Reklama

Reklama

Nesvadbovo

Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Film o slobodných tridsiatnikoch z východoslovenskej obce a o ich starostovi, ktorý chce za každú cenu v záujme zachovania populácie dať dohromady adeptov na manželstvo. Na východe Slovenska, v blízkosti slovensko-ukrajinskej hranice v hornatej oblasti, leží obec Zemplínske Hámre/cca  1200 obyvateľov/.Starosta Jozef Gajdoš, generál vo výslužbe a bývalý vysoký politický vládny funkcionár, dal v priebehu svojho sedemročného starostovania celú dedinu do poriadku. Takmer všetky domy sú opravené, predzáhradky rozkvitnuté, v obci sú štyri potraviny a dve krčmy, potok pretekajúci stredom Hámrov je od jeho starostovania stále vzorne vyčistený, vybudoval tenisové kurty a futbalový štadión a medzi ľuďmi panujú dobré susedské vzťahy...Starostu ale  trápi jeden zásadní problém, s ktorým si donedávna nevedel rady. Hámre totiž pomaly, ale iste vymierajú.
Nie je  sa vlastne čomu diviť. Celý región neponúka  veľa  pracovných príležitostí, a tak väčšina mladých odchádza za štúdiom alebo za pracou do väčších slovenských miest alebo do cudziny, a to hlavne do Anglicka, Rakúska, Nemecka, Českej republiky.
A v zahraničí alebo vo veľkých mestách potom mladí zaostávajú. Detí sa tím pádom rodí v Zemplínskych Hámroch čím ďalej menej. Minulý rok sa dokonca stalo, že po niekoľkých rokoch  nemohli otvoriť prvú triedu na základnej škole, pretože nemali ani jedného prváka.
Starosta Gajdoš vie, že tento problém netrápi iba jeho, ale je vlastní všetkým európskym obciam v regiónoch s nedostatočnými  pracovnými príležitosťami. Na rozdiel od ostatných starostov sa ale rozhodol tento „celoeurópsky vidiecky trend" radikálne riešiť a vymyslel si nasledujúci experiment.
V Hámroch zostalo 17 slobodných žien nad 26 rokov a 27 slobodných mužov nad 29. Obvyklý svadobný vek je na východe Slovenska veľmi nízky, takže sa ženám nad 26, ktoré nie sú vydaté hovorí „staré deuky" a nad mužmi staršími než 29  tiež všetci lámu  ,,hůl". Keď neodídete alebo sa včas nevydáte či neoženíte (okolo 20 rokov) máte tak hovoriac smolu. Ťažko totiž môžete stretnúť niekoho nového. V obci každého poznáte, do miest za zábavou jazdia väčšinou mladší, zoznamovacie agentúry v tejto časti Slovenska nefungujú a internet nemá doma takmer nikto.
Starosta sa preto rozhodol, že „svojim" tridsiatnikom pomôže a vydá a ožení ich, aby mu pribudlo viac „hámerských" detí. Tomu, kto má trvalé bydlisko v Zemplínskych Hámroch (alebo sa prisťahuje a prihlási sa k trvalému pobytu), ožení alebo vydá  a do roka privedie na svet dieťa a zostane tu bývať, zaplatí 35.000,-slovenských korún. Na miestne pomery je to relatívne vysoká čiastka, priemerný príjem je  na východe Slovenska 7.000,- Sk.
Náš film  sleduje nielen starostov experiment, ale v súvislosti s ním tiež skúma životy slobodných tridsiatnikov v tejto obci. (STV)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (148)

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Film toho nakoniec hovorí viac o spoločenskej (celosvetovej) chorobe názvom osamelosť, akoby bol nejakou extra zaujímavou sondou do duší ľudí východoslovenskej dediny. Za zamyslenie stoja aj argumenty, prečo človek v určitom veku už nemá vôľu niečo na svojom živote meniť. Ako záležitosť za plné vstupné do kín trochu diskutabilné, v televízii adekvátne. Žeby som vo filme našiel niečo šokujúce, alebo tragicky smiešne, sa povedať nedá. ()

danliofer 

všetky recenzie používateľa

Nebudu zapírat, ale mám slabost pro dokumentární styl Eriky Hníkové. Tedy hlavně pro výběr jejích témat a jak je zpracovává. Už její film Sejdeme se v Eurocampu mě dost zaujal výběrem netradičního tématu a zcela nezaujatého zpracování. Myslím, že podobnou metodou postupuje režisérka i ve svém Nesvatbově. Nechává lidi mluvit s tím, že jim cílenými otázkami jen tak trochu napomáhá otevřít se v osobním kontaktu. Ve zbytku už to nechává na volném plynutí gest a mimiky, nonverbální komunikace a okolností, jak to sám přináší život. Film stojí určitě za zhlédnutí už jen kvůli zachycení sociálního inženýrství v reálné praxi. Člověk totiž neví, zdali to brát jako recesi či vážně. Starosta obce to bere vážně, což je jednomu na jednu stranu sympatické, na druhou stranu, jak už říká sám podtitul filmu: srdci se nedá poručit, i když se pro to vytvoří ty nejideálnější podmínky zhora:-) Mě teď jen zajímá, jestli mělo promítnutí tohoto filmu všem zúčastněným třeba nějaký vliv na jejich další životy... ()

Reklama

Marze 

všetky recenzie používateľa

Na přírodovědecké fakultě jsem absolvoval předměty Populační politika a Populační teorie. Činnost starosty není tak legrační, jak by se mohlo stát. V roce 1999 byl u nás průměrný věk žen, které vstoupili do manželství 21 let. Na Slovensku ještě méně, v počátku devadesátek 18 let. Nyní je to přes třicet. Moje profesorka na předmět Náhradní rodinná péče říkala, že v roce 1999 rodila až v 27 letech a chodili se na ní v porodnici sestřičky dívat jako na raritu. nyní se na raritu chodí dívat až na 40 leté ženy. Západní společnosti vymírání řeší importem pracovní síly z Afriky a islámských zemí. Podle prognózy jich EU bude do roku 2050 potřebovat 70 milionů. Podle předpovědi českých demografů má okolo roku 20150 vymřít poslední česká žena. Na Slovensku to samé. Nenápadně nás nahrazují Ukrajinci. V místě mého bydliště jsou sympatičtí. Z tohoto vážného úhlu pohledu je třeba dokument sledovat a nepovažovat pana starostu za svéráze a samorosta. Taneční zábava v kulturáčku byla moc hezké i nápad s loterií. Možná se měli pokusit orgové přivézt cizí lidi, protože v těchto vesnicích se skoro všichni jmenují Doškové a komu se nelíbí typ Došková, tak má smůlu. Můj oblíbený psycholog v oblasti manželského a rodinného poradenství Jeroným Klimeš říká, že dřív stačilo si s někým na zábavě zatancovat a hned s toho byla svatba. Dnes musí muž ženě posílat sms s emotikony a dlouho se snažit. Vesnice okolo Sniny na východním Slovensku znám z botanické exkurze na Vihorlatu a z účasti na slavném rockovém festivalu na Sninských rybnících Rock pod Kameňom. Místní lidé jsou přátelští a kraj je moc hezký s čistým vzduchem. V závěru dokumentu dostane divák bonus letu vyhlídkovým balonem nad tímto překrásným krajem. ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Na toto dalo peniaze Ministerstvo kultúry SR a Štátny fond ČR a ja nechápem prečo. Hlavne tú českú stranu, veď tomu dialektu ani nemôžu rozumieť, vraj tam boli titulky, no ale predsa, na čo sa do niečoho takého strkajú peniaze a čo to má spoločné s kultúrou? Jeden pochabý starosta si zmyslí blbosť a my ideme investovať zo štátneho? Hlavne keď som potom videl tie vylosované páry, 4-metrové žirafy s chlapmi v typicky dedinskom oblečení „hlavne nie na mieru“. Hlavne, že sa nakoniec každá ožral, inak v ničom úspech tejto akcie nebol. Nerozumiem celkom zámeru ani spoločenskému prospechu takýchto relácií. https://dokumenty.tv/nesvadbovo-dokument/ ()

decay 

všetky recenzie používateľa

Tak sa vyberám s Monikou do kina v našej rodnej vieske. Okrem rozprávok a titulov s názvami niečo ako "Milujem ťa až do nebies" a pod. dávajú aj čosi iné, a to hneď dokument. Nevídané uprostred tejto kultúrnej zimy a prízemných mrazíkov v žilinských multikinách (kamenné už všetky ukameňovali). Ide sa na premiéru, hneď pri vstupenkách nás pobaví tetuška, keď odpovedá na otázku jedného zvedavého diváka, o aký žáner že to ide v tom Nesvadbove. Odpoveď znie - nová česká komédia. Vstupujeme do sály, kde okrem nás ešte nik nie je, a tak sa tešíme, že jéééj budeme tu sami na premiéru. Milujem kuriozity a u nás o ne nie je vonkoncom núdza:). Nakoniec na naše sklamanie, sú tam s nami ešte ďalšie dva páriky (vrátane zvedavca milujúceho nové české komédie...hehe, tak mu treba:)), takže dokopy šiesti ľudkovia. Ach.________Samotný snímoček. Miestami som sa dosť pobavil, ale s postupom času som nevedel, či sa mám ďalej smiať alebo sa cítiť trápne za hlavných protagonistov. Čo vôbec nevadí, práve naopak. Takže dalo by sa hovoriť o tragikomédii, na čo som chcel upozorniť tetu v pokladni po premietaní, ale už tam nebola:(. Hníková mala nepochybne výbornú ruku pri výbere námetu, ale tam to aj skončilo. Celé to bolo akési rozkúskované a nebyť tých rozhlasových prestrihov so zábermi z dediny, tak neviem neviem, ako by to celé dopadlo. Chýba mi tu nejaké posolstvo, resp. autorstvo vryté od autorky, a celé mi to príde akoby nejaký článok z Nového času. Zaujímavé, ale zle interpretované (tým nechcem povedať, že Nový čas píše o niečom zaujímavom, ale chápeme sa, nie?:), mám skôr na mysli senzácie schopné). Tak za mesiac to budú dávať o ôsmej na dvojke , mohol som počkať. A kultúrna zima v našich úžasných multi-hyper-super-kinách ďalej veselo pokračuje... ()

Galéria (5)

Súvisiace novinky

Reklama

Reklama