Vetřelci dávnověku - Série 3 (2011) (séria)

Vetřelecké nákazy a epidemie (S03E07)

(epizóda)
  • USA Aliens, Plagues and Epidemics
Dokumentárny / Historický / Mysteriózny
USA, 2011, 44 min

Robert Clotworthy (rozprávač)

LuiCJ

Ide o epizódu kde sa skúma, či mimozemské bytosti majú súvislosť s niektorými masovými ochoreniami, ktoré sa udiali v minulosti. Spomína sa tam napríklad Španielská chrípka (celosvetové pandemické ochorenie v rokoch 1918-1920) v súvislosti so zjaveniami vo Fatime. To čo traja malí pastierici videli považujú nie za Zjavenie Panny Márie ale akési stretnutie s mimozemskou bytosťou. Španielska chrípka je spájaná práve s týmto zjavením, údajne Panna Mária varovala deti pred nebezpečenstvami a táto epidémia mohla byť následkom. Mne - katolíkovi to nepríde ako vhodná teória. Zjavenie sa stalo, o tom niet pochýb, no či to bolo neznáme mimozemské stvorenie... Asi nie. Ďalej konštatujú, že v Slnečnom zázraku, ktorý sa udial 13. októbra 1917, nemuselo v ňom hlavnú úlohu hrať nutne Slnko. Mohlo ísť o nejakú kozmickú loď. Podľa opisov od ľudí, ktorí zázrak videli sa dá nájsť viacero podobností so vzdušnými pohybmi mimozemskej lode. Kto vie. Je to čisto otázka viery. Ja však naďalej ostávam kritický. V epizóde tiež rozoberajú epidémie ako Aténsky mor (morové ochorenie počas Peloponézskych vojen) a Justiniánsky mor (ochorenie v rokoch 541–542, ktoré postihlo Konštantinopol, Sásánovské impérium a pristávné mestá po celom Stredozemnom mori). Taktiež spomínajú, že počas týchto morov bolo hlásených a videných množstvo zvláštnych úkazov na nebi a taktiež postavy, ktoré údajne kosia trávu (alebo kukuricu) a pritom nástroj vydáva syčavý zvuk. Mohla to byť činnosť, pri ktorej neznáme mimozemské bytosti akýmsi rozprašovačom vypúšťali do ovzdušia nebezpečné aerosóly. Možno. Ďalšou témou boli figúrky, ktoré boli objavené po celom svete a svojím výzorom sa nápadne podobajú moderným kozmonautom. Je pravda, že školský dejepis nám nedáva odpovede. Čo sa títo "primitívni" ľudia snažili znázorniť? Niektoré postavy vyzerajú akoby mali oblečené obleky, ktoré sa používajú pri kontaktne s nebezpečními látkami (Hazmat suits). Žeby mimozemské bytosti mysleli na svoj ochranu pri testovaní akejsi choroby tu na Zemi? Moderátor rádia Coast to Coast AM, George Noory povedal: ,,Zem je laboratóriom vesmíru." A to mi príde ako celkom rozumné prehlásenie. Extrémofily (organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach) boli tiež témou na výskum. Mohli meteority priniesť so sebou aj nejakú formu extrémofilu, ktorý dokázal prežiť medziplanetárnu cestu? Robilo sa viacero pokusov a odpoveď znie - áno. Poslednou vecou, ktorou sa táto epizóda zaoberala bola doteraz nie úplne preskúmaná a potvrdená choroba s názvom "Morgellons". Údajne ide o ochorenie kde sa na koži vytvoria vyrážky (ranky) a v nich akési farebné tkanivo. O čo vlastne ide? Mohla nejaká existencia priniesť určitým spôsobom túto divnú chorobu na Zem? Zatiaľ sa o nej veľa nehovorí. No jedného dňa sa pravdu dozvieme. Niečo zistíme sami, iné sa ukáže časom. Je dobré, že hľadáme odpovede na otázky, ktoré vedú k rozriešeniu týchto záhad. Raz... Treba však byť kritický. ()