Reklama

Reklama

Následky přelidnění

(TV film)
  • Veľká Británia Aftermath: Population Overload
Veľká Británia, 2010, 47 min

Obsahy(1)

Co by se stalo, kdyby se přes noc zdvojnásobila populace naší planety? Jak dlouho by trvalo, než by došla pitná voda? Energie? Jídlo? Hromadné stěhování změní naše okolí. Nad městy vyrůstá mnoho výškových budov. Ale naše zdroje nejsou nevyčerpatelné - komu se podaří přežít v případě, že dojde k této extrémní situaci? Přelidněný svět. Nedostatek základních zdrojů - vody, potravin a nakonec i čistého vzduchu. To byly téměř apokalyptické a nutno dodat, že reálné vize ještě v sedmdesátých letech minulého století. Svět a hlavně ženy se však odhady vědců a statistiků neřídily. Jak situace vypadá, za pouhých padesát let bude svět řešit opačný problém. Prudký úbytek obyvatelstva. Nikdo to nečekal. Už dnes se rodí velmi málo dětí. Populace však neklesá, protože v plodném věku jsou zatím velmi silné ročníky. Ale už za necelých dvacet let se začnou projevovat následky dnešního trendu. Ve většině evropských zemí nedochází ani k prosté reprodukci. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (24)

whack 

všetky recenzie používateľa

Keď sa pozriem na tie obludné stále sa rozrastajúce veľkomestá, v ktorých nie je kúska zelene, kde nepočuť jediného vtáka, kde nevidno cez smog poriadne ani oblohu, keď vidím tú robotizovanú nerozmýšľajúcu masu ľudí, ktorá sa ako hmyz hemží hore-dole v tom hluku a chaose, musí byť aj blbému jasné, že nie je všetko v poriadku. Problém populačnej explózie je katastrofálny, ale tento dokument ho rozoberá dosť povrchne a z nechutne antropocentrického pohľadu, našťastie však kriticky. Rieši sa tu, že ľudia nebudú mať dosť potravy, priestoru a energie. To, že spôsobujú ekocídu, masové vymieranie druhov, že kade prejdú, ostane po nich spúšť ako po nálete kobyliek, atď., to je vedľajšie, hlavne, že chudák pán tvorstva nebude mať čo jesť. ()

haffen 

všetky recenzie používateľa

Tento seriál žiaľ ide v šľapajách seriálu Aftermatch. Tam to fungovalo. Tu ale nie. A to je kameňom úrazu číslo jedna. Jednoducho sa v dokumente nepočíta s riešeniami problémov, novými technológiami ktoré sú čiastočne dostupné už teraz (elektromobily, genetika), alebo budú dostupné o niekoľko rokov, alebo desiatok rokov (termo fúzia), poprípade sa začína už riešiť ekológia a alternatívne zdroje... ide len o apokalypsu preľudnenia a jeho totálne hnanie do extrémov... celé zle... 2* ()

Reklama

GigaPudding 

všetky recenzie používateľa

Po Aftermath: population zero je tu tentokrát population overload, který řeší zdvojnásobení počtu obyvatel planety ze dne na den, což je asi ještě trošku střelenější než zmizení všech obyvatel v population zero. Postupujeme časem od půl roku po přelidnění až do 35 let po přelidnění a řeší se otázky dostatku nebo spíš nedostatku potravin, energie, vody a životního prostoru pro tolik lidí a samozřejmě taky znečištění. Nápady co jsou tu prezentovány jako rok poté by ještě asi tak odpovídaly zmatkování, které by něco jako zdvojnásobení lidstva lusknutím prstu asi vyvolalo, ale pak jsou divákům předkládány nápady a domněnky, které by podle mě přišly už mnohem dřív než 10 let poté a podobně, kdy například v jedné chvíli vypravěč povídá o tom jak by se vyčerpaly tyhle a tyhle nádrže, ale v dalším skoku o pár let dopředu se jakože lidé stěhují k jiným nádržím, které zřejmě do té doby nechávali asi jen tak ladem nebo nevím. Podobných nedomyšlení je tam ještě několik, takže z toho nakonec je jen takový přehled nápadů, co by mohlo být, který ale není ucelený a nevypadá zas tak věrohodně narozdíl od population zero, který pracoval především s výdrží a trvanlivostí člověkem postavených struktur, která se dá, narozdíl od lidského chování v takhle absurdní situaci, předpovídat lépe. Ale nápady to byly zajímavé, takže to nebyla úplně zabitá třičtvrtěhodina :). ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Okrem toho, že dokument je antropocentrický až na pôjd, ako správne spomína užívateľ whack, je to celé vycucané z prstu. Pretože sa vychádza z predpokladu, že sa ľudstvo početne zdvojnásobí od zajtrajšieho dňa. Nasleduje výpočet katastrof od ubúdania pitnej vody, cez nedostatok miesta na bývanie, dramatický úbytok lesov, vyľudňovanie miest, choroby... ...jednoducho koniec sveta s nádejou do budúcnosti, v ktorej môže byť lepšie ak sa počet ľudí radikálne zníži. Takéto vyústenie ide po ruke dirigentom sveta, ktorí systematicky pripravujú určité oblasti sveta na odpis (Afrika, východná Európa, časť arabských krajín), nakoľko zistili, že pracovnú silu v takej mase jednoducho nie je vôbec treba. Okrem tohto nenápadného implantovania myšlienky o potrebe uchovať generáciu vyvolených (s ktorou súznia nielen podobné demagogické dokumenty, ale aj celý rad kníh od filozofie cez beletriu až po vedu), je dokument utópiu nezohľadňujúcou smerovanie ľudstva v toku času. A to môže priniesť ako nečakané riešenia, tak oveľa smutnejší katastrofálny vývoj. Hrané fantazijné fikčné filmy mám rád. Hlúposti tváriace sa ako seriózne pravdy, vychádzajúce z predpokladu "čo by bolo keby" a zároveň slúžiace ideológii neznášam. Aj keď sa zaštítia značkou National Geographic. ()

Marek1991 

všetky recenzie používateľa

Dokument strachu. Program National Geographic sa týmto dosť zhodil. Áno, mnohé veci by takto postupovali, no to devastovanie budov, ciest, to je prehnané, lebo dovtedy by sa vymysleli už iné dopravné prostriedky, vlastne už dnes sa na nich pracuje. Absolútne to vylúčilo vedu a techniku. Vylúčilo to aj masové katastrofy vplyvom preľudnenia, ktoré by sa zvýšili, ako hurikány, potopy, zemetrasenia, úhyn živočíchov, ktorý by spôsoboval hladomor. Keby to takto postupovalo, tak sa uzavrú hranice úplne a chudobné krajiny by boli nútené zaviesť politiku jedného dieťaťa, podľa mňa by sa ľudia spamätali a nerodilo by sa v niektorých rodinách po 10 detí, najmä však v Európe, Rusku, či Severnej Amerike je často skôr úbytok ľudí. Bol to veľmi antropocentrický pohľad, s tým sa dá súhlasiť, no ani ten hlad by možno až taký nebol, lebo dnes už obyvateľstvo redukujú geneticky modifikovanými potravinami, pesticídmi, proste elity majú s nami iné plány a tie choroby, ktoré by týmto nastali by 14 miliárd určite "nepovolili". Taktiež vojny o vodu by obyvateľstvo zredukovali. Je to smutné, že na niektorých doplácame, že sú nevzdelaní, no treba pracovať najmä s tým. Treba si však uvedomiť, že pri optimálnom využívaní kapacít a zdrojov ako v zdrojovej ekonomike, by k tomu nemuselo dôjsť a to pritom už teraz trpí hladom, smädom a chorobami mnoho ľudí a pritom by Zem mala byť schopná uživiť aj okolo 12 miliárd v pohode. Problémom je dnešný systém, ktorý by sa týmto zrejme rýchlo zničil sám a tým by nastalo obdobie pomalej úpravy do normálu, nedá sa totiž všetko oceňovať peniazmi a nedá sa všetko robiť príkazovými zákonmi. ()

Galéria (5)

Reklama

Reklama