Robert James Fischer, světu známý jako Bobby Fischer byl zázračným dítětem, které vyrostlo v šachového velmistra, jímž se stal už ve svých patnácti letech. Drama Tah pěšcem představuje Bobbyho od dětství až po šachové mistrovství světa v roce 1972 v Reykjaviku, kde byl jeho soupeŕem špičkový ruský šachista a mistr světa Boris Spasskij.. Tento zápas století doprovázel mediální humbuk, který duelu připisoval význam ve studené válce a byl interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem. Byl Bobby Fischer , jeden z nejlepších šachistů všech dob jenom pěšákem v jiné velké hře?  Po skončení šampionátu se stal celebritou, zároveň ovšem překvapivě odešel do předčasného důchodu. (TV JOJ)

YoZo8

Tento film som sledoval už od jeho vzniku, lebo Zwickové filmy uznávam. Šach milujem a súboj Bobbyho Fischera a Borisa Spasského som mal naštudovaný. Sám som bol zvedavý, ako tento šachový megazápas, režisér ustoji. Pravdupovediac nebol to pre mňa šach mat. Po konci filmu ma to nepriklincovalo do kresla. Herci Tobey Maguire a Liev Schreiber sa svojich rolí zhostili bravúrne. Hlavne Tobey to mal namáhavé, kedže zahrať psychicky a paranoidne zdeptaného šachistu nebolo ľahké, no zvládol to. Tento film šliape od začiatku do konca na vysokej úrovni. Dej celého filmu akoby šiel na kvalitných 80%. Film nemá slabšie miesta, no čakáte, že sa to na konci vystupňuje do veľkolepých a dramatických rozmerov kráľovskej hry. Bohužiaľ film konči tak, ako cely jeho priebeh, čiže na úctyhodných 80%, no žiadalo by sa v koncovke pridať. ()

LEATHERFAC

Tobeyho znám jen ze Spaidermana a tak ho mám zafoxovaného jako moulu. Je fakt, že ve trojce, ve chvíli kdy byl "zlej" dávalo tušit, že má i na lepší role...a tady to dokázal vrchovatě. Protože podivínského šachového génia vystřihl způsobem, ze kterého jsem šel do kolen - hlavně tedy ve finální scéně potlesku - ten pohled, to je fakt síla. A když si pustíte někde video se skutečným Bobym...no je to on prostě. ()

Hanys_

Čekal jsem souboj z ranku Frost/Nixon, tenhle příběh o šileném paranoikovi Fischerovi se mi ale zdál jakoby jel pořád tak na půl plynu, navíc hlavní match se Spasskym je docela odbitý. Zwick mě teda lehce zklamal. ()

Mafiapau

"Chtěl jsem k vánocům šachovnici, a ne schnilý pomeranče. Byl jsem hodnej syn matko kurva!" Po 2 letech: "Můj syn je moc velký madrfakin autistomagor, zapíšu ho na terapie šachoidní". "Boris, napíchni ho". Po 8-mi letech: "Tam v křesle dělá to vzum vzum vzum komred, a točí se to jak fidžet spinr. Udělej tam vzum vzum proti tamtomu vzum vzum aby tamten měl taky vzum vzum protože už vím že taky on vzum vzum ještě víc a dřív než já, Boris!" Oválná pracovna: "Dáme vám černou káru, ping pong místnost, a dokonce i tu modelku na odpérování která bude roleplayovat že vás chce vymozkomrdat. To ne pane, já mrdám pérem, ne mozkem. Mozkem jen překrojim toho židorusalku jak moje pomrdanče kterýma si tu házim o koberec, zatím co s váma mluvím pane prezidente. Jdi na to synu." O 2 roky a rozkopanou šachovnici později: "Tady zase Nixon Petere. Volali ufoni, teda sorry, tvoje opravdový rodiče že by tě měli vyzvednout kolem 2008. Zabloudily totiž na odbočce u benzínky kde chtěli koupit mlíko. Tak ať jseš ready". "Boris, ale já nemyslel ať ho napíchneš jako takhle suka, já chtěl aby jsi mu jenom napíchnul telefon pídrras!" ()

bloodcountes

Asi si tvůrci záměrně vybrali začátky a vrchol Fisherovy kariéry, (že by USA opět potřebovaly dávku patriotické slávy a Marvel už na to nestačil?) mě osobně by určitě více zajímal jeho život, slova a skutky po roce 1972. Takhle jsem sledovala pošahanýho kluka, kterej nějak neměl rád židy, ačkoli sám byl žid (nepotřehla jsem přesně kde měl ten problém) potom pošahanýho a velice křehkýho kluka v masce arogantního fracka a nakonec americkýho superhrdinu a megastar s rozhozenými nervy a kuriozními požadavky, kterej to nakonec tomu rusákovi Spasskýmu natřel. OK, beru, co mi dali, ale není to úplně ono, chybí tomu šťáva a cosi, co nedokážu pojmenovat. Klidně se dokážu vcítit i do nejobskurnějšího charakteru, ale tady mi to prostě nějak nešlo, i když Tobey dělá, co může. Ono je to hodně těžký, já vím, ale vnitřní svět tohoto génia, jeho emoce, hnutí mysli, stavy duše, které musely být pro obyčejného člověka naprosto fascinující, se zprostředkovat nepodařilo. Ne dost. Stříhané záběry na Tobeyho těkající oči to samy o sobě nezvládnou. Jinak ale casting celkově výborný, herecký výkony skvělý, hudba vynikající. Velmi kvalitní film, jenom bych uvítala ještě jeden o pokračování Bobbyho života, možná by byl zajímavější ještě víc, ačkoli úplně jiným způsobem:) ()

lucijelucije

Naprosto geniálně zahraná role T. Maquirem. Famózně strukturované a autentické životopisné drama. Film graduje, a graduje a jeho vyvrcholení na konci stojí za to. Neříkám, že není tenhle snímek trochu víc psychotický, ale tahle ukázka do pekelného raje vás doslova rozdrtí. Ti, co šachy hrají, budou pohlceni, stejně jako ja. ()

dormouse

Pro mne jako pro laika úžasné. Nevím, jestli byl Bobby Fischer opravdu takový magor, ale asi ano. Jaká by to ale byla otrava, kdybychom byli všichni normální a všechny patologické odchylky bychom odstranili nějakými pilulkami. ()

Milodar

Sonda do krásné hry, která byla vždy považována za něco víc, než piškvorky nebo jiné karetní hry. Je vidět síla filmového média, který se dokáže zaměřit na jednu věc, kolem které se točí celý svět. Škoda, že filmů o géniích, kteří lavírují na (za) hranici duševní nemoci, je hodně a již to působí jako klišé. Naštěstí, skvěle zahráno a natočeno. ()

Disease

Na to, jak jsou šachy z vnějšího pohledu neakční a téměř nudná hra, je tohle super. Prorůstání politky do sportu za studené války, konspirační teorie, trochu té "čisté duše", tohle se fakt povedlo. ()

orkadimenza

Kdo viděl epizodu Slavných dnů pojednávající o tomto souboji století, nic ho po dějové stránce nepřekvapí. Kdo ji neviděl, ten ať se podívá nejprve na film, jelikož by stejně jako já v průběhu celé druhé poloviny předvídal děj kousek po kousku. A to u dramatu, které kromě příběhu založeném na skutečných událostech a částečně Tobeyho hraní, nic jiného zajímavého nenabízí. A to by byla poněkud škoda, nemyslíte? ()

woodsman

milujem šach a toto sami fakt pacilo toto byvavali suboje titanom cez studenu vojnu pacilo sa mi ako hral uplne inak ine tahy ako su vsetci zviknuty lebo dnesny šach stratil šmrnc proste dnes sa vsetko hra len podla knih hier inych nikdo nevimisla nieco nove ()

Sancoo

Film není ani moc o šachách jako spíše o vyobrazení jaký byl tehdy Bobby Fisher magor/génius. Šachy mám rád, takže jsem se celkem těšil až film uvidím a nemůžu říct, že jsem zklamaný. Spidey hraje dobře, opravdu dobře, tak že mu tu psýchu opravdu věříte, jen mi tam chybělo víc té šachové "akce", některé důležité momenty jednoduše přeskočili. I přesto je to zajímavý film, dobře natočený, ale k těm 4* mi prostě něco chybělo. ()

Chajimwitz

Že Robert Fischer porazil v r.1972 Borise Spasského je jedna z mála pravdivých událostí v tomto "životopisném" snímku. Dále film ukazuje podivínskou povahu R.J. Fischera,potud je to jaksi v pořádku. Co mě fakt dostalo,když desetiletý Bobby si prohlížel ruský šachový časopis,kde už byl B. Spasskij jako světový šampion,ve skutečnosti se stal mistrem světa až v roce 1969 a byl o pouhých 6 let starší než Fischer.No a partie s jakýmsi Ivanovičem,to už je naprostý nesmysl.Žádný sovětský šachista Ivanovič nikdy neexistoval,aspoň tedy ne na vrcholné úrovni.Je Božidar Ivanovič,což je velmistr z Černé Hory,který se však nikdy s Fischerem neutkal.Fischer se stal v r. 1958 nejmladším velmistrem a porážel špičkové hráče té doby,ať už to byli Sověti,Maďaři,Jugoslávci či Američané.O těchto lidech není kromě Jefima Gellera ,Tigrana Petrosjana a Donalda Byrna ani zmínka.Ve filmu jsou už jen Fischer,Spasskij,velmistr William Lombardy a velmistr Lothar Schmid,který dělal v zápase obou rivalů hlavního rozhodčího. Konec filmu už konečně nějak zapadá do historické skutečnosti a je celkem i strhující. ()

filipvrbik

Vcelku průměrný film o naprosto neprůměrném šachystovi....Upřímně- nemám šachy rád, je to naprostá a dokonalá ztráta času-nikdy jsem nehrál turnaj a nikdy ho hrát nebudu..Ale amíci umí natočit i film o něčem tak nudném, jako jsou šachy, že se zná býti akčním..Každopádně tady máme spíš co do činění s rozborem Bobbyho osobnosti (Tobey Maguire vyloženě skvělý).. Dá se říct, že Robert JAmes Fischer trpěl stihomamem a patrně i paranoidní schizofrenií, i když se o tom česká wikipedie nezmiŇuje z filmu to jasně vyplývá. Přesto a možná právě proto dokázal hrát šachy jako nikdo před ním ani po něm...70% ()

aLPaC

Strhující film z prostředí šachu. Že to zní divně? Ano, i mě, ale je to tak. Události vrcholí známým ms v šachu roku 1972 mezi USA (Fischer) a SSSR (Spasskij). Upřímně jsem toho o Bobby Fischerovi moc nevěděl, krom toho, že to byl jediný mistr světa v šachu z USA a také pěkně kontroverzní a náladový jedinec. A také nejspíš i antisemita. Tobey Maguire si ho ve své vůbec poslední roli (why, vždyť je to už 7 let) užívá a jeho aroganci pěkně ventiluje. Na druhé straně barikády stojí též výtečný Liev Schreiber v roli ledového Rusa, který ale také po určitých událostech nechá své emoce proudit. Závěr je výtečný a Edward Zwick ukazuje, že si vybírá témata, která mi sedí a navíc je i zpracovává způsobem, který mi sedí. Plný počet. ()

Spacecore

Pro fanoušky šachů skvělý film. Manželka si to neužila tolik jako já, ale mě to bavilo náramně. Bobby Fischer je minimálně asi nejkreativnější šachista nejen své doby, ale asi všech a znamená pro šachy to samé, co Michael Jordan pro basketball třeba. Tobey se do role hodil náramně a ačkoliv byl Bobby vylíčen (a asi teda i byl) jako nesnesitelný magor, tak jsem v něm pořád viděl ten punc geniality. Super film! ()

Copcorn

Tah pěšcem je skvělé drama, které předčilo mé očekávání! Můj názor může být poněkud subjektivní, dříve jsem hrával závodně šachy, takže mám k tomuto tématu celkem blízko. Snímek, krom životopisného obohacení, je i skvěle řemeslně zpracovaný, herecké výkony byly nadprůměrné a chemie mezi hráči při poslední partii byla doslova cítit. Navíc se ve filmu objeví spoustu užitečných rad kam nainstalovat štěnice. ()