Soul Deep

• Veľká Británia Soul Deep: The Story of Black Popular Music

Unikátní šestidílný cyklus BBC o hudebním stylu, který kombinuje gospel a blues s prvky jazzu. Ruku v ruce s hudbou dokument svědčí o historii afroamerického hnutí za lidská práva. Soulová hudba vznikla z černošských evangelií v Severní Americe. Jejím základem byl spirituálový hymnus s bohatou harmonií a sugestivně vytleskávaným rytmem. Většina umělců získala hudební praxi v kostelích a chrámech. (oficiálny text distribútora)

MartinezZ

Po dlouhé době něco, co mě donutilo si sednout k opomíjené televizi. Díky! I když přiznávám, že poslední jeden, dva díly už mě poněkud míjely. ()

Lukoboss

Pro člověka, který se zajímá o hudbu (tedy i pro mě), je to nesmírně zajímavý dokument mapující černošskou muziku a její vývoj. Dozvíte se zajímavosti jako např. že název "rhythm ´n´ blues" - tedy typicky černošský styl hudby - vlastně vymyslel běloch. V té době věc naprosto neskutečná, jelikož rasová nenávist byla naprostá samozřejmost. Zrodil se soul, populární byl i gospel. Tahle hudba začla prolamovat ledy a z "bělošských klubů" se začaly stávat kluby "smíšené". Uvidíte zde osobnosti jako Ray Charles, Allen Toussaint, James Brown, atd. ()

Beagle

Krásný dokument. Viděla jsem 2. část - Gospel highway a vznik písně "Change Is Gonna Come". Radost vidět (a poslouchat)./ Díl 3. Motown - slintám blahem v rytmu "Dancing In The Streets"./ Díl 4. - best of je rozhodně "Sitting On The Dock Of The Bay"/ Díl 5. - totálně funky./ Díl 6. - současnost r n b soulu tedy Mary J. Blige a Beyoncé. Kteyrýkoliv díl zvlášť i celou sérii doporučuju, myslím, že skoro každý hudební milovník si přijde na své. ()

Javert

Ta nejlepší možná ukázka síly doby, a samozřejmě také síly soulu samotného. Sam Cooke, Otis Redding, Wilson Pickett, Aretha Franklin atd. = muzika dokazující světu, že i Afroameričané mají skvělý cit pro hudbu a chtějí vyjádřit svoji touhu po úplné svobodě. ()