Případ Kim Bok-Nam

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Kim Bok-nam salinsageonui jeonmal (viac)

Málokteří lidé si uvědomí jak hluboko mohou zasáhnout do životů druhých svou apatií, sobeckostí a přehlížením. Thiller korejského režiséra Chul-soo Yanga vykresluje přetrvávající propastné rozdíly nejen v životní úrovni, ale především v myšlení a v uspořádání hierarchických vazeb mezi obyvateli velkoměst a zapadlých vesnic. Kamarádky z dětství, Hae-won a Bok-nam, jsou představitelkami oněch od sebe vzdálených světů. Svobodná, krásná, nezávislá ale velmi sobecká a bezcitná Hae-won přijíždí strávit dovolenou na ostrov, kam často jezdila v dětství za svými prarodiči. Svým „protipólem“, místní dívkou a kamarádkou z dětství Bok-nam vlastně opovrhuje. Nechápe, proč se nesnaží změnit svůj život vdané ženy a matky, která se však kromě manžela a své dcerky musí starat o zbytek vesnice, tvrdě pracovat na poli, starat se o včely a plnit i další nestandardní požadavky místních obyvatel. Bok-nam ale o lepším životě pro sebe a především pro svou dceru sní už dávno. Příjezd Hae-won v ní opět vzbudí naději na útěk z otrockého sevření. Bohužel, chování Hae-won není až tak propastně odlišné od chování „primitivních“ vesničanů. (Ketri)

Hapretor

Drsné a opravdu sugestivní. Tohle se povedlo. Koukal jsem s otevřenou hubou. Místy i vtipné. A žádné zbytečné filozofování. Tohle se mi od Asiatů fakt líbilo. ()

franya69

Škoda té poměrně dlouhé nudné pasáže, protože rozjezd slušnej a poslední třetina taky, takže cuzamen lehkej nadprůměr jo a dej si na to fazolovou mast :-D ()

strikeman

Opravdu působivé asijské revenge movie, dlouho jsem někomu ve filmu tak nepřál co nejhnusnější popravu, škoda, že nepošla i ta nesympatická kikina ... 80% ()

Eki

Na můj vkus se čekalo na krev docela dlouho. Naštěstí se čekání vyplatilo a odměnou bylo pár celkem originálních vražd. Jen nechápu, proč na tom ostrově byli všichni tak nadržený. U těch dospělých by se to ještě dalo chápat, když na ostrově byla původně jediná žena, o které by se dalo uvažovat. Ale u dětí jsem to tedy moc nechápal. ()

Al44...

Drsné drama odehrávající se na odlehlém ostrově, kde žijí místní domorodci dosti svérazným způsobem života - hlavním tématem snímku je všerůzné ponižování a diskriminace žen, které se zde dohání až do krajnosti - některé postavy jsou pěkně nechutné a odpudivé - film má jasnou snahu diváka šokovat a tomu i odpovídají některé krvavější scény. ()

Scharra

Sonda do uzavřené ostrovní komunity, kde jsou muži oslavováni jako spása ostrova, staří respektování a malá dcerka hýčkána. Někdo chybí? Ano, Bok-Nam. Ta zažívá pravé peklo. Do tohoto prostředí pronikne Bok-Namina kamarádka z dětsví, když dostane nucenou dovolenou. Ta prokáže svou bezohlednost již na začátku filmu a celý jeho zbytek až k bodu zlomu jen nezúčastněně sleduje dění na ostrově. Jenže co je moc, to je moc a milá Bok-Nam se v druhé půli filmu vydá na cestu pomsty. Nádherná příroda, skvělá kamera a do toho příběh jedné zbité duše a její kamarádky. ()

Pitryx

Velmi dobrý film, až ovšem na ten děsivě zdlouhavý úvod. Závěr už je jen třešničkou na dortu. Kladně hodnotím zejména herce, ti se vytáhli a pak příběh jak takový. Do mínusu je pak třeba dát výše zmiňovaný úvod, nelogiku v závěru a snad absence hudby. Podruhé asi snad jen od půlky filmu . Podtrženo sečteno nám to dá tak půl na půl. 201307031133/11553s.u. ()

RigorMortis

Pasívne babky, nadržaní násilnícki chlapi a hlavná hrdinka, ktorej dôjde trpezlivosť a začne riešiť situáciu po svojom. Prvá polovica filmu vyzerá relatívne mierumilovne, potom začne tiecť krv. Kórejské horory vyzerajú inak, než 'murikánske, tento sa zameral viac na psychiku postáv. ()

XXXXXXXX

Izolovaný vidlácký ostrov, kde vládnou starší a manžel, kde manželčino slovo, má stejnou váhu, jako zašumnění větru. Takové je prostředí, kde je hlavní postava nucena žít. Když k tomu přidáte úchylného a násilnického manžela, alibistickou kamarádku a nehodu s následkem smrti vašeho jediného dítěte, jeden se nemůže divit, že z toho občas nějaké kikině hrábne. A krvavá pomsta může začít... ()

tremors

Brutální korejský snímek dokumentující příběh dvou přítelkyň, z nichž jedna je skoro neustále vystavována psychickému teroru (v první půlce filmu) a ta druhá je neschopná jí pomoci. Takže jí rupne v bedně a snaží se vyvraždit celý ostrov (s populací kolem 8 lidí to není nemožné). Závěr, jak už tu někdo psal, je zbytečně natahovaný, ale i tak se jedná o nadprůměrný film. ()

Sticks

Film po ktorom som ostal nehybne sedieť a sušil oči až do konca záverečných titulkov. Dve kamarátky na jednom ostrove. Obidve zmenil Soul, jednu pre to, že tam bola, druhú pre to, že nie. Soulčanka sa mení v meste na apatickú mrchu a chladný až nepriateľský je aj spôsob akým komunikuje s druhými. Ostrovanka nepozná zvyky ľudí inak ako z ostrova, je naivná, skromná, teší sa z maličkostí. Po nedorozumeniu v práci, je Soulčanka nútená, vziať si voľno a prečistiť si myseľ. Preto sa rozhodne navštíviť po dlhej chvíli ostrov a tam dom jej dedka. A psychologickú očistu teda bude mať. Prakticky od prezretí postáv ostrova som len čakal, kedy to pôjde celé do hnoja. Nevraživé pohľady, prísne starenky a vo vnútri tohoto sveta svetlo v podobe Ostrovanky. A každý predsa máme hranicu únosnosti, nehovoriac keď sa to hromadí a čaká na erupciu. Som veľmô rád za takéto filmy. V nich si často uvedomíme, aký poklad máme napríklad vo svojej babke. A som rád, že ja ju musím presviedčať, aby mi dala prácu a nie naopak. Známku 9,8/10 zabezpečil hlavne fenomenálny výkon Yeong-hie Seo. ()

muti

na zaciatku to vyzera ze hlavna hrdinka si oddychne z prace a pojde naspat bojovat proti nepravosti do ulic Soulu. Avsak zistuje ze na jej rodnom ostrovceku sa deju nekale veci a to aj napriek tomu ze ho obyva uz len par prevazne starsich ludi. Ked si uz prajete aby vsetci zomreli, tak vas rezier vyslisi a vykona co je potrebne, slasher az to boli. ku koncu aj nejake to odhalenie historie ostrova a este par obrazov z ineho uhlu pohladu a krvavy zaver za ktory by sa nemusel hanbit ziaden rezier exploitationov. film ma dokonca aj hlbsiu myslienku ako tiche trpenie zla v okoli. skoda ze zaciatok nemal taky rychly spad, mozno trosku skratit, ale inak perfektny filmik, ktory ma urcite prekvapil ()

elanista1

Drsny, cynicky a originalny kusok z azijskej dielne. Zo zaciatku spoznavame kruty osud jednej pohladnej, ale tyranej zeny, ktoru vsetci skaredo oslovuju, ponizuju a neprejavuju k nej ani stipku empatie ci lutosti. Od isteho okamihu sa z toho stava kvalitne, masite sado s odrezavanim hlav a prepichovanim hrudnikov. Nenudil som sa vobec, film ma isto zaujimavu myslienku a profesionalne spracovanie, najme krvavost je prvotriedna. ()

Sefik

Korejské a asijské filmy vůbec jsou vždycky zpestřením, už jen proto, že většinou nejsou k dispozici dabované. Mění zajeté koleje, jsou až příliš skutečné, přítomnost happyendu je nejistá a pokud tam je, nemusím být zas tak happy. To je případ i tohoto snímku. Léta mlácená a znásilňovaná žena žijící celý život na ostrově, má jediný sen odstěhovat se do Soulu, kde má sebestřednou kamarádku, která myslí jen sama na sebe. Sice je film o té druhé, ale ukázka, jakou přeměnou ve vteřinách dokáže submisivní a ponižovaná chudinka projít, je neskutečná. Poté se již nerozlišuje černá a bílá, je pouze krvavě rudá… ()

DonBraso

Rape and revenge po asijsku.Kim Bok-nam žije na odlehlém ostrově,kde dostává čočku od jeho manžela a rodinné famílie.Je tu vlastně první hodina jenom o charakteru postav a druhá už je jen odplata.Co je bohužel špatný,že film i tak je zbytečně dlouhý a za posledních dvacet minut by si zasloužil podřezat žíly leda režisér,když chce opustit naprosto nesmlsně ostrov.Závěrečná píšťala v krku a posléze v puse je už takový asijský trademark.Za pár pěkných gore scének,střed filmu super,ale příběh zrovna není bůhví co,místama už nebaví ani hlavní představitelka,30 minut vystříhat a jsem spokojen.Takhle je to jenom rutinní seznamka,která má aspoň dost krve,kterou chce prodat do kamery. ()