Romantický príbeh mladej psychologičky Doubravky a dedinského mladíka Honzu, traktoristu, ktorý kvôli stávke prišiel o vodičský preukaz, takže teraz pasie družstevné stádo kráv.  Doubravka je na chate so svojim priateľom Bobom, ktorý študuje medicínu a pripravuje sa na opravné skúšky. Honzova bezprostrednosť a optimizmus ostro kontrastujú s Bobovou povahou a Doubravka si postupne uvedomuje, že jej cit k Bobovi sa vytráca a v skutočnosti má rada Honzu. Čo však na to povie jej konzervatívna rodina? (RTVS)

Radiq

Na to, že to dávaj snad každej rok, jsem to konečně viděl poprvé a docela mě to bavilo. Kolářová, přesně jak je ve filmu řečeno, není moc hezká, ale tady jde o děj a Hanzlíka a vtipny situace a celkově o krávy. Je to holt takovej sympatickej letní filmek, jeden z těch filmů, jaký se už dneska netočí, protože nevim proč, ale za komunistů to šlo a teď se točej většinou sračky. ()

Bart

Léto s kovbojem reprízují české komerční televize pravidelně každý rok. Těžko říct, proč tomu tak je, na úkor jiných mnohem lepších komedií. Film je divácky úspěšný, o tom není pochyb, ale rozhodně se u něj nesmějete od začátku do konce. Film má několik silnějších momentů v podobě situační komiky, v některých případech podivných, ale vtipných absurdit. Největším kladem však je fakt, že Ivo Novák dokázal najít sílu a potenciál jednotlivých herců a podle toho jim ve filmu přidělit role. Mám na mysli především J. Hanzlíka jako lehkomyslného Honzu, D. Kolářovou jako pontecionální "starou pannu" Doubravku, S. Budínovou jako Honzovu svéráznou maminku, M. Rosůlkovou a D. Medřickou jako lehce trhlé babičky, O. Víznera jako lehce nevyrovnaného Bobu, nebo V. Galatíkovou jako lékařku v kosmetickém ústavu. ()

Ravi

Tuto Hanzlíkovu roli nemám zrovna nejraději, jelikož mi přijde stejná jako např. role Pepina (víme kde). No ale paní Kolářová je prostě výborná a její dilema je zde řešeno s lehkostí a na svou dobu přízračnou formou. Tento film není a nebyl unikátem, přesto je milý a kdykoli se na něj rád podívám. 70% = 3+/5 ()

tomtomtoma

Léto s kovbojem je laskavá romantická komedie, místy pouze romance, místy svižná a hravá komedie. Nejsilnější zbraní je dokonalá a upřímná sehranost ústřední herecká dvojice. Pozadu nezůstávají ani další herci a se svou šarmantní přirozeností staví příběh v nadsázce, která stále dokáže příjemně pobavit a zahřát letním slunečním svitem. Hlavní postavou laskavě přívětivého příběhu je psycholožka Doubravka (velmi dobrá Daniela Kolářová), hledající cestu ven z bezradnosti a nevyzpytatelnosti mezilidských vztahů a citů. I zdánlivě ztracená duše může narazit na nově vytrysklou chuť do života. Hlavní mužskou postavou je dočasný pasák krav a traktorista Honza Macháček (vynikající Jaromír Hanzlík), jehož bezprostřednost je odzbrojující v konfrontaci s nadřazeností kultivovaného měšťanstva. Tohle spojení vždy fungovalo v nejvyšších otáčkách podmanivého atmosférického jiskření, škádlení a náklonosti. Třetí hlavní postavou je Doubravčin přítel a medik Boba Karásek (velmi dobrý Oldřich Vízner), do sebe zahleděný slaboch. Jeho přerod z mladíka v muže je bolestivý, sebestředný a působí elektrické šoky. Z dalších rolí: velitelsky řídící Bobova maminka (šarmantní Květa Fialová), úzkostlivě starostlivá Doubravčina maminka (dobrá Libuše Švormová), kultivovaně hašteřivá Doubravčina babička (velmi dobrá Dana Medřická), stejně aristokratická Doubravčina prababička (okouzlující Marie Rosůlková), Doubravčin jízlivý otec (zajímavý Jiří Pleskot), mrzoutský Honzův nevlastní otec (příjemný Jan Skopeček), bezprostřední Honzova matka (dobrá Slávka Budínová), ochotný Honzův dědeček (sympatický Bohuš Záhorský), žárlivá Honzova bývalá dívka Jitka (zajímavá Hana Čížková), nespokojený i smířlivý profesor Studnička (dobrý Josef Somr), naivní Studničkova dcera Klára (zajímavá Lenka Kořínková), či do svědomí promlouvající kosmetička (šarmantní Věra Galatíková). Pokud romantická komedie dokáže nebrat sebe samotnou vážně a se šibalskou rozverností škádlí všechny kolem, nepůsobí její sledování zdravotní problémy. Naopak náladu vylepšuje a zjemňuje svou bezprostřední hravostí. ()

easaque

nostalgické -4* v rámci doplnění k dávno viděným filmům se dostává i na tuto zábavnou letní romanci, která mě vždycky potěšila. Sice je to už deset či dvacet let, ale přesto příjemné vzpomínky zůstávají. Uvidíme až se někdy dostane na reprízu, tak zda si známku hlavní ověřené duo Kolářová-Hanzlík zaslouží, ale zatím čtyři hvězdy nechám. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

• Koncert v televizi, který sleduje Doubravka (Daniela Kolářová) s rodiči, babičkou a prababičkou, je „Koncert pro dvoje housle, smyčcový orchestr a cemballo“ d moll, BWV 1043 (1. věta), skladatele J. S. Bacha. (Idée_fixe)
  • Ve filmu se objevuje i "pojízdný řezník", který má medailonky, játra, telecí nebo svíčkovou, což je v době hlubokého socialismu nereálné. (DexMASTER094)
  • Ve filmu o "fiflence", kterou hraje Lenka Kořínková, zazní, že je jí 15 let. V době natáčení jí však bylo už dvacet. (hippyman)