Bengálský tygr

• USA Burning Bright
všetky plagáty

Napínavý film o mladé ženě a jejím autistickém bratříčkovi, kteří jsou během hurikánu uvězněni v domě společně s hladovým tygrem. (Filmbox)

MartinezZ

Neuvěřitelně béčkový rádoby horor, u nějž se úplně bez problému můžete klidně koukat i na jiný film a požitek z Burning Bright to nijak nezmenší. Prostě jim po baráku běhá tygr. Až se divím, že si toho úžasného námětu nevšiml Hollywood a nenatočil o tom alespoň tří dílnou hororovou ságu, ve které by se na konci hlavní hrdinka a tygr do sebe zamilovali a měli by spolu tucet malých mikrovlnek - co to plácám za blbosti? No alespoň by to o něčem bylo! ()

SOLOM.

Tento film již běžel několikrát v televizi, ale doteď jsem ho přehlížel. A ukázalo se, že naprosto zbytečně. Jde totiž o docela povedenou záležitost s minimem herců, solidně vygradovanou atmosférou a rozhodně nemůžu říci, že bych se u jeho sledování nudil. Ještě mám dodnes v paměti film Mamba (1988), ve kterém byla ve svém bytě uvězněna žena s nebezpečným plazem. A podobně jako tehdy i zde si režisér dokázal vystačit s málem. Nebyl potřeba vysoký rozpočet, prostě to chtělo jen zručnost a schopnost pracovat s detaily a vytvořit solidní atmosféru, která by diváka upoutala do křesel.    Navíc zde byla ještě jedna přednost – hezká hlavní hrdinka, na kterou se pěkně dívalo. Briana Evigan tu téměř po celou dobu běhala jen ve spodním prádle a tílku, navíc podala i velmi solidní herecký výkon. To její filmový bratr mi lezl neskutečně na nervy. Já nechci nikoho odsuzovat ani zesměšňovat, ale podobné dítě nebo sourozence bych doma určitě nechtěl. Neměl bych na to nervy a tady jsem si několikrát přál, aby toho malého klučinu prostě jen hodila tygrovi do chřtánu a zdrhla sama. Ale to bychom přišli o všechny ty emoce, které k tomuto příběhu prostě patřily.    Co se samotného tygra týče, tak jsem byl strašně rád, že se zde pracovalo s živým zvířetem a jen s minimem digitálních efektů. Jeho cvičitel by zasloužil smeknout klobouk. Nádherná šelma byla rovněž klenotem tohoto příběhu. Připočítám-li několik silných momentů, byl jsem ochoten přimhouřit oko i nad několika chybami (nelogickými prvky), které se tu samozřejmě rovněž objevily. Zážitek z filmu mi rozhodně nepokazily.    Burning Bright určitě můžu doporučit. Celkově film netrvá dlouho, je tu k vidění dost akce i atmosféra byla dobrá, hlavní hrdinka pěkná – takže v mých očích jde o lehce nadprůměrnou záležitost. 60% ()

darkrobyk

Půl hodinky rodinného dramatu a necelá hodinka strašení. Stačí jeden tygr, zabarikádovaný dům a dvě oběti. Scény s tygrem jsou dostatečně napínavé, hudba nervy drásající, zvukové efekty strašidelné. Kupodivu se tvůrci obešli bez v tomto žánru oblíbených lekaček. Kelly prchající dopravním potrubím nám názorně předvede, jakou sílu dostane člověk stojící tváří tvář smrti. Režisér též projevil smysl pro detail - nejen sledování dlouhých vrutů nořících se do budoucího vězení, ale i kapka potu dokáže vytvořit patřičné napětí. Natáčení s třemi tygry, byť cvičenými, nebylo zřejmě žádný med. Zvířecí horror, který svému žánru ostudu rozhodně nedělá! ()

Pítrs85

Tak nevím, kdo byl víc blbější, jestli tygr anebo ta holka. Už vím- scénárista. Chápu, že kdyby se chtěli držet realističtějšího podání, tak do dvaceti minut nemaj o čem točit, ale tady ta logika dostává fakt těžce na pr... A přitom to mohla být docela fajnová taková home invasion, jen namísto nějakého maníka tu po baráku pobíhá proužkovanej kočičák. Každopádně být tou holkou, tak tomu tygrovi dám nažrat hned, jak vlezl do domu, sice bych pak byl jedináček, ale... :-) ()

tron

No tak tiger v dome tu fakt asi ešte nebol. A v tom dome je hlavná hrdinka a jej malý bráško. Takže nejde o tupý slasher, ale hrá sa na atmosféru, herecké výkony a napätie. Film napriek tomu ponúka zopár krvavejších detailov, keďže tigra nezastavia žiadne dvere a občas sa so súrodencami dostane do prílišného blízkeho kontaktu. Finále už je troška vykonštruované (tiger skočil práve na tú postavu, na ktorú nakoniec skočil a nie na nejakú úplne inú, pritom všetky stáli tesne pri sebe). No vzhľadom na pomerne logické jednanie hrdinov mu to odpúšťam. Neviem síce, či by použitie voňaviek aj v skutočnosti fungovalo, ale tvorcovia to nakrútili tak, že som tomu veril. ()

• Film je založen na básni „The tyger“ z 19. století básnika Williama Blakese. (ARI50)