Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

Madlenka26

Nemám co říct...Mráz po zádech a celý film si člověk nedovolí ani odejít na záchod. Já toho člověka neodsuzuji, ba naopak. Chápu jeho a chápu lidi. Nejhorší co může být, je trápit se. Místy mě bylo až špatně! ()

Radiq

Euthanasie nemá u nás vybudouvanou žádnou tradici, takže se odsuzuje. Tenhle film vás možná přesvědčí o opaku. Nevim, jestli to byl záměr, ale každej trochu inteligentní člověk s trochou soucitu a pochopení, to musí uznat, a že Kevorkian prolomil tabu, které spolčenost vidí jako hrozbu a prostředek zneužití moci. Natočení filmu o osudu tohoto neobvyklého doktora byl dobrej nápad - sám jsem byl zvědavej, co se s ním vlastně stalo, protože pak o něm už nebylo slyšet. Role zahraná mistrovsky, vedlejších rolí si člověk moc nevšímal, ale nebyly rušivé a pacienti byli uvěřitelní až až (řek bych, že ti tvořili nejvíc emocionální část filmu - a to si uvědomte, že to byli jenom herci... co pak ti skuteční pacienti...). Prostě je to film, o kterým budete přemejšlet ještě dlouho po konci, možná až do konce života, možná až budete potřebovat, aby vás někdo ukončil... ()

wendelin9

Příběh plný emocí, o kterém by se měl každý alespoň na pár minut zamyslet. Příběh plný utrpení a pomoci. Příběh plný křivdy a sporů o tom, co je správné. A v neposlední řadě plný inspirujících postav, které ztvárnili skvělý herci... Nemám nic, co bych tomuto filmu vytkla, snad jen to, že mi nasadil velikého brouka do hlavy, kterého se ne a ne zbavit. ()

sator

Hodnotím téma více než film...V naprosté většině států světa je asistovaná sebevražda stejně jako eutanázie ilegální, dovoluje ji například Švýcarsko, Nizozemí, Německo. V těchto zemích existují i specializované „kliniky", které asistovanou sebevraždu zajišťují,Státy, v nichž je asistovaná sebevražda legální Belgie Lucembursko Německo Nizozemí Švýcarsko 4 státy USA - Oregon, Washington, Vermont a Montana Dost vysvětluje věta z které mě mrazilo "dlouhé umírání dobrý byznys"... ()

JaT

Námět super, Al Pacino taky, zpracování už trochu horší asi hlavně díky tomu, že je to TV film. Ale hlavně zbytečně dlouhé. [kino Světozor 27.2.2011] ()

jedna_vrana

Tak takto – berme to ako životopisný film a Al Pacino v hlavnej úlohe zvládol svoju úlohu na výbornú. Inak by som filmu ešte jednu hviezdičku ubrala. Ono to totiž nie je životopis niekoho, s kým by sme chceli stotožniť. Ide o Doktora Smrť, reálneho lekára, ktorý sa do svojej misie ponoril niekedy v 90tych rokoch. A tu už nastal môj problém... Fajn, divák sa môže zamyslieť, spracovávať, ale ak sa nachádzate na myšlienkovom leveli, že nikdy, nikto a za žiadnych okolností nemá právo siahnuť na niečí život, ani svoj, ani cudzí, budete vnímať obsah tohto filmu ťažko. Áno, netreba si zakrývať zrak – tieto veci existujú – denne si ľudia siahajú na život, existujú potraty. Američania dodnes v niektorých štátoch realizujú trest smrti. Takže prečo nie eutanázia, veď by mohlo byť šľachetné zbaviť utrpenia bolesťou strápených blízkych? Ale, ako bolo povedané, nikto nie je nad zákon! Iba muž, čo sa hral na Boha. ()

Motinski

Silný námet, veľmi silný. Cítiť ale televízny rozpočet a rutinu. Scény čo mohli z diváka vyždímať emócie na mňa pôsobili chladne. Veľa zaujímavých pasáži sa rýchlo preskočilo, čo je škoda keďže to ma cez dve hodiny.Film má svoje momenty, citlivo zvládnutý prístup k ťažkej téme a Al Pacina. Ten podal bezchybný výkon a bola radosť sledovať ako dokáže komplexne podať zložitú postavu. Nájdete aj politické pozadie a kritiku spoločnosti, no pozrel by som si akoby to dopadlo keby si projekt zobral do rúk režisér ktorý by išiel ešte viac do hĺbky. ()

arbitr

Pro mne zatím herecký i tématický zážitek letošního roku. Každý se naštěstí může předem rozhodnout zda chce otevřít pandořinu skříňku, ale když už si tohle dílo pustíte, nikdy už na téma eutanásie nebudete mít stejný názor jako před tím. U Al Pacina je to naopak, jenom si potvrdíte, že je to pan herec. ()

JimmyII

No... No... Takové slabší tři hvězdičky za profesionálně, ale nijak úžasně natočený, silný příběh podle skutečnosti + solidní Al Pacino. ()

SG_ever

Občas mi z toho tématu smrtelnosti bylo až špatně, což mluví o kvalitách. Al Pacino je pan herec, jinak to není zas tak světoborné a neuškodila by tomu metráž pod 2 hodiny. (60%) ()

ecceHOMMO

Filmový doktor Jack Kevorkian vzbudil vo mne záujem, ba dokonca i určité pochopenie. Zo skutočného Kevoriaka mám však rozpačitý dojem, a nie som si istý, či jeho charakter bol vo filme vykreslený reálne (či ho film, až príliš nepoľudštil). Nič to však nemení na fakte, že Al Pacino sa ukázal opäť raz vo fantastickej forme. ()

A.L.E.S.

Jen málokdo zde v komentářích hodnotí film samotný, většina se drží té myšlenky a poselství, který film nese. Ani já nebudu výjimkou. Musím přiznat, že jsem Kevorkianovi fandil a asi nejvíce mě dostala myšlenka jeho právníka, než se z něj stala sketa: "Jak je možné, že můžeme rozhodovat o smrti člověka, který je v kómatu, a toho se zdravým rozumem musíme udržet při životě stůj co stůj?" Správně se Kevorkian ohradil proti tomu, že eutanázii nelze zaměňovat s genocidou. Bohužel (či bohudík) je Amerika zemí neomezených možností, prapodivných zákonů a zvláštního uvažování, tudíž se nemůžeme divit, že bylo rozhodnuto tak, jak bylo rozhodnuto. Kolikrát za život každý z nás řekne, byť z legrace: "Raději bych umřel, než abych..." Když vidíme některé osoby, jak doslova živoří, zhnusí se nám představa, že bychom takhle mohli někdy dopadnout. V tom případě je smrt, pokud už uznáme, že jsme všechny síly i možnosti vyčerpali, jediným vysvobozením. Je to stejné ožehavý problém jako interupce. Nemám tedy problém dát filmu plný počet, protože mě udržel v pozornosti každou sekundu a Pacinovi jsem toho doktora zbaštil i s navijákem. ()

kinghome

Amerika je země kde si klidně někoho odsoudí na smrt a ani nad ním nemrknou, pak se tu objeví někdo, kdo umožňuje odejít nemocným lidem, kteří se nemají šanci vyléčit a ještě s jejich souhlasem, k ničemu je nenutí, oni za ním chodí sami a prosí ho o to a Americký soud ho soudí jako vraha, tohle prostě není normální. Jsem jednoznačně na straně Jacka Kervorkiana, byl to úžasný muž, který pomáhal lidem nežít dál v bolesti a utrpení. Al Pacino to zahrál naprosto dokonale, jen se mi nelíbilo to pomalé tempo, celý film se vlastně skoro nic neděje a je to pořád dokola, a k tomu se jen přidávají scény od soudu, ale i tak to stačí na slabší 4*, protože v celku je to úžasný životopisný drama, které má co říct. ()

Sfinkter

Tady HBO příjemně překvapila a dala prostor Pacinovi, který rozjel koncert jako za starých časů. Původní příběh je opravdu neuvěřitelný a Pacino spolu se Sarandon a Goodmanem ho přetavili do vynikající záležitosti. Škoda, že se ke mně dostala pouze dabovaná verze, v původním znění asi nebudu otálet s plným hodnocením. Kdo by to byl čekal u "TV filmu". ()

mickyreed

PROČ SAKRA TENHLE FILM NEŠEL DO KIN ?!!! velká škoda ... Al Pacino exceluje a konečně po dlouhé době dostal tolik prostoru, aby dokázal, že jako herec je POŘÁD opravdu jedinečný. Výtečné výkony ostatních herců a všech na filmu spolupracujících dali vzniknout opravdu výbornému snímku s hodně diskutovaným tématem. ()

Pavlínka9

Jelikož jsem na straně PRO eutanazii, tento film mi jen připomněl, co si o tom myslím. Člověk by podle mého názoru měl mít tu možnost "to" ukončit...ale to je na dlouhou debatu. Al Pacino je přesvědčivý, boj za práva lidí také. Spíš než JAK je tento film natočen, se musí více přemýšlet o tom O ČEM se tam mluví a víc se zabývat tímto tématem, jelikož to, že eutanazie není ještě celosvětově povolena, podle mého názoru dokazuje určitou nefunkčnost našeho systému... ()

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)