Dokonalý zmysel

• Slovensko Dokonalý cit (viac)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

agentmiky

Jméno David Mackenzie jsem poprvé zaregistroval u novodobého westernu Za každou cenu, který se mi nesmírně zalíbil. Perfect Sense je film, který je ale úplně z jiného soudku. Nejblíže k němu má asi Nákaza od Soderbergha, ale on Dokonalý smysl je i tak dost odlišný. Není to film s nikterak vysokým rozpočtem, ale naproti tomu má myšlenku, která doteď nebyla vůbec využita. Film, jehož náplní je postupná ztráta lidských smyslů, a to jeden za druhým? To tu doopravdy ještě nebylo, ale je jen a jen dobře, že taková věc někoho napadla. Na filmu se mi vlastně líbilo vše, jen bych trochu omezil tu romantickou linku mezi McGregorem a Greenovou, která byla dost přehnaná a výsledný efekt mi tak trochu kazila. Ne, že by se nehodila, ale autoři tomu pomalu dávali větší prostor než samotné ztrátě lidských smyslů. Líbilo se mi, jak při ztrátě sluchu jste coby divák opravdu nic neslyšeli, přišlo mi to jako perfektní nápad. Slova vypravěčky příběhu se mi vrývala do hlavy minutu co minutu. Závěr byl grandiózní. Za malé peníze honosný film, o němž budete přemýšlet ještě pár dní po zhlédnutí. Za mě dávám 83 % ()

selfesteem

Film se mě ani trochu nedotkl, a to si přijdu jako možná až přehnaně citlivý člověk. U čeho všeho jsem já schopna brečet…Tady jsem se u některých scén dokonce smála. Třeba při scéně, kdy telefonuje hluchý hluché, to jí nemohl poslat sms? A v závěru, kdy jsem doufala v nějaké rozuzlení, jsem se už chechtala na celé kolo. Jsem si vědoma té nezlomné vůle lidí žít za každou cenu, i přes různorodé překážky a je to potřebné, jinak bychom nebyli. Jen mě mrzí, že člověk sice možná má nezlomnou vůli žít a i přes všelijaké nepříjemnosti si dokáže život zpříjemnit, ale Zemi ničí bez mrknutí oka a to jej vetšinou vůbec netrápí. Za to, že svět jde do pryč a že se cítíme nepříjemně, za to si stejně můžeme my sami. Lidstvo jako takové. Příroda se snaží dát nám za vyučenou a my ne, my si budeme cinkat skleničkama a jíst mýdlo. A já se pak mám dojímat nad lidmi, co dokážou žít, i když se jim nedaří. Nešlo mi to, bohužel, tento film mnou jen tak prošel. ()

Paxxx.cz

Perfect sense nabízí podle mě docela netradiční filmový zážitek. Nejvíce staví především na myšlence a skutečně skvělém závěru plném emocí. Výborné byly i tak prosté hluché scény a navíc Ewana a Evu můžu... 7/10. ()

Vxxx

"It's dark now. But they feel each others' breath. And they know all they need to know. They kiss. And they feel each others' tears on their cheeks. And if there had been anybody left to see them, then they would look like normal lovers (...) Because that is how life goes on. Like that." Já... nemám slov. Jeden z nejsilnějších filmů, které jsem v poslední době viděla. Dokonale zrežírované a nad scénářem zůstává rozum stát. Herecky taky úžasné. Úžasný snímek... 5* (mimochodem, nestěžujte si na to, že nevysvětlili tu chorobu. Kde se vzala, odkud přišla, jak se šířila...o tom ten film totiž vůbec není..) ()

SaNcHeZ_cz

Hodně emočně silná a přitom nenápadně se vkrádající variace na podobné téma, jaké Soderberg prozkoumával v Nákaze. To vše ovšem na základech uvěřitelného a strhujícího příběhu milostné dvojice, který i přes svoji lehkou odtažitost, působí nesmírně osobně. Skvělá hudba celé vyznění snímku dokonale podtrhuje. ()

Bajda

Nabízí se srovnání s druhým filmem z roku 2011, jehož dějovým hybatelem je také globální epidemie - Nákazou Stevena Soderbergha. Mackenzie se soustředí na příběh jediné dvojice a používá subjektivnější techniky, zatímco Soderbergh si zachovává k ději chladný odstup a průběh krize demonstruje prostřednictvím celé řady "nehlavních" postav. Paradoxní je, že i přes Soderberghovo vyprávění roztříštěné do mnoha mikropříběhů, drží jeho film mnohem lépe pohromadě. Nápad postupného ztrácení jednotlivých smyslů je zajímavý, ale příběh Susan a Michaela není dostatečné silný na to, aby udržel divákovu stoprocentní pozornost. Perfect Sense postupně upadá do nezajímavé melancholie a za pomoci emotivní hudby i zpomalených záběrů se snaží vyždímat z diváka co nejvíce emocí...a nedaří se to. O to větší zklamání přijde, když celý příběh vyústí namísto nečekané pointy do smířlivého a nezajímavého morálního ponaučení. ()

Lamiczka

Dramaticky-romanticky-apokalyptický snímek, který mi v hlavě zůstane dlouho. Nejen, že hlavními postavy hrají moji oblíbení herci, ale taktéž velmi neotřelým životním příběhem a epidemickou hrozbou se stává film kvalitní podívanou. Konec mě dostal, poplakala jsem si u titulků :) ()

ivishka

Kdybych necítila chutě a vůně tak bych se definitivně ožrala ze slivovice a nyní mám i takové pohnutky...Jedna věc je udělat dokument, věnovat se zvrácenosti světa a jejich civilními nemocemi. Druhá a NAPROSTO odlišná je natáčet drama nebo romantiku...ovšem nedokážu si představit spojistost se sci-fi. Ani tenhle film to neumí. Dost bylo pohledů na ňadra divné Evy Green, která má obočí podle pravítka a divný způsob hraní, dost bylo záběrů kde lidi žerou nějáký mýdla, pěny na holení, kytky, svoje rtěnky či dokonce sirová masa i se šupinami a štětinami. Dělá se mi brutálně zle jen si na to vzpomenu. Je mi také naprosto jedno co si o mě pomyslí celý tento server a tato sebranka lidí co bezmyšlenkovitě napráskali TOMUHLE tolik hvězdiček. Kam se poděla inteligence a elegance filmů? Smysl pro estetiku a jímavost???? Kde to všechno je? Jediné co podle zachránilo film byla hudebnice s houselmi a krásným popisem přírody a Ewanovo tělo. ()

nirvanafan

Proč tak pozitivní ladění snímku? Nápad i jeho zpracování jsou excelentní. Deprese, pocit bezmoci, čekání na to, až to přijde, to všechno tu na člověka sálá z každého záběru. Hlavním poselstvím filmu však zdá se je : "Ať se stane cokoliv, život jde dál." Přitom by snímek nemusel nijak tlačit, stačilo by jen malinko přeladit na poněkud melancholičtější strunu a jednalo by se o jeden z největších emocionálních filmových zážitků z poslední doby. Takhle bohužel "pouze" za čtyři. ()

GodComplex

Perfect Sense celkove jako film zas takove extra terno neni, ale nikdo tomu neupre, ze se jedna o velmi originalni, doslova smyslovou apokalypsu s nadhernou piano hudbou. Je v tom urcity zarodek hodne zasadniho globalniho poselstvi, se kterym jakoby si tvurci nevedeli zcela rady a tak to ve finale cele pusobi kapku nedovarene, mohla to byt dokonalost, takhle je to jen dobre. Skoda, ze se takhle silne potencialniho nametu nechopil nekdo schopnejsi. Eva Green - thumbs up! "That's how the darkness descends upon the world."7/10 ()

Freemind

Výtečná, naprosto bezchybná kombinace romantického a katastrofického filmu (kde katastrofa funguje pouze jako ambientní pozadí pro komorní drama). Ewan a Eva hrajou civilně a uvěřitelně, technické provedení je bezchybné, ale neexhibuje, nenarušuje běh průzračně čistého scénáře, který bych nezkrátil ani o jednu větu. Možná, že někoho opět odradí pomalejší tempo, ale nešť - pro mne je to příjemné překvapení roku a jeden z nejlepších romantických filmů vůbec. ()

numi

Originální námět, zajímavá forma a zatraceně koukatelná Eva Green. Mackenzie film podává chladným způsobem na nevyzrálém milostném vztahu, díky čemuž se zcela vyhýbá prvoplánovým citovým ždímačkám. Což je jen dobře. ()

Alementina

Ten konec jde na dřeň... možná je to tímhle neveselým obdobím, kdy pořad bojuju a tak proto mě tenhle film tak dostal. Protože Vás nutí za každou cenu bojovat o místo na slunci, protože přes všechny sračky, co Vás v životě potkají, pořád stojí bojovat za každou další minutu života....Přitom ještě 15 minut před koncem jsem si řikala, je to dobrý, je to hodně dobrý, ale 4*, jenže ten konec, to je prostě víc jak dobrý. Kdo k tomuhle psal scenar, protoze jako napad je to vytecny... A pred panem reziserem smekam.. po Hallamovi jsem nepochopila, jak mohl natocit neco tak diametralne jinyho jako je Samec a ted se divim znovu, jak mohl natocit zase neco tak uplne jinyho... ()

kaylin

Světem se šíří nákaza. Její průběh je velmi zvláštní. U každého člověka, snad ve stejný moment, se vždy projeví nový symptom. Každý symptom je spojený s nějakým z lidských smyslů. Zasaženy jsou hlavně čich, sluch a chuť. Nikdo pořádně neví, jak se s nemocí vyrovnat. Neexistují léky, nikdo neví, co bude dál. Obsazení herců, jakými jsou Ewan McGregor a Eva Green režisér rozhodně nehodlal vsadit na filmování nákazy jako takové, což byl případ snímku "Nákaza", ale půjde spíše o jemný, citlivý příběh o dvou lidech, kteří se i na pozadí této katastrofy dokáží sbližovat, dokáží se milovat, ale i nenávidět. Je to jen tím, jak se mění jejich smysly, anebo je člověk takový? Nedokáže vyjít s druhým jednoduše. Všechno pro něj musí být komplikované? Je nákaza skutečně pouze nemoc, anebo se jedná o metaforu lidských vztahů, toho, jak do nich vstupujeme s láskou, ale sami do nich vnášíme nenávist, vztek, zlobu? Film je velmi silný, velmi působivý a přesto si divák připadá odcizený. Jako kdyby se díval na dílo, které se až tolik snaží o to být artové, nebýt jenom filmem, až mám pocit, že se vlastně nejedná o film, ale o jakousi uzavřenou schránku, do níž můžeme jen nahlédnout. Trochu mi to připomíná styl filmu "Stud", ale více citový a přesto méně osobní. Dobrý snímek, ale u toho to končí. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/09/rebelka-perfect-sense-sprosty-holky.html ()

René.girl

Tak trochu jiný film o lásce, který má pro mě, ale mnohem větší hodnotu než milion tupých romantických komedií. Tak prosté, čisté, tragické a přeci kouzelné. 89% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)