1929: Velký krach

(TV film)
  • Česko Rok 1929 - rok Velkého krachu (viac)
Veľká Británia, 2009, 52 min

Kamera:

Mark Molesworth

Bill Paterson (rozprávač)

V roce 1919 Spojené státy sklízely ovoce svého vítězství a dominance po první světové válce, zatímco Británie a její evropští spojenci zůstaly po válce finančně vyčerpané. Americké hospodářství naopak vzkvétalo a svět tančil podle amerického rytmu. Lehce dostupné úvěry a masová výroba vytvořily na počátku 20. let půdu pro éru vysoké spotřeby, která neměla obdoby. Trh akcií rostl a počet investorů se zvyšoval. Ve velkém si půjčovali peníze a měnili za hotové. V roce 1928 trh vzrostl za pouhých 12 měsíců o 50 procent. Pak ale udeřila katastrofa. V říjnu 1929 v průběhu šesti děsivých a zoufalých dnů poklesla hodnota akcií na newyorské burze o třetinu. Lidé přišli dohromady o více než 25 miliard dolarů. Později došlo ke krachu tří tisíc bank, které s sebou vzaly i úspory svých klientů. Pád trhu vyústil v ničivou celosvětovou krizi, která trvala až do druhé světové války. Akcie dosáhly své původní hodnoty až v roce 1954. Sledujte vyprávění o finanční katastrofě, o níž jsme doufali, že už se nemůže nikdy opakovat. (oficiálny text distribútora)

Marze

Pro mě nejlepší přehledovka o této krizi. Kapitalismus se vyznačuje tím, že každých 7 let má malou krizi a každý 40 let krizi velkou , kdy všichni přijdou o všechno. začalo to napoleonskými válkami okolo 1820, krach na Vídeňské burze okolo 1870, první světová válka s tisiciprocentní inflací, válka druhá, ropná krize v 70.ltetech, pád komunismu , krize v roce 2008. Dřív měly burzy význam jako podpora průmyslu, ale dnes už jsou jen neužitečnou sekcí spekulantů a příživníků. TZV. financializace. To že tento typ lidí s pohodlným životním stylem, kteří nedělají nic užitečného, nic netvoří a jen parazitují na ziscích, o všechno přišel jsem jim v dokumentu přál. Otec prezidenta Keneddyho a další burzovní žraloci jak je dokumentu ukázáno zbohatli na spekulacích společným uměle zvyšovaným cenám akcií, následného prodeje a tím oškubání naivních investorů. ()

farmnf

Poutavý dokument, snad i pravdivý. Přečetl jsem o tom mnoho, bylo to k hovnu, protože každý historik, či makroekonom vidí víc příčinu tam nebo jinde. Vyčítám, že se soustřeďují pouze na Ameriku. Krize 2008 přišla také z Ameriky. Vše hloupé a nechutné je vlastně z Ameriky. Takže je to asi pravda. Hlavně, že skončila prohibice a lidi zase chlastají, tentokrát to světovou ekonomiku opět zachránilo:) ()

MikO_NR_1909

Dobre zreprodukovaný dokument, ktorý sa trochu schováva za časový odstup a dôsledky konzekvencií pádov amerických búrz. Cítiť to najmä v akcente, akým sa dokument prezentuje. Vo všeobecnosti ale spĺňa účel obsahu a edukačného charakteru, akým sa dá aj interaktívnou formou rozprávať o týchto udalostiach, byť občas vecnou informačnou anabázou a zároveň veľmi ľahko zrozumiteľnou. Hlavne tým, že stále pláva po povrchu, alebo zvýrazňuje pútavé historky známych osobností z tej vrtkej doby. ()

NinonL

Velmi dobře vysvětlený vznik, vývoj i důsledky krize r. 1929. Celá její podstata, význam regulace finančních trhů i dopad tehdejší liberalizace na hospodářství USA a posléze na celý svět. Proč americká vláda i politici nechali zkrachovat a padnout celou ekonomiku, jak moc se tehdejší krize podobá té dnešní a mnoho dalších zajímavých informací. ()

Blackhawks

No co k tomu napsat ? Je to prostě dokument, který mnoha lidem může dost podrobně objasnit příčiny velkého krachu na burze v roce 1929, který měl tak katastrofální důsledky na celém světě. Já osobně je znal asi trošku lépe a podrobněji ještě před shlédnutím tohoto dokumnetu, ale to mu neubírá na váze.. kdybych o krachu nikdy před tím moc nevěděl, tak bych byl za tenhle dokument neobyčejně vděčný. :-) No tenhle "Velký krach" připravil živnou půdu pro nejednoho fanatika,ale ten největší není nikdo jiný než Adolf Hitler. Nebýt zbytečného krachu na burze v New Yorku, tak by to možná nemuselo dojít až k druhé světové válce.. ale to je uváha pro konspirační teoretiky.. do toho se nechci puštět na ČSFD, když mám hodnotit snímek samotný.. :D Shrnutí: Kdo neví nic a chce něco vědět ohledně této události, tak ať se podívá. Ale kdo ví, tak se asi nedoví nic, co by již nevěděl :D ()