Miesto činu

• Česko Místo činu (viac)
Západné Nemecko / Nemecko / Rakúsko / Švajčiarsko, (1970–2024), 1897 h 8 min (Minutáž: 56–140 min)

Réžia:

Houchang Allahyari, Jochen Bauer, Alexander Adolph (viac)

Predloha:

Henning Mankell (kniha), Axel Corti (kniha), Werner Kließ (kniha) (viac)

Scenár:

Michael Haneke, Kai Hafemeister, Rainer Boldt, Martin Suter (viac)

Kamera:

Frank Lamm, Hagen Bogdanski, Axel Block, Wolfgang Treu, Helge Weindler (viac)

Hudba:

Klaus Doldinger, Evžen Illín, Johannes Kobilke, Peer Raben (viac)

Klaus J. Behrendt, Miroslav Nemec, Udo Wachtveitl, Dietmar Bär, Ulrike Folkerts, Joe Bausch, Andreas Hoppe, Peter Espeloer, Annalena Schmidt (viac)

Tatort, neboli Místo činu se v Německu vysílá už od 70. let a je označován za nejoblíbenější a nejdéle vysílanou krimisérii v německy mluvících zemích. Vysílá se pravidelně kažou neděli a garantuje vysokou sledovanost. Každý díl se odehrává v jiném městě, ať už Německa, Rakouska nebo Švýcarska, a kromě soudobých společenských problémů (kriminalita i osobní život detektivů) nabízí pohled i na lokální kolorit (kulturu, architekturu, zvyklosti) daného regionu. (rogue13nasic)

Recenzie používateľa mira007 k tomuto seriálu (33)

Veľký Nick (2016) (S47E02)

Čtvrté Místo činu s komisařem Tschilerem pokračuje přesně v momentu předchozího dílu. Nick osvobodí kurdského ( v tomto dílu dokonce nové info, že to není zlý muslim, ale jezíd ) mafiána Astana, kterého chce zároveň osvobodit jakési ruské komando, které obsadí televizi a zajme nějaká rukojmí. Asi nejakčnější a nejlepší díl s Tilem Schweigerem, bez něhož by to bylo poloviční. ()

Berlín: My-vy-oni (2016) (S47E21)

Případ autem přejeté maminy v garážích nákupního centra byl nadprůměrný hlavně v druhé polovině při konfrontaci detektivů s triem rozmazlených šestnáctiletých podezřelých děvčat, ale problém tohoto dílu byl, že byl kapku zmatený pokud člověk neviděl ten předchozí film Místa činu Berlín a tady to na to navazovalo včetně flashbacků a přestřelky. ()

Berlín: Temná čísla (2016) (S47E35)

Kapku přeakčnělý díl, kde se konečně vyřešila linka vraždy kolegy Karowa, která se táhla Místem činu Berlín od prvního dílu. Větší hodnocení nedám za ten nesmysl, kdy je hlavní hrdina Rambo, kterého mohou mlátit železnou tyčí a on to pak všem nandá. Ale jestli něco zaslouží pochvalu, tak precizní vykreslení soukromí vyšetřovatelky v podání Meret Becker, které není jen do počtu jako v případě posledních českých krimi, ale dotváří perfektně vykreslení dané postavy. ()

Berlín: Láska bláznivá (2017) (S48E18)

Možná je to tím, že po týdnu sjíždění kriminálek na ČT jako Zločiny Velké Prahy a Renčovi Hlavy medúzy, což jsou milé české seriály s českými tvářemi, ale regulerní krimi aby člověk pohledal, tak když potkám tento díl Místa činu Berlín tak musím vystřelit čtyři hvězdy, ikdyž jsem tento cyklus vždy považoval za hodně nenáročnou oddechovku. Případ upálené mrtvoly učitele z homosexuálního manželství byl jeden z nejlepších s Waschkem. Zápletka stoprocentní, spád výborný, dialogy na jednotku. To je kriminálka. ()

Berlín: Jmenuješ se Harbinger (2017) (S48E33)

Série brutálních vražd, které mají spojitost s klinikou reprodukční medicíny založené dvěma lesbičkami ( strašně mne fascinuje jak je v německých tv kriminálkách děsně IN podsouvat jakože se samozřejmostí témata LGBT ). parádní zápletka , ikdyž ten hlavní padouch byl jasný už v polovině. Kdyby tam nebyla nevěrohodně provedená ta fingovaná vražda, tak bych dal možná i víc hvězdiček. ()

Berlín: Meta (2018) (S49E08)

Případ vraždy mladičké prostitutky jejíž prst přijde balíkem na oddělení vražd byl hodně unikátní, vražda podle případu vraždy ve filmu, kde se vyšetřuje vražda podle filmu. Málem jsem se do toho zamotal v tom paralelním sledování skutečného a filmového vyšetřování, ale do poloviny to bylo pětihvězdičková, originální, vyjímečná mysteriózní záležitost, kterou jsem v cyklu Místo činu opravdu nečekal, no a pak se to překombinovalo až to nemohlo skončit nějak věrohodně. ()

Unesená v Istanbule (2018) (S49E22)

Drsnému policajtovi Tschillerovi unesou dceru, která se vydala zabít do Istanbulu vraha své matky, ale nakonec skončí jako živá bomba, která má zabít nějakého mafiána v Moskvě . Miluju invenci scénáristů, ikdyž tady to vypadá jako varianta 96 hodin s Neesenem. Formálně všechno v cajku - solidní permanentní akce V Istanbulu i v Moskvě, přestřelky , bitky, striptýzové kluby , klinika na obchod s orgány a jeden kombajn na Rudém náměstí... jenže výsledek je něco tak sterilního, že dojem nemastné neslané vystihla naprosto perfektně moje drahá polovička, když po dvaceti minutách řekla, že to vypadá jako Rosamunda Pilcher. Možná tam nebyla romantika a jel se akční film, ale ten feeling sterilní nažehlenosti tam prostě byl. Mám rád Tila schweigera a za kombajn dvě hvězdy. ()

Berlín: Bestie (2018) (S49E26)

Tak jsem dal jeden z novějších Místo činu s Markem Washkem aka Herzovým mlynářem Habermannem a byl mile překvapen. Případ vraždy mrtvého v robotického stánku na kafe byl jasný asi od poloviny i s pachatelem a druhý případ mrtvé běžkyně v lese byl asi průměrný, ale jako celek to působilo svěže navzdory postavám nesympatických vyšetřovatelů, ale hlavně mne zaujala nadprůměrná kamera a vizuál nočního města. To bylo místy celovečerák. ()

Berlín: Na správné cestě (2019) (S50E16)

U případu přestřelky v dealerském doupěti s policejní hlídkou, v které byl nejstarší syn hlavní hrdinky vyšetřovatelky Niny jsem si zase musel odškrtnout vyšší level zápletky. Možná, že nejzábavnější komisař z místa činu je navždy Horst Schimanski, ale Místo činu Berlín s Beckerovou a Waschkem považuju za vrchol oddechových televizních seriálových krimi, které jsem potkal v posledních pěti letech. ()

Berlín: Život po smrti (2019) (S50E31)

Vražda důchodce v sousedním bytě komisaře Karowa měla opět solidní zápletku, ikdyž pachatel byl plus minus jasný od poloviny. ()

Nickov odpočinok (2020) (S51E02)

Til Schweiger jako suspendovaný policajt, který po vraždě manželky je na ostrově jako vychovatel na táboře mladistvých sígrů na ostrůvku v Severním moři a sem jeho kolega uklidí po vražedném útoku jednoho ze svých mladistvých korunních svědků. Díl z cyklu Místo činu jako fajn oddechovka, která tentokrát není moc akční, ale působí celkem inteligentně a je zajímavá prostředím a atmosférou. ()

Berlín: Dokonalý zločin (2020) (S51E10)

Vražda mladé studentky uprostřed náměstí plném lidí vypadala s motivem tajemného elitářského spolku mladých právníků na začátku na pět hvězd, ale než to docválalo do konce, tak už to taková bomba nebyla. Pachatel se sám přiznal a pak se hledala cesta jak mu to dokázat. PS: Dokonce se tady jako sekretářka na soukromé právnické univerzitě mihne Andrea z Kobry 11. ()

Berlín: Pár slov po půlnoci (2020) (S51E25)

Vyšetřování vraždy stavebního magnáta po oslavě jeho devadesátých narozenin, která má spojitost s druhou světovou válkou? Nemůžu si pomoc, ale ty zápletky této série tohoto cyklu považuju za zajímavé a inteligentní. Kvalitní televizní průměr. ()