Po nešťastnom detstve sa mladá Jana Eyrová zamestná ako guvernantka na na rozhľahlom panstve Thornfield Hall, kde sa stará o francúzske dievčatko Adele. Majiteľom panstva a Janinym zamestnávateľom je charizmatický Edward Rochester. Jane sa do Rochestra zamiluje a ani ona mu nie je ľahostajná, no z jeho minulosti sa vynorí temné tajomstvo... (STV)

barteca

Fassbender vynikající, Wasikowská vesměs tragická, chyběly mi klíčové scény, většina děje se odvypráví v dialozích, škoda. ()

Milwa

Opravdu zdařilé zpracování klasiky, ale jako znalci verze ze 40.tých let mi to nedá a rýpnu si - některé scény byly až moc stejné:)Ústřední dvojice hraje jak o život, ale nemůžu si pomoct, u pana Fassbendera postrádám to charisma o kterém všichni mluví. Jeho pan Rochester je z počátku toporný a uvíznutý v drsnosti, v druhé části se ale rozehřál a nakonec mne i přesvědčil. Nicméně pana Rochestera Orsona Wellse v mých očích asi už nepřekoná nikdo:). čistokrevné 4hvězdy...jo a pan Marianelli se úspěšně vykrádá:)) ()

Darth Vader

Toto je pro mě pravá láska bez jediné chybičky. Nebyl jsem nijak ovlivněnať už knižní předlohou nebo řadou předchozích adaptací, takže jsem si jen užíval tu atmosféru a nechal se unášet poklidným chvěním. Opravdu jsem se ani na minutku nenudil a myslím, že velkou zásluhu na tom mají bravurní herecké výkony, především Mii Wasikowske, která dokázala postavě vdechnou nádech pannenské křehkosti a líbezné skromnosti. Byl jsem velice mile překvapen a přiznám se, závěrem jsem byl tak stržen, že jsem nechal ukápnout i malou slzičku za Pana Rorchestera a vyloudil milý úsměv za celý snímek. 90% ()

jane1106

Krásná adaptace, která se se u mě vyšvihla na přední pozici hned vedle pět let starého díla BBC. Duchaplné dialogy byla radost poslouchat, obsazení mimořádně povedené (Fassbender, Wasikowska, Dench, Bell). Nejnovější Jane Eyre je navíc ozvláštněna sofistikovanější nelineární narací, moderní realistickou kamerou a celkově ponurou atmosféru gotického románu podtrhují podvědomé hlasy a skvěly Marianelliho soundtrack, který své typické romantické klavírní vybrnkávání doplnil o ponuré smyčce a tajuplný vokál. Zatímco třeba ve zmiňovaném čtyřdílném seriálu byl patrný spíše rozkvět zamilované Jane, zde mi bylo radostí sledovat příznivou proměnu morouse Rochestera v podání takového talentu jakým je Michael Fassbender. Díky za tento film. ()

Meteorista

Čistá poezie... Zatím nejkrásnější drama tohoto roku! Herecké výkony nejen dospělejších aktérů jsou vynikající. Za týden to zkouknu znovu. A pak zase... a zase... Film, o jehož existenci jsem vůbec netušil, o to víc a příjemněji mne překvapil - výborně pane režisére, to se povedlo! ()

blazenka

Nemám slov. Nemohu nijak popsat něco tak krásného. Jane Eyre mi naprosto učarovala, převálcovala i tak úchvatný film jako je Pride and Prejudice. Mia Wasikowska coby Jane je úžasná, jejímu ztvárnění nelze nic vytknout. Stejně tak i Michael Fassbender v roli Rochestera podává nadmíru přesvědčivý herecký výkon.Přestože jsou velmi výrazní a herecky na vysoké úrovni i představitelé ostatních rolí ( především Judi Dench jako Mrs. Fairfax), na těchto dvou je vystavěn celý film. Jediný, kdo mě herecky zklamal byl Jamie Bell v roli otce Riverse. Tato role mi k němu absolutně neseděla. Jinak nemohu filmu nic vytknout: vizuálně, scenáristicky, hudebně naprosto dokonalý. Pro mě 95%. ()

Kjuk

Dlouho jsem se tomuhle "velkofilmu" vyhejbal. Nuže, dobře jsem udělal. To jen tak na začátek a vlastně i na konec, vždyť nikdo nemá rád dlouhý komentáře o ničem! (To jsem měl bejt jako na konci nějak dojatej nebo něco? Po 115ti minutách nepředstavitelný nudy? Omlouvám se všem zdejším intošům, ale tohle není absolutně šálek mého ovocného čaje) ()

jasanka

Problém č.1 - tato adaptace nepřináší naprosto NIC nového. Zbytečný film. Problém č.2 - pan Rochester je na můj vkus až moc pohledný, čímž zaniká mnoho věcí z příběhu. Problém č.3 - nuda. Problém č.4 - takovéto příběhy vyniknou (téměř) vždy mnohem lépe v knižní verzi. Celkově tedy spíše podprůměrný film, ale na druhou stranu - koukat se na to určitě dá. 2,5*. ()

Erinien

Zklamaná. Není to vůbec špatné, chtěla jsem dát o hvězdičku navíc, ale jako člověk zaspoilovaný předlohou tomu nemohu dát více. Herci jsou skvělý ale vybraní dle dnešního kusu. Z malého podsaditého zachmuřeného Rochestra tu máme štíhlého šviháka, z menší tmavooké a nehezké slečny blonďatou panenku. Děj je místy utáhlý, nedokážu posoudit zda to z pohledu prvodiváka působí celistvě, z mého pohledu se tam objevily odkazy na věci, které nebyly dostatečně vysvětleny. Ale obdivuji scénaristu, že se podařilo spoustu scén a informací vyřezat aniž by to ublížilo ději. Chvílemi jsem se i nudila, film mě prostě nevtáhl a nemohu posoudit, zda to bylo znalostí předlohy či samotným filmem. ()

adriane9

"Věděl jsem, že pro mne uděláte dobrý skutek Jano.." Tak hlavní dvojice Mia Wasikowska a Michael Fassbender mi neskutečně sedla a jelikož jsem nečetla knihu ani neviděla verzi z roku 96, hltala jsem každý kousíček filmu a byla to nádhera. Miluji tu scénu kdy Jana pohladí jeho ruku a on myslí, že je to sen, vracím si neustále scény kdy spolu promlouvají u krbu a vůbec...Nádhera nádhera nádhera..Krásný příběh,který řadím mezi svých deset nej a ještě dlouho budu mít husí kůži :) ()

RedHot

I mistr tesař se někdy utne a já nejsem žádnou výjimkou. Okomentoval jsem omylem úplně jiný film a sepsul jsem tak dílo, ze kterého jsem ve skutečnosti neviděl ani minutu. Přijměte proto všichni mou omluvu. Sledoval jsem celou dobu zcela jinou verzi Jany Eyrové - budiž mi obhajobou, že byla zfilmovaná opravdu mockrát - a ta mnou zhlédnutá si opravdu notně pokárat zaslouží. --- Komentář dostupný na mém profilu. ()

Wardan

Jedním slovem: brilantní. Úžasná režijní práce spolu s mimořádnými hereckými výkony a skvělou výpravou stvořila perfektní, dynamický, uvěřitelný a hlavně emocemi nabitý film. ()

jandula00

I když jsem většinou zklamaná, ráda sleduji filmy natočené podle knih, které jsem četla. Jane Eyre mě rozhodně nezklamala. Líbilo se mi, že film se příliš neodchyloval od předlohy a také retrospektivní pojetí, které dodalo příběhu šmrnc. Skvélá režie zas přidala napětí a intenzitu, která film příjemně ozvláštnila. Celkově milé překvapení a moc příjemné pokoukání! ()

malypivo

Temná a místy dechberoucí podívaná. Anglie 19. století se všemi svými tajnostmi a intrikami. Nešťastná láska s hořkosladkým koncem. ()

dragoliz

Parádička. Výborná, dokonale natočená adaptácia. Nikdy by ma nenapadlo, že takto chladne, pravítkovo natočený film "bez invencie", kde dráma je budovaná z veľkej časti pomocou dialógov, ma tak chytí a bude ma baviť. Naozaj, dialógy v Jane Eyre sú dokonalé a ten chladný, sychravý obraz anglickej krajiny dokážu razom neskutočne rozohniť. Všetko je pritom plynulé a dynamické, sústredí sa len na to, čo má. Doplnené výbornou kamerou a rovnako skvelým soundtrackom, ktorý sa po celý čas plne stotožňuje s momentálnou situáciou "na plátne". A ešte aby tá pravítkovosť nevyznela zle... áno, ozaj som mal počas sledovania pocit, že je Jana Eyrová natočená podľa nejakého návodu "Ako natočiť dobrý film"... ale tým pádom musím povedať, že všetky obrazy a sekvencie na seba bezchybne nadväzovali a všetko tak bolo logické, no pritom vysvetlené bez nejakých zbytočných opisov. Herci proste hrali - sami rozprávali príbeh. 80% ()

Bozvav

Nejsem příznivcem Jany Eyrové v jakékoliv podobě, nicméně toto zpracování mi přišlo ještě utahanější, než ty ostatní. Krásný vizuál. 55%. ()

allebra

K nejvyššímu hodnocení kromě výborných výkonů Mii Wasikowské a Michaela Fassbendera rozhodně přispěla i Judi Dench, výstižná atmosféra a nádherná hudba. Velmi povedené zpracování předlohy. ()

pipapa odpad!

"Osudovou láskou Jany Eyrové"(2006) jsem se musela prokousávat delší dobu, abych nakonec uznala, že zde je na co se dívat - bytelně zpracovaná/zfilmovaná předloha, vhodně obsazené hlavní i vedlejší herecké role, přepychové uvěřitelné herecké výkony. Zato tato, ve zkratce slátaná verze, je pravým opakem. Naprosto zcestně uchopená předloha, otřesní herci a jejich ještě otřesnější výkony, unylost, suchopárnost, prázdnota - nuda! Všemi opěvovaný, odpudivý Fassbender je tady úplně mimo mísu, Wasikowska by typem celkem seděla, ale potřebovala by notně "nakopnout" ohnivější režií, aby byla Jana Eyrová z masa a kostí a ne pouze její mrtvolný přízrak. Judi Dench si sem také odskočila jen tak mimochodem trochu přivydělat -  jedna z jejích nejnevýraznějších, doslova ostudných rolí.  ....Příběh/námět není úplně moje parketa. Tato chmurná červená knihovna zavání "inspirací" hororové červené knihovny E.A.Poa - oba, Brontëová i Poe, žili ve stejnou dobu = v první polovině devatenáctého století. ()

raud

[KVIFF 2011] Předlohu jsem nečetl, scénář mi ale nepřijde nijak zvlášť impozantní. To co dělá tenhle film dobrým je skvělá režie a naprosto úchvatný herecký výkony obou hlavních představitelů. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky