je. Překvapivě právě v těchto momentech se dostane prostoru i několika úsměvným scénám (útes, fazolová mast, starý muž), což je v kontrastu s dechberoucí dynamikou spravedlivé vendety překvapivě účinné. Škoda snad jen těch posledních dvaceti minut, které jsou tam vyloženě navíc, ty si už filmaři mohli odpustit. ()

DavidS.

Někdo se nechá týrat celý život, někdo sebere odvahu a vyšle volání o pomoc a někdo prostě nakonec nabrousí srp...Mrazivý korejský mix o moderní civilizační chorobě, jejíž příznaky jsou lhostejnost, nezájem a sobecká individualita...Protiklad mezi samostatným jedincem a člověkem žijícím v komunitě, jejíž členové jsou na sobě existenčně závislí...A od sociální studie ke krvavé katarzi s rozměry antické tragédie, kde má každý sebemenší čin svůj fatální dopad... ()

Koři

Další korejský skvost, tentokráte z malebné vesničky ležící na zapadlém ostrově! Obyvatelé jsou milí, přátelští a usměvaví! Až tak, že z toho hlavní hrdince hrábne a pomocí srpu a kladiva ( s bolševickou ideologií to nemá nic společného) se postará o nápravu. ()

klukluka

Moralitka o tom, co až může způsobit zbabělost a strkání hlavy do písku. To bylo hlavním sdělením filmu, který byl ve druhém plánu o šikanování mladé ženy všemi zbylými obyvateli malého ostrůvku. Její pomsta pak byla všechno, jen ne sladká. Po zásluze, což mám jako motiv rád. Jinak to na mě bylo až moc smutné a tragické, ale věřím, že na světě žije spousta lidí, kteří to mají v životě plus mínus stejně. Já tedy naštěstí ne a od podobně smutných věcí si snažím držet distanc, kvůli němuž nemůžu a nechci dát lepší hodnocení. Dobře udělaný film o hodně ošklivých věcech. Filmová nadsázka? Možná, ale možná taky ne. ()

ApsidalTill

Fúúú, tak ako funguje manželský vzťah na malom ostrove v Kórei, z toho by zvracal aj najtuhší grobian z akéhokoľvek kúta Európy. Manželka stavia strechu, manželka obrába polia, manželka vyťahuje med z úľu, manželka perie prádlo v koryte, manželka pochováva obyvateľov dediny, manželka sa nechá kopať do hlavy, manželka sa nechá znásilniť od príbuzného, manželka kydá hnoj zatiaľ čo jej muž verejne obcuje so šlapkou no a manželka sa smeje zatiaľ čo tasí kosák! Snedo opálená žena, ktorá nikdy nezažila dobrotu srdca sa jedného krásneho dňa rozhodne, že už toho bolo dosť a okolie sa nestačí čudovať, ako je zdatná v klasickej kórejskej pomste. Po stránke prostredia, kamery a hercov dokonalá záležitosť. Len som nepochopil prečo nezačala sekať o pól hodinu skorej. ()

krusty2

Tak toto ma už absolútne presvedčilo o tom že Južná Kórea je v posledných rokoch asi najlepšou krajinou v žánri thriller{vid.Ajeossi,Akmareul boattda,Yongseoneun Eupda,....atd}.Ani by som sa nedivil keby v Hollywoode z tohto urobili remake,Pre mňa absolútna pecka,pričom ma bavila aj prvá polovica filmu,ktorá je hlavne o šikanovaný jednej z hlavných postav. ()

wampire23

Veľmi drsný film z kórejského prostredia. Pre mňa boli oveľa drsnejšie prvé dve tretiny filmu ako tá posledná kedy sa do ruky hlavnej hrdinky dostal kosák. Psychické a fyzické týranie ženy vystupňované na maximum vo mne vyvolávalo neuveriteľný pocit odporu a odplata, ktorá prišla bola len očakávaným vyvrcholením predchádzajúcich udalostí. Dokonca by som povedal, že to bolo akýmsi ,,morálnym" právom sa postaviť na odpor. Zamrzelo ma, že nakoniec prežila práve tá, ktorá si zaslúžila byť potrestaná (aj keď trochu chápem jej pohnútky pri klamstve). ()

bolan

Slušně vyhrocený psycho trauma. Celým filmem prochází taková lehčí naivita, která je pro asijskou tvorbu typická, ale i tak je to z tohoto ranku určitě jeden z těch povedených. ()

Saur.us

A kdo z nás by se Bok-nam divil, že udělala to co udělala? Nervyrvoucí snímek o ženě, týrané debilní vidláckou tradicí, která jí dohnala až k šílenství. Vydařený korejský snímek opět o pomstě, opět s velkou dávkou krevních výrobků a fyzického i psychického mučení nejen hlavního hrdiny a opět s velkým zadostiučiněním v podobě druhé poloviny filmu. Ta žena si zasloužila svoji pomstu a oni si zasloužili zemřít. Dej si na to fazolovou mast zmrde! ()

jorgus

zajimavy film..hodne se mi libilo proklesleni prostredi a prvni polovina filmu..u te druhe jsem jen s otevrenou pusou koukal na ty jatka..:) ()

agassi68

Parádna prvá polovica potom pomsta ženy po kórejsky. Skvelo zobrazená diktátorská rola mužov na malom ostrove, kde si môžu robiť čo chcú a spravodlivosť si medzitým chrní niekde na peci. Krvomaniaci si prídu na svoje lebo kamera sa cudne neotočí pri práci kosáka a kladiva a tak si to môžete vychutnať :). Keď som bol už rozhodnutý dať za 4*, objavil sa posledný obraz a ten ma položil na lopatky. 88% ()

GOREGASM

Mírně zjednodušeně řečeno jde o korejskou variaci na "I Spit On Your Grave", ovšem s lepším příběhem, i psychologií hlavní trpitelky. Bedevilled se rozjíždí velmi rozvážně a pokud si nepřečtete synopsi (taky jsem do toho šel naslepo), nebo mou recenzi, tak si užijete, dovolím si říci, precizně vygradovanou story, která nemusí sázet na nečekané twisty, aby dokázala diváka strhnout na stranu svou, respektive hlavní hrdinky. Navíc je to po korejsku úchylně emotivní/emotivně úchylné (víte, jak to myslím). Aneb tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až Vám někdo hlavu srpem usekne. Jediné co tady vázne je zbytečně protahovaná koncovka, takže... 85% ()