Dobrá manželka

• Česko Dobrá manželka (viac)
Dráma / Krimi / Mysteriózny
USA, (2009–2016), 109 h 12 min (Minutáž: 42 min)

Julianna Margulies, Matt Czuchry, Archie Panjabi, Josh Charles, Christine Baranski, Makenzie Vega, Chris Noth, Alan Cumming, Graham Phillips, Mary Beth Peil (viac)

DOBRÁ MANŽELKA je dramatický seriál, v němž se držitelka ceny Emmy Julianna Marguliesová představí jako manželka a matka, která s odvahou přebírá plnou odpovědnost za rodinu a vrací se do práce, poté co její manžel následkem velmi veřejného sexuálního skandálu a politické korupce skončil za mřížemi. Alicia Florricková musí zradu, zklamání a veřejné ponížení způsobené manželem Peterem odsunout stranou a začít nový život tím, že naváže na své původní povolání obhájkyně. Je přijata jako advokátní koncipientka v prestižní chicagské právnické firmě a tak se jejím kolegou stává dlouholetý přítel, bývalý spolužák z právnické školy a partner firmy Will Gardner, kterého velmi zajímá, jak si bude Alicia po 13tileté pauze počínat v soudní síni. Alicia je vděčná, když jí prvotřídní advokátka firmy Diane Lockhartová nabídne pomoc a radu, ale zjišťuje také, že tato nabídka má své podmínky a že si úspěch bude přeci jen muset vybojovat sama. Jejím největším soupeřem mezi dvacátníky, kteří také ve firmě začínají, je čerstvý absolvent Harvardu Cary, jenž je zvenčí velmi přátelský, nicméně neváhá využít všech prostředků, jen aby dokázal, že to bude on, ne Alicia, kdo získá to jediné volné křeslo společníka ve firmě. Naštěstí najde Alicia spojence ve schopné Kalindě, kterou firma zaměstnává jako vlastní vyšetřovatelku. Alicia každým dnem zvyšuje svou sebedůvěru a mění se z rozpačité opovrhované manželky politika v houževnatou zaměstnanou ženu, která se především snaží zajistit stabilní domov pro své děti, 14tiletého Zacha a 13tiletou Grace. Poprvé po mnoha letech vymění Alicia svou pozici „dobré manželky“ a vezme osud do vlastních rukou. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa kleopatra k tomuto seriálu (29)

Dobrá manželka (2009)

Bylo mi ctí, právnická chásko, Alicio, Diane, Kalindo, Wille, Eli, Cary, Elsbeth, Lucco, Jasone … a děkuji též rodině Kingových, že vás udělali takovými, jací jste tu byli ... morálně osvícení i pokleslí, uvěřitelní a podobní, a že na vás Ridley Scott dohlédl. To, že jsem si už dlouho před koncem začla jistit, v čem vás zase uvidím, mluví za vše. Vzhůru do Dobrého boje. ()

Season 1 (2009) (S01)

První série rozjíždí kariéru svaté Alicii, jak je zvána v mediích pro svou neskonalou oddanost panu Božskému, t.č. ve vězení. Poznáme zástup silných postav - kolegy, klienty, kriminálníky … někdy současně. Je to skvěle napsané. Břitce, kousavě, se smyslem pro cosi mezi řádky. Nakoukneme pod upjatá kvádra a hle, jsou tam emoce a pochybnosti, třeba o tom, kde jsou hranice. Užívám si to znovu, možná tim víc, že nejsem právnička, ale scénky od soudu jsou prostě perly a některé z postav už teď velmi vyčnívají a přirůstají k srdci, takže za všechny Kalinda, nedoceněná vyšetřovatelka firmy, poker face s brilantním mozkem a obdivuhodnou morálkou. Executive producent Ridley Scott & a Tony Scott, tak aby ne. ()

Pochybnosti (2010) (S01E18)

Velmi silný díl. Dvanáct rozhněvaných soudců z lidu, jedna mladá holka v blbou dobu na blbym místě a prazvláštní způsob spravedlnosti. Na scénu se dostává Gary Cole jakožto expert přes zbraně a v pozadí je v tv vidět rozhorlená Sarah Palin. ()

Fraška (2010) (S01E20)

Alicia si vykoleduje kauzu sousedů - Indů, ale to není podstatné jako to, že na scéně se tentokrát objevuje postava jménem Elsbeth Tascioni, což je právnička malinko stříklá Aspergerem, tady ještě decentní, rozbalí to postupně a z Dobré manželky se s neuvěřitelnými dedukcemi a barevnými taškami prosměje až do Dobrého boje. Jedna z mých nejoblíbenějších postav. Hned po řízkovi Kalindě. ()

Dědictví (2010) (S01E21)

Rockerův rozvod, svatba, dědictví a opět mě medí, jak jim to vyšetřovatelka Indira Kalinda všechno naservíruje až pod nos. Bez ní by ta právnická čeládka včetně Svaté Alicii neměla co obhajovat. Ale furt dobrý. ()

Season 2 (2010) (S02)

Druhá serie Dobré manželky lehce ztratila na kadenci, ale propracovanost kauz tu stále je a nuda se rozhodně nedostavuje. Větší soustředěnost je na Kalindu, její soukromí je zahaleno tlustou dekou, ale cosi se prolákne a nateče až do lodiček kámošky Alicie - Dobré to manželky. Úsměvné je, jak soudní řížení probíhají v jedněch montérkách všech zúčastněných, což vzbuzuje dojem, že se soudy táhnou jen u nás, zatímco u nich je to v kufru za den. Policie tu taktéž skoro nefiguruje, Kalinda to všechno vypátrá a hodí právníkům na podnos mezi dvěma zívnutími. ()

Jedovatá pilulka (2010) (S02E06)

Poprvé se objevuje Michael J. Fox a nabízí se otázka, do jaké míry se jeho postižení v roli kryje s tím skutečným. Každopádně nadhledem a sebeironií to tímto dílem nekončí. Obdiv scénáristům a Michaelově statečnosti a síle. ()

Season 3 (2011) (S03)

Ve třetí sérii si Kalinda koupí velké kladivo. Mezi řádky tušíme, že se za ní skrývá mnohem víc, než jen inteligence a sexy outfity, ale že je to pěkně prohnaná a manipulativní mrška. Taky Willík - spolušéf firmy - se trochu odkope, respektive kdosi odkope jeho starou špínu. Diane - spolušéfka firmy - je snad nejsympatičtější postava, perfektně napsaná, řeže zatím rovně. Překvapení nastane, když se objeví Čendlerovo zlé dvojče a škodí kudy chodí bez uzardění. Dobrá manželka Alicia mě, kupodivu, baví nejmíň, možná i dík nemastné neslané Margulies. No a samozřejmě opět politika, intriky, padouch nebo hrdina …. znáte to. Takže vzhůru do čtvrté série. ()

Tajné informace (2011) (S03E07)

Díl, kde na sebe výrazněji upozorní postava jménem Elsbeth Tascioni v podání Carrie Preston a silně se tak dotahuje na mou favoritku Kalindu. Bohužel, mix alternativní logiky, mimózního humoru a okouzlujícího herectví si užijeme jen ve 14 dílech. Velká škoda. Nicméně nezoufejme, vytěží z ní ještě Dobrý boj. ()

Kurz rodičovství (2011) (S03E10)

Kauza vykopnuté učitelky. Je to harašení, není to harašení? V hlavní roli Dexterova sestra Jennifer Carpenter. ()

Bitcoin pro každého (2012) (S03E13)

Zajímavá kauza. Je bitcoin komodita nebo měna? Jason Biggs jako možný Mr. Bitcoin? ()

Season 4 (2012) (S04)

Čtvrtá série krapet ztratila dech nebo spíše směr. Po pár prvních dílech, kdy dík Kalindě a jejímu britskému Podfukáři Marcu Warrenovi sledujeme thriller, nás to odveze k auditu, bankrotu, kandidatuře, volbám … na teploměru nudy přesně v tomto pořadí, bohudík zůstává právničina stále ostrá jak břitva, i když někdy pochybuju, co je možné, ale co já vím o právu v USA a koláčích sledovanosti. Tu a tam se objevující Mamie Gummer je živoucím důkazem, že podoba ani okoukaná gesta nejsou nic a mámě Streepový nemůže čuchnout k ponožkám. No a Alicia je jako manželka na dvě věci, zato právnička je fakt Dobrá :). ()

Obhajoba manželství (2012) (S04E09)

Dobré manželky mají často za matku čarodějnici, hipísačku nebo kudlanku. Stockard Channing nezůstavá nic dlužná své jiskře v oku a je vším dohromady. Aliciina domácnost už trochu toho koření potřebovala jak drbání. ()

Tah na branku (2013) (S04E15)

Díl, kde se vyšpulí Kyle MacLachlan a i přes tu interesantní prošedivělou patku …. nemusím ho, ani jeho rádoby charismatickou postavu likvidující důkazy z moci úřední. ()

Běh s ďáblem (2013) (S04E16)

Ovšem, tomu rozumím. Kdo by čekal pod pláštíkem dědečka hříbečka chladnou bestii. Od chlebodárce - drogového bosse vskutku chytrý manévr, jak i z lochu dosáhnout svého. ()

Smrt klienta (2013) (S04E18)

Čendler jako politický rival Dobrého manžela je na zabití pomalým způsobem. Stejně ale, když to tak člověk sleduje, i ten "dobrý" má zvláštní pojetí morálního kodexu. ()

Season 5 (2013) (S05)

Pátá série se nese v duchu bojových rozdílení, Dobrá manželka vystrčí rohy a lokty a dá všem na známost, že s ní přestává sranda. Kalinda konečně ustupuje z výsluní a dojde k fatálnímu úbytku jedné z hlavních prima postav, přičemž lidi okolo se s tím na můj vkus vyrovnají příliš dobře a příliš rychle. Show must go on. ()

Všechno končí (2013) (S05E01)

Mrtvý muž přichází a snaha o jeho záchranu probíhá už skoro s křížkem po funuse. Alicia zatím kuje pikle, že se z firmy trhne, s Willem pod jednou střechou je to horká půda a tenký led současně, jenže … ()

Vzácná komodita (2013) (S05E03)

Kdo smí rozhodnout o nenarozeném díděti? Matka nosnice nebo rodiče obsahu jejího těla a kdo má právo celou tu srandu ukončit, když je dítě kazové? Laskavý čtenář promine, ale uvozovky by musely být skoro na každém slově. Etika, logika, právo? … Šílený! ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů