Zajati v Angole

Česko, 2009, 57 min

Réžia:

Ján Mančuška

Jan Šťastný (rozprávač)

Drama šestašedesáti unesených československých občanů v Angole v letech 1983 a 1984 očima pamětníků. Rebelové z Národního svazu za úplnou nezávislost Angoly, známého pod zkratkou UNITA, unesli v letech 1983 a 1984 šestašedesát československých občanů. Co si dnes o svém činu myslí? Měla jejich akce nějaký význam? Jak prožívali strastiplnou pouť Angolou sami rukojmí? A jak dnes vzpomínají na své únosce a na dlouhý pochod, jehož nejtragičtější kapitolou byla smrt jednoho ze zajatých? Odpovědi nabízí režisér Ján Mančuška, který se do Angoly vypravil s někdejším rukojmím Lubomírem Sazečkem. Ve městě Alto Catumbela, kde skupina československých odborníků v 80. letech uváděla do provozu celulózku a papírnu, hledali pamětníky přepadení. Prošli část trasy, po které rebelové z UNITA před čtvrtstoletím vedli zajatce. Pátrali po únoscích. Film přitom konfrontuje slova tehdejších povstalců nejen se svědectvím Lubomíra Sazečka, ale se vzpomínkami dalších zhruba deseti unesených. Dokumentární film Zajati v Angole postavený na příbězích aktérů únosu připomíná, jak o celé události referovala československá média, a přibližuje napínavé jednání o propuštění zajatců. (oficiálny text distribútora)

sator

Dobré.Si pamatuji že když vycházeli navrátilci z letadla že maíj na sobě všichni adidas soupravy jsem jim záviděli,i taková byla doba..."Ty bolesti byla tak strašné že jsem vojáky prosila aby mě zastřelili"... To fyzické a psychické utrpení bylo tak veliké, že považuji za zázrak že bylo jen jedno úmrtí, psychické i fyzické následky na celý život.. odhalování charakterů, selhávání ve svých očích i v očích druhých... ()

NinadeL

Vysloveně zajímavý dokument, osloveno bylo mnoho pamětníků, štáb se podíval i do autentických lokací. Angolský deník lékařky je trochu jiný případ, z tohoto dokumentu by člověk snadno nabyl dojem, že je to výpravnější film se zajímavými hereckými výkony, ale ona je to spíš hraná dobová reportáž. ()

petaspur

Celý tento projekt na mě působil dojmem, že se pan režisér chtěl podívat se svým štábem do Afriky a vybral si k tomu polozapomenutý příběh Čechoslováků unesených v Angole. Přesvědčil dokonce jednoho z unesených, aby se vydal do Angoly znovu a ukázal národu koleje, přes které během šíleného pochodu skupina přešla. Automaticky se nabízí srovnání tohoto dokumentu s televizním ztvárněním této story, uvedeným hbitě po únosu na televizní obrazovku pod názvem Angolský deník lékařky. To byl snímek, který se (možná kvůli tehdejší aktuálnosti tématu) nedal s tímto unylým zpracováním, zakončeným chruščovovským objetím dojaté oběti s ještě dojatějším únoscem, z hlediska emočního prožitku vůbec srovnat. ()

NinonL

Dokument je udělaný dobře, nestaví se v konfliktu ani na jednu stranu (vládní vojska vs. UNITA). Vysvětluje celkem srozumitelně, proč je vojáci UNITA unesli a přinutili jít takovou trasu. Je zde popsána i situace několika jednotlivců, kteří přežili, i jednoho zemřelého cestou. No a nakonec i zklamání z přijetí "doma", tedy v Československu. ()

*Elfík*

Z hlediska dokumentárního není tento film nijak výjimečný (tedy, nedonutí vás vstát ze židle a zařvat ,,sakra, to je tak strašně smutný, jak to, že to nikdo neví? Proč jim nikdo nepomůže??,'' pak se onen dotyčný přidá k humanitární organizaci či založí svou vlastní, ujme se opuštěného zviřátka, přispěje bezdomovcům a smaže pár grafitů. Jo, já se ptám, proč to neděláme jen tak...?!), nýbrž je ojedinělý tím, že se o této události nikde neví a ti, co ji pamatují ji zřejmě moc nešíří dále. Nebýt Mančušky, širší veřejnost (a tím myslím teď mladší generaci, starší ví své) by se o tom nedozvěděla. Díky tedy za to. Avšak, mám pár výhrad. Konec nemusel být tak přehnaně sentimentální a onen pán, který se vydal do Afriky zavzpomínat, by měl navštívit rétorického poradce, jelikož jsem mu nevěřila ani ň z toho, co prohlašoval. Ani slza mu neukápla! Škoda, že nemohu porovnat s filmem Angolský deník lékařky, jež je určitě o stupeň výše. Alespoň tedy dávám natolik vysoké hodnocení, kolik si cením jen nápadu vytáhnout ''staré'' drama o únosu československých občanů. A také proto, že se mi líbí, že mohu pohnout s celkovým hodnocením (hehe), jelikož čtyřicet uživatelů opravdu není mnoho... ()

pOne

Zajímavý dokument o útrapách českých lidí v africké Angole. Další z řady filmů na téma "pro civilizovaného evropana nepochopitelné události v Africe". ()