Kočky

• Francúzsko Les Félins (viac)

Alain DelonJane Fondová – on prchá, ona číhá... Marc Borel je bezvýznamný tenisový trenér, možná gigolo, jak se komu líbí. Jeho život by mohl plynout i nadále lehce a bezstarostně, kdyby nesvedl manželku mafiánského bose Mac Keena. Podaří se mu utéct Mac Keenovým zabijákům do Evropy a doufá, že na slunné francouzské Riviéře se dobře skryje a bude žít dál svůj život, na který je zvyklý. Ale i tam ho dostihnou pistole zabijáků. Ukryje se v útulku pro bezdomovce, kam chodí krásná vdova Barbara a její sestřenice Melinda s laskavou tváří charity. Marcovi nabídnou místo řidiče. Marc ovšem netuší, že se stal součástí do detailu promyšleného plánu, v němž má on sehrát tragickou roli. (Česká televize)

andrii

"Nikdy nehlaď kočky proti srsti." Předeme líbezně. Lísáme se záludně. Smyslnými drápky poškrábeme. Stíhán, vězněn, v podkroví bez oken, za zrcadlem. Budeš jen můj, neunikneš mi. To ďábel sám nechal rozkvést zrádné kouzlo dam. Kouzlo, kterým dámy v černé oslepují, předhazovanými cukrbliky opíjejí, obětní beránky iluzí čiré nevinnosti k sobě lákají. Alain Delon prchá, k vašim službám, milerád, překračuje nablýskaného sídla práh. Ukrývá se a podléhá. Svůdce, který podpatky žen rád rozviklával, teď do slepé uličky zahnán. Podezíravý "sluha - pán," který prokoukl ošemetný, lstivý plán. První kolo vyhrál, leč podruhé lapit se nechal. Jane Fonda zhrzená. Zradil její půvab, rozdrásán v prachových peřinách. Přitulil se k té druhé, Lole Albright, duši šlechetné vdovy neopatrné. Od tajných dveří a skrytých komnat klíč předává. Úmyslně "milostné psaníčko" podsouvá. Roztřepené pírko se chvěje, dopadlo do pavučiny zatemnělé. Staré dýky hrot se pýří. Mystika starobylými pokoji víří. Sevřené hrdlo záludně. Úzkost, odraz, opojení. Závrať, pokušení. Touha, která se nezastaví. Propadl ses do (pro)pasti. Nic tě už nezachrání. Koloběh stříbrných talířů pokračuje. Zkažené, pekelné ženy s ohnivými chapadly, povstaly. Morgiany, které stopy po svých milencích zahladily. Zazděn za vějířem, tvůj osud se mnou a kocourem zpečetěn. ()

Killingjoke

Film začíná velmi banální zápletkou. Hold si zase jeden nedal pozor, komu chodí za ženou. A tak se Marc Borel ocitá na útěku před zabijáky amerického boháče, kteří mu jdou po krku. Souhrou náhod se dostane na zámek, kde bydlí dvě sestřenice, které mu nabídnou místo řidiče. Obě jsou velmi krásné, ta starší ve zdech ukrývá své velké tajemství a ta mladší se jeví jako nedospělá a naivní holčička. Postupem času se odkrývají karty, ale v této hře může být jen jediný vítěz, který bere vše. Film René Clémenta je příkladem francouzské krimi míchané ve stylu noir. Dá se říci, že ve filmu je zcela absolutní absence naprosto kladné postavy. V roli Marca zazářil Alain Delon a jeho dvě tajemné femme fatale skvěle ztvárnily v té době opravdu krásné Lola Albright a Jane Fonda. Příběh mne bavil celou dobu, bavilo mně sledovat ty známé hry kočky s myší a že jich nebylo málo. Nejlepší však je ta skvělá pointa filmu u které, ač se jedná o krimi thriller, jsem se opravdu zasmál a z níž si odnáším dvě ponaučení do života: 1. Žena dostane VŽDY co chce, 2. Žena dostane VŠE co chce. Perfektní... ()

vesper001

Zpočátku to vypadá na film noir a nakonec se z toho vyklube thriller. Tísnivá atmosféra, téměř hmatatelné napětí a otázka, kdo je v téhle hře kočkou a kdo králíkem. Pilíři příběhu jsou ženské charaktery, a jestli Kočky obsahují nějakou zapamatování hodnou myšlenku, pak tu, že ženy není radno podceňovat. (více zde) ()

Padme_Anakin

Mám ráda filmy, které si s divákem hrají a v tomto případě jsem až téměř do posledního záběru netušila, kdo bude v téhle osudové hře vítězem.. Inu, svádět vdané ženy se nevyplácí.. Lola Albright- Alain Delon- Jane Fonda úžasný trojlístek, moc hezky se mi na ně koukalo.. Doufám, že nikdy nedostanu koťátko.. ()

nascendi

René Clément ma opäť raz presvedčil, že ani so špičkovými hercami nedokáže nakrútiť mimoriadny film. Mala to byť krimi-dráma-thriller a bola to nuda popretkávaná neprirodzenými dialógmi, neúspešnými pokusmi o nejaké zápletky a dramatické situácie, z ktorých diváka vyslobodil  "akože" neočakávaný záver, ale ani ten nedal zabudnúť na to, čo bolo pred ním. Aj Alain Delon má niekoľko menej úspešných filmov a tento sa radí k nim. Ani sa nečudujem, že som o ňom doteraz nepočul. ()

• Delon neskrýval nadšení, že natáčí s Jane Fondovou a její další americkou kolegyní. Charakterizoval je takto: "Jane je kouzelně divoká a Lola dokonale civilizovaná." (theSaint)
  • V krátkém filmu popisujícím vznik tohoto filmu je snímek uveden pod názvem „The Velvet Cage“. (sator)