JaneElliot

Velmi, velmi civilní, realistické, mrazivé. Hnusná nálada ve společnosti, fízláci, bonzáci, komouši, rusáci, trapáci a přizdisráči. Vzpomínka na fronty u hranic, bakelitové majdany, řízky a máničky. Žít v té době, plně se ztotožňuju s revoltujícími dětmi... nicméně bohužel už dokážu nahlédnout i uťápnutý realismus jejich rodičů a proto to mrazení.. ()

chinano

Další z mnoha povedených filmů o minulém režimu. Celkově se Trojanovi povedlo navodit atmosféru doby, především díky dialogům, které (až na pár výkonů, kde mladí herci trochu vypadli z role) nepůsobí strojeně a silnému příběhu, který nic neidealizuje. Zkrátka dobrý film. /75%/ ()

laurence

Příjemně nihilistické připomenutí bolševické pakárny, která proměnila český národ k nepoznání. Smekám přede všemi, kteří si v té žumpě zachovali rovnou páteř. Dojem z filmu kazí jen ukrutně toporné výkony mladých herců. ()

Dekovnik

Pelíšky pro teenagery a sentimentální opus všech mániček a hippie. Podmanivá atmosféra sálá z každého záběru vyšperkovaného skvělými kulisami a kostýmy, a v kombinaci s ustřední písní od Dylana navazuje přátelský vztah s diváky. Osobně jsem po opuštění kina toužil natrhnout stránku patnáct, pěkně si sednout ke gramci ve svých nejlepších džínách a pustit si Stouny. Co vytknout, když jsem se po dlouhé době královsky bavil u české komedie, našel se nový Cabadaj a ani druhá, potažmo třetí projekce na zážitku vůbec neubraly? Možná jen přilišnou rámcovost děje ve snaze zachytit dlouhý časový úsek a z toho vyplývající "rozporcovanost." Ale tak minoritní vada na kráse nemůže nijak pohnout s hodnocením, tudíž plný počet bez velkého váhání. ()

mrsin

Ondřej Trojan opět tvoří. A je z toho jeden z nejlepších českých porevolučních filmů. Občanský průkaz vypráví o tichém vzdoru a touze po svobodě, kterou většina z nás za komunistů pociťovala, ale nemohla realizovat. Kromě opětovně dobrého Jarchovského scénáře a výborných výkonů Geislerové a Myšičky je třeba pochválit i mladé neokoukané herce, kteří hráli přirozeně a uvěřitelně (v českých filmech poslední doby skoro vzácnost). PS: Dalšího Trojanova filmu se nemůžu dočkat. 80 % ()

aannemer

Film ukazuje jednostranně všechno špatné z minulého režimu očima několika chuligánů a povalečů, kteří se vzpírali něčemu, co tu bylo 40 let a v čem skoro 15 milionů žilo víceméně spokojeně. Nojo, nebylo tu západní zboží a na věci denní potřeby se stály fronty. Nebyly ale ani fronty na pracáku a např. prodavačky nemusely 12-14 hodin otročit v supermarketech za minimální mzdu. Já v té minulé době vyrůstal a prožíval své rockerské mládí na maloměstě v relativním klídku. Občas jsem si sehnal nějaké elpíčko a to jsem pak s kamarády poslouchal skoro do omrzení. Dále viz Livingdead. ()

SZYslak

Obcansky prukaz, rezie Jan Hrebejk. FUJ, jeste to tak. Dalsi film o tom, ze komunisti jsou svine, kurvy, zkratka you name it a nektere deti se az nezdrave podobaji svym rodicum. Mladi to zahrali velmi dobre a presvedcive. Geislerova dozrala, takze se na ni a jeji herecky projev da koukat, tentokrat zadne kunkani a pozy /edit: porad pica/. Mysicka je svym usporne-poklidnym herectvim zajimavy. Liskova je hezka ... to bohate staci ... a sikovna a taky hezka. Machacek predvedl jak umi zahrat ultrahajzla, tleskam. Nuze, mame zde dalsi peliskoidni, konfidentoidni, sakaloletoidni ... film ... radujme se? 71%. P.S. Stavnaty sedozeleny svedivy vytok soudruzce poslankyni Semelove na dalku preju. ()

Ironhead

Pro mne az troksu prekvapive kvalitni film, ktery jsem docenil az po druhem shlidnuti po nejakem cas od toho prvniho. Samozrejme se nabizi srovnani s u nas jiz kultovnimi PRELISKY, ale neni az tak uplne na miste. Ikdyz nabizi pomerne podobnou problematiku a tema, precijen je Obcansky prukaz pojaty o dost vazneji a patricna doba je tak nejak ukazana o neco mene libiveji. Podle mne by tenhle film mel byt takovou "povinnou cetbou" dnesni mladeze, aby jim nebylo vstipovano nekterymi pomatenymi jedinci, jak jsme se tenkrat za toho sociku meli vsichni dobre, protoze vsichni meli praci, ikdyz nikdo nepracoval, vsichni jsme meli vsechno, protoze nikdo nemel nic... a rohlik byl za dvacetnik... ne, opravdu to nebyla takova sranda.... ()

FandaF

Pamatuju to, žil jsem to a ten film se podle mne celkem povedl. Našel jsem tam pár drobných chyb ve scénáři, v rekvizitách i muzice - s ohledem na roky, ale odpouštím. Klobouk dolů, že se to povedlo takto zpracovat. Vždyť herci jsou zmíněnou šedivou dobou úplně nedotčení a mnozí se narodili X let po sametu... Pro mě to není komedie, ale spíše dost věrná připomínka doby, která se zdá být už tak dávno, že skoro všichni zapoměli. ()

Muf911

Pozitiva: sympatické hlavní postavy, pěkné kostými a rekvizity, hudba Negativa: hnusná doba, až se na to nedá koukat, film honí spoustu dějivých linek a některé nedotahuje a nechá nedořešené. Moc dlouhá stopáž, 90 minut by stačilo. ()

mucho3

To co prožívájí hrdinové filmu,jsem si prožil sám v 80letech,bylo to hodně podobné,fajn retro snímek,nostalgie na nedávné časy,příjemné pokoukání zvlášť pro nás bývalé máničky,hašišáky,hypisáky apod. ()

mikel

Byli tehdy tací mezi námi? Ano jen si to soudruzi přiznejme, byli! Chuligáni a máničky! Znevažovali poctivé a obětavé úsilí všeho československého pracujícího lidu a jeho výdobytky. Boj proti světovému imperialismu jim byl cizí. Ba co víc, pro ně vše ze Západu bylo to nejlepší a každý z nich, kdo měl ve škole čtyřku nebo i pětku z ruštiny a nebo měl školní penál popsaný názvy amerických a anglických hudebních skupin by dnes už chtěl být zařazen do III. odboje…no hrůza, měli byste to vidět… Jen podotýkám, že jsme to přežili relativně psychicky nenarušeni, jen díky tomu, že jsme to očima svého mládí viděli jako velké dobrodružství. ()

Delmondo

Tak jsem se konečně dočkal českýho filmu kterej mě opravdu bavil, nechoval se přizdisráčsky a jeho interpretace socíku mi nepřišla absurdní nýbrž reálná. Ta doba je mi sice známá jen z vypravování starší generace a právě až tento film jde s těmi historkami ruku v ruce. Ondřej Trojan vybral perfektní neherce který působili velice přirozeně, z herců je nutno zmínit individua Macháčka a Koptu u nich jsem se fakt musel tlemit. ()

Leník

Poučná ilustrace nesympatického období naší historie. Komedií bych to tedy nenazvala. Kdyby nebyli čtyři hlavní hrdinové tak zoufale toporní, dala bych o hvězdičku víc. ()