Pět dětí na tvrzi a zákeřný soused za branami. Vítejte v tak trochu jiném středověku! Dobrodružný komediální seriál pro celou rodinu. (Česká televize)

nmarca

Přestože by si to zasloužilo hodnocení "odpad" (seriálová verze), dám tomu 2*, a to za pokus o historicko-dobrodružný rodinný film a za to, že jsem se (kupodivu) vydržela dívat až do konce na všechny díly. Jinak to bylo opravdu strašné: všichni - v čele s pitvořícím se Pavlem Křížem - přehrávali jako nejhorší ochotníci (snad s výjimkou Davida Prachaře), děcka byla dost nesympatická a mluvila jako Pražáci z počátku 21. století, scénář nezachovával ani náznak logiky, ani ta romantika nestála za nic. ()

martins

Ach bože, bože nejen film, ale i jeho 7 dílna verze pro TV, slaboučké, dobré historické kostýmy a výkon Pavla Kříže v záporné roli. David Prachař také ok, ale moc prostoru nedostal, v hlavní roli děti a oblíbená Tereza Voříšková, takže pro mne pasé a pro děti v době které vévodí Harry Potter asi taky. ()

štísko

Obávám se, že většina lidí si tento seriál plete s filmem. Nedovedu si jinak vysvětlit těch 63%. Něco tak vyčpělýho jsem ještě neviděl. Po prvním dílu jsme doma ztratili chuť pokračovat v dalším sledování. Je ovšem možné, že došlo později k zázračnému zlepšení. ale moc tomu nevěřím Brrr. zcházela tomu atnosféra, což pro mne znamená něco jako pít kafe bez kofejnu, nebo pivo bez alkoholu. ()

svist10

Že by se blýskalo na lepší časy? Daleko pravděpodobnější je, že je to jen ojedinělý případ, přesto jsem rád za každý český produkt, film či seriál, který nemusím automaticky odstřelit do odpadu. Ať žijí rytíři jsou právě takový případ. Přestože trpí nevyrovnaností dílů (čtvrtý díl je peklo), má sympatické postavy a pohádkově přehrávajícího záporáka. Šermířské scény by sice chtěly cvičit a cvičit, ale šarvátka (Ne, nenapíšu "bitva", tohle slovo mám schované pro jinačí spektákly, v čele s Královstvím nebeským.) na konci má říz a konečně se klube něco jako pýcha na české tvůrce. Přesto nebudu přehlížet chyby. Spousta pasáží je neskutečně natahovaných (např. slaňování dětí z Krvenosova hradu,), za což asi může režisér, který nemá odvahu říct dost, celý seriál nemá sevřený děj a o gradaci pan režisér a scénárista Janák taky jaktěživ neslyšel. Vznikla z toho dobrodružná pohádka, ve které děti vysílají salvy šípů a hereckému osazenstvu kraluje jeho nejmladší člen. Průměrné tři hvězdy se zdají málo, ale v kontextu české (seriálové) tvorby je to málem na Emmy. ()

Tosim odpad!

Tak trochu blbý středověk, ve kterém se zbrojnoš diví, že má někoho odkráglovat. Roztomilost dětí je v druhém díle na výprask, pobíhání mezi tvrzemi a nepřítomnost děje cítíte sami v nohách skoro od začátku. K tomu všemu velikánské bitvy o desíti lidech, totálně nesnesitelný Pavel Kříž, který byl vždy spíš úsporný a tady je nomen omen pro přehrávání a tuny patetických proslovů, snad aby zaplniny "hluchá místa." Pro desítileté děti to snad je, zbytek rodiny by měl vyfakovat tuhle Janákovu nedomrlost a ještě hodiny kroutit hlavou nad tím, že celovečerní film, určený pro kina, by snad mohl být mistrovské dílo. ()