Dokonalý zmysel

• Slovensko Dokonalý cit (viac)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

C0r0ner

Ty romantické linky mi většinou vadí, tohle nebyla výjimka, a podle mých měřítek jinak špičkový námět celkem zkazila, ale jinak je to tedy moc zajímavá a postupem čím dál tím víc nepříjemná sci-fi příhoda, kdy jde svět do prdele kurevským tempem. K tomu pěkný unhappyend, takže fajn. 80% ()

Wormboy

Na jednej strane perfektny namet a zaujimava myslienka. Na strane druhej nedostatocna emocionalna vyvazenost, scenaristicke superhluposti korunovane vsadepritomnym "namornikom" a absencia akehosi silnejsieho prepojenia divaka s dvoma hlavnymi hrdinami, ktore dojem z tohto filmu kazia uz od jeho zaciatku. Zaverecna 20 minutovka je pochopitelnym a ocakavatelnym vyustenim pribehu nielen Susan a Michaela, ale aj celeho choreho ludstva a film v mojich ociach zachranuje. Tie tri hviezdy su teda v mojom pripade namieste, pretoze myslienka tohto filmu si ich zasluzi. ()

pufina

Zajímavé zpracování "konce" světa. Nyní je ticho. Eva Green mě dovede přesvědčit o všem, co hraje. McGregor mi zatím moc do oka nepadl, ale výkon to byl přesvědčivý. Něco tomu ale pořád chybělo, a i když byl závěr předvídatelný, nijak se to na mém zážitku neodrazilo. Nyní je tma. ()

Flynn

Naprosté překvapení. Nenápadný film, který nemasírován reklamou má svoji nespornou sílu. Nádherně mi sedl do mé nálady a do mé večerní filmové potřeby. Skutečně krásně natočeno, sympatičtí herci (nejen vynikající hlavní dvojice). Hodně silný filmový zážitek. Určitě nezůstanu u jediného shlédnutí. ()

campix

Na papíře zněl námět opravdu zajímavě. Svět čelí epidemii nevídaných rozměrů. Nikdo neví, kde se tu vzala, ale lidem bere postupně čich, chuť, sluch i zrak a není způsob, který by tomu mohl zabránit. Takže vlastně taková apokalypsa. Zároveň s tímto děním sledujeme hořký průběh vztahu dvou mladých lidí. Ztvárněných sympatickým McGragorem a dále zoufale nevýraznou Evou Green. Škoda jen, že ve skutečnosti to není tak zajímavé a místy film docela nudí. Je zajímavé sledovat, jak se s tímto nevyhnutelným procesem vyrovnává společnost, bohužel konec je takový nemastný neslaný. ()

Juto

Čo je neobvyklé na niekedy odvážnom, ale väčšinou múdrom a vždy srdečnom filme je jeho hľadanie strednej cesty. 6,5/10 ()

zette

Na film jsem se tesil, ale az na nekolik dobrych scen (obzerstvi je top!) se film placa v prumernosti a i kdyz je namet relativne aktualni, svym pribehem divaka uplne nepohlti... ()

Ondatra

Dost podobný film jako Nákaza z roku 2011, ale jak řekl POMO více filosofický a za mně minimalistický. První polovina je za mě dost klidná a moc mě nezaujala, ale v druhé polovině se to rozjede a začínal jsem mít stejný pocit právě jako u Nákazy. Vždycky doufám, že takový stav na naší planetě nikdy nenastane, protože tyhle filmy to dokážou ukázat tak krásně a zároveň hrozně, že to fakt nikdy nechci zažít. Deprese, panika, hrozba, šílenství, ale i romantika. Tohle všechno obsahuje Dokonalý smysl. 6,5/10 ()

papaJA21

Asi nejhorší z možných katastrofických scénářů. Nejhorší ve smyslu, že takto bych opravdu dopadnout nechtěl. Scénář a samotná myšlenka filmu je skvělá. Symptomy doprovázející odcházení jednotlivých smyslů jsou velmi chytře a krutě vygradovány, aby Vás konečný black out opravdu silně zasáhl. Sbližování Susan a Michaela na pozadí světového kolapsu. Někde jsem četl, že mezi McGregorem a Green to pořádně nejiskří. Já si myslím opak. Jen to není taková ta přikrášlená láska na první pohled. Ale téměř nefilmové setkání dvou lidí. ()

Saraswati

Tak predsa sa dajú točiť krásne apokalyptické filmy. A dokonca ešte desivejšie než tie so zombíkmi a asteroidmi a mimozemšťanmi. Cítila som úzkosť a strach, cítila som krásu, lásku a silu. Pre mňa hlboký zážitok a očarenie poéziou tohto filmu. ()

Larushka

Hodně komorní, ale ten Ewan... Překvapilo mě, že má Eva Green takový prsa. A vůbec je taková ošklivě krásná, podivná osůbka. ()

forsythia

Kam se hrabe deset ran egyptských! Závěr je milosrdná lež, eutanázie by byla lepší. Jenže lidská vůle žít je zřejmě opravdu nezdolná a i v těch nejkrutějších podmínkách si život hledá cesty, jak přetrvat. Takže zachovejte paniku, konec světa se blíží! ()

laik_60

trocha streštený scenár, avizujúci celosvetovú katastrofu v podobe postupného strácania všetkých zmyslov, ale vďaka veľmi precíznemu podaniu Evy Greenovej a koniec koncov aj "odkazu", ktorý ten film divákovi necháva, prikláňam sa predsa len k vyššiemu hodnoteniu. A aký je ten odkaz ??? hmmm .. kuknite si to a uvidíte :) ()

vesper001

Filmům o epidemiích se vyhýbám, jak se dá. Probouzejí ve mně mé horší, hypochondrické já. U tohoto jsem ale udělala výjimku. Především kvůli Evě Green, a také proto, že nejde o klasický příběh „sedm statečných bojuje proti smrtící epidemii, pár jich natáhne bačkory, ale dobrý konec vše napraví (nebo taky ne)“. Jistě, Susan je – jak už to v těchto filmech bývá dobrým zvykem – epidemioložka, ale stejně tak by mohla být pošťačkou. Na zápletce by se mnoho nezměnilo. Susan se totiž nestíhá příliš zabývat hledáním příčiny epidemie nebo zázračného léku. Je nakažená jako všichni ostatní, a bezmocně přihlíží, co neznámá nemoc dělá s ní i s celým světem. A jako správná žena neřeší, co vyřešit nemůže, a řeší, co se dá – hledá pana Božského… Vizuální stránka je nádherná, Eva Green v roli Susan fantastická, a pointa strhující – i díky tvůrcům, kteří dokázali odolat pokušení morálních klišé a audiovizuálních banalit. Film, na který dlouho nezapomenu. (Více zde.) ()

URBAN

Čekal jsem originální Sci-fi , ale dostal jsem novodobý příběh o “ ptačí chřipce “ s injekční dávkou rádoby romantiky která je “ nezbytnou součástí každého Sci-fi “ . Možná by se s tím námětem dalo něco dělat , kdyby to do svých rukou dostal někdo jiný , než David Mackenzie o kterém jsem fakt nikdy neslyšel a ani nedokázal vysvětlit z jakých důvodů se tahle choroba šířila a proč … škoda slov ()

wendelin9

Co se začne dít s lidmi, když ztratí postupně všechny své smysly? Kromě toho, že nastane obrovská panika, strach a chaos, lidé si začnou uvědomovat, co je v životě důležité. City, emoce, odpuštění a vzpomínky, to je to, co tvoří nitro každého jedince... Neuvěřitelný příběh o zkáze, která nerozkládá lidskou civilizaci zvenčí, ale zevnitř. Závěr příběhu ve mě pak vyvolal tolik odlišných pocitů, že jsem nevěděla jestli dřív brečet, smát se a nebo zuřivě nadávat na tvůrce filmu... Snímek se mi opravdu zaryl pod kůži a teď se ho nemůžu zbavit, takže jasných 5*. ()

dr.fish

Myslím, že to je odvážný experiment. Námět je zajímavý, ale jeho vlastní realizace asi ani nic velkého nabídnout nemůže. Sledovat hlavní hrdiny jak se jim postupně vytrácejí všecky smysly je sice podnětné, ale ne úplně zábavné. Určitě ale na to, že film je vlastně bez příběhu, je natočený velice dobře a v rámci možností i dost poutavě. Co se týče nějakých sociálních poselství, tak ty jsem tam fakt nezaznamenal. 70% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)