Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatická rekonštrukcia histórie Frontového divadla, ktoré pôsobilo počas Slovenského národného povstania. Historická pravda je verifikovaná nielen prítomnosťou živého pamätníka tých čias. Umocňuje ju predovšetkým spoluprežívanie súčasníkov, ktorí zachytili odkaz a sami ho chcú odovzdať ďalej. Skupina mladých ľudí, ktorá sa vydala po stopách umeleckej družiny, čo sa pred štyridsiatimi rokmi rozhodla svojim spôsobom prispieť k úspechu SNP, sa spočiatku nijako netají tým, že o histórii Frontového divadla veľa nevie. Nasadá však do autobusu, podobného tomu frontovému, počúva a "dramatizuje" spomienky účastníka, spieva a postupne stále viac vdychuje atmosféru odhodlania rovnako mladých ľudí spred štyridsiatich rokov. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (3)

Flego 

všetky recenzie používateľa

Zvaríkové spomínanie na udalosti počas SNP v kruhu mládežníkov, napokon aj celkové vyznenie hraného dokumentu je poznamenané dobou vzniku. Prvý komentár. ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Z iniciatívy A. Bagára vzniklo počas SNP 12. septembra 1944 Frontové divadlo v Banskej Bystrici. Od 25. septembra 1944 bolo začlenené ako samostatná jednotka do Zboru osvetových dôstojníkov Prvej československej armády na Slovensku. Frontové divadlo naštudovalo a inscenačne obmieňalo zhruba dvojhodinový umelecký program. Tvorilo ho viacero žánrov a za svoju krátku 42 dňovú dobu trvania zrealizovalo okolo 50 predstavení. Počet účinkujúcich sa ustálil na čísle 10 okrem Bagára, herci František Zvarík, Andrej Vandlík, Anna Cveková, Eugen Medek, iluzionista a fakír Janko Chovanec, tanečnice a akrobatky Tamara Alexandrová a Mária Perhačová., vojak harmonikár Eugen Péteri a hudobník Karol Móži. Tento súbor stihol vystúpiť po prvý krát 15.9.1944 v Harmanci, nasledovali vystúpenia v Brezne, Zvolene, Podbrezovej, Detve, Vígľaši, Pustom Poli, Kríži (dnes Žiar nad Hronom), Šalkovej, Malachovej, Telgárte, Španej Doline, Očovej, Tajove, Bukovci, Muráňi, Červenej Skale, Tisovci, Klenovci, Hnúšti, Heľpe, Dubovej a v ďalších miestach. Posledné vystúpenie zrealizovali 26.10.1944 v Starých horách. Keď 27. októbra bomby dopadli na Banskú Bystricu, rozišli sa herci Frontového divadla spolu s ostatnými povstalcami do hôr, každý na vlastnú päsť.. ()

Reklama

Reklama