netWoor

sbírka scének bez děje, které asi mají ukázat tehdejší dobu. Já to zažil a takhle to nebylo. Konec je vysloveně tragédie, které pravděpodobně uvěří ti, kteří vůbec neví, o čem to je. Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale upřímně ...ani na ty to nemělo .... ()

Kurt_Teplice

Parádní atmosféru filmu kazí nedobré herecké výkony hlavní čtveřice a celková roztahanost snímku. A ke všemu ty hudebně-hráčské výkony na konci filmu... To snad ne! ()

tentation

Tak tady snad jenom ovace a to proto, že je zde, podle mě, krásně vykreslen komunistický režim (strach z udávání, z vojny, nemoci vycestovat). Příběh je o čtyřech kamarádech a jejich postavení k režimu. Každý je úplně jiný, ale zároveň stejní rebelové. Asi nejvíce mě dostávalo to udávaní, ta nespravedlnost, pak tajní agenti VB v podobě starých známých. Ve filmu se mi líbila hudba, kostými, herci. Nevím co víc k tomu dodat, žádná vítka mě nenapadá. Film jsme zhlédla až do konce a doporučuji jej pouštět v dějepisných hodinách na školách. ()

peteriko

Skvelý výber hercov a po technickej stránke veľmi kvalitne spracovaný film. Lenže ako ten film pekne začal a rozbiehal sa zrazu, z ničoho nič, tam boli titulky. A za toto dávam jednu * dole. ()

bakeero

Sice to má být hlavně komedie, ale mě spíše mrazilo. Tleskám však tomu, že zde byla těžká doba naší historie vykreslena poměrně bez zlehčování, které nám poslední dekádu stále dokola předkládali podobné filmy a u mě už nastalo jakési přesycení tím vzbuzováním dojmu, že to vlastně tenkrát nebylo tak zlé. ()

Jimy

Příjemný film, který se s humorem snaží ukázat těžký život těch, kteří v sobě našli sílu a odvahu vyjádřit svůj nesouhlas v oněch dobách, kdy se nesmělo...I touto cestou vzdávám hold všem, kteří se jakkoliv sebeméně postavili proti komunistickému režimu v Československu. ()

krizi

Za poslední roky jsem neviděl dobrý český film a tudíž jsem si vypěstoval jakousi averzi vůči českým filmům. Ale tohle bylo fakt super. Přesně takhle si představuji dobu, kterou jsem sice nepoznal na vlastní kůži, ale zprostředkovaně o ní vím snad vše. Pro mě jsou to 4 hvězdičky a něco. ()

Psycho.R

Filmů z podobnou atmosférou natočil Hřebejk dost, proto mě to časem omrzelo, ale Trojan to vzal trochu z jinýho uhlu a podle mě lépe, než poslední Hřebejkoviny. ()

Slimakovec

Nesnásím Michala Davida a vůbec většinu normalizačních "umělců". Když něco takovýho slyším kdekoliv, ať už v rádiu nebo ve filmu, otevírá se mi kudla v kapse. Už z toho důvodu mi děsně potěšilo, že i přes období, ve kterym se tenhle příběh odehrává, neni z týhle nesmírně inteligentní tvorby nic. Právě naopak, že je to plný krásnejch folkovejch podkresů, který tomu dávají výbornou atmosféru. Dál se mi líbilo, že tohle dílko konečně po záplavě filmů s komunistickou tématikou nezobrazuje klasickou českou připosranou rodinu smířenou s režimem (Pelíšky a jiný), ale mladý, sice trochu flákající se, ale jinak průbojný a aktivní lidi, snažící se ještě něco změnit. A v neposlední řadě mi zasáhly scény, při kterejch skoro až zamrazí (vyhazov učitelky, cesta na koncert, scéna v podchodu, opušťák, pohřeb) a díky kterejm jsem strašně rád, že jsem tuhle dobu až na pár měsíců, ze kterejch jako mimino nemám nic, nezažil. Takže jo, plnej počet, i když už filmů na tohle téma bylo fakt dost. ()

patushik

Občanský průkaz mě bohužel neoslovil. Po většinu filmu jsem se nudil a nezachránilo to ani pár vtipných scének. Čekal jsem rozhodně víc. ()

Mr. Kodama

Zpětně mi přijde super doba, kdy se volnej čas trávil s flaškou na kopcu a samotnej výjezd autem byla událost. Zajímalo by mě jak moc lidi přitahoval právě odpor společnosti k jejich chovaní. Je škoda, že tento styl ztratil časem svoje kouzlo. Abych se vrátil k filmu. Hudba super, neokoukaní sympatičtí herci (zejména soudružka učitelka Lenka stojí za vygooglení) a obyčejnech příběh tvářící se, že byste jej mohli napasovat na kteroukolik partu té doby = 90% ()

MELODY

Nečekaně povedený film. Odporně autentická atmosféra. Brilantní básně. Z výšky házím bobek na všechny místní odborníky (Nebo odporníky? Teď nevím.) a jejich výroky, můžou se klidně potento do vejšky, snímek je zkrátka dobrý. ()

swiss

Nic veselého, jako většina hořkých komedií z doby před převratem. Hlavní hrdinové trochu neherci, ale to tolik nevadí. Některé linky nedotažené. Byl jsem z filmu docela, na ty šmejdy komunistický, naštvanej, a to je dobře. Možná bych měl opravit to komunistický za český. Povinně vysílat jednou za měsíc pro ty jak říkaj, že ta doba nebyla tak hrozná... ()

milhouse333

Klasicky film z česke produkce. Hořko-sladké, z dob kdy hranice byli zavřené a kdy soused nechával zavírat souseda. Těchto filmú je hodně, ale tenhle mě přeci jen chytnul za srdíčko. ()

craazy_girl

Snímků z dob komunismu je více než dost, ale Občanský průkaz je v mnoha věcech vyjímečný, stejně jako hláškovské Pelíšky (a věřím, že časem se OP zaryje pod kůži stejně tak). V pohledu pubertálního dlouhovlasce se zpětně uvidí mnoho "nepřátelů socialistického zřízení". ()

josieaddms

Tohle se mi opravdu těžko hodnotí. Filmově to určitě nebylo špatné, myslím si, že Ondřeji Trojanovi se podařilo natočit zábavný snímek který dost vtahoval do děje, na druhé straně ale, měl špatný scénář, který vůbec nevycházel ze skutečnosti. Reálie byli dokonalé, stejně tak jako kostýmy, nebo určité situace které navazovali na druhé, jako například okolo tajného koncertu Plastiků,nebo šílených nápadů jak se vyhnout vojně. Sledovala jsem tenhle film s mámou, která tuhle dobu přesně zažila, která byla v té době v téměř stejném věku jako čtyřka našich hrdinů, a byla dost zděšená a trochu i zhnusená tím jak si pánové Jarchovský a Šabach neskutečně idealizují dobu ve které byla nucena žít. Už to, že se sešla čtyřka naprosto skvělých, čestných, talentovaných a věrných kluků je samo od sebe idealistické, a jejich vztahy jak sobě, tak například k dívkám jakbysmet. Jak říkám, moje máma v tomhle žila a ona by vám stejně, tak jak mě, odpřisáhla, že mládež -a to i přes to že třeba byla zarytě proti tehdejšímu režimu- byla úplně stejně hrozná jako ta dnešní. Takže my co jsme tuhle dobu nezažili bychom se neměli nechat zmást tímhle filmem v domněnce, že takhle to tenkrát vážně chodilo. Jako pohádka je to fajn, ale jako realita je to nemožné. ()

dawes

Velmi zdařené zpracování z období 'totáče'.Kupodivu výborně vybraná hudba.Bohužel klasicky,jako snad u všech českých filmů nevyvinutý děj, bez nějakého výrazného vyvrcholení a závěru.Spíš vyprávění, určitého období mladého kluka.Škoda,jinak bych neváhal dát 5* ()

Franc1s

Pro mě jeden z nej českých dramatu co jsem zatím viděl a hodně my jich heště zbývá :). Napřed jsem očekával komedii, ale postupně jsem poznával, že tohle nebude sranda. Změnilo se to v drsný příběh rodiny a mladých studentů za doby totality. Kdy všichni byli sledováni a Ti co byli proti, to dostali najevo... Ještě, že se objevují vtipné chvíle a scénky k zasmátí, pro odlehčení a povzdychnutí nad tím vším. Pěkně natočeno a výborný soundtrack.8/10 ()