Norma Jeane Mortenson (Ana de Armas) patřila v šedesátých letech mezi nejkrásnější modelky a herečky amerického stříbrného plátna. Muži po ní doslova šíleli. Ačkoliv si žila pohádkovým životem, veřejnost nic nevěděla o jejích těžkých traumatech z dětství, která si stále nosila sebou a nevěděla nic ani o drsném filmovém světě, kde se nejen za role platilo sexem. Tento snímek nastavuje skrze životopisné drama Marilyn Monroe nekompromisní zrcadlo poválečnému americkému filmovému průmyslu. Průmyslu, který nejednu ze svých hvězd nakonec úplně zničil. (Big Bear)

terezak1993 odpad!

Myslela jsem si, že po GoT mě nic nepřekvapí, ale tenhle film jsem nebyla schopná dokoukat. Úzkostně jsem se prokousala asi 30 minutama, ale prostě to nejde. ()

MRParis

Kdyby jse z filmu vystříhala hodina nepotřebnejch depresivních sraček byla by to krasná biografie o Marilyn,všech pět hvězd patří Aně de Armas za naprosto úžasné ztvarnění Marilyn jinak zbytek filmu je hnůj! ()

kwii

Skládanka krásy i hrůzy. To je život. To je tento film. Úžasně ztvárněno, zastaví vás, pokud se do něj necháte vtáhnout... ()

FraFan

Tak moc velka snaha o umeni, az je to docela trapne. Polovinu casu se nudite, ctvrtinu divite, osminu nechapete a ten zbytek … par dobrych scen, to nezachrani. Jedna hvezda za tech par scen a ta druha zato, ze to bylo lepsi nez zamilovany Thor. ()

Hacienda

Film je udělaný spíše umělecky, ale dost náročně se něho dívá. Proč je tam jen samé neštěstí a smutek. Její kariéra je tam dost potlačená, ani není moc poznat, že by šlo o Marylin. Co to její že chodí spát jen v channel 5? Určitě byl její život mnohem zajímavější a veselejší, než to věčné daddy issue, což bylo už dost unavující. Takhle určitě nežila. Herečka byla krásná a dost to ten děj táhlo. Nebýt jí, tak je to vlastně o ničem. ()

macekjoe

Otravně deprimující, prsatá melancholie, pokaždé končící pláčem, záchvatem nebo podobným výlevem. Film se smrsknul do premisy o chuděrce Normě, kterak se stala nesamostatnou a nesvéprávnou osobou, je vláčena muži – manipulátory, co ji jenom využívají jako kus masa. Světlé chvilky s Čechovem a s Dostojevským to nezachrání. ()

Gigulina

Ana de Armas zde opravdu zazarila, chvilema byla mozna dokonce krasnejsi nez Marilyn sama.. rozhodne jsem ji tu Marilyn/Normu verila, podoba neskutecna.. k tomu muj oblibeny Adrien.. jenze to je asi tak vsechno co mi tento film mohl nabidnout.. To, ze je film natocen na muj vkus az moc umelecky, to bych jeste kousla, ale to ze je plnej bludu a dezinformaci, to mi vadi hodne! Castecne se opira o skutecna fakta, ktera jsou notoricky znama vsem smrtelnikum, ale spousty veci jsou nesmysly prevzate z jakesi knizni predlohy a je to takovy non sense, ze ani nevim kdo to napsal a jak se to jmenovalo, patrat po tom nebudu.. ()

somme

Popravdě jsem ze začátku netušila co mě čeká a už po pár minutách jsem byla zmatená "co že to má být", že jsem to skoro měla chuť vypnout. To by byla ale chyba. Ze sna do sna, až je z toho spíš noční můra...Občas až skoro mrazivá. Nicméně Ana de Armas mě opravdu mile překvapila a co podle mě stojí nejvíc za vypíchnutí, to je vizuál. Neskutečně mistrovská věc. Od kostýmu, maskéru až kameru co se jen tak nevidí. Střídání formátu, barevnosti, jasné ostrosti a mlhavého mišmaše mě vážně dostal. Takže od prvotního zmatení po nadšení. Jen by bylo lepší si to zjistit před puštěním filmu a odhadnout tak vhodnou náladu a atmosféru, ale to jen tak naokraj. Rozhodně podle hodnocení zde bych řekla, že je značně nedoceněný. Bohužel. ()

Marcimor

Velmi otevřeně a drsně pojatý pohled na život M.M. Obrazové zpracování okouzlující, hudba výborná, hlavní představitelka skvělá. Některé scény jen pro silný žaludek. Znova už to vidět nechci... ()

JenTR odpad!

Dvouapůlhodinové psycho týrání jedné labilní ženy. Sex, ponižování dítěte (snaha ho zabít), nedá se na to dívat. Velmi kruté a zároveň nudné a zdlouhavé. Místy černobílé, to se fakt nepovedlo. ()

APLSMLS

Whoa. Tezke, narocne divani, ktere vyzaduje zahloubanou naladu, abyste to vysedeli, asi proto v tom tolik lidi nepoznalo jeden z nejlepsich filmu roku - doufam, ze hlavni herecka vyhraje za ten vykon hodne cen. Zadny pejorativni "artovani" tady nerozhazujte, tohle je kvalitni dilo po vsech strankach. Jen dnesni roztekanej divak uz holt neoceni poradnou, skutecnou a poctivou tragedii (jakoze zanr, ne jakoze pruser). ()

Liron

Život Marylin byl podle tohoto filmu jedno slzavé údolí a tak mi po čase pohled na věčně uslzený obličej Any de Armas začal lézt pěkně na nervy. Také jsem se u toho dost nudila a kontrolovala, kdy už to skončí. NUDA. Škoda, rozhodně to není pocta a ani přínos k odkazu nejkrásnější a nejzářivější hvězdy filmového plátna jakou znám. ()

jarkametelka

Nove zpracovani ze zivova Normy Jean je poradne peprne a kontroverzni.I kdyz je to spise vic fikce nez pravda.Pry.Trochu to pripomina jeden televizni snimek,ktery muzete obcas zhlednout na nejake komercni Tv.Ale ten neni samozrejme tak "ostry" jako tento.Co se da snimku vytknout je jeho scenar,ten rozhodne nepotesi zaryte fanousky biblioteky teto blondynky nebot jako klasicky zivotopis se tento snimek neda brat.Proto v nem chybi nektere filmy.napr moje oblibene a skvele drama Mustangove.atd. Ale reziserovi neslo o to zachytit chronologicky karieru teto ikony filmove krasy.Jde vic do hloubky,nori se do psychologie postavy.A to se mu celkem dari.Tim snimek ziskava syrovejsi podobu.Velky podil na tom ma i skvela kamera,ze ktere lezou zajimave zabery jak ze "sirokacu"(objektivu),tak s objektivy s malou nebo velkou hloubkou ostrosti s velmi velkou svitivosti.Tim dostava snimek vice intimnosti a originality.Dalsi aspekt je jeho pristupnost a kontroverznost nebot ve filmu se to docela hemzi sexem a scena s JFK je jedna z nekontroverznejsich scen na filmovem platne.I kdyz takove sceny nejsou uz dnes moc velkou vyjimkou,tak je o to pusobivejsi,ze je to s prezidentem.Film neni urcen pro ty,kteri se chteji puritansky bavit pri klasickem zivotopisnem snimku.Ti budou urazeni a poboureni.Tento film provokuje.Role byla sverena vychazejici hvezdicce Ane de Armas na kterou jsem pel chvalu v nejnovejsi bondovce.Pro jeji usmev nebudu asi jediny kdo ma pro nej slabost.Jinak role Marylin byla pro ni vyzvou se kterou se odvazne poprala.Snimek ma spis ambice umelecke nez komercni.A to se mi libilo.Hltal jsem ty obrazy,ktere jsou originalni a neotrele.Klidne si dokazu predstavit,ze si kameraman bude odnaset Oscara za jeho zabery a reziser bude minimalne nominovan...P.S.Zajimalo by me jak na scenu s JFK reaguji jeho rodinni pribuzni,popripade jeho priznivci. ()

monny9

Hm. Prvý krát, keď som videla tento film som bola úplne rozhodená a necítila som sa komfortne, ale po viacerých zhliadnutiach som bola schopná sa aj vyjadriť a všimnúť si pár faktov. Dominikova kompozícia je úžasná. Milujem tie backside a frontside zábery. Osvietenie scén je dokonalo vybrané pre určitú scénu. Začiatok príbehu sa vo vyprávaní v neskoršom deji líši, napriek tomu, že sa s postavou nesie počas celeho deja. Režisér sa ale poväčšine drží faktov. Napr., Norma sa za sirotka neoznačovala, mala matku a otca (i keď ho nepoznala, vždy verila, že ním je Clark Gable). Mnoho zdrojov z toho obdobia potvrdilo, že v tej dobe sa človek (hlavne mladá dáma) na vyšší, alebo uznania ukázajúci post prepracoval/-a cez „posteľ“. Ľudia v tej dobe boli dokonca tak povrchní, že vo filme „Don´t botter to knock“ videli priamo Marilyn nie len ako herečku a už vtedy ju sem-tam v kritikách označili za psychicky nemocnú. No hlavne po filme „Niagara“ nadobudla pečiatku neodolatelnej sexbomby, kde ju ja osobne fakt moc milujem, jej spev, pohyby a vyjadrenie osamelej ženušky sa mi moc zaryl do povedomia. Ako umelec sa doteraz neviem vcítiť napr. do skladby „Kiss“, pretože sa hovorí, že si ju nejak tak sama Marilyn „pohmkávala“. Čo sa týka potratov, hovorí sa, že zprvoti jej kariéry to bola normálna vec. Pretože milovala sex (až po nejakom čase zotrvania v Hollywoode) a túžila po kariére, často si zakladala na tom ako vyzerá. Tam niekde začali problémy s alkoholom. Pohár napr. whisky jej dodala viac odvahy byť sama sebou. Mávala aj problém so zaspávaním (hlavne v dňoch natáčania) a jej lekári (všeobecne lekári v tej dobe hercom nemali problém) predpisovali lieky na spanie. Lenže si dávky dávkovala ako jej vyhovovalo a potom mala problém s fungovaním v normálnom živote. Potom ako spoznala Joe DiMaggia (a jeho talianský rodičia ako rodičia môjho snúbenca si zakladajú na veľkej usporiadanej rodine) zatúžila mať aj rodinu, mať dieťa. Joe bol žiarlivý, o tom sa vie a ona chcela ešte stále využiť svoj potenciál kým to šlo. „Slamený vdovec“ získal veľké ovácie a pozitívne kritiky. Chcela sa viac venovať dramatickým postavám, začala navštevovať „The Actors Theather“ v New Yorku a tam stretla Arthura Millera. Po jeho stretnutí bola úplne odhodlaná mať dieťa. Hltala každé jeho slovo a on jej po nejakej dobe neodolal. Nevie sa isto či ich rozchod spôsobil Marilyin potrat alebo Millerove zápisky, vie sa ale, že mala pletky s vyššími hodnostármi republiky (Jackom či Johnom Kennedym) a to skôr ako spoznala Millera, či DiMaggia. Konšpirácie tu uvádzať nebudem, ale je preukázané, že Marilyn napriek svojmu psychickému stavu brala veľa liekov na spanie, i na povzbudzenie, konzumovala veľa alkoholu a fajčila cigarety. Koniec koncov, je to krásny film. Ťažký. Neodporúčam slabým povahám. ()

LEFTFLANK

S prepáčením veľké WTF?? len tak ďalej a filmovým kúskom z NF sa začnem vyhýbať veľkým oblúkom. Recenzie som nečítal, aj to hodnotenie som nechápal, kedže film skôr sprevádzali kontroverzné ohlasy ako zlé. O živote MM vlastne nič neviem, svojím charakterom má nemá prečo zaujímať, takže ako zhrňujúcu bio v podobe instafilmu som ochotne riskol. Podobné to bolo z Elvisom, proste ma jeho Curriculum Vitae na 500 stranách nebude baviť ani omylom, ale filmík to bol prijateľný. Toto bohužiaľ nebola autobiografia a už vôbec nie dráma ako je v popise. Toto bol zasraný psychadelický zážitok strešteného režiséra, ktorý si pomýlil žáner. Chápem, že dnes treba šokovať publikum ale toto je zvrátenosť. To že by MM bola asi schopná pre kariéru spraviť čokoľvek beriem ako samozrejmosť ale že by bola psychicky narušený blázon a pritom by si to nikto za jej života nevšimol, tak to je good joke. Veď bola vyobrazená takmer ako ťažký schizofrenik a namiesto toho aby ju liečili na psychiatrii točila filmy. Hmm tak určitee. Charakterovo by som ju takto musel zaradiť niekde medzi Jackie Kennedy od Portmanovej a Mantis z Guardians of the Galaxy. Buď je tá príloha blbosť alebo je režisér závislý na LSD. Mimochodom som mal pocit že to režíruje každých 10 minút niekto iný. Herecky fajn, Ana si strihla krásny koncert, niečo podobné ako Florence v Dont worry darling. Celkovo mám pocit, že dnes chýbajú herci rangu minulých dekád, ale zjavne sa mýlim, herci sú aj výborný ale niet toho na stoličke režiséra ktorý by sa vyrovnal na tých z minulých dekád až na výnimky. A že sa dnes dajú spočítať možno na prstoch oboch rúk. MOJE odporúčanie: serte na Marylin, pustite si Elvisa. PS. dúfam že Netflix skrachuje ()

Final

Film blondýnka je...vše co si doplníte, nejspíše bude pravda. Jedno je však jisté. Nečekejte realistickou biografii. Na to je Blondýnka až příliš umělecky ztvárněná a nese se v duchu jistého vnitřního boje mezi realitou a představou a ta, už ze své podstaty, nemůže být stoprocentní autentickou biografií. A když jsme si teď ujasnili, čím Blondýnka není, pojďme si říct, čím vlastně je. Andrew Dominik se rozhodl jít cestou, kterou by se většina nevydala a právě proto je celý film tak kontroverzní. Rozhodl se zatlačit na citovou stránku a to doslova tak, aby divák soucítil s hrdinkou a prožíval její utrpení s ní, nebo sledování skončil hned po drsném úvodu, jenž naznačuje, v jakém duchu se celý film ponese. A že si rozhodně nebere servítky. Dostáváme tak doslova depresivní jízdu, plnou bolestných a zdrcujících okamžiků hereččina života, jenž stále více a více prohlubuje její psychózu až dokud se nezačne ztrácet hranice mezi realitou a představou. Co je sen, co je skutečné, a co je jen přání? Při tom nechává diváka, aby si odpověď našel sám. Byť zrovna tohle je něco, co zkrátka není pro běžného konzumenta filmů.  A právě proto musí snímek zůstat z velké části nepochopen.   Ana de Armas zahrála svou roli s děsivou uvěřitelností a to až tak, že má divák občas pocit, že svou psychózu a šílenství jen nepředstírá, ale opravdu ji prožívá. No, i přes všechno, má film slabší chvíle. Stopáž je opravdu přehnaná a místy dokonce díky natahovaným scénám, umí ztrácet na intenzitě. Příliš depresivní snímek, ukazující, jak daleko může zajít lidská mysl, ve snaze, vymanit se ze svých vlastních okovů a představ. Ano, zakončení snímku také moc nepomáhá. ()

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

23.01.2023

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

25.03.2022

Přesně jak režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) v minulosti naznačoval, jeho biografický film Blonde o legendární herečce Marilyn Monroe obdržel… (viac)

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

29.10.2021

Herečka Ana de Armas (Na nože, Není čas zemřít) pokračuje v parádním kariérním rozletu a po Bondovi, životopisu Marilyn Monroe Blonde a blockbusteru The Gray Man od režisérů Avengers: Endgame se… (viac)

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

12.10.2021

Režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) si s biografií o slavné Marilyn Monroe prošel peklem. Nejprve byla potíž najít tu správnou herečku, posléze se… (viac)