Smrt v bunkru - Skutečný příběh Adolfa Hitlera

Réžia:

Michael Kloft

Scenár:

Michael Kloft

Adolf Hitler (a.z.), Traudl Junge, Eva Braun (a.z.), Joseph Goebbels (a.z.), Hermann Göring (a.z.), Heinrich Himmler (a.z.), Albert Speer (a.z.)

Posledních deset dní Adolfa Hitlera v jeho bunkru vyhloubeném pod berlínským Říšským kancléřstvím bylo zachyceno nespočetným množstvím knih i memoárů. Dokument Michaela Klofta se pokouší dramatické události roku 1945 rekonstruovat. Byl v té době Hitler fyzickou i duševní troskou čekající na příjezd již neexistujícího vojska, anebo se jednalo o chladnokrevně naplánovaný a dokonaný poslední čin fanatika, jenž prohrál? Zastřelil se Hitler sám, aby odešel se ctí jako pravý pruský voják, anebo mu jeho věrný služebník dal ránu z milosti poté, co Vůdce rozkousl kapsli s jedem? Usmrtila Magda Göbbelsová svých šest dětí vlastníma rukama, nebo tento hrůzný čin vykonal lékař jejím jménem? Michael Kloft vyzpovídal poslední žijící pamětníky, včetně bývalého adjutanta Wehrmachtu Bernda Freytaga von Loringhovena a bývalého člena Hitlerjugend Armina D. Lehmanna, analyzoval a zhodnotil nespočet rozhovorů s očitými svědky, kteří již zemřeli. Rovněž zkoumal dostupné dokumenty a konzultoval vše s odborníky. (oficiálny text distribútora)

cheyene

Můj komentář by mohl být takřka identický s textem u dokumentu Poslední Hitlerovy hodiny, neboť oba počiny mají mnoho společného a dělí je pouze doba vzniku, resp. věk očitých svědků Führerova konce. Smrt v bunkru je vynikající záležitostí, která by neměla uniknout žádnému zájemci o historii ad hoc 2. světovou válku. Jako veliké pozitivum shledávám samotný závěr, kde ruský archivář odhaluje "trofeje" z vůdcova bunkru. ()

hellstruck

Rekonstrukce událostí posledních dnů Hitlera, který se i z bunkru nadále snažil vést válku a kvůli svému rozmaru a odmítání připustit si pravdu zmařil další a další životy úplně zbytečně. Do toho výpovědi svědků, kteří sledovali změnu svého Vůdce z neochvějného a sebejistého na třesoucí se trosku..Nejzajímavější byly určitě unikátní záběry ze zničeného Berlína nebo samotného bunkru. Dokument se navíc snaží držet pravdy a nehraje na ničí city, což se mi líbilo. ()

Aky

Mimořádně povedený dokument. Podvědomě jsem očekával ony pořád stejné stokrát omleté obrázky, ale ne! Film je opravdu plný záběrů dosud nevídaných záběrů a díky neotřelosti plasticky vystupuje do popředí, jaká asi skutečně panovala atmosféra v Hitlerově bunkru v posledních dnech a hodinách. Jak se drolilo přesvědčení o neomylnosti a božskosti vůdce, s nímž se nikomu nemůže nic stát, až k poznání, že i on je člověk, který se rozpadá beznadějí jak psychicky tak fyzicky, stejně jako se rozpadá celá ta neochvějná tisíciletá říše, a jak se nepředstavitelné stává realitou, z níž není úniku. ()

Forsberg11

Pútavo a pomerne zábavne spracovaný dokument o posledných dňoch Adolfa Hitlera a Tretej ríše. Síce neprináša nič nového, čo by som doteraz nevedel, ale zato niektoré dobové zábery sú unikátne a videl som ich po prvýkrát. Pre fanúšikov histórie druhej svetovej vojny určite povinnosť, pre ostatných odporúčam tiež zhliadnuť, stojí to za to. Minimálne si rozšírite vedomosti. BTW: počet hodnotení 88, hodnotenie 88 %. Čo toto...? 90 %! ()

Paity

Velmi podrobná záležitost, na které je dobře vidět, jak si s tím dali tvůrci práci. Díky nim pak dostaneme podrobný obrázek o tom, jak skončil život jednohbo z největších masových vrahů historie. ()