Univerzální voják 4: Odplata

• Česko Univerzální voják: Den odplaty (viac)
všetky plagáty

John je bývalý voják a žije poklidným životem se svou rodinou. Jednoho dne je však přepaden a jeho rodina nemilosrdně postřílena, sám je těžce raněn. Jediné, co mu zůstane ve vzpomínkách, je, že vrahem je jeho kolega z armády Luc Deveraux. Po několika měsících se John zotaví a jeho jediným hnacím motorem je pomsta. Vše kolem Johna je však velice divné a nepochopitelné. Jakási dívka jménem Sarah tvrdí, že spolu mají poměr, ale John si nic nepamatuje. Postupně si však nějaké okolnosti vybavuje. Vše je ale docela jinak... Kdysi byl vládou vybudován projekt „univerzální voják“, v němž byli všichni účastníci speciálně vylepšeni. Tento projekt se však vymkl kontrole a samotní poloroboti se rozprchli mezi normální lidi. Po nějaké době se Andrew Scott pod vedením Luca Deverauxe snaží shromáždit všechny z programu a zřídit si svou vlastní komunitu. John se postupně dozvídá věci, které nechce slyšet, a v opuštěné chatrči nalezne své „dvojče“, které zabije. Po všemožných útrapách se konečně John dostane do tábora, kde se shromažďují  všichni vojáci z projektu... (TV Prima)

Claw

Co na tom, že to nemá s původním námětem už opravdu nic společného. Co na tom, že Van Damme a Lundgren zde hrají jen menší okrajové role. V hlavní roli je nová "krev" - Adkins sice první celou hodinu neví, která bije a "vo co gou", pobíhá zmateně "po filmu sem a tam", ale v druhé půlce si vzpomene, jak je dokonale vytrénovaný a pak už to jede... Perfektní souboje, závěrečný masakr asi 20ti vojáků těma nejneuvěřitelnějšími způsoby, čím dál víc zběsilejší a nasraný, od hlavy až k patě od krve to pak ve vzteku nandá i obrovskému Lundgrenovi a pořád ještě relativně svižnému Van Dammovi... Adkins je třída v rámci filmových bojových umění, kamera snímá, nepoletuje, střih je tak akorát a pro mě to bylo obrovské překvapení. Druhým překvapením byla brutalita a gore, což mi přišlo jak nějaká neoficiální pocta Fulciho či já nevím. Fakt husté záběry, a to i na akční film. Pořád je to Béčko, škoda té dlouhé pasáže, ta mi vadila, ale jinak hodně dobré. /60%/ ()

Thomassi

Po trojce, která byla velikým překvapením, přichází díl, který naprosto devastuje všechny zákony o univerzálním vojákovi. Začnu tím příjemnějším. JCVD a Dolph ve svých malých rolích vynikli o to více. Měli charisma a dokázali hlavní hvězdě, Scottu Adkinsovi, pořádně zahulit. Ten je podle mě jednou z největších ikon akčního žánru v současnosti. Tady to jen potvrdil. Akční scény, hlavně ty bojové, jsou výborné. Nejlepší ta z obchodu se sportovním náčiním proti Arlovskému. Co ale naprosto páchne sračkama, je celý příběh. Pane bože, kdo takovou psychárnu vymyslel. Nemělo to ani hlavu, ani patu. Nebýt samotných herců, stojí to za hovno. A to doslova. ()

Quint

Univerzální voják 4 splňuje přesně to, co mě na béčkových filmech baví. Díky nízkému rozpočtu se nemusí snažit zalíbit co největšímu publiku a najdete v něm věci, které by v áčkových filmech nikdy neprošly. Tenhle skoro artový akčňák tvrdě nakope pozadí všem, kteří očekávají konvenční hollywoodskou akční zábavu. Děj je poměrně přímočarý (navenek klasická revenge story), ale místy psychedelicky dezorientující a s nečekanými hororovými prvky. Chvílemi máte pocit, jako když se díváte na něco od Davida Cronenberga, Michaela Hanekeho nebo Gaspara Noého. Čtyřka Univerzálního vojáka vás nechá nahlédnout do temných stránek duše zrobotizovaných univerzálních vojáků a zachycuje postupný ponor hlavního hrdiny do „srdce temnoty“, na jehož konci ho čeká novodobý plukovník Kurtz v podání holohlavého Van Damma, který je tentokrát (z obrácené perspektivy) líčený jako padouch. A překvapivě to nepůsobí ani trochu směšně. Film je nekompromisně cynický a supervážný. Absolutně bez humoru, patosu a romantiky. Bez sympatických postav a efektních trikových atrakcí. Jak už to v DTV (direct-to-video) filmech bývá, hlavní i vedlejší aktéři sice nejsou žádní velcí herci (což se dá v rolích chladných zabijáků bez emocí snadno skrýt), zato se skutečně umějí prát. A jejich kontaktní souboje svou extrémní dravostí a brutalitou strčí do kapsy i "gun-fu" Johna Wicka. Film existuje i v NC-17 verzi, což je dneska v tomhle žánru dost neobvyklé. ()

ConanVJ

Tak tu máme čtvrtého Univerzálního vojáka. Hlavním hrdinou je zde Jonh (S. Adkins), ke kterému se v noci vloupá banda vedená Lucem Deverauxem (JCVD). John je zmlácel a jeho manželka s dcerou je před jeho očima zastřelena Lucem. Poté se John probudí v nemocnici a pamatuje si pouze na vyvraždění rodiny, ale na nic z doby předtím si nevzpomíná. John se pokouší pátrat po Lucovi, ale v tom se ho pokouší zabít voják Mangus (A. Arlovski)..... Na filmek jsem se díky obsazení těšil hodně dlouho, ale to co jsem dostal mě hodně zklamalo. Filmek se od začátku nudně táhne a neděle se v něm nic moc zajímavýho celou první hodinu (John jen pátrá po Lucovi a první střet s univerzálním vojákem dostane hodně velkou nakládačku a nic nepředvede). Druhá půlka filmu už je na tom mnohem lépe a Scott Adkins zde rozjede i svoje parádní kousky, které mají jeho fanoušci rádi. Hlavně v poslední části filmu je to parádní krvárna plná akce. Co se týče hereckého obsazení tak hlaví hrdina je S. Adkins, krerý zde má podle mě promarněný potenciál. D. Lundgren zde má opravdu malou roli, ve které se taky moc nepřednede. JCVD zde hraje hlavního záporáka, ale role je to taky opravdu malá. Film má takovou pochmurnou atmosféru a doprovází ho taková podivná psycho hudba, která by se hodila spíš do nějakého hororu, než sem. Taky mi hodně vadil blikavý efekt, když vojáci dostávali rozkazy pomocí chipu v hlavě. Podle mě měl film být kratší, nabitý víc akcí a s jiným hudebním doprovodem. Díky pěkným kouskům Scotta Adkinse (i když by jich mohlo být více) a finální půlhodince dávám filmu 50%. Nebýt toho, bylo moje hodnocení o dost horší. :) ()

predators

A jééé! Jako, já jim to moc a moc přeju, aby se ti dva (Lundgren a JCVD) dostali tam, kde byli před deseti, patnácti lety, ale s podobnými sranci si to jen stěží dokážu představit. V tomto případě je zde všechno stejně prázdné, jako mozky UV. Kdo ještě na něco má, tak je to Scott Adkins, zbytek je šit! 35% ()

• Snímek je se stopáží 114 minut nejdelším filmem celé série. (JohnSmith)
  • Poté, co Magnus (Andrei Arlovski) nastupuje do údržbářského vozu, motor vozu běží, což je poznat podle kouře vycházejícího z výfuku. Po nasednutí do vozu však vozidlo opětovně startuje. (JohnSmith)
  • Ve scéně, kdy John (Scott Adkins) přijíždí svým Fordem Explorer za mrtvým kamarádem, má ulomený znak na přední masce vozu. V následující scéně, kdy odjíždí, má znak v pořádku. (JohnSmith)