Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kapitán Finlay z policejního oddělení vražd ve Washingtonu vyšetřuje vraždu Josepha Samuelse, jehož tělo bylo objeveno ráno v hotelovém pokoji. Nalezené stopy vedou mezi skupinu demobilizovaných vojáků Leroye, Montgomeryho, Floyda a Mitchella, s nimiž se nejspíše naposledy večer setkal. Největší podezření padá na nenápadného Mitchella. Kapitán Finlay ale musí najít motiv vraždy… (Česká televize)

(viac)

Recenzie (27)

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Vojaci po vojne, ale stále v uniformách, stratili svojho nepriateľa. Tak buď sa idú ožrať do krčmy, alebo naháňajú ženy (to ide aj spolu) alebo si nájdu nepriateľa nového. No a to tiež tak trochu film otvára otázku, nakoľko vôbec vojna skončila a mám pocit, že sa s touto otázkou trápime dodnes. Záverečné odhalenie vraha kapitánom Finlayom pripomenie premýšľanie jedného neskoršieho poručíka v kabáte z LAPD a vrah tak nemá šancu. Film sa trochu vlečie, ale pri takejto stopáži to nijak zvlášť neprekáža. Je to celé postavené na interiérových dialógoch a bola by z toho svojho času fajn divadelná hra. ()

Douglas 

všetky recenzie používateľa

Film noir, skvěle pracující s kontrasty světla a stínu, bizarními postavami a situacemi, přičemž využívá detektivního motivu k jejich rozehrávání. Bohužel film vznikl v době největšího rozmachu antisemitizmu v Americe a jeho protirasistické vyznění dnes působí nejen směšně a demagogicky (vrcholící monologem jedné z postav ke konci snímku), ale také nepříjemně propagandisticky... ()

Reklama

Mariin 

všetky recenzie používateľa

Kapitán Finlay, policista, původem irský katolík, jemuž kvůli tomu nějací pitomci zabili dědečka, vyšetřje vraždu žida Samuela. Díky svým zkušenostem kapitán odhalí rasový motiv vraždy. Režisér Edward Dmytryk, původem u Ukrajiny, byl ve 40. letech v podezření, že je komunista a měl s tím problémy. To jsou jen zajímavosti, které napovídají pochopit tuto, jinak celkem nezáživnou černobílou kriminálku z vojenského prostředí....(pozn.: Lex Barker tu hraje jen zcela podřadnou roli jednoho z vojáků). ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Film bol natočený na motívy poviedky „The Brick Foxhol“ spisovateľa Richarda Brooksa, ale poviedka bola o vražde homosexuála opitými vojakmi, ktorí čakali na demobilizáciu z armády po 2. svetovej vojne. Vzhľadom k tomu, že téma homosexuality v USA bola v štyridsiatych rokoch veľmi citlivá, bol scenár prepracovaný na riešenie otázok proti rasizmu a antisemitizmu. To bola pre Američanov v tom období téma do bitky. Išlo o prvý film s touto témou a chcel ukázať Američanom, ktorí sa radili medzi víťazov vojny, ich vlastné rasové problémy, predovšetkým v armáde. Vrah vraždil totižto z čistého antisemitizmu.Mottom tohto filmu môže ostať, že vojaci po vojne stratili nepriateľa a tak si ho našli a predovšetkým, že nenávisť je rovnako nebezpečná, ako odistená zbraň. ()

Deimos 

všetky recenzie používateľa

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 2/10 Efekty 6/10/// +anitisemitismus v příběhu, detektivní postupy -téměř bez hudby/// No chtěl jsem se na to mrknout kvůli Lexu Barkerovi, ten se však na plátně jen mihnul a tak mě zbyli jen herci, dramatický příběh a krimi zápletka. Není to špatné, film nenudil, ale také ničim nepřekvapil. Neměl ani přehnaně velkou atmosféru, prostě jen mírný nadprůměr./// Celkem 55%/// ()

Galéria (21)

Zaujímavosti (9)

  • Vďaka kameramanovi J. Royovi Huntovi sa atmosférické, nenápadné osvetlenie filmu podarilo dosiahnuť rýchlo a efektívne. To vysvetľuje, prečo natáčanie trvalo len 24 dní. Výsledkom bolo aj to, že mnohí považujú tento film za jeden z vizuálne najpôsobivejších filmov noir, aké boli kedy natočené. (westerns)
  • Článok v New York Times z marca 1947 opísal tento film ako jeden z prvých hollywoodskych filmov 40. rokov, ktorý "čelil otázkam rasových a náboženských predsudkov s otvorenejšou odvahou, než akú boli diváci zvyknutí očakávať." (westerns)

Reklama

Reklama