Cosmopolis

• Kanada Cosmopolis (viac)

Město New York, blízká budoucnost: Eric Packer (Robert Pattinson) je osmadvacetiletý nekorunovaný král Wall Street. Během jeho vyjížďky po městě dojde v ulicích Manhattanu k záhadné explozi a propukne peklo. Navíc zjišťuje, že se mu hroutí finanční impérium. Kontakt se skutečným světem, i když jen přes okna limuzíny, ještě prohlubuje jeho paranoiu. V průběhu čtyřiadvacetihodinové odysey začíná k smrti vyděšenému Ericovi docházet, že se jeho život blíží ke konci. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Terva

CITÁT - Jsi nebezpečný člověk. Souhlasíš?........... Celkem jsem se nudil. Dlouhé "intelektuální" dialogy, které abych přiznal barvu, jsem někdy vůbec nepochopil nebo jim nerozuměl (možná je to to samé). CITÁT - Umíráme každý den.......... Sem tam jsem si z těch dialogů vybral nějakou tu moudrost (to když jsem tomu rozuměl). Hlavně se obrňte je to hodně o dialogu. Sem tam je vidět něco v pozadí. CITÁT - I počítače zemřou. Vlastně už umírají................. Ten film je jen asymetrická prostata. CITÁT - Teď bych si dal pivo..............Fakt rád.......... A to, jak se tak říká ve filmu, díry jsou zajímavé a jak se tak odpovídá, že hovna taky....... a píšou se o nich knihy - tomu se dá i věřit. ()

Skrk

"Everything in our lives, yours and mine, has brought us to this moment. - Benno Levin" David Cronenberg se vrátil ke svým nenáviděným snímkům a natočil směs Nebezpečné metody s Crashem - (vyprázdněný) Cosmopolis, který je podle kontroverzní a nadčasové předlohy Dona DeLilla a pojednává o rozpadu osobnosti, kritice kapitalismu, dokonale funguje ale i jako zrcadlo „zítřejší“ společnosti, „stádu ovcí“ (Je parádní vědět, že si z toho dělá film legraci a diváci mu skáčou do pasti. Celkem komedie.). Cosmopolis je jednodenní art dialogová odysea (úmyslně absurdní i intelektuální) s nádechem černého humoru i bizarních scén, na které klamavě lákal trailer a tak bohužel celý film více či méně potopil, neboť masa si o projektu nedokáže více zjistit. Celý film je natočen způsobem, který je většině divákům nepřátelský (nezájem), tedy pomalé tempo či (ne)složité dialogy, na které jedinci nestačí, protože nechali mozek v koupelně, musí mít vše dopodrobna vysvětleno tak, jak to bylo v hloupých Avengers. Rozhodně se svým způsobem jedná o nadčasový snímek, který s trochou štěstí, může být někdy doceněn (až úplně odpadne Twilight mánie). Cronenberg výborně zachytil DeLillovu vizi ve všem, v dialozích či v úplných detailech. Robert Pattinson je sice černá ovce filmu (nikoliv herecky, ale na film většinou láká lidi, kteří na něj nestačí), ale roli obstál na výbornou (i když se pár chybek najde), protože jsem mu arogantního miliardáře plně uvěřil. Celý výkon potvrdil v závěrečném „rozhovoru“ s výborným Paulem Giamattim, který jen tak mimochodem lépe ukončit nešlo (kdo četl předlohu, ví). Dvorní Cronenbergův kameraman Suschitzky vsadil na digitální kameru, která se nejenom do tohoto kyber-kapitalistického snímku náramně hodila, ale ještě s ní uměl pracovat natolik, že filmu nijak neuškodila, což se jen tak nevidí. Howard Shore a Metric se s elektroničtější hudbou též trefili do atmosféry snímku, experimentovali a složili nejlepší soundtrack roku (Úhlavní skladba "Long to Live" se tváří jako kdyby se mělo něco dít, ale přitom během 04:26 minut k ničemu vyjímečnému vlastně nedojde, stejně jako film.), který funguje i bez znalosti filmu. Je mi jasné, že se Cosmopolis z modrých čísel (50%) nedostane, na to je příliš nadčasový, kontroverzní (stejně na tom byl kdysi čirou (ne)náhodou Crash) a viděný nesprávnými lidmi, kteří raději měli zůstat u Avatara. __ Film roku a první film o našem novém miléniu (jako tehdy též nedoceněné Americké Psycho, které v mnohém dokonce připomíná), dokonalý ve všech ohledech. Viděno 3x. P.S. - Malby v úvodních a závěrečných titulcích nejsou prvoplánové. ()

khedy

Na tento film jsem se opravdu hodně těšil. Především kvůli dle popisu zajímavému námětu a Robertu Pattinsonovi, který mě za poslední rok hned 3-krát mile překvapil. Po velkém očekávání však přišlo velké zklamání a aby toho nebylo málo, zklamání se konalo již v prvních desítkách minut. 80% dialogů je pro diváka naprosto zbytečných a nepochopitelných. Vše je zbytečně natahované až nudné a k tomu všemu člověk kolikrát ani neví o čem se ty lidi vlastně baví a proč se to a tamto děje. Co bych naopak vyzdvihl je celkem obstojný výkon Roberta Pattinsona a vcelku dobrý závěr filmu, který byl jen tak mimochodem na tomto filmu asi to nejlepší. ()

F.man

Když už je knížka jedno velké WTF, co tak může vylézt z film? Ještě větší WTF, správně. Ale tak on je to Cronenberg, takže už jsme vlastně všichni asi zvyklí. ()

Astaroth12

Človek stúpa so slovami, ale padá s hláskami. Dialogova vojna o krysách nedávala zmysel, ako väčšina použitých dialogov, ale aspoň sa dobre počúvali. Špina a tok mesta sa striedala s uhladenosťou limuzíny alebo uhladená limuzína sa pozerala na špinu a tok mesta. Inak sa na svet pozerá z limuzíny a inak z mesta do limuzíny. Nadherne to Cronenberg pojal. Postava nemala žiadnu úctu k životu, bol otrávený, znechutený a aj keď sa dozvedel, že jeho obľúbený spevák je mŕtvy, tak jeho viac prekvapilo, že o tom nevedel, ako fakt, že zomrel. Vždy musel byt pánom situácie, mať všetko pod kontrolou a keď sa udiala čo i len mala anomália v jeho plánoch, tak to s ním do cela otriaslo. Bohatý, znudený gazda, ktorý vie všetko  o živote v teoretickej rovine, lebo život na kolesách ho naučil vnímať ruch a okolité vnemy, ale i tak si uvedomuje, že je jeho život celkom prázdny. Má manželku s ktorou vedie otvorený boj bez citov i lásky, má milenky, ale okrem sexu ich nič iné nespojuje a má známych, ktorí ho rešpektujú, ale nablízku mu nie sú. Podľa mna, toto chcel režisér zvýrazniť, že i keď ste bohatý, tak šťastný byť nemusíte. Lebo práve vtedy začnete vymýšľať a môžete poľahky dopadnúť, ako náš frajer s asymetrickou prostatou. Robert Pattinson mi prišiel, ako keby zabudol, že Twilight sága skončila a tak pozabudol, že už nie je znudený upír, ale tak sa z neho stal znudený boháč, naozaj som rozdiel videl jedine v postavách, ale nie v postojoch. Tento Cronenberg mi dokonale sadol, tak silne 4*. ()

Kryton

108 minut neustálého kecání a pseudointelektuálního zvracení. Za co hvězda? Patyźon poprvé skutečně hraje a pokud to nebude výjimka, tak by z něho mohlo být více než vlhký plakát předpubertálních děvčat. ()

ledzepfan

Možná to znamená, že jsem zkurvený pseudointelektuál, který se bude v pekle smažit na rozpálené verbalpánvi ale mě tahle mozková rozcvička a až strojově přesná studie rozkladu bavila od začátku do konce. ()

CBD

Látka samotná (dlouhatánské dialogy o exkrementech) je pro dvouhodinový film opravdu nedostačující námět, a tak je Cosmopolis na filmovém plátně jen zbytečně natahovaná mozaika pseudointelektuálních rozhovorů znuděných lidí. ()

kobejn

Záleží na tom, jak máte nebo nemáte prorostlý mozek. Mě to bavilo. Cronenberg je přemýšlivý, netriviální režisér, jeho filmy vyžadují podobně vyladěné či stavěné přijímače. ()

Davson

Satyricon 21. století. Dekadentní film o dekadentní společnosti, hnaný do absurdna a grotesknosti. Zvráceně uhrančivá sebedestruktivní road-movie v ulicích pološíleného New Yorku. Nastavování zrcadel v tom nejlepším slova smyslu. Pattinson hraje jako ďas a všichni jeho kolegové taky. Odmítavé reakce chápu, ale nesouhlasím s nimi. To, co většinu lidí iritovalo, to mě naopak stimulovalo a líbilo se. Nekompromisní film, na jehož vlnu se musíte naladit, jinak proklejete všechny, kdo se na tom podíleli. Od režiséra, přes klapku, až po catering. V srpnu se uvidíme znovu v kině, mezitím si nechám vyšetřit prostatu. ()

Riddick77

S obsahem nemám problém (spousta odkazů z filosofie či sociologie mě naopak potěšila a s některými myšlenkami se mohu i ztotožnit), ale forma je tristně nezáživná a neobhajitelná. Problémem vůbec není Pattinson, ale bohužel sám David Cronenberg, jehož pojetí mě doslova frustrovalo počas celého snímku. [31.7.2012_novinářská projekce_kino Atlas] 3/10! ()

GodComplex

Z meho pohledu zatim bohuzel nejslabsi Cronenberg. Plne vstrebat tuhle kanonadu pseudo-filozofickych blabolu by bylo mnohem prijemnejsi, kdyby centrem vseho nebyl naprosto zoufale nesympaticky Robert Pattinson. "Talent is more erotic when it's wasted." 2/10 ()

ABLABLABLA

Zajímavý konec a dobrý Pattinson...a zbytek? Asi prvních pět minut po konci filmu jsem si ho v hlavě snažila nějak sesumírovat, dát dokupy, pochopit...pak mi to došlo.....tenhle film je dělaný záměrně tak, aby všichni měli pocit, že v těch filosofických debatách a diskuzích a nic neříkajících pohledech a mlčení je něco hlubšího, co je nutné pochopit, porozumět tomu...a skutečnost? Je v tom velké kulové....akorát se nějaký boháč projíždí limuzínou po městě...vyspí se s kdekým...a "filosofuje" s kdekým...no spíše pronáší s notnou dávkou zabarvenosti hlasu nějaké nesmyslné věty, které kombinuje do celků, aby vypadaly jako ustálená myšlenka. Co dělá pak? SPOILER - zastřelí svého vedoucího ochranky, asi jen proto, aby zjistil, jaký je to pocit někoho zabít....pak se jde konečně ostříhat, přičemž stihne jen jednu půlku hlavy a po zbytek filmu má na hlavě ještě větší hnízdo...a nakonec? Debatuje s nějakým dalším pošahancem ani nevíme o čem (no jasně že to mělo být něco hlubokého, jakože on není násilná osoba, smysl života a kecy), prostřelí si ruku a ...bum konec - konec SPOILERU. Dneska jsem četla jakýsi článek 40 vět, co by měl člověk říct než zemře....mezi nimi byla i věta "I understand." Takže můžu říct "I understand. This movie is just full of sh*t." ()

blackrain

Knižní předlohu filmu neznám, takže nemůžu posoudit jak moc se jí pan režisér držel, ale po shlédnutí tohoto filmu ji raději ani nebudu objevovat. Nějak jsem nedokázala film normálně uchopit a natož pak bezbolestně strávit. Jedinou myšlenku, kterou jsem si z filmu odnesla je to, že se jedná o kritiku kapitalismu. Bylo tady na mě až moc dlouhých a zdlouhavých dialogů, které nikam nevedly a začaly mě ubíjet. Sledování mě stálo velkou dávku mojí pozornosti a i trpělivosti. Pořád jsem čekala, že se něco mimořádného stane. Mám z filmu velmi rozporuplné pocity a těžkou hlavu. ()

kaylin

Den v limuzíně ubíhá způsobem, který vás donutí se zamyslet nad tím, kam společnost vlastně směřuje. Eric je ukázkou toho, jak jsou nám ostatní ukradení. Všichni jsou mu volní, stejně tak i vlastní osud. Dostal se do fáze, kdy mu na ničem vlastně nezáleží. Vymočit se v limuzíně je pro něj stejný problém jako někoho zabít. Záleží mu vlastně na něčem? Na čem záleží nám? Dokážeme spolu ještě mluvit? A když spolu mluvíme, má to nějaký význam? Myslím si, že tohle je další výborná Cronenbergova studie, která si zaslouží pozornost, prostě to jen zkuste vydržet a zamyslet se nad tím. Když vám film stejně nic neřekne, je mi líto, i takový může být jeho výsledek. Ale copak na tom záleží? Každého může ovlivnit posvém. ()

Kaluž

Když to tenkrát Cronenberg táhl s Burroughsem, to byla jiná… Dneska je to samá syntetická kritika buržoustů, moralizující pseudofilosofování nebo asymetrická prostata a obřího mluvícího švába aby člověk pohledal. Vizuálně a stylisticky je to ovšem pořád chuťovka, Cronenberg si na tomhle dává sakra záležet. Za zmínku stojí chladné dialogy s manželkou, dortový terorista Mathieu Amalric pobavil a zhrzený analytik Paul Giamatti mile překvapil. Jinak celkem nuda. Předlohu jsem nečetl, ale tuším, že DeLillo nesahá takovému Palahniukovi ani po nehty u nohou. ()

gojackill

Plátónská představa lineárního výdělku je chybná, hrstka vlastní vše a já z toho mindrák nemám. Jak píše Tsunami: ,,Hledá se film." Robert Pattinson... tss... Nedokoukal jsem. ()

Maq odpad!

Bývám podezřívavý, když se složitými prostředky vyjadřují prosté myšlenky. Obžerství – ve všech smyslech toho slova, tedy i včetně bezuzdné konzumace sexu – je hříšné, zkázonosné. Víme to nejpozději od časů starozákonních. Co na tom může objevit umělec? Může objevit obžerství tam, kde jsme je dosud neviděli, anebo je ukázat způsobem, který nám pomůže hříšnost obžerství lépe chápat. --- Co zjistil Cronenberg? Že bohatství a moc jsou s obžerstvím nerozlučně spojené. A sděluje to svým způsobem, současně názorným a komplikovaným. Jenže je tohle sdělení schopné obstát? --- V Americe, hlavním světovém hnízdě boháčů, fungují nesčetné znamenité kulturní instituce, které by v Evropě bez podpory státu zahynuly do první výplaty. Samozřejmě je nefinancují dělníci. Dělají to bohatí lidé, kteří jsou kulturní. Což implikuje mravní integritu a schopnost své obžerství držet na uzdě. --- Eric Packer ovšem obžerou nepochybně je. Ne však proto, že je bohatý, ale protože je nekulturní. Je to zřejmé z toho, jak a kdy projevuje emoce. Bez rozpaků si před otrokyní nechá vyšetřit prdel a jiného otroka zabije. Je ale zdrcen, když se dozví o smrti oblíbené popové hvězdičky, jejíž říkánky ve filmu na chvíli zaslechneme. Chtěl nám tím autor ukázat, jak je Packer pitomý a prázdný? To je otázka! Protože soundtrack není o nic lepší. Hudba vůbec prozradí hodně. Jsem-li duchaplný umělec a směřuji-li svou duchaplnou výpověď k duchaplným adresátům, jak se mohu dopustit takové boty a pustit jim k tomu primitivní fidlání? Tu mi musíte odpustit podezření, že Cronenberg a já máme o duchaplnosti neslučitelné představy. --- Může být krysa jednotkou měny? Obžerové ducha o tom mohou diskutovat, ale duchaplné to není a nebude. ()

Philcze

K tomuhle jsem vážně potřeboval dvojité zhlédnutí, abych to naplno docenil. I napoprvé to bylo sice pět hvězdiček, ale spíš z protestu a zároveň kvůli fascinaci spojenou s nepochopením. Po přečtení knihy je to úplně něco jiného. Ano, Cronenberg se moc nenadřel a čistokrevně opsal veškeré dialogy knihy. K tomu ale kompletně vypustil myšlenkové pochody hlavního hrdiny (pokud vám vadili pseudo-filozofické kecy o kapitalismu, u knihy byste umřeli) a Packer je tak ve filmu mnohem mysterióznější figurou. A to je jeden z důvodů proč je film lepší než kniha, jeho výpověď je silnější a srozumitelnější, možná kvůli nedořečení některých rozjetých motivů (závěr, taser), možná ne. Cronenberg stvořil další ze svých dokonalých parafrází na spojení člověka s technologií a s grácií se vyrovnal Videodromu nebo Scannerům. A pro ty podobně nadšené... nebojte, za pár let z toho po právu bude kultovka. 90% ()

Vidím mrtvé projekty...

Vidím mrtvé projekty...

19.08.2012

Pokračování Východních příslibů, drsný reboot Daredevila a nový animák od mága Henryho Selicka? Zapomeňte na ně... nebo si počkejte mnohem déle. David Cronenberg neoslnil Cosmopolisem a možná i to… (viac)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

04.05.2012

Nutno uznat, že Robert Pattinson se docela úspěšně snaží setřást nálepku pobledlého hezouna se slabostí pro podstatně mladší pasivní holky. Nebo má prostě dobrého agenta. Po adaptacích slavných… (viac)

Cronenberg a Pattinson? Cože?

Cronenberg a Pattinson? Cože?

08.01.2011

Ale ano. Hezoun z Twilight ságy nám hodlá dokázat, že opravdu umí hrát. Uvidíme, co z něj vymáčkne David Cronenberg, který jej obsadil ho hlavní role thrilleru Cosmopolis. V adaptaci úspěšného románu… (viac)