Robert James Fischer, světu známý jako Bobby Fischer byl zázračným dítětem, které vyrostlo v šachového velmistra, jímž se stal už ve svých patnácti letech. Drama Tah pěšcem představuje Bobbyho od dětství až po šachové mistrovství světa v roce 1972 v Reykjaviku, kde byl jeho soupeŕem špičkový ruský šachista a mistr světa Boris Spasskij.. Tento zápas století doprovázel mediální humbuk, který duelu připisoval význam ve studené válce a byl interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem. Byl Bobby Fischer , jeden z nejlepších šachistů všech dob jenom pěšákem v jiné velké hře?  Po skončení šampionátu se stal celebritou, zároveň ovšem překvapivě odešel do předčasného důchodu. (TV JOJ)

bonovox

Vydarená žánrovka, kde každý ďalší ťah je nasnímaný nesmierne napínavo ako keby išlo o život. Výborný Maguire dokazuje, že vie hrať a nie sa len priblblo tváriť ako Spider man. Bobby Fischer si takéto spracovanie jednoznačne zaslúžil. ()

fafejt001

JOOOOO šachy jsou zapeklitá hra . Jednou věž , jednou střelec . Pokud přijde na úvod pěšec je vymalováno . Bobby zdatný v této hře , byl malinko mimo psychicky. Tobey umí zahrát dobře pakoše , až mu to věříte . Pro nás , šachové amatéry byl to pěkný snímek . ()

XI-XAO

Tolik soubojů na jedné šachovnici jsem nečekal. Souboj s démony a konspirací v hlavě. Souboj s vlastním egem. Souboj s úhlavním soupeřem. Souboj světových velmocí za studené války. A stačí k tomu jen 1 stůl, 2 lidé, 32 figurek, 64 políček. ()

buchannon

Jeden z mála dobrých filmů, který vysílal Barrandov. Měl jsem období, kdy jsem se i já "pokoušel" hrát šachy, takže mě tento snímek bezpochyby zaujal. Bobby Fischer byl ve své době pravděpodobně nejlepším hráčem všech dob (podle mínění mnohých šachistů), i když byl trochu blázen, ale pak přišel Kasparov a nyní Magnus Carlsen. Takže zůstává otázka, kdo skutečně je nebo byl nejlepším světovým šachistou všech dob. ()

Franki69

O hře v šachy vím asi tolik, že pion může jen dopředu a jen když jde ze základní lajny, tak že může o jedno, nebo o dvě políčka. A podobné základy. Nezatížen hlubokými znalostmi o šachových strategiích jsem si mohl vychutnat drama z prostředí světa jinak velmi tichého sportu, v němž ti nejlepší za vrcholné výkony platí mnohdy trvalým poškozením psýchy. A protagonisté duelu Fischer/Spassky nejsou výjimkami. Tobey Maguire i Liev Schreiber předvedli, že umí zahrát i podstatně složitější figuru, než když se po nich vyžaduje skákání po mrakodrapech a rozdrápání soka. ** Pokud tedy nehrajete šachy na úrovní národní a globální ligy, užijete si drama, které v dobrém upomíná na filmy „Čistá duše“ nebo „Kód Enigmy“. Jak už někteří z vás tady v komentech podotkli, faktograficky film nesedí v datech. Což je škoda, protože netrefit letopočet vrcholové partie č.6 je poměrně trapné. Dokud to nevíte, film se vám líbí. Mě se, díky tomu, že probudil můj zájem se o událostech dozvědět více, líbil nakonec méně. Asi jako kdybych sledoval bezvadně natočený film o dobytí Berlína za druhé světové války a tvůrci mě přesvědčovali, že vlajka nad Reichstagem zavlála 8.9. roku 1946. Za ty hrubky jdou procenta dolů, přesto jich je stále dost. A to za drama, které si pozornost filmového diváka zaslouží. (75%) ()

albiebennett

Nejvíce na filmu oceňuji nápad, zachytit alespoň zlomek z života Bobbyho Fischera. Jeden z největších géniu a bláznů (takový šachový Wittgenstein), který vypráskal sovětské intelektuální elity. Nelze upřít, že Fischer do tak zdánlivě nudného "sportu" jako jsou šachy vnesl celosvětový zájem a nový drive. Tobey Maguire byl výborný, i když jsem o něm zprvu pochyboval a Liev Schreiber jako Boris Spasskij drží krok, i když nedostal moc velký prostor. Bohužel film vynechává olympiádu na Kubě a Fischerovo náboženské sektářství, které je jen krajně naznačeno, ale přesto se film zhostil odkazu důstojně. ()

Gregor_Samsa

Člověk to zkoukne a jde googlit, jak se to tenkrát stalo, co Spasskij a co Bobby, jak to spolu reálně kouleli. Vybavilo se mi teď, jak jsem v devadesátkách četl o dalších Fischerových skandálech, ale nevěda, o koho jde, mně to jen prolítlo hlavou. Blázni, blázni do figurek, krásná hra to je, ale jak se má do ní člověk pouštět, když ví, že bude nejlépe podpodpodprůměrný? V čekárně na nádraží v HB, jak mě M. vždycky drtil… no našel jsem si nakonec jiné sporty… [80%; 2021-03-17 Home sweet home] ()

Diego75

Šachy si zahraju velmi rád, ale pouze jako přátelskou hru. Režisér rozhodně skvěle zachytil dobové předhánění Američanů a Rusů. Nicméně trochu jsem se bál, že se budu u filmu nudit. Přece jenom sledování šachů mi nikdy nepřipadalo jako nějaké vzrůšo, které bych tolik prožíval, ale právě tento film ukazuje jak se z dříve obyčejné hry stal obrovský fenomén. Snímek je jako dáma dobrý ve všech směrech a taky jsem se dozvěděl, že profesionální šachisté se vzdávají sexu...Právě proto hraju raději karty. ()

PSyk

Zoufalá slabota, plno chyb, na sebe vršená nejhorší scénaristická klišé. Bohužel hlavní čtveřice herců se snažili naprosto zbytečně. Bobby i Boris si zasloužili, aby jejich "interakce" byla natočena mnohem lépe, tedy alespoň průměrně. ()

Mark1983

Na tento film jsem narazil náhodně v televizi, a to asi půl hodiny před koncem, přičemž mě film zaujal. A když jsem si film sehnal, z mého úhlu pohledu se jedná o koukatelný průměr. ()

Kivis

Udělat z šachů drama není žádný med, ale když se sejdou kvalitní herci, scénář, režisér a také hudba, ono to jde. Ze zmíněných aspektů oceňuji především hudbu, ta atmosféře hodně pomáhá. Tobey Maguire předvádí taky pěkný výkon, i když mu na to stačilo nastudovat jeden dva výrazy v obličeji, které opakuje po celou dobu - ale jsou propracované, to se musí nechat :o) Plusko taky za to, že se scénáristé nijak zásadně neodchylují od reálné historie a i tak to funguje. ()

Vodomilec

Jako amatérský šachista hrající pralesní ligu na 64 polích nemohu jinak než plný počet hvězd. "A co děláte, vážený velmistře když zrovna nehrajete šachy? Myslím na ně."(Psychologický průvodce šachovou partií od Jiřího Veselého) ()

Cesty timem

koment Enšpígl... přesně!... Jára Cimrman :-) .... Ale zmagořit se může ze všeho. Mě to možná čeká z těch veder teď už na začátku léta. ()