Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Petulka88

Vždycky jsem tvrdil, že Colin Firth je hercem jednoho výrazu a že nemá nárok se vymanit z rolí v romantických komediích. Už dlouho mě nikdo nevyvedl z omylu tak jako Colin v tomto filmu. Oskara si poprávu zasloužil, jeho Jiří VI. dokáže jak pobavit, tak i dojmout. A tak je to i s celým filmem, kdy se divák chvílemi neubrání smíchu, aby hned vzápětí soucítil s králem a spontánně mu pomáhal s jeho legendárním proslovem. Stejnou pochvalu jako Colin si ale zaslouží i Geoffrey Rush. Kvůli jeho "logopedovi" bych snad chtěl i koktat... ()

josieaddms

Herecky a filmově naprosto nádherné. Názorově a obsahově mám jisté výtky. Ale tak to často bývá, když se jedná o věci politiky, propagandy, války či jiných podobných věcí. Rush, Firth a Bonham Carter ve filmu září jako opravdové hvězdy. Jsou to opravdu dobří herci, a sledovat je při jejich řemeslu je opravdovým zážitkem, nebo alespoň pro mně určitě. Vůbec Britské filmy pro mě mají nějakého určitého ducha, kouzlo které mě neskutečně fascinuje, a kterého těžko jiní filmaři dosáhnou. Každý jeden záběr je naprostým skvostem, podepsaným velmi tklivou hudbou, a celý příběh je dosazený snad do nejkrásnějších míst v Anglii. Takže kdyby se mělo hodnotit pouze vzhled filmu a herecké výkony, je to zaručených pět hvězdiček. Žel ale, jakmile se začnou řešit tyto věci, nemohu většinou souhlasit, proto můj počet hodnocení klesl. Jinak ale když se člověk podívá jen na příběh Bertieho a jeho problému který se snažil nějak vyřešit, je to velmi milé, a velmi zajímavé téma. Škoda jen že to museli taky oplácat takovou propagandou. ()

Karp

Nejpozoruhodnější je, že přestože jde o film, který "pouze" vypráví o člověku, který zadrhuje (byť je to král), dokáží vás herecké výkony natolik strhnout, že se rozhodně nenudíte. Nevědět, kdo zde hraje a netušit věhlas snímku, asi by mě do kina nikdo nedostal. "A: Na co půjdeme..? B: Na film o maníkovi, který koktá. A: Aha... A proč? B: Proč koktá..? A:Ne, proč na to půjdeme?" Pět hvězdiček nedávám jen proto, že mi námět nebyl tak blízký. Ale film by si plné hodnocení zasloužil. ()

vincchuppo

Konverzačka, při které se člověk nenudí. Což nebývá úplně zvykem. Velice komorní a pěkně vyhrané. S lehkým nádechem humoru a zároveň přiškrcení staromódní britskou upjatostí k tradicím a nadřazenosti šlechty. Výborné! ()

Alfa58

Spočiatku sa mi zdalo divné, že logopéd drzo oslovuje budúceho panovníka a hlavu cirkvi "Bertie", no ale zrejme to tak má byť, aby boli k sebe počas liečby bližšie. Nakoniec však vyslovil úctivo "Veličenstvo" a tým ma dostal :-) ()

Brinkley

Pokud narazím z mého pohledu na pětihvězdičkový film, zpravidla mě nikdy nenapadá, co dodat a Králova řeč to potvrzuje. Výborná režie, herecké výkony i hudba se snoubí s mojí láskou k Anglii, jejímu jazyku a historii. Nadčasový příběh o boji nejistého člověka s vlastními nedostatky pro důležitou věc, a to za pomoci nedostižného ideálu manželky a svérázného přítele, získává sílu právě tím, že jde o skutečné historické postavy. P.S. Rozhodně nemá smysl pouštět s dabingem. ()

Cerion

Výborná britská angličtina spojená s jedním z mých nejoblíbenějších prostředí a období Anglie. H. B. Carter to v důstojné roli velice jde (což pro mne bylo milým překvapením), o ostatních postavách nemluvě. Long live the king. ()

Honzeechec

Viděno den po Gatsbym, takže jsem minimalistický pojetí celkem uvítal, ale celou dobu jsem nemohl přestat myslet na to, jak je moanrchie úděsnej systém vlády. Tyhlety lepší lidi, co ani nemůžou žít, tak jak chtěj a i v době války se řeší jen, jestli bude vládnout kurevník, nebo člověk, kterýho trápí především vlastní koktání. ()

deLaFere

Dlouhou dobu jsem měl Colina Firtha zafixovaného jako herce v romantických snímcích (Láska nebeská či deníky), ale už si poupravuji názor (po shlédnutí tohoto filmu a Jeden musí z kola ven), fantastický výkon v tak krásně jednoduchém filmu, s tak silným tématem a tak úžasně zpacovaným. Navíc to korunuje Carterová, která mě prostě fascinuje, to je neuvěřiteně krásná žena a jedna z nejméně doceněných hereček současnosti. Historické pozadí snímku je zpracováno s vytříbenou jemností a hlavně odpovídá skutečnosti. bylo by trestné opomenout Rushe, který navazuje na výkon ze Záře. Každému kdo má rád kvalitní film, tohle ze srdce doporučuji, velké množství scén je prostě nezapomenutelných. Film krále zobrazuje velmi realisticky i se špatnými vlastnostmi, což se velmi cení v dnešní době. Film tím pádem je i není černobílý, což je pro kvalitu velmi důležité a vytváří to atmosféru, která je divákovi velmi blízká ačkoliv se jedná o anglickou královskou rodinu. Jiří V. je klasickým vzorem autoritativního otce, což dění ještě více přibližuje obyčejnému divákovi. Je to opravdu super, jsem si jistý, že tento komentář určitě snímek nevystihuje, ale aspoň ukazuje mé nadšení z filmu. ()

darjeeling

Miluju britské filmy i britské herce, vlastně miluju celou Británii!! Samozřejmě, zde vyniká Colin Firth i Geoffrey Rush. Mě potěšila účast Michaela Gambona a nesmím zapomenout na skvělou Helenu Bonham Carter. Krásně zrežírované historické drama. ()

Khalia

Naprostá bomba. Vždycky, když si na tento film vzpomenu, objeví se mi na tváři takový rozjasněný blažený výraz. Dechberoucí výkon ze strany herců (Colin Firth a Helena B. Carter jsou navždy mými favority), Hoopera, ale i skvělého Desplata. Bravo!! ()

Nocturno culto

Parádní dílo s nádechem vtipu, nadhledu a v určitém úhlu i jisté tragikomičnosti ..Zřejmě se jedná o dosud nejvýznamnější roli Colina Firtha s bezvadnou podporou G. Rushe .. Pro mě jednoznačně za 100 % .. ztvárnění W. Churchilla je božské .. ()

Likan7

Králova řeč je krásný film. To asi bez diskuzí, jenže na úplný emocionální orgasmus tomu chybí větší dopad. Přestože závěr s Hitlerem ujímající moci je fakt hustej, tak mě to emocionálně minulo..bohužel..Herci fantastičtí a kamera nádherná (scéna v zamlženém parku je odzborující, naskočila mi husí kůže a dlouho ještě vydržela). ()

dustur

Tom Hooper, nakrútil Kráľovu reč , ktoré je kráľovské dielo , ktoré sa mi neskutočne páčilo..., a hlavne obidvaja herci.: Colin Firth a Geoffrey Rush ,si to tu neskutočne a královsky dávali... Takýto herecky koncert som naposledy videl,vo filme ,, Ghost Writter - Muž ve stinu kde si to dávali Pierce Brosnan a Ewan McGregor"...,a samozrejme nezaostáva ani Helena Bonham Carter....,a ja si myslím že tie Oscary ktoré získal boli zaslúžene... Takže moje hodnotenie filmu sa zvyšuje na královske päť hviezdičiek... Moje hodnotenie filmu je jednoznačne.: 5 / 5... ()

Nix

On ten film má jednoduchý příběh, ale je založen na hereckých výkonech. Tady asi nemělo smysl polemizovat, že by si to zasloužil někdo jiný než Colin, ale mne více bavil Geoffrey jako terapeut, který měl naprosto skvělý postupy a film byl díky tomu zábavný. Taková nenucená zábava. Ale není to tip, který vyhledávám a proto bych se na to už nedíval. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)