Vrah s literárními ambicemi – to se hned tak nevidí. Úspěšný spisovatel Anton trpí už dlouho tvůrčí krizí. Když se stane při autogramiádě v knihkupectví svědkem profesionálně provedené nájemné vraždy, zjistí, že vrah si u něj těsně před svým činem nechal podepsat výtisk románu. Na policii se dozví, že se jedná o postrach podsvětí, zdánlivě nesmrtelného chladnokrevného zabijáka přezdívaného Přízrak. K Antonovu překvapení jej vrah vzápětí sám osloví – chce mu nabídnout svůj životní příběh jako námět na knihu. Antonova kariéra přesně takovou vzpruhu potřebovala. Tvůrčí síly se mu náhle vrací, je přesvědčen, že mu pod rukama vzniká bestseller. Jeho nový mentor však trvá na tom, že si Anton musí sám projít všemi etapami řemesla nájemného zabijáka... Režisér Karen Oganesjan rozehrává ve svém druhém filmu kromě detektivní zápletky i studii muže, který je pro tvůrčí úspěch ochoten zaprodat vše – lásku, rodinu i vlastní duši. Morální aspekt příběhu však filmu neubírá na spádu ani na napětí a strhující duel dvou mužů je vystavěn až k velkému finále. (Česká televize)

vozralec

Určitou kvalitu to má. Obzvlášť na ruský film. Zabíjení provedeno chladnokrevně. Všudepřítomný déšť. Hudba z bicích nástrojů (zřejmě inspirace od Dirty Harry). ()

spotczek

Líbila se mi zhruba kolem poloviny filmu jistá nejistota, zda si z nás autoři nedělají legraci, že si zabijáka vymyslela jen zpitá hlava neúspěšného spisovatele. Škoda, to mohl být trochu lepší scénář než ten akčně thrillerovský. Takhle nám z faustovského ďábla zůstává jen Přízrak a ze snahy o poznání pravdy pisálek, co ke štěstí přišel. Nicméně film nedělá jen závěr. Kvalitu určuje míra zkušenosti a hloubka prožitého. Proto má pisálkův příběh spád, těží z naší fascinace násilím, z naší senzacechtivosti, sám Přízrak parazituje na jeho i naší zvědavosti. Konečné limity a hranice, kam až je možné zajít, ale určujeme každý sám sobě, ne někdo druhý nám. V rámci představivosti žádné limity nejsou, ale v reálu váhu mají, i kdyby "jen" pro naši příčetnost. ()

solisoli

Thriller je pojem vždy o tvrdých realitách. Snaha by tu bola, ale výsledok už nie. Aj tak spádovo zaujímavé, ak sa prižmúri nejaké to oko, vcelku pozerateľné až po samotný záver, kedy réžii už došla zrejme trpezlivosť. ()

Ruadek

Celkem zajímavá záležitost s originální hudbou, promyšlenými záběry a pomalým tempem. Nijak zázračná zápletka je ponořena do dostatečně slušné atmosféry, která rusům jde a vydrží po celou stopáž filmu. Příznivce akce dílko zklame, gurmány ale celkem potěší. *** 15.2.2010 ()

ludovit14

Tento Ruský film je naozaj Prízrak,ale v tom najhoršom svetle.O jednom neúspešnom spisovateľovi(ťažký alkoholik),ktorý dal svojho syna do blázninca a zoznamy sa s nájomným vrahom-podľa,ktorého píše knihu.Celé to je veľmi nudne spracované,ako aj sfilmované -a divák ma vôbec problémy tento nudný film dopozerať.HOD:30%.Som prekvapený,že takéto filmy sa ešte točia-myslel som si,že Rusi pokročili o triedu vyššie(ale,ešte stále ostali visieť na bode mrazu).PS:čo sa týka akčných scén-tak to bola veľká paródia! ()

krijka

Začíná to vcelku dobře. Spisovatel akčních příběhů potká skutečného vraha, který před jeho očima zabije dva lidi, svědka v procesu proti známému mafiánovi a jeho řidiče. Hrůza a šok. Je to začátek filmu, jsem tedy ochoten přehlédnout i takové drobnosti, jako že spisovatel je typickou spisovatelskou karikaturou, tj. hrozně pije, a přitom v opilosti se mu daří psát nejlépe, v noci vstává a píše, ale kupodivu přes den je čiperný a zjevně nemá spánkový deficit a má potíže s přítelkyní, které vadí, že pije a v noci vstává. A ještě má synka, kterého se ujal, když ho matka zavrhla a pak ho šoupnul do blázince. No a na hranici karikatury jsou pak i postavy moralizujících policajtů, co hlavnímu hrdinovi vytýkají, že píše drsné romány, takže pak mladíci čapnou flinty a půjdou na ulici střílet nevinné. Pak se vrah spisovateli znovu přihlásí a chce mu pomoct s jeho spisovatelskou dráhou. Pomůže mu napsat Knihu, tedy nechá ho zkusit si, jaké to je někoho sledovat, snažit se dostat až k němu a pak ho zabít. Tedy spisovatel ho nezabije, samozřejmě, ten pokus skončí jen tím, že budou s vybranou obětí o samotě. Nastává nejlepší část filmu a to když se spisovatel hraje na vraha. Ten mu navíc pomáhá a učí ho. To je opravdu zajímavé a dobře se na to kouká. Jenže pak tu náhodně vybranou oběť vrah skutečně zabije a… A autoři se zbláznili, tak mi to aspoň přijde. A nebo jsem pitomý a nepochopil jsem ten skvěle propracovaný děj. Vrah se chová dementně, vystřílí a zabije kde koho, některé postavy vůbec neznáme. Navíc nechává spisovatele žít, aby mohl dopsat svou knihu. Teda mlátí ho a tak, ale jinak je na tom vlastně dobře. Pak ho ale chce zabít, jenže on, super profík, neuspěje a bídně zhyne. Zhyne opravdu? Ta druhá polovina je opravdu strašná, neexistuje děj, neexistuje charakteristika postav, všichni se chovají jako svoje vlastní karikatury. Ona už ta první polovina není nic moc, ale ta druhá posílá film do průseru. ()

slider1971

Docela zajímavé, určitě mě to zaujalo. Chabenskij odvedl velmi dobrý výkon, jak už je u něj zvykem. Příběh je sice trochu nastřelený, ale vcelku uvěřitelný. Je to trochu jiné, než na co jsme zvyklí z amerických filmů, ale rozhodně se na to dá koukat. ()