Husiti

• angličtina The Hussites (festivalový názov)

Co když se klíčová pasáž našich dějin odehrála úplně jinak, než se nám snaží namluvit učebnice dějepisu? Co když se Mistr Jan Hus v Kostnici ani neohřál, natož aby shořel? Co když měl Jan Žižka víc než jen jedno zdravé oko? Animovaná komedie režiséra Pavla Koutského hravě boří mýty o husitské éře, když na piedestal historie místo kazatele a vojevůdce staví dva neskutečné poplety, kteří se proti své vůli stali hrdiny své doby. Jen to nikdo neví. Mlhoš je nemajetný šlechtic a Záboj chudý odjakživa. V jedné pražské hospodě je svedla dohromady náhoda a snaha aspoň na chvíli utéct před vlastními problémy (převážně s ženskými). Jako ideální pěšáky pro svou rafinovanou šachovou partii si je vybere Čeněk z Vartemberka, nejvyšší český purkrabí, který zručně lavíruje mezi panovníky Václavem IV. a Zikmundem (ač bratři, z hloubi duše se nenávidí), aby z toho měl on sám co největší prospěch. Když najme Mlhoše a Záboje, aby zavezli kacířského kazatele Jana Husa na kostnický koncil, netuší, že tím nastartuje lavinu, která nakonec možná smete i jeho. Mlhoš a Záboj totiž nejsou schopní splnit ani ten nejmenší úkol, což kompenzují typicky českou vychytralostí a uměním ztřeštěné improvizace, které zásadní měrou ovlivní průběh a výsledek husitských válek. Hus, Žižka a vlastně i celé dějiny se mají na co těšit. (CinemArt)

dopitak

K faktickým a nezáměrným chybám bych jen podotkl, že Malešov u Kutné Hory není žádným městem, jak se o něm ve filmu mluví. Kombinace dějin, fikce a muzikálu je poměrně smrtelná. Kdyby místo písniček obsadily vtipy, dalo se s tím něco dělat. Jenomže vtipy přítomné se nedaří a pozitivem zůstává jedině dabing Kaisera s Lábusem. Neodpustitelné je dvojobsazení postavy Jana Husa (Viktora Preise v písničkách střídá kdosi..). Právě písničky a křečovitá snaha u humor Koutského netradičnímu animovanému pokusu zlomily vaz. ()

Terva odpad!

Bylo, nebylo...Hus i ti Husiti....... Příšerný. Husův prach asi vztekle létá po "polovičních" Čechách. Nevěděl jsem, zda se mám smát nebo brečet. Z kvalitním grafickým programem bych to asi natočil líp. A to neberu v potaz, jak je tu Pravda překrucována. Ještě, že jsem na to nešel z dětma do kina. Když jsem to viděl na dvd, dětem jsem to vyloženě zakázal. Ale jim je nějakej Hus u p...a raději si pustily Jak vycvičit draka 2. ()

Tom_Lachtan

Tohle někdo podělal, hodně, ovšem otázkou je, kdo za to může, on už fakt, že do kin i na DVD šel film pod názvem " Husiti ", přičem na začátku filmu je uveden původně plánovaný název " Hus i ti Husiti " vypovídá o souladu jednotlivých složek procesu výroby a propagace... Kdyby to jen nebyla taková dementnost... Dovedu si představit, že by výsledek mohl být dobrý, buď by tomu pomohlo jasné zaměření na dospělého diváka, kdy by prostě nebyl problém v tom, že hlavní postavy jsou v podstatě alkoholické svině, které neustále lžou, chlastají a zdrhají, takhle je prostě neskutečně mimózní představovat takové postavy jako hrdiny malejm dětěm, žel přítomno je i dost dalších chyb, které jsou jenom diletantské, třeba že písňové party Mistra Jana nezpívá dabér jeho hlasu Viktor Preiss, který zpívat umí. Bohužel, všechny přítomné písničky jsou neskutečně debilně otextované (vyjma Kdož su boží bojovníci, přirozeně) a zní hůř, než titulní písničky animovaných seriálů pro děti v maďarském dabingu, ona je hudba celkově jako z nějaké hodně nepovedené představy o němé filmové grotesce. Docela obstojná animace a pár fungujících vtipů rozhodně nedokáže celek udělat něčím jiným, než jen zhovadilostí, která chce být vtipná parodie historie, ale jde ji to asi jako třínohé fretce klasický balet. ()

Sandiego

Precizní dekonstrukce jednoho z nejodolnějších národních mýtů! Koutský správně pochopil, že manipulace s dějinnými fakty nelze překonat jen další "zaručeně objektivní" a "pravdivou" verzí, ale manipulací přiznanou, nijak se neskrývající za přirozené obrazy. Sám vytváří vlastní filtr skrze neuctivou aktualizaci a díky ironické nadsázce na něj neustále upozorňuje, podrývá jej a nakonec přispívá i jeho rozpadu až surreálně absurdním vygradováním. Díky hře s estetikou socialistického realismu, spartakiád a masových hnutí režisér předkládá svoji optiku odpovídající současné mentalitě vedle dalších dějinných výkladů a rovněž skrze neustálé aluze tematizuje to, co jej na husitském hnutí fascinuje - jeho předznamenání všech dalších revolucí a tyranií davu. Husiti jsou tak v prvé řadě inteligentní reflexí a zároveň negací mýtotvorného potenciálu velkých dějinných událostí, jejich zábavnou relativizací a převyprávěním v rámci současného přehnaně pragmatického vnímání světa. Kdo v nich vidí jen satiru na současné mocenské půtky a morální úpadek či film primárně určený pro dětské publikum, ten právem zůstane neuspokojen či dokonce pobouřen. Film nemá cílové publikum a to je sympatické, akorát trochu mohl šetřit s ústupky co nejširší divácké obci včetně generace náctiletých v podobě nevanalézavých až samoúčelných písňových vložek, jejichž texty se v žádném případě nevyrovnají třeskutým dialogům. Co se týče technické stránky, některým nedostatkům se film nevyhnul. Když ale vezmeme v potaz dnes již unikátní a nesmírně pracnou metodu animace, k níž se Koutský odhodlal a musel v průběhu několika let pokreslit kolem půl milionu papírů, pozastavovat se nad drobnými nesrovnalostmi v barvách či nedostatečné návaznosti v pohybu by bylo krajně nevděčné. Koutský je osobitý tvůrce a vyměna jeho nezaměnitelného stylu tza dokonalou počítačovou animací s nezvbytnými cizími vstupy by hraničila s kardinálním hříchem až herezí. ()

Mikino00

Zrůdnost, proti které je Vávrova trilogie pravdivou kronikou. Pokus o jakýsi moderní pohled a nadhled na husitské dějiny dopadl katastrofálně, nejen že to není vtipné, ale jde se místy až do krajní trapnosti. Dějově je to přespříliš prosté a přesto to není určeno pro děti, místy zašli tvůrci s překrucováním dějin neúnosně daleko. ()

• Když ''blondýna'' pro muže po boji nese jídlo na stůl, nahoře na talíři je tlačenka, které se objevuje a zároveň mizí. (tyna97)
  • Na filmu pracovalo asi 25 lidí, z toho 9 animátorů, mezi nimi také Pavel Koutský. Hlavních animátorů pak bylo celkem 5. [Zdroj: czechanimation.cz] (hippyman)
  • Kdyby se papíry s nákresy poskládali na sebe, vznikla by vám hromada vysoká několik metrů. (tyna97)