Súboj o poklad Yankee Zephyra

• Československo Souboj o poklad Yankee Zephyru (viac)
TV spot

Spolupráce mladého pilota Barneyho Whittakera a jeho parťáka Gibbieho Gibsona je vždy plná špičkování a hádek. Jedna z nich však oběma nečekaně změní život. Jednoho dne totiž Barney starého Gibbieho nechá na břehu jezera v novozélandských horách a uletí. Gibbie sice chvíli nadává, ale pak se rozhlédne a objeví na břehu jezera starý vrak letadla Yankee Zephyr. Uvnitř najde nejen válečná vyznamenání, kterých si několik vezme, ale také bedny plné whisky, které samozřejmě nedokáže odolat. Zcela mu přitom unikne skutečnost, že letadlo, které havarovalo v roce 1944, převáželo na palubě také zlaté cihly v hodnotě padesáti milionů dolarů. Když Gibbie dostane od starožitníka sedmdesát dolarů za každou medaili, rozhodne se s Barneym znovu vypravit k jezeru a vzít zbytek medailí. Jenže právě v tu dobu mají porouchaný vrtulník a chybí jim peníze na opravu. A navíc se objeví záhadný Theo Brown, který se snaží Barneyho přesvědčit, aby ho i s jeho doprovodem k letadlu dopravil. Peníze na opravu nakonec poskytne Gibbieho dcera Sally, ovšem s podmínkou, že se výpravy také zúčastní. Brown, ve skutečnosti mocný mafián, se pokusí Sally unést, Barney ji však včas zachrání a společně s ní i Gibbiem odlétá do hor. V patách má ovšem Brownův vrtulník a když se mu pokusí uniknout, havaruje. Nikomu se nic nestane a tak Barney ze zbytků vrtulníku sestaví malý pásák, aby mohli pokračovat v cestě. Brown sice zajme Gibbieho, ten se však nedá zastrašit a úspěšně vodí Brownovy muže za nos. Chodí s nimi v kruhu a dává tak příteli a dceři šanci dorazit k letadlu dříve. Ti se však rozhodnou starého muže vysvobodit a dokonce se jim přitom podaří poškodit vrtulník pronásledovatelů. Cesta proto pokračuje po vodě. Barney a jeho přátelé ukradnou Brownovi jeden z jeho motorových člunů a úspěšně s ním, zejména díky Sally, která byla kdysi mistryní v jízdě na motorových člunech, pronásledovatelům uniknou. Když však dorazí k jezeru, zjistí, že vrak, který voda pomalu unáší od břehu se začíná potápět. Pokusí se vrak odtáhnout zpět, přitom jsou však znovu napadeni Brownem, který je odhodlán získat zlato z havarovaného letadla za každou cenu. (oficiálny text distribútora)

TV spot

ridik1

Na tento snímek jsem si vzpoměl až po delší době, asi průkopník dobrodružných filmů jako je Krokodýl dundee nebo Honba za diamantem. Dobrodružný, plný honiček a kaskadéři si přišli taky na své. U filmu jako je tento si neodskočíte udělat kávu nebo si dáte jen pauzu, prostě budete čumět a koukat až do konce.. ()

MM_Ramone

Pri love jeleňov v novo zélandskej divočine vypadne náhodou jeden z lovcov z helikoptéry do horského jazera. Na brehu tohto jazera objaví vrak amerického lietadla Yankee Zephyra z druhej svetovej vojny. Sú v ňom zlaté tehly v hodnote päťdesiat milionov dolárov. Začne sa "Súboj o poklad Yankee Zephyra". Je to pohodovy austrálsky dobrodružný film. Natočil ho v roku 1981 režisér David Hemmings. Tento titul má už síce svoje roky, ale stále sa dá pri ňom zabaviť. *** ()

Wacoslav1

Dalšího Indiana Jonese nečekejte tohle je trochu jiný styl filmu. Nenáročná dobrodružná komedie s perfektní výpravou a zábavným Pleasancem který si toho hláškujícího kořalu opravdu užívá. Jinak kdyby bylo ve filmu ještě víc akce přidal bych možná i čtvrtou hvězdu. Takhle to bude za lepší tři a k tomu 65% ()

Radyo

Tento nenáročný snímek od protinožců zaujme hlavně příznivce dobrodružných filmů. Ze známějších tváří je zde k vidění jen Donald Pleasence, známý hlavně z "Halloweenské" série, ale to kvalitu nijak nesráží směrem dolů, ovšem ani nezvedá směrem vzhůru. Pokud nemáte na sobotní odpoledne nic lepšího na práci, můžete 2 hodiny klidně zaplácnout sledováním tohoto snímku (pokud jej zrovna bude uvádět některá TV, nebo jej budete mít na videu). ()

anderson

Réžia slovenského znenia (SPF 1983) = MIROSLAV HORŇÁK+ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 4.1.1986, réžia českého znenia (ÚPF) = ELMAR KLOSS ml. - Keď bol tento oddychový film uvedený v premiére na ČST 1 nedovolili mi ho rodičia vzhľadom na vek pozerať. O to viac som sa potešil, keď som reprízu objavil v popoludňajšom vysielaní ČST 2. Ibaže akýsi sviniar rozhodol, že ho uvedú v pôvodnom znení s titulkami čo ma v tej dobe neskutočne nasr...dilo. :-) V 90-tych rokoch film zasa uviedla NOVA, ibaže s novým tradične šitóznym českým znením a 4:3 orezom. Naplno som si teda YANKEEho vychutnal s pôvodným dabingom ÚPF až 28.3.2009 na ČT 1 (tlmočím na KAVČÍ HORY moju nekonečnú vďaku). Takže nielen knihy, ale aj filmy majú svoje - a moje - osudy ... :-) TECHNICKÁ POZNÁMKA: ČESKÁ TELEVIZE síce film orezala z pôvodného formátu 2,35:1 na 1,85:1, ale ponechala pôvodný komentár k titulkom. A práve v tom komentári je jedna chybička. DONALDa PLEASENCEa totiž samozrejme nedabuje SOŇA DVOŘÁKOVÁ, ale ZDENĚK DÍTĚ. :-) --- TAK POZOR, v komentári chybička nie je ALE ČESKÁ TELEVIZE "natiahla" pôvodný kinodabing do kópie, ktorá má iné úvodné titulky ako DVDrip ktorý som si stiahol a ako verzia, ktorá bežala v kinách. Rozdiel poznáte podľa toho, že v tej televíznej kópii je v titulkoch 2x uvedený GEORGE PEPPARD a pod názvom filmu nie je copyright. (30.3.2009) ()

• Kvůli překročení rozpočtu a časového plánu musel Donald Pleasence (Gilbert Carson) odstoupit z role Blaira ve filmu Věc (1982). (Marek06)
  • Černobílá nahrávka na začátku filmu není pravá, ale byla natočena speciálně pro film. (Cheeker)