Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu.  12. dubna 2004 uplynulo 60 let od narození básníka, prozaika a zpěváka Karla Kryla. Ostravské studio České televize, u příležitosti toho výročí, zařadilo do vysílání snímek Občan Karel Kryl z cyklu Nevyjasněná úmrtí. Na mýtus a legendu, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu vzpomínají v dokumentu scenáristy a režiséra Miloše Zábranského Pavel Landovský, Pavel Dostál, Ivan Magor Jirous, Vlastimil Třešňák, Václav Malý, Pavel Pecháček, Ivan Binar, Jan Kryl, Daniela Bakerová, Anastáz Opasek a další. (oficiálny text distribútora)

truby

Nemusíte mnoho o Krylovi vědět, stačí se jen podívat do jeho upřímných očí, zaposlouchat se do jeho hlasu a sledovat to lehké pokyvování hlavou a je Vám jasné, že Kryl byl člověk, který žil pro svou pravdu a nikdy nezradil sám sebe. ()

AloeB

Dokument možná není tak kvalitní jak by mohl být ani takový jako by si Karel zasloužil, přesto jsem to minimum nových informací ocenil a rád si znovu připomněl jeho slavná díla. Mé hodnocení je ale pravděpodobně zabarveno právě významem daného člověka a úctou k němu které bude nepochybně vždy a stále málo. ()

altaica

Fyzicky tady není, ale jeho já, jeho ego, jeho písně tady jsou. Byly, jsou a budou. Byl to postavou malý, takový nebozízek, který dokonale pomáhal rozvrtat odporný normalizační barák tak, až spadnul jako domeček z karet. Malý postavou, ale velký duchem. Tak velký a tak nekompromisně kritický, že byl upřímně nenáviděný bývalými aparátčiky i těmi, co přišli po nich. Kur*evsky tu chybí. Chybí tu jeho hlas, který dokázal trefně a přesně poezií vyjádřit vše, co jsme si my ostatní jen mysleli. Chybí tu už od března 1994. Už na balkoně Melantrichu prorocky říkal, že to nadšení dlouho nevydrží a začne rvačka. Říkal to v době, kdy jsme po tím balkonem cinkali klíčema. On věděl, když my ještě netušili. ....Tak hle, jak se perou, jen pohleďte na ně, jak úplatky berou a svrbí je dlaně, jen pohleďte na ně, jak zatančí tance, když namísto daně jim dají kus žvance. . Kdo by to řekl, že je to vydané v roce 1969? ()

Numerobis

Forrest? Ne. Titanic? taky né. Dva muži ve městě? Nikoli - dokument o Krylovi, ten jsem obrečel...Je to už jedenáct let, co nějakým zázrakem natočili v České televizi Občana Karla Kryla. Kde z Kryla nedělali (ultra)pravičáka, (ultra)levičáka, fašouna. Dokument, kde se lidé nebáli mluvit o tom, co bylo po re-voluci. Ani o tom, jak Kryl vystupoval proti rozdělení ČSFR. Jelikož jsem sám dobu nezažil, děkuji, že aspoň takhle jsem se mohl dozvědět něco více. A bordel v mém názoru se ještě zvětšil. Ne snad pro nejednoznačnost dokumentu, spíše pro nejednoznačnost ostatních zdrojů...Kryl byl génius (pro mě skoro bůh, nebo Bůh?) a každý dokument o něm si zaslouží absolutní. Hodnocení, né trest, který Krylovi vykonalo jeho srdce... ()

MirkaP

Kdyby do těch písniček furt někdo nekecal, dala bych 5*. Taky se autoři mohli namáhat s uvedením jmen těch mluvících hlav. /// Každopádně tento dokument ve mě vyvolává řadu ryze osobních vzpomínek na zážitky rámované zpěvem Krylových písní. A taky jak jednou zavítal do našeho okresního velkoměsta a pak ani ne do roka na to umřel. Jsem moc ráda, že jsem si ten koncert tenkrát nenechala ujít. ()

stanslon

Velmi mne rozčarovalo, když onen černoprdelník, začal do Karlovy Demokracie vysvětlovat, že každý máme své chyby atd. atd. (snad jen ti kněží ne). A už nevím, kdo to řekl tu velkou pravdu, Karel byl svůj a zůstal svůj. Šel za pravdou. Dovlil si kritizovat i nové bohy a to mu neodpustili. Kdosi tam litoval, že ho nepustil Havel do politiky. To je snad jediný dobrý čin Václava Havla, i když neúmyslný. V politice by Karla zničili a zavraždili ještě o nějaký rok dřív. On to neuměl jinak, než říkat pravdu do očí. A to se u nás v československu neodpouští. Ty slepené dokumenty nehodnotím. Ony se snad ani hodnotit nedají. Ale v dnešní době mne překvapilo, že tam zazněla i ta vzpomínaná Demokracie. Kdyby ji zazpíval dnes, v roce 2017, byl by za protistátního živla. Možná překvapivě i za ruského aktivistu, nebo alespoň bolševika. ()