Dějiny udatného českého národa

Česko, (2010–2012), 5 h 33 min (Minutáž: 3 min)

Kreslený animovaný seriál, který vychází obsahově i výtvarně ze stejnojmenné úspěšné knihy Lucie Seifertové. Pohled na historii je úsměvný a mírně ironizující. Forma kresleného seriálu spojuje prvek informativní se zábavou. (Zlín Film Festival)

Recenzie používateľa Cheeter k tomuto seriálu (115)

Zemědělství a vítězství brambor (2011) (S02E35)

Nejdřív ukážou jednu věc, aby v závěru popřeli sami sebe. Někdy mi přijde, že tvůrci nejsou moc konzistentní. ()

Manufaktury (2011) (S02E36)

Zase jedna z epizod, kde jádro pudla je, ale forma by mohla být lepší. Nicméně je mi jasné, že toto téma samo o sobě je dost těžko uchopitelné. ()

Konec reforem (2011) (S02E37)

Spíš epizoda o Napoleonovi a velké francouzské revoluci, než o Františku I. Ale jsem za ni rád, docela postrádám obdobný seriál pro evropské potažmo světové dějiny. ()

Věk páry (2011) (S02E38)

Na to, že jde o téma s menším vtipným potenciálem, tak i přes horší začátek jeden z dobrých dílů. ()

Národní obrození (2011) (S02E39)

Národní obrození je tak široký proces, že umožňuje spoustu možných zobrazení, někdy se to povede více, někdy méně. ()

Revoluce 1848 (2011) (S02E41)

V týhle epizodě jsem cítil jakési vnitřní napětí. A udělat z Ferdinanda V. takové mešuge, to fakt tvůrci nemuseli. ()

Série 3 (2012) (S03)

Za mě jeden velký nedostatek. Díly z 20. století dost často postrádají nadhled z doby dřívější. A jedna otázka. Proč seriál musel skončit v roce 1989? Minimálně tu je ještě konce Československa, který zůstává nezodpovězený. Nemluvě o dalších událostech. Nemám na mysli zrovna střídání vlád, ale mohlo se objevit třeba Nagano nebo vstup do EU... A ten poslední díl vypustit. ()

Bachův absolutismus (2012) (S03E01)

Atmosféra vystižená víc než dobře. Akorát ta podoba Franze Josefa mě štve. Vím, že je takto nejvíce známý, ale tohle podle mě moc nejde... ()

Vznik Rakouska-Uherska (2012) (S03E02)

Stále mě štve ten divný Franz Josef. Tady je vidět i z profilu a on má plnovous? Ach jo, tak tohle už šlo udělat správně, když se nepovedla ta mladá podobna. ()

Národní divadlo (2012) (S03E03)

Národní divadlo jako celek zpracováno dobře, zasazeno do širšího kontextu, takže s touto epizodou spokojenost. ()

Rukopisy (2012) (S03E04)

No jo, rukopisy. Ale neříkali to úplně správně. Někteří pořád tvrdí dodnes, že jsou pravé. Vědeckým důkazům navzdory. ()

Staročeši, Mladočeši (2012) (S03E05)

Byť se pomalu dostáváme do doby, kdy Franz Josef vypadá, tak jak by vypadat měl, na jazyku už zůstává hořká pachuť. Ale vylíčení politických stran je podle mě povedené. ()

Bouřlivý rozvoj vědy a techniky (2012) (S03E06)

Tyhle vědecké objevy se opravdu povedly. Navíc jsme si odpočinuly od divného Franze. Ještě že tak. ()

Spolkový život v 19. století (2012) (S03E07)

Vznikly spolky a několikrát zakázaly Sokol. Nic hlubšího jsme se ale nedozvěděli. Přitom se dá mluvit o takových věcech... ()

Soužití Čechů, Němců a Židů u nás (2012) (S03E08)

Mno, sice je to samá rvačka, ale dobře rozebraná národnostní situace na začátku století. Škoda, že se s ní nepracovalo dále, třeba takový Hilsner by se hodil. ()

První světová válka (2012) (S03E09)

Další z dílů, který utvrzuje stereotypy. František Ferdinand d'Este vylíčen v podstatě úplně špatně. A první světová válka vzata dost hopem. ()

První odboj legie (2012) (S03E10)

"Čeští politici nedělali nic". Jako by to snad měla být pravda. A tím pádem je mnohem víc gloryfikován TGM. I když ta podoba Hilsnera... Část o legiích byla víc v pořádku. ()

Vznik Československa (2012) (S03E11)

Spíš než vznik Československa to ukazovala, jak ČSR fungovalo. A to není špatně, jenom by to patřilo trochu někam jinam. ()