Dvojica naivných mladíkov z východného Nemecka sa po páde Berlínskeho múru vydáva na road trip po Amerike. Keď sa konečne otvorí možnosť vycestovať do zahraničia, vyberú sa rovno do San Francisca, kam pred desiatimi rokmi údajne utiekol otec jedného z nich. Nanešťastie im však peniaze stačia iba na letenku do New Yorku a po tom, čo na pasovej kontrole vyhlásia, že nie sú nacisti ale komunisti, musia sa podrobiť nepríjemnej osobnej prehliadke. Aby toho nebolo málo, so svojimi päťdesiatimi piatimi dolármi sa dostanú akurát tak po New Jersey, odkiaľ im nezostáva nič iné, len pokračovať stopom, napríklad s vyšinutým Darrylom do jeho rodiska v Tennessee. Na svojej púti stretávajú rôznych extravagantných ľudí, ktorí sa im aj napriek jazykovým nedostatkom snažia pomôcť uskutočniť ich sen a cestovať naprieč Amerikou. (TV JOJ)

IQ Tiqe

Moc hezký! Road movie, která vás strhne k cestovatelské horečce, že byste nejradši okamžitě vyrazili, třeba rovnou do USA. Připomněl jsem si Vegas, vstřícnost v bistrech u dálnice, typický americký motely, větrné elektrárny, skalní přírodní útvary, San Francisco... Hezký dobrodružství, po cestě několik menších epozod, vtipy postavené na Východním Německu, trocha romantiky i vážný náboj. Můžu doporučit – je to jeden z těch filmů, po jehož zhlédnutí byste hned chtěli vidět další podobný. # [viděno: monitor, 5.1, EN sub] # příběh **** | hudba **** | humor ** | akce * | napětí – | pustil bych si znova **** ()

Aelita

Být takto nadšený z Ameriky v roce 2010 je vrchol nevkusu, i když se jedná o retropohled. Zároveň získávat jakékoliv výhody u cizinců posmíváním se a záměrnou kritikou své vlasti je vrchol podlézavosti. To je hlavně záležitost a úděl disidentů, zaměřených na zahraniční odběratele, nikoliv na skutečnou konstruktivní kritiku a práci na zlepšování poměrů ve vlastní zemi. ___ Způsobem a mírou podvodu jsou tito dva dederoni (přezdívka pro obyvatele bývalé NDR) velice podobní dvojici mladíků z filmu Sibiř (http://www.csfd.cz/film/42691-sibir/), až na to, že ti druzí neprodávali svoji zemi, ale své služby. Vlastně mi ti "Sibiřané" byli mnohem sympatičtější. ()

Jara.Cimrman.jr

Patřím mezi jedince vzdělané tak, že dokážu bez mrknutí oka ze sebe dostat nejméně dva rozdíly mezi USA a NDR. Vědom si těchto rozdílů jsem se těšil na zábavnou cestu dvou chudých východních Němců po amerických silnicích a ona se ta zábava nějak nedostavila. Skutečně jsem se smál jen dvakrát - při vydávání certifikátů o pravosti kusů Berlínské zdi a samozřejmě při jejich vystoupení v gay klubu. Jinak mne absolutně nebavilo sledovat ty hodné Američany, kterak dávají hladovým najíst, svezou je na motorkách a když je nejhůř, tak jim vnutí auto. Jsem rád, že jsou USA alespoň ve filmu zaplněné takovými dobrodinci, protože já jsem tam častěji koukal do hlavně pušky než bych se setkal s nabídkou pomoci. ()

masekjc

Mám pocit že velká část místních hodnotitelů asi koukala na úplně jiný film. Takže popořádku: Tento film rozhodně není komedie, sem tam se něco vtipného objeví ale do kvalitní komedie to má hodně daleko. Úvod začne naprosto nevinně a celkem zajímavě, ale postupem času Vám dojde, že se film transformuje do nudného drama. A nakonec se z toho stane ještě romantické drama. Ehm? No takže vlastně chyba není ve filmu, ale v tom že nějaký odborník tento film označil jako komedii a zkazil tak většině očekávání od tohoto filmu. Sečteno podtrženo: Tohle není komedie, tohle je drama! Přesto se zázrak nekoná a nepomůže mu k němu ani výborný soundtrack. 4/10 ()

elanius

No ja si nemôžem pomôcť a musím ísť na maximálnych 5. Tento film je presne taký, aký som chcel aby bol. Ľahučko natočený, veľmi jemne vtipmi nadávkovaný (scéna s posteľou ma dostala tak, že som musel film na chvíľu stopnúť pre záchvat smiechu, ostatne scény sú síce menej vtipné, ale nie sú trápne, čo je malý zázrak) a záver je krásna perlička za veľmi slušných scenárom a úplne posledná scénka je len dôkazom že to tu niekto s výborným filmom myslel dobre :). S kľudným svedomím dávam Friendship! na rovnakú úroveň ako podobný Little Miss Sunshine. 9/10 ()

• Titulná melódia filmu je v skutočnosti štátna hymna bývalej NDR "Auferstanden aus Ruinen" - autorom textu je Johannes R. Becher, autorom hudby Hanns Eisler. Vzhľadom na to, že sa v texte hovorí o zjednotení Nemecka, od ktorého NDR neskôr upustila, spievala sa hymna ku koncu existencie NDR často bez textu. (andykanadan)