Miesto činu

• Česko Místo činu (viac)
Západné Nemecko / Nemecko / Rakúsko / Švajčiarsko, (1970–2024), 1897 h 8 min (Minutáž: 56–140 min)

Réžia:

Houchang Allahyari, Jochen Bauer, Alexander Adolph (viac)

Predloha:

Henning Mankell (kniha), Axel Corti (kniha), Werner Kließ (kniha) (viac)

Scenár:

Michael Haneke, Kai Hafemeister, Rainer Boldt, Martin Suter (viac)

Kamera:

Frank Lamm, Hagen Bogdanski, Axel Block, Wolfgang Treu, Helge Weindler (viac)

Hudba:

Klaus Doldinger, Evžen Illín, Johannes Kobilke, Peer Raben (viac)

Klaus J. Behrendt, Miroslav Nemec, Udo Wachtveitl, Dietmar Bär, Ulrike Folkerts, Joe Bausch, Andreas Hoppe, Peter Espeloer, Annalena Schmidt (viac)

Tatort, neboli Místo činu se v Německu vysílá už od 70. let a je označován za nejoblíbenější a nejdéle vysílanou krimisérii v německy mluvících zemích. Vysílá se pravidelně kažou neděli a garantuje vysokou sledovanost. Každý díl se odehrává v jiném městě, ať už Německa, Rakouska nebo Švýcarska, a kromě soudobých společenských problémů (kriminalita i osobní život detektivů) nabízí pohled i na lokální kolorit (kulturu, architekturu, zvyklosti) daného regionu. (rogue13nasic)

Recenzie používateľa Crocuta k tomuto seriálu (19)

Zlomené květy (1988) (S19E05)

Klasická to epizoda "Místa činu", kde diváka neustále doprovází jako kulisa letitý a notně vlezlý hit "Broken Heros". Jako kriminálka je to ovšem klasika - Schimansky ve své nejlepší formě. V souvislosti s cyklem "Místo činu" není bez zajímavosti, že v roli jednoho z padouchů se tu objevil Miroslav Nemec - pozdější představitel komisaře Batice z mnichovské mutace tohoto seriálu. ()

Až po krk v blátě (1991) (S22E07)

Jo, tenhle díl mně moc bavil - Schimanski (a posléze i Tanner) versus parta vesnických vidláků. ()

Mnichov - Jednou denně (2000) (S31E26)

Při všech oprávněných výtkách k této sérii "Místa činu" - komisaři Batic a Leitmayer stojí ještě hodně vysoko nad svými kolegy z Kolína, Brém nebo Hamburgu - asi tak na půl cesty mezi nimi a Schimanskim. ()

Domobrana (2003) (S34E12)

Problematika "östis" by mne celkem zajímala, jen by v Lipsku nesměla vystupovat v rolích kriminalistů dvojice naprosto nesympatických a bezzubých komediantů (zvlášť Kain je blbec k pohledání), kteří diváka otráví dřív, než se dopachtí k jakémus takémus výsledku. ()

Když ženy jedí ústřice (2003) (S34E22)

Spolek sexuálně agresivních, intelignetních spisovatelek verzus dva známí mnichovští komisaři, tentokrát pověšinou v rolích kašpárků a hříček v rukou výše zmíněných dam. Velice veselá epizoda "Místa činu". ()

Postavení mimo hru (2004) (S35E28)

Znalce německých kriminálek možná pobaví, že v tomto pokračování eskapád komických lipských komisařů si dvojici manželů - gaunerů zahráli představitelé policejních důstojníků z jiných známých seriálů. Konkrétně jde o Charlotte Schwab (známá coby šéfová z "Kobry 11") a Fritze Weppera (druhdy Derrickův věrný poskok Harry Klein). ()

Předměstská balada (2004) (S35E30)

Hlavně to drnkání na citeru a vůbec celý ten mnichovský folklorní soubor byl půvab sám, ha ha, ale jinak mám tuhle sérii "Místa činu" s Baticem a Leitmayerem po Schimanském nejradši. ()

Ničí dítě (2008) (S39E16)

Omlouvám se, že si vypůjčím pár termínů od redaktorů Filmagu, ale výstižnější mne zrovna nenapadají. Simone Thomalla je zkrátka natolik ŠUKADELICKÁ a PROHRÁBNUTÍ HODNÁ exčtyřicítka, že méně než 3* nemohu v žádném případě dát :-D . ()

Mnichov - Zakázaná vášeň (2008) (S39E20)

Tarantinův oblíbenec Ch. Waltz v roli podezřelé buzny v jedné z epizod mnichovské řady "Místa činu". ()

Kolín - Krkavčí srdce (2009) (S40E03)

Mimořádně depresivní epizoda kolínského Místa činu, která se odehrává většinou na onkologii a jejíž náplní je tentokrát především lidská osamělost a bolest ve všech možných podobách. ()

Brémy - Milovaná (2010) (S41E06)

Povedený a tentokrát i dost akční díl brémské série "Místa činu". Kromě zajímavého a neokoukaného prostředí Bremerhavenu, kde se tato epizoda odehrává, disponuje "Milovaná" i mimořádně dramatickou a ponurou hudbou, která i přes své nepochybné kvality místy působí až poněkud neadekvátně (hodně mi tím připomněla indické drama "Sarkar", kde hraje stejně hrozivý a pochmurný hudební podkres, ať už jeho hrdinové právě někoho utloukají k smrti, nebo ať si třeba otevírají jogurt). ()

Mnichov - Nesmrtelně krásná (2010) (S41E30)

Tento díl "Místa činu" jsem shlédl až na 4. pokus - 3x jsem u toho usnul. Tato epizoda (byť se zabývá - bez jakékoliv ironie - opravdu závažným fenoménem stárnutí a obsahuje i docela originální modus operandi) může svojí statičností a zdlouhavostí směle soupeřit i s takovými esy žánru (německý "čumící" - termín odvozený od toho, že postavy na sebe napřed několik minut čumí, než něco pronesou - krimiseriál) jako jsou "Derrick" nebo "Starej". ()

Kolín - Chladnokrevně (2012) (S43E14)

Velmi zdařilá epizoda Místa činu, kde se ke kolínským policistům přidávají jejich lipští kolegové. A protože pro komisařku Saalfedlovou (tedy její představitelku Simone Thomalla) nemá slabost jen komisař Schenk ale i já a případ sérových vrahů je sám o sobě také více než zajímavý, na 4* je to úplně v pohodě. ()

Holky na odpis (2012) (S43E32)

Absence jakékoliv katarze působí značně bezvýchodně až depresivně (jak začíná být u Místa činu s KOMISAŘKOU, nikoliv inspektorkou, Lindholmovou zvykem), nicméně realita je patrně taková a tvůrci bez růžových brýlí popisují skutečný stav věcí. ()

Zlatý náramek (2012) (S43E33)

"Zlatým náramkem" se uzavírá případ, který začal v předchozím dílu "Holky na odpis". V tomto pokračování se to hemží nepravděpodobnými šťastnými náhodami a dobro vítězí nad zlem až kupodivu hladce, obzvláště ve srovnání s předchozí bezvýchodnou epizodou. Z komisařky Lindholmové se krom toho začíná stávat čím dál víc pěkná semetrika, která nešetří arogancí a siláckými gesty, takže mne začíná poněkud srát. Ale hannoverskou řadu "Místa činu" mám jinak rád a tak jí dám ještě šanci. A navíc - téma obchodu s lidmi, tak jak je podáváno zde (dodávky dívek pro VIP večírky, jejich znásilňování a následná likvidace, to vše s vědomím a pod ochranou společenské smetánky), není bohužel nic vycucaného z prstu a má to nejeden reálný předobraz. Kdo nevěří, ať si zadá do googlu třeba heslo "affaire Alégre"... ()

Berlín: Žíravina (2015) (S46E34)

Možná by měla tato DRUHÁ epizoda vyšší hodnocení, kdyby ji Dvořákova ČT, záštita svobody a demokracie, vysílala až po té PRVNÍ, jak by to bylo celkem normální a divák by nemusel při jejím sledování marně přemítat, o čem je to na obrazovce vlastně řeč... Jelikož si ovšem naše veřejnoprávní, koncesionáři patřičně dotovaná televize počíná se svojí obvyklou mírou profesionality, a díly berlínského Místa činu uvádí na přeskáčku, divák, který ještě neztratil o seriál zájem se až po delší době dozví, jak, kdy a proč se ústřední dvojice kriminalistů setkala a o jaké nevyřešené vraždy se jedná... ()

Drážďany: Hit song (2016) (S47E10)

I já patřím k fanouškům německých krimi, Místa činu zvláště, ať už se odehrává v Duisburgu, Mnichově, Hanoveru, Berlíně nebo kdekoliv jinde a tak jsem se na drážďanský tým dost těšil. Bláhově. Kromě kriminální zápletky se tvůrci totiž rozhodli řešit především genderové stereotypy, postavení žen ve společnosti ovládané muži atd.atp. a vrahem je pochopitelně, jak se dalo čekat, osoba, které vadí cizinci, homosexuálové a mešity. Ústřední dvojice kriminalistek - jedna vulgární krkavčí matka a druhá semetrika ustavičně peskující a ryjící do svého partnera - jsou navíc tak nesympatické a protivné, že diváka dokáží otrávit spolehlivěji než kterýkoliv pachatel. Ta jedna * je jen a pouze za Drážďany, město stále krásné, i když díky té kolosální mešitě na břehu Labe už dnes vypadá tak trochu jako Istanbul. ()

Drážďany: Král stoky (2016) (S47E27)

Stejně jako kolega kolemjdouc musím jít tentokrát s hodnocením rapidně nahoru. Uvědomělá bloncka je ještě liberálnější, kulturně rozmanitější a sociálně empatičtější, krkavčí matka už vůbec nezvládá výchovu svého narušeného potomka a jejich šéf přitáhne do týmu třetí grácii, aby se s ní pustil do testování pevnosti manželských pout (svých i jejích). Už to všechno je podáno náramně vtipně, ale celá kriminální zápletka se navíc točí kolem bezdomovců a na ně navázané sociální služby a protagonisté příběhu pocházející z těchto oblastí jsou natolik svérázní, že o zábavu je postaráno měrou vrchovatou. ()

Drážďany: Oko za oko (2017) (S48E30)

O co více se progresivní a politicky korektní blond komisařka stará o uprchlíky a pomáhá jim i za cenu zpronevěry státního majetku, o to více je arogantní, panovačná a nesnášenlivá ke svému okolí - k partnerovi, nadřízenému i podezřelým, třebaže se ukážou být nevinnými a i když jsou tělesně postižení - stejně nad nimi všemi ironicky křiví hubu, pokud tedy zrovna něco nežere, což je dost často... Ale jinak dobrý, má to atmosféru a je to celkem sranda. ()