Světově uznávaný dramatik a politik Václav Havel se poprvé stane režisérem, aby převedl na filmové plátno hru, kterou s úspěchem uvedly domácí i zahraniční scény. Setkání Václava Havla s filmovou režií, řečeno jeho slovy – v závěru jeho veřejné kariéry - je poněkud symbolické. Jeho rodina, především v osobě jeho strýce Miloše Havla, je úzce spojena s rozvojem československého filmu a vybudováním domácího filmového průmyslu v období první republiky, sám autor odmalička toužil stát se filmovým režisérem, dobové poměry však mu zmařily jak studium, tak naplnění této dlouholeté touhy. Zároveň je to poprvé, kdy Václav Havel bude svou autorskou vizi sám interpretovat. „Divadelní hra je jakýsi polotovar, který autor nabídne divadlům a ta si s ním naloží po svém,“ říká Václav Havel a dodává vysvětlení, proč se rozhodl zkusit filmovou režii. „Myslím, že autor to má pokorně snášet. Nesnese-li interpretaci někým jiným, má psát romány a ne divadelní hry. Poté, co mnohá desetiletí se mé hry takto hrají, pocítil jsem chuť konečně interpretovat sám sebe. A navíc filmem, což pro mne znamená určitou vnitřní satisfakci. Původně a vlastně celý život jsem chtěl být hlavně filmařem. A teď se mi to snad splní.“ Příběh filmu Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Dr. Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží to nedat najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Musí se vystěhovat z vládní vily, která se už za ta léta stala jeho domovem, a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Zároveň - a hlavně - musí prožít rozklad svého okolí, svého "dvora", a uvědomit si, jak málo ho vlastně znal. Ve filmu nejde jen o odcházení jednoho politika z funkce, ale obecněji o sám fenomén změny: každou vteřinu něco přichází a něco nenávratně odchází, nevíme odkud se všechno vynořuje a ještě méně víme, kam se to zanořuje. Vlastně jde o klasické téma dramatu, kterým je konec. Konec člověka. Konec epochy. Konec nějakého společenství. Konec lásky. (oficiálny text distribútora)

Roxan

Neni to film pro každého. Chápu, že diváky může děj pouze na jednom exteriéru nudit, ale jinak je to geniální. Takovýhle film si nemůže dovolit udělat jen tak někdo. ()

Evonichna

I přes velikou lítost mne tento film pobavil a zároveň dojal. "Duležitější je přeci to, co člověk reálně pro své bližní dělá a jaký má reálný vliv, než z jakého místa to dělá, či jaký je název jeho funkce" ()

klúčik

Neviem ako na to ! Asi pravdu , vôbec, ale vôbec sa mi to nepáčilo, bohužiaľ nič, ma na tom nezaujalo. Bol to asi len pokus dať hold človeku, ktorého si protagonisti filmu vážili. No tento " dramatik " bol už moc chorý..... Moje percentá dávam aj preto, že tu je obsadených dosť hercov , ktorých mám rád 40%. ()

Zagros

Tady jednoznačně zvítězil obsah nad formou. K formě bych mohl ledacos vytýkat, ale nějak se mi nechce. Nechám to jen u toho, že je z toho vidět, že Havel je především dramatik. Divadelní hra, kterou jsem neviděl, může být ještě lepší. Nicméně za obsah se můžu jen poklonit. Film beru především jako dokonalou ukázku toho, jak se ohlédnout za svým životem politika a prezidenta a bilancovat s patřičnou dávkou humoru. Navíc prvky absurdního divadla k tomu sednou výborně. Taková sebereflexe se často nevidí a pan prezident Havel opět jen potvrdil, proč jsem jej měl rád. Jeho následníci, ješita a buran, mu nesahají ani po kotníky... bohužel. ()

farfalla

Zvlastni film. Je v nem vsechno - Čechovův Višňový sad, Shakespearova Bouře, komunisticke represe, absurdity soucasne politiky, divadelní text, silná stylizace a velká gesta. Když jsem v pondělí odcházela z kina, jenom jsem kroutila hlavou, co to mělo být. Dnes je čtvrtek a čím dál se mi ten film líbí více. Osobitý film netypického filmaře. ()

Gildor

Překvapený jsem byl, to určitě. Moc jsem od toho nečekal, hlavně po přečtení zdejších komentářů. Ale když film porovnám s předlohou, tak zpracování bylo skvělé. Ne vynikající, to by se nesměli herci předlohy tak křečovitě držet. Samozřejmě, film to nebyl, spíš takový vizuálně efektní divadelní kus. Někdy trošku přeháněný, ale pořád efektní. A hlavně - všechno, co se ve filmu/hře (vyberte sami) objevilo, mělo svůj smysl, i když nejlepší stejně byla louže. 70% ()

Merkin

Obdivuji tu čistou pravdu vyjádřenou hlubokou filosofií i povrchní ironií. Klaním se dokonalému smyslu pro detail(louže a kámen, Molotovovův koktail, rudé třešně, houpačka...). Smekám před většinou hereckých výkonů(především Dagmar Havlové,Josefa Abrháma, Oldřicha Kaisera a Jana Budaře). Tleskám vybrané hudbě (především moderní verzi evropské hymny čili Beethowenovi počesku). Nezavrhuji ani originální kostými a kulisy. Posílám zdravici majitelům psa se jménem delším než stopáž filmu. A konečně doufám, že s Odcházením teprve přichází nová vlna filmové tvorby. Havel(a já tu hodnotím umělce, nikoliv politika-to jsou totiž dvě zcela odlišné věci, což dosud někteří nechápou) je totiž nejen výborný spisovatel, ale i skvělý režisér:) ()

Ledkodlaq

Tak tohle byl nejrozporuplnejsi film, ktery jsem za dlouhou dobu videl. Dílčí části super, herecké výkony super, ale bohužel jako celek na mě film působil jako velké zklamání. Čekal jsem MNOHEM víc. Stále víc začínám mít averzi vůči novějším českým filmům, a to jsem ještě neviděl saxanu, trochu se bojím. ()

Fary

Tohle není podle mého nic víc, než pěkně zpracovaná samoúčelná krávovina. Pokud tam někdo našel něco víc, tak musel jít asi hodně pod povrch... ()

Paity

Naprosto přeceňovaný snímek od prvního postkomunistického prezidenta Václava Havla, který byl více dramatikem než politikem. Neskutečně poskládaná skladba filmu odhalí chaotičnost počínání scénáristy a režiséra v jedné osobě. V podstatě ani pořádně nevím, co tím chtěl autor říci a bůh ví, že jsem se vážně snažil. ()

Harapes

Co tím tvůrce,režisér i scénárista v jedné osobě pan Havel chtěl říci?Já tedy jsem tento film vůbec nepochopil a dosti mě nudil a nechápu,jak toto dílo může někdo produkovat.Při čtení některých komentářů zde na CSFD.cz mě zaujalo,že někteří uživatelé kritizují jiné a to kvůli tomu,že film nehodnotí jako diváci,ale že prostě nemají rádi pana Havla.Já tímto chci jen podotknout,že film hodnotím jako divák a i kdyby to natočil třeba papež,tak mě bude zajímat obsah a kvalita filmu a ne jméno osoby,která film natočila.Jediné,co mne zaujalo na tomto filmu je kamera,která dokázala tak statický nudný snímek trochu rozpohybovat,za to dávám 15%.Jinak se k tomuto filmu nikdy nevrátím,pro běžného diváka tento film není... ()

DannyBoy80

Je to lepší než jsem čekal. Myšlenky tam nebyly špatné a bylo to typicky Havlovské, ale přecejen bych ubral na kostýmech a alegorijích. Myslím, že kdyby to bylo civilnější a vážnější, bylo by to mnohem lepší. Každopádně docela zajímavý kousek z českého filmového bahna. Takový jiný, ukazující na dnešní česko. 65% ()

Smejky87

Kdybych to měl brát jako film, tak by hodnocení bylo nižší, ale beru to tak jak to na mně zapůsobilo. A zapůsobilo dobře, jako výborná satira. Takové divadelno a absurdno bych každý den nezvládnul, ale dneska to bylo fajn. ()

Jorge-Z

Dost dobře nechápu tak velká negativa ohledně Odcházení. Velké množství našich předních herců sehnal dokupy prezident Havel a dal absurdnímu divadlu filmovou tvář. Mě osobně se nejvíce líbíly role Budaře, Macháčka a geniálního Duška. Ta absurdita je opravdu typicky havlovská a ne každému se bude líbit. Co u mě ztratilo body, nejvíce za to rockové intermezzo. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám