Hrůzostrašný dějepis

• Česko Děsivé dějiny (viac)

Britský spisovatel Terry Deary je celosvětově známý a také u nás neobyčejně oblíbený autor knih s tematikou skutečně děsivého pohledu na události v historii, jaký v učebnicích dějepisu opravdu nenajdete! A Terry Deary je i autorem 26dílného animovaného seriálu půlhodinových, velmi netradičních výletů v čase, s názvem Hrůzostrašný dějepis (v knižním vydání se u nás jmenuje Děsivé dějiny). Výtvarná podoba seriálu je dílem ilustrátora a spolutvůrce knih Martina Browna. Uvidíte, že čím dál do minulosti, tím jsou dějiny ohavnější! Všechna ta absolutně neznámá a příšerná fakta o denním životě v časech zkažených Římanů, bezvadných Řeků či zpustlých Vikingů čekají na své diváky, děti od deseti let a také jejich rodiče, aby je mohly pobavit tak, jako je baví Dearyho knihy. A přitom je možná přitáhnou i k zamyšlení nad obecně předkládanými a obecně přijímanými fakty. Neboť oficiální dějiny se píší tak, abychom před potomky vypadali hezcí - to vždy platilo a zřejmě ještě dlouho i platit bude. Podívejme se na kostlivce ve skříni jednotlivých národů! Dearyho a Brownův pohled na dějiny je sice velice neuctivý, ale také velice zábavný - inteligentně a s vtipem dokáže z piedestalu shodit jakýkoliv zvetšelý pomník! (oficiálny text distribútora)

Karlos80

Animace je tedy strašná, přímo hrůzostrašná, něco na způsob jiného pořadu s ČT a sice kuchařského "Pod pokličkou" (postavy), ale alespoň nějaké ty prvky co by vzdělávacího pořadu pro mládež tu jsou, co jsem tedy alespoň zaregistroval..Pak je důležité také dodat že se pořad snad údajně líbí ne? Takovou tu svéráznou formu výuky vám ZŠ určitě nenabídnou:-) Ale v tomto ohledu zas zlatá socialistická ranní televizní zpestření s výukou tuším TVŠ..Pamatujete? Chce to opravdu jen trochu toho nadhledu a zdravého rozumu nebo jak jen se tomu říká:-)? Za 2*. ()

CheGuevara

To, co na papíře postrádalo valných kvalit, jen stěží vylepší televizní adaptace. Místy vtipné, avšak převážně rozpačité. Primitivní animace nakonec pohřbívá i několik zajímavých informací. Na druhou stranu oceňuji jistou dávku zvrácené originality. ()

Kinslayer

Nechápu, tak nízké hodnocení tohoto pořadu. Ano - má to trochu svéráznou animaci a ano - je to trochu vzdělávací pořad a ano je to trochu připitomělé :), ale hlavně to je zábavné a ani jedno z toho - ať už svérázná animace, vzdělávací ambice či připitomělost, která ale vede k výborným sitcomovým situacím, není vůbec na škodu, spíš naopak! Celé je to převedeno do správně bláznivé formy a vlastně vám ani nevadí, že tento pořad má ambici působit na vaší vzdělanost. Tenhle pořad je zkrátka povedený, chce to jen trochu nadhledu. Nemůžu si pomoct. Jinak knižní předlohu neznám. Osobně bych jej, ale klidně kvalitou srovnával s takovými animovanými seriálovými hity jako "Byl jednou jeden ...." apod. ()

gudaulin

Literární předlohu neznám (své vědomosti o historii jsem zaplať pánbůh čerpal z jiných zdrojů), nicméně v každém případě se jedná o jeden ze zoufalých pokusů odvést pozornost britské omladiny od Spidermanů, Batmanů a Supermanů směrem k poznání historie. Každý podle svého naturelu může tento pokus označit za přiměřeně zpopularizovaný nebo vyloženě zvulgarizovaný. Vtip a schopnost upoutat každopádně nechybí, byť z logiky věci musí být každému jasné, že například z dílu o starověkém Římu si diváci odnesou nejspíš poznatek, kam se chodili Římani po vydatné hostině vyzvracet. Kresba je hodně svérázná, ale nic proti tomu. Přitáhne pozornost - a to je účel. Zato animace je hodně ošizená, a to už seriálu odpustit nemůžu. Český dabing nepatří k těm nejpovedenějším, ale proti nováckým a primáckým seriálům je to pořád skvost. Celkový dojem: 55 %. ()

Nuala

Docela zklamání. Ani ne tak pro mě, já nic neočekávala a jen to chtěla zkusit, ale spíše pro mou chudinku mamku, která dějepis učí a těšila se, že se konečně najde zábavná forma jak pro ni, tak pro její svěřence. Ale ouha, špatná animace, jen sem tam nějaký povedený vtípek, jinak docela slabota. Takže radši budu pokračovat v Byl jednou jeden vynálezce a Byl jednou jeden člověk :D ()

• Na scénáři se taktéž podílel Terry Deary, který je rovněž tvůrcem knížek "Děsivé dějiny", jimiž se tento seriál inspiroval. (P. J. D.)