Rok 1937. Cirkusové opice divoce vřeští ve svých klecích, zatímco venku se odehrává úplně jiné představení – Španělská občanská válka. Klaun je proti své vůli povolán do armády proti frankovským fašistickým jednotkám, do nichž tne svou ostrou mačetou. Zanechává po sobě syna Javiera, jenž v sedmdesátých letech také přilne k cirkusu jako „smutný klaun“. Javier se zamiluje do překrásné artistky, která náleží Sergiovi, veselému a v soukromí autoritářskému klaunovi. Mezi oběma muži se rozvine smrtící souboj o srdce akrobatky. Postavy obou klaunů prezentují dvě vzájemně soupeřící podoby Španělska – násilné autoritářství Frankova režimu a na druhé straně nevinnost. (Febiofest)

Richie4422

Niekedy je náročné napísať komentár k filmu a to z jednoduchého dôvodu-nedá sa. Ako inak okomentovať film plný historických odkazov na občiansku vojnu v Španielsku, povojnového života skrz bizarného cirkusu, kde nájdete vtipného násilníka obľúbeného u detí, smutného klauna a šatkokráľovskú dračicu s dlhým jazykom? Tento film vás naučí dávať si pozor na sexi ženy do ktorých sa zamilujete, nikdy im nevyhoviete. Naučí vás, že za smiechom sa môže skrývať teror a strach. Naučí vás, že smútok vie človeka zničiť, ale i zmeniť a rovnako vás naučí, že ak máte sny o tom, že budete lietať... radšej na ne zabudnite. A to všetko v komediálno-hororovom a akčnom kabáte so vzormi absurdity. ()

loki3016

niekedy človek len tak pozerá a nechápe....ono to vlastne vôbec nevyšlo ako to malo a práve v tom je čaro tohto filmu...za poslednú polhodinu by však mali celý štáb kopať do gúl...ale v klaunovských topánkach ()

KharDemon odpad!

Naposledy mi bylo takhle zle z "Taxidermia"... Celkově film hodnotí jako naprostý odpad hororového žánru !!! Triky z roku raz, dva... Naprosto stupidní, do očí bijící situace, které jsou ve filmu vidět doslova na každém kroku, mi film ještě více zhnusili. Když bych byl schopný pominout tato fakta, dostal bych se k tomu, že dementní trio je absolutně nesympatické... Obtloustlí idiot, který žije 1/4 filmu v lese a žere mrtvá zvířata, která mu spadnout do mechového domku. Nakonec si udělá Marfušina líčka pomocí žehličky, kdy zbytek celkové estetiky doladí trochou chloridu sodného... Cholerický Idiot číslo dva, kterého musí ošetřit zvěrolékař, protože málem vykrvácí z xichtu po napadení tlusťocha s trumpetou má taky ránu. Asi nemá moc smysl uvádět, že po akutní hospitalizaci je schopný jít po dvou hodinách do hospody, kde pláče nad novou vizáží . Jediné na co se chvílemi dalo koukat ,byla ta jejich rozkošná emo kravka, která dokázala s jazykem neuvěřitelné věci. ()

lineker

Abnormální šílenost s kterou se po celou dobu srovnávate, aby jste si na konci byli jisti, že jste viděli něco výjimečného. ()

Meraxes

Základný problém, prečo sa mi balada nepáčila, asi spočíva v tom, že neznášam a vždy som neznášal cirkusy. Klauni mi nikdy neprišli ani vtipný, ani hrozivý, len trápny. A potom aj balada mi v mnohých momentoch neprišla ani zďaleka tak vtipná ako chcela byť a pre mnohých možno aj bola, ale skôr trápna. A hlavne som sa väčšinu filmu zľahka nudil. Nechcem znieť len kriticky, je to správna šialenosť s množstvom uletených týpkov a scén, kopou čierneho humoru, Carolina Bang je neskutočná a má aj viacero pamätihodných momentov, ale celkovo mi to tak nejak nesadlo. Nevylučujem však, že prípadné ďalšie pozretie môj dojem zlepší. Asi mi chýbajú aj hlbšie znalosti Španielskej histórie, lebo balada taktiež prekypuje mnohými politicko-historickými narážkami, z ktorých som mnohé určite plne nepochopil. Niektoré nápady ako lietajúci motorkár sú geniálne, iné ma však nechali chladným a z ľahkej nepozornosti ma vytrhávali hlavne celkom neurvalé násilné scény, kde by som vypichol hru s kladivom alebo masochistickú premenu na klauna. Postupne to naberá tempo a začal som sa veľmi solídne baviť, aj keď práve záver je okato digitálny. Kostýmy sú výborné, rovnako ako celkový vizuál, postavy aj dej šialené, ono aj zapojenie pesničky, ktorá sa dostala do názvu je totálny úlet. Ja mám úlety rád a tu sa Iglesia naozaj odviazal, ale aj tak mám z toho určitú pachuť. Vlastne neviem čo som od balady čakal, ale nemôžem sa ubrániť sklamaniu. 3* 67% ()