Landův lektvar lásky

(TV film)
  • USA Landa's Elixir of Love

Dokumentární film, ve kterém jeho tvůrci portrétují umělce Daniela Landu prostřednictvím divadelního představení Tajemství Zlatého Draka.  V brněnském Národním divadle měla na podzim roku 2008 premiéru hra Tajemství Zlatého Draka. Tento dokumentární film se nezaměřuje na hodnocení představení z hlediska umělecké kvality. Tvůrci dokumentu se snaží skrze tuto inscenaci prozkoumat proměnu jednoho z autorů divadelní hry Daniela Landy od "skinheadského barda" z počátku 90. let až po současnost, kdy spoluzakládá tzv. "Legii zlatého draka". Dřímá v něm, krom nezměrné energie, hrozba pramenící z jeho temné minulosti, nebo už je to jen "hvězdička showbusinessu"? (oficiálny text distribútora)

Zuzanyje odpad!

Opravdu nepatřím mezi příznivce Daniela Landy, celý projekt Tajemství zlatého draka v ND Brno mi vadí, považuji to za vychytralý marketingový tah Zdenka Plachého a domnívám se, že prakticky soukromý projekt Daniela Landy (částečně i kvůli jeho politické minulosti, za niž se opravdu nekaje) na prkna Národního divadla nepatří. Ať se to klidně hraje, ale ne za peníze daňových poplatníků. To bych řekla k tomu, o čem dokument má zřejmě pojednávat. Nicméně způsob, jakým je dokument koncipován, je naprosto zcestný. Není stanoveno absolutně téma, za celou dobu jsem nepochopila, jestli jde režisérce o to, proč se Tajemství zlatého draka v ND Brno uvádí, nebo jí jde o to vytvořit současný portrét Daniela Landy a jeho aktivit. Z ivančických diváků jsou záměrně dělání hlupáci, tvůrci dokumentu jim ironicky kladou otázky, na něž běžný divák nemusí umět odpovídat. Dotazy jsou manipulované a neobjektivní. Odpovědi dramaturga Dohnala jsou jistě teatrální, ale zvolené sestříhané pasáže z něj záměrně dělají absolutního cvoka a autistu. Režisér Zdenek Plachý, který je skutečně inteligentní a zároveň neskutečně sebestředný egoista, nakonec režisérku dostává, protože si z ní utahuje, když prohlašuje, že Landa lítá. Tudíž je pak naprosto nejasné, jestli si dělá legraci, když mluví i o stavbě Dračího chrámu za dvě miliardy Kč (a máme to dávat do souvislosti s výpovědí primátora Onderky, že tvůrce TZD v každé další činnosti podpoří a že se tedy bude stavět chrám z peněz daňových poplatníků?) V poděkování se objevují jména Vladimíra Justa a Petra Váši, jejichž názorů si vážím. V dokumentu se však vůbec neobjevili. To mi bylo vskutku divné. Článek Vladimíra Justa v Divadelních novinách mi odpověděl: režisérka s ním i s Vášou dlouze mluvila, ale jejich výpovědi vystřihla, protože se zřejmě snažili objektivně zhodnotit, proč TZD na prkna národního divadla nepatří a jaká jsou jeho pířpadná pozitiva. Jenže to se režisérce do krámu nehodilo. Proč tam byla pasáž z vesnice /jaké vůbec?/, kam Landa jezdí na motorkářské sjezdy? Úplně vytržené a odjinud? Co měla tahle pasáž ukázat? Ve chvíli, kdy před divadlem mluvili studenti JAMU a byly puštěny ukázky z jejich parodie Tajemství stříbrného bobra, autoři dokumentu vůbec nijak neuvedli o jakou akci je, ani že jejími tvůrci jsou studenti z JAMU. Režisérka mluví se skupinou anonymních mladých lidí. O technickém provedení dokumentu se raději moc vyjadřovat nebudu, komíhavá kamera, kdy si člověk ani nemůže pořádně prohlédnout tváře lidí, s nimiž se mluví, působí spíš jako amatérský záznam, nejsou ztlumené ruchy, takže divák má občas potíž rozumět odpovědím zpovídaných. Režisérka si vybrala kontroverzní námět, mohla poukázat na nesrovnalosti s uváděním takového díla ve státní kulturní instituci. Landa opravdu plácá v dokumentu nesmysly, ale vzhledem k tomu, že se z něj režisérka záměrně blbce snaží vytvořit, smývá hodnotu i těch výpovědí tvůrců TZD, které by mohly být pádným argumentem, že Landa nepatří na prkna ND. Bohužel. Dokument je špatný a bezcenný, nahrává pouze fanouškům Daniela Landy a oprávněně jim vkládá do úst argumenty o zaujatosti. Veřejnoprávní médium jako je ČT tohle opravdu nemělo odvysílat. () (menej) (viac)

nmarca

Velmi neobjektivní dokument, nepřinášející nic nového, jen stále dokola opakující stokrát slyšené fráze o Landově skinheadské minulosti, dávající za pravdu důležitě se tvářícím tzv. intelektuálům postávajícím na protest před divadlem, kteří vůbec nepochopili, že jde o "jen" zábavu a obchod. Podotýkám, že jsem Tajemství zlatého draka viděla, je to vcelku podprůměrné představení, Landa je dle méhonázoru nerealistický snílek v kombinaci s mimořádně zdatným obchodníkem, ale oceňuji jeho vytrvalost jít si vlastní (i když mnohdy směšnou) cestou. A dokumenty o něm jen dokazují, ubohá je úroveň dokumentaristiky a žurnalistiky ve ČR. ()

JanHá

Daniel Landa je velkohubé téma pro média. Materiál do hospody i domácností. Landa přitahuje. Je to marketingový nástroj. O Landovi nemá cenu psát či přemýšlet a stejně vás vyprovokuje k reakci. Koupíte si třeba jeho „cédéčko" či tričko nebo mu přilepíte na hlavu černá ouška a uděláte z něj pandu (černá a bílá na kožíšku tohoto medvídka je přece pěkná a signifikantní metafora, ne? – viz pandalizace). Landa je všeuměl kýče bez hranic. Je to hrdina červených knihoven našich dnů. Svět v jeho podání je jasný a srozumitelný. Jeho pravda nedává prostor k polemikám. Je sebestředná, narcistická, sebedojímavá. Sentiment a nacionalismus. Xenofobie a kšeft. Hospodské kecy o upřímnosti. Dobro bojující proti zlu. Landa je velkohubé téma pro masy i české politiky. Cituje ho český premiér, na jeho seance chodí manažeři, při koncertech slzí skinheadi i seriózní živitelé rodin. Landa je šikovný terapeut uspokojující potřebu rebelovat. Rebelovat a být přitom uvnitř (systému, mytologie, vlastních hranic). Rebel v naleštěném fáru, rebel s „mejkapem", rebel vyhovující veřejnému mínění. Je to vlastenec, který si leští svůj obrázek, mesiáš, jenž chce spasit český národ a vydělat na tom. Je to interpret své vlastní velikosti, on-line médium Pravdy, morální kýčař, vůdce pro lidi bez vkusu. ()

petz1985 odpad!

Tak tohle byla síla... musel jsem to zhlédnout dvakrát abych se ujistil o některých částech... . Nejsou věci okolo Landy divné? A tudíž je to podle autorky nebezpečné, a důvod? Nerozumí tomu co on chce říst... . Super, všechno čemu nerozumím je nebzpečné, takže astrofyzika, vyšší matematika atd atd :-) Dokument je prostě opravdu silně protilandovský, vůbec nic neukazuje, omýlá jenom pořád ty stejné věci - Landa je falešný mesiáš, lidi kolem něj jsou nebezpeční tím jak za ním jdou, dokonce nosí i obsidiány... no hrůza. ´Překvapuje mne, že někdo kdo točí film o bývalém skinhedovi, a kdo se snaží ho usvědči z extrémisických názorů si ani nezjistí, že čeští náckové neužívají fašistickou symboliku (už jse na nějaké jejich akci viděli snopy obilí?) ale nacistické symboly. Jen několik vět z dokumentu:autorka dokumentu: "Brno je malý město, přijíždí sem Daniel Landa, do národního divadla, je to obestřeno tajemstvím, kolem něj jsou lidé, kteří vytahují z kapes obsidiány..." (Brno je velkoměsto podle demografických měřítek, škoda že to hloupá paní s hrdým označením režisérka neví, a ještě si za touto debilitou stojí viz: brno má 400 tisíc obyvatel (po praze, kterou teda Onderka pořád nazývá krajem, ale budiž) - aha ak to asi nebude největší město v republice )"; vidím tady pokus o utvoření něčeho jako Zlatý drak. Každopád ně dokument nic neříká, nad ničím se nezamýšlí. Opravdu sranec. Pokud ČT hodlá točit pořady na této úrovni, pak myslím že by měla být zrušena a ušetřené peníze by jsme mohli darovat třeba na toulavé psi a kočky, a svět by byl ihned o něco lepší místo :-) ()

koza3

Vypovídající hodnota dokumentu je mizivá. Přišlo mi, že snímek není moc objektivní, protože hned na začátku divákovi nasolí landovu skinheadskou minulost a tím staví mainstreamového diváka do negativního postoje. To tam podle mě nemělo co dělat. Bohužel snímku nedopřává vyjádření dramaturgů, kteří mluvili z cesty a já jako Landův fanoušek jsem se chytal za hlavu za ty sra*ky, co tam povídali. Tahle osobnost bude už do konce života terčem bulvárních pisálků (i když se schovají za žánr dokument) a i kdyby se na hlavu postavil, tak se holt neočistí. Co mě trošku rozveselilo je postavení samotného chrámu, který když jsem googlil, tak jsem ho nikde nenašel :-) Tak nevím zda stojí... ()

lister_dave

Doporučuji všem příznivcům Landy, aby si konečně uvědomili, co je to za člověka. V dokumentu je krásně zachyceno, jaké buránky jeho tvorba a osoba přitahuje a ovlivňuje. ()

StrixCZ

Neviděl jsem celé, jen jsem to tak proklikal, takže jako celek nehodnotím. Ale ty rozhovory s lidmi jdoucími z Landova představení (obzvlášť s těmi, kterým se to líbilo), mě vážně pobavily =D Vesměs od všech uslyšíte něco ve smyslu: "Bylo to perfektní/dokonalé/skvělé. Landa je obrovská osobnost a přináší nám úžasné poselství." A následně dotaz redaktora: "A o čem to pro Vás bylo?/Co Vám to dalo?/Jaké je to poselství?" A přicházejí trapné rozpaky a odpovědi ve stylu: "No, já nevím, to se tak nedá říct, to si tam musí každý najít, bylo to takový mystický a ty runy tam byly..." A pak se "Žito" diví, že nepohnul světem, když má jeho cílová skupina průměrné IQ 90 (i když těžko říct, o kolik je na tom sám pan "kouzelník" lépe) =D ()

Jeer

To, že je Landa vyšinutý jsem věděla už dávno. Jeho patetické slátaniny znám také z dřívějška. Nejhorší byli lidé z Landova okolí - nadšení přívrženci, nosící po kapsách obsidiány a plánující stavbu kostelů zasvěcené zlatému drakovi (nebo komu vlastně?), divadlo plné nadšených, skandujících, objímajících se lidí. Že by nová sekta? A pak ten zájezd.... ()

veere odpad!

Achtung, Der Neonazisten! Dokument totálně o ničem - Landa je kontroverzní, natočíme dokument jak dělá novou hru, pořádně ho propereme, a zkritizujeme. Aby to bylo zajímavější, budeme dokolečka opakovat, že Landa je/byl nácek (vono je jedno že né, ale sémanticky je to silnější než označovat věci pravými jmény), a chystá okultní praktiky, aby oblbnoul i Vás! Hru jsem neviděl/dokument mi o ní nic neřekl/místo toho jsme proprali Landovu minulost/trošku slovíčkaření - výsledkem je bulvární žumpa. Takhle by dokument (ani pseudodokument) vypadat neměl. ()

Názorožec

Dokument je v nejlepším případě průměrný, přitom materiál by byl. Landa a jeho parta by byla dobrá k podrobení hloubkové psychoanalytické dokumentární sondě, aneb proč na něj tolik lidí slyší, že by nejateističtější národ přeci jen podprahově toužil dát svému životu duchovní rozěr a tak se chytá opsidiánu ... a taky proto, že "touha je zázrak kámo zázrak." ()