Insidious

• Česko Zákeřný (viac)

Když se rodina přestěhuje do nového domu, začnou se dít podivné věci. Zjevují se zde děsivé postavy a je slyšet šepot. Situace vygraduje ve chvíli, kdy se jeden ze synů neprobudí. Lékaři příčinu jeho kómatu nedokážou vysvětlit... (TV Prima)

Riddick77

Atmosféricky na jedničku, příběh spíš tak na slabší dvojku, nicméně hlavní účel byl splněn, protože strašení prostě a jednoduše zabíralo :-)! 7/10! ()

PKD

1.pol. byla tak trochu nemastná/neslaná, plná stěhování (zbytečného, páč jak je u tohoto typu hororů běžné, hl. hajzlíka si většinou vezete sebou, takže můžete třeba až na Mars a platné vám to bude, jako prášky proti početí), dětí a uřvaných mimin, tedy to, co já ve filmech a hororech obzvláště...fakt miluji. Jakoby si  doprdele pančitel nemohl udělati jen 1. Zlatý Conjuring obecně. Stejně je opravdu jen 1 z nich důl., tak co? Sympatická a fragilně křehká, Růženka Byrneová mě svým permanentním vytřeštěněvyděšeným výrazem poněkud a po1. ve filmu vůbec, iritovala. Též jsem si díky tomu uvědomil zpětně, že ho má vlastně všude a je jedno, o jaký se jedná žánr. P.Wilson (není totožný s oním míčem v Trosečníkovi z r.2000) mi zase těžce ewokoval právě sérii Conjuring, jen mu Wan vyměnil manželku a povolání, hehe. Njn. to mám z toho, že jsem to viděl obráceně.;-) No, zatím po shlédnutí (chystám se ještě dnes na 3) 2 kapitol, zatím musím i zpětně prohlásiti, že přes všechny klady se nejedná o něco, co bych si pustil asi znovu a proto mě trošku baví fakt, že se to ždíme více jak pro mne o třídu lepší/zajímavější, Conjuring universe, páč v podstatě 5 filmů, jest docela nářez. Ale měl bych býti vlastně rád. No a nejlepší je posl. 5min. nebo tak. V každém př. Wan umí. To ne, že ne. Jen ne vždy na 90-100% P.s. ten pro mnohé jistě supr originální motiv (kterýžto zde funguje perfektně též) fotek s postupně se přibližující příšerou, je evidentně ze Slunečního Psa od S. Kinga. Odkud on to vykradl (pokud ano) to už nevím.;) Ten pes není líný. Nespí. A jde po tobě...Kevine! P.p.s.. co se týče onoho dua pomocníků, nevadí mi ale ani bych je zvláště nevyzdvihoval. Manželé Warrenovi byli sice relativně nudní, ale aspoň sebou měli tým nešaškujících profesionálů. ()

Freemind odpad!

Všichni se k Wanovi chovají jako k nadějnému mlaďochovi, který "ještě vyroste". Ono je ale tomu tragédovi už hodně přes třicet let, to už většina režiséru má alespoň ten technický základ, který může do pozdního stáří rozvíjet. James Wan má oproti tomu hovno s mákem. Nesměle začíná objevovat kameru jako nástroj pro vytváření napětí (širokoúhlé záběry, nakukování přes hrany stěn), což je po pěti filmech sakra výkon. Všechno ostatní zůstává tak, jak bylo. Nekompaktní, a v druhé polovině prostě blbý, laciný a plytký scénář (sleduji určitou inspiraci u Raimiho filmového potratu Drag Me To Hell), tupé použití hudby jako "lekacího nástroje" ... Hlavním průserem jsou ale tragikomicky směšné postavy z předhrobí (Pat a Mat - lovci duchů, médium s plynovou maskou), a hlavně ze záhrobí, jejichž pitoresknost podtrhují špatné masky, špatné nasvícení, špatný střih a špatná, plochá a televizní kamera. U každé z těchto postav jsem si poctivě zopakoval mantru "what the f... ???". Umaštěný Mexikánec v koženém kabátě? Culící se holčičky (nějaká kulhavá pocta pro Shining či co)? Strašidelná důchodkyně? Krvavé packy na prostěradle? V plné kráse se taková bezkoncepčnost a lacinost představuje na fotkách, které připomínají výsledek nějaké internetové photoshopové soutěže o nejlepší falešné duchařské fotky. Je těžké to všechno shrnout - Wan je postižen specifickou neschopností myslet organicky, kompaktně. Některé prvky by snad mohly fungovat zvlášť, dohromady ale působí jako pěst na oko, jako horrorový lunapark, dům hrůzy za pět kaček. Wan se tentokrát snažil vytvořit svůj vlastní mikrokosmos života po životě a řádně to projel. Můžete mu už někdo sebrat tu kameru, prosím? ()

blackrain

Takhle šílený hudební doprovod při titulkách jsem dlouho neslyšela. Hudba je jedním z možných prostředků k navození atmosféry a má na ni diváky připravit. Film začíná jako každý jiný, celkem obyčejně a vlastně nezáživně. V podstatě se jen vleče do doby, než nastane jakýsi dramatický okamžik. Dokážu schroustat téměř cokoliv a že mi toho pod rukama prošlo. Dokážu uvítat a samozřejmě náležitě ocenit každý dobrý nápad, se kterým někdo příjde a něco z něho udělá. Ale pak se objeví i případy, ke kterým ani já nejsem tolerantní. A když se k této skupině dostanu, tak už mě jen zajímá, jak se to celé rozplete. To ostatní okolo je jenom vata, obyčejná prostá výplň nebo třeba vzduchoprázdno. ()

lestyna

Tenhle komentář píšu vlastně asi tak 5 minut po shlédnutí filmu,takže celý prožitek mám v sobě ještě pěkně zakořeněnej a asi se ho hned tak nezbavím.Ze začátku filmu sem si nebila jistá jestli to není vtip,když na mě vykoukla děsivá babizna která vypadala jak vystřižená z béčkové lekačky,takže jsem byla trošku skeptická vůči pokračování filmu.Naštěstí jsem se přesvědčila o opaku a dokonce sem se začala i bát,což bylo dobré znamení.Místy atmosféra sice trošku zaostávala no a ,,bubáci,,co tam strašili byli trošku...fádní,ale i přes tu všechnu nedokonalost to shledávám jako dost dobrej horor.A hlavně ode mě je celá jedna hvězdička hlavně za povedený konec z něhož jsem byla opravdu nadšená :) ()

kaylin

Úvod filmu mě právě nenavnadil, učitel, který má tolik práce ve škole, že nemůže být doma, mi neseděl a film mi to příliš neulehčil. Prostě jen člověk, který sedí ve třídě a nic nedělá. Kdyby práci neměl, vyjde to nastejno, stejně jako kdyby dělal něco jiného. Skutečnost, že byla hlavní postava snímku "Sinister" spisovatelem, se stala základním hybatelem děje. Postavy mi obecně moc neseděli, ale stejně tak jsem se musel smířit i s tím, že nějaké nové nápady zde nejsou. Možná, kdybych viděl snímek "Insidious" ještě před hororem "Sinister", dívám se na něj jinak, ale takhle se pro mě stal jen dalším duchařským filmem, který přinesl především novou mytologii, nový svět, v kterém je možné pokračovat. V něčem se to podobá "Paranormal Activity", ale naštěstí se to ani nesnažilo o ruční kameru, což rozhodně chápu jako plus. Nelogické chování a předvídatelné lekačky jsou naprosto normální, ale tady mě především nelogické jednání trochu vadilo. Hlavně v první polovině bylo vidět, že jde hlavně o efekt, o scénář, ne o skutečnou snahu se co nejvíce přiblížit reálnému světu. Rozhodně však musím pozitivně zhodnotit duchy a démony, ti vypadají dobře. "Insidious" si zaslouží nadprůměrné hodnocení, ale není to rozhodně takový trhák, jaký jsem očekával. ()

movieband

Hrůza, děs, psycho a napětí. James Wan mi už ve svém prvním díle série SAW ukázal, že umí grandiózně pracovat s napětím. V tomhle svém díle mi ukázal, že umí skvěle pracovat i s lidským strachem. Moc se mi líbí jeho filmy. Jeho horory jsou horory v tom pravém slova smyslu, kde nejsou hektoliktry krve, ale na člověka z nich čpí hrůza a děs z neznámého podnětu. Ponurost snímku Wan vystihl jak nejlíp to snad dokázal. Při sychravém podzimním dnu je to snad ta nejlepší kombinace. Děj je dost zajímavý, poutavý a děsivý. Sám za sebe můžu tvrdit, že my snímek dlouho nedal v klidu spát. Rozhodně povedený, precizně zpracovaný horor, kde se střeste každého pohledu. 88% ()

Gorehound

Samozrejme, je to pecka- parádna hudba, zvukové efekty, ľakačky, spracovanie i príbeh. Ale načo ten pokus o humor? Film by sa kľudne zaobišiel bez dvojice paranormálnych pomocníkov, i bez až príliš bizarného hlavného záporáka. Nič proti bizarnosti, môže, a často i funguje, ale tu podľa mňa šla na úkor strašidelnosti. Taktiež prízrak v koženej bunde mi nesedel, naopak babička v čiernom super, i "figuríny" a ostatné strašenie paráda. Napriek všetkému super film a teším sa na dvojku. ()

topi

Musím uznat, že jsem se opravdu bál. Perfektní prostředí domu, různé skřípání, zvuky byly vychytané, stejně tak i postavy ze záhrobí. Krásná kamera a pekelně skřípavá hudba (ty smyčce se do mě vyloženě zařezávaly), včetně všemožných rekvizit z tohoto snímku dělají působivý atmosférický duchařský horor. Jedinou výhradu bych měl v první půlce filmu ke střihu, kde do sebe některé scény divně zapadaly a film rušily. Ale čert to vem, Insidious jinak šlape výborně a když mě mnohokrát po celém těle mrazilo, tak celkově musím říci, že v celkovém výsledku je to špičkovej kousek. ()

Desperado

Paranormal Activity, čo sa nehrá na pseudodokument. Wan úspešne vykráda všetky ingrediencie nielen zo žánru, ale aj so samotných vrcholov žánru (Changeling, Poltergeist, Entity, a tvorcovia mali určite zhliadnuté aj španielsku sériu Películas para no dormir ...). Insidious je hororový produkt dnešnej doby, ktorý neovplýva originalitou, ani extra hustou atmosférou, napätím z neočakávaného (ano, je priehľadný a divák musí tušiť, kam to bude vždy smerovať, a má pred príbehom náskok) a dokonca ani príliš vydarenými ľakačkami (tu však zrejme môže ísť aj o nepodarený hudobný doprovod, ktorý bol vždy o málinko v predstihu pred šokantným záberom). Toto je štvrtá Wanová snímka, ktorú som zhliadol a musím konštatovať, že mu asi nikdy neprídem na chuť. Wan sa má k filmovému žánru asi ako Lady GaGa k hudbe. Vyciciava ako slušný remeselník to najlepšie z klasiky , trocha tomu pridá niečo zo svojich zmesí (nepochopiteľné odkrývanie figurínovských postáv s tlemiacimi tvárami je obávam sa, skôr Wanovou úchylkou než jeho trademarkom), a vytvára akýsi spomenutý produkt pre dnešnú generáciu, ktorý tomu nekriticky pripisujú punc geniality, pritom Wan v niektorých prípadoch doslova kopíruje vyššie spomenuté, ktoré si rádoby vyľakaný divák strčí do škatuľky nudného starého blábola. Smutné, ale popisné. Wanové diela sú stále len niečo na hranici ambicióznych béčiek a nedomrlých áčiek. Jeho režisérsky talent nemôžem spochybniť, ale vynášanie do takmer filmárskych nebies už ano. Zatiaľ pracoval len so scenármi (okrem pre mňa tragického a poloparodického Death Sentence) svojho najlepšieho priateľa Whannella (ktorý sa tu objaví v nie nemalej roli), ktoré nie sú bernou mincou jeho veľkosti talentu. Pokiaľ Wan pracuje len s hudbou a obrazmi, kde podsúva len náznakmi či minimálnymi polsekundovými zábermi, funguje príbeh dobre, akonáhle prejde do časti s astrálnym cestovaním, je už problém, kedy človek nerozoznáva hranicu, kedy sa má báť , alebo už smiať (tie kritizované Wanove figuríny). Napriek výhradám však Insidious považujem za Wanovo najlepšie a filmársky najvyzretejšie dielo, aj keď stále na poli undergroundového žánru (aj napriek slušne obsadeným a celkom zvučným hercom, kde Barbara Hershey figuruje ako celkom podarené cameo a spomienka na Entity) a určite v dnešnej hororovej mizérii je potešujúcim spestrením, ale na vrchnú policu so žánrovými vrcholmi môže zatiaľ pokojne hľadieť zo šuplíka. ()

Thomassi

Horory na téma duchařina mám rád, protože dokáží člověka pořádně vylekat, a to je důležitý faktor u filmů tohoto typu. A Insidious je v tomto ohledu špičkou. Už úvodní titulky navnadily a ukázaly, že půjde o kvalitní horor. Příběh je trošku odlišný od zavedených duchařských filmů, i když v jádru je to pořád ta stejná písnička. Téma ztracení ve snu se mi velmi líbilo, bylo udělané brilantně a retro stylem. Na napětí si také nemůžu stěžovat, konec jsem předpovídal šťastný, ale kupodivu se zase něco posralo a celkově mě to nechalo nad ním přemýšlet. Závěr ať si každej udělá sám. Už podle hodnocení jsem čekal kvalitní snímek, ten jsem dostal, proto jsem nadmíru spokojen. ()

Helo

Po delší době konečně opět horor u kterého mě alespoň několikrát zamrazilo v zádech z velmi hutné atmosféry. Dokonce i pár lekaček fungovalo víc, než obvykle. Film je sice postaven na klasickém duchařském základu, ale toto schéma dotahuje téměř k dokonalosti, přičemž si velmi silně zakládá na zvukové stránce, což je jen dobře. Edit: Po druhém shlédnutí tři roky po prvním přidávám i pátou hvězdu, poněvadž se od té doby prostě lepší duchařina neurodila a přiznám, že na podruhé jsem se lekal snad více, než na poprvé. A nechápu jak to Wan dělá, ale v tomhle filmu mě dokázal vystrašit i jen názvem filmu objevivším se na začátku a na konci. ()

de_FACTO

Wan ví s čím a jak pracovat. V době, kdy je horror postavený na hlasitým zvuku a na tom, že vám něco vjede do kamery, je Wan někým kdo má za a) nakoukáno a za b) ví, jak s tím pracovat. Navíc za c) uctívá klasiky. To je jeden z několika důvodů, proč je podle mýho, Wan nejlepším současným horrovým režisérem. Ctít a zároveň být inovativní - to je cesta. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Páté Insidious zná režiséra

Páté Insidious zná režiséra

29.10.2020

Protože hororových zpráv v období Halloweenu není nikdy dost, přichází i jedna pro fanoušky duchařských filmů. Studio Blumhouse dnes oznámilo, kdo bude režírovat pátý snímek v sérii Insidious. A… (viac)

Blum, Wan a vražedná panenka

Blum, Wan a vražedná panenka

19.07.2018

James Wan (Saw, Aquaman, V zajetí démonů) už má s filmy o děsivých panenkách nějaké ty zkušenosti. Jak se tak zdá, pořád jej tohle téma ale neomrzelo, čerstvě totiž oznámil spolupráci na novém hororu… (viac)

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Comicsový tvůrce Todd McFarlane konečně oznámil nový celovečerák se Spawnem. Kultovní démonický antihrdina byl v kinech už v roce 1997, drsný eRkový reboot se tedy rozjíždí přesně 20 let po prvním… (viac)