Petyas

Vědět na začátku, že scénář psal Jarchovský, tak raději vypínám televizi. Nechápu, proč někdo ty jeho sračko-komunist-idní scénáře točí. To ten chlap neumí psát o ničem jiném? Vždyť to není ani trochu vtipný, ale spíše ubohý. Do hajzlu jasně, za komoušů se dělo hnusnejch věcí, všichni to víme. Ale to si to furt musíme nechat cpát před ksicht těma jeho mongoloidníma scénářema? Nemá to ani hlavu ani patu. Prostě to tak nějak plyne od ničeho k ničemu. Není se čemu smát, spíše je nad čím brečet. Ubohost. 20% ()

Biopler

Z českých filmov z obdobia komunizmu, v ktorých sú aj komediálne kúsky, som atmosfericky nezažil žiaden taký kvalitný ako Pelíšky. Táto vecička sa mu vyrovná, avšak príbehovo je skôr kolážou poviedok a v globále horšia s vyššie spomínaným snímkom. Občas hrá brutálne na komediálnu strunu, no s blížiacim sa záverom ide pod kožu smutnom z toho ako režim kazil ľuďom sny, resp. životy. Stopáž nezvyčajne dlhá, ale kvalita snímku je dostatočná, aby sa divák nenudil. ()

Kadas97

Tú dobu som nezažil takže nemôžem porovnávať, ale to ako bol vyobrazená vo filme ukazuje, že to nijaká sranda nebola. Film je to jednoduchý, ale svojim spôsobom dosť tvrdý. 8 z 10 ()

UniqueNett

Jeden z nejlepších Trojanových filmů. Perfektně vystižená atmosféra té doby. Možná mi maličko vadily až přehnaně naučené role hlavních hrdinů, ale přimhouřím oko a těch pět hvězd sem nasázím. ()

Ozzy2

Škoda castingu,ten hošan v hlavní roli byl přirozený,asi jako borovice v listnatém lese,nebo mánička v hospodě plné skinheads. Dvě hvězdy za Čamboru,zažil jsem kdysi stejný šok s hajzlem,.který si říká Jim Čert. Jinak pane Trojane,nevím, jak jste žil vy, ale můžu vám říct, že fízlové v té době nebyli negramotní tupci, ale pěkní šm..di,kteří přesně věděli, jak nám, co šli proti větru znepříjemnit život! Jinak mi uniká, proč tady do hodnocení dvě třetiny lidí tahá shit všech shitů Pelíšky.Kdyby to tu Trojan nepodělal castingem, tak tenhle film by byl o třídu lepší a uvěřitelnější. ()

Katcat

Je to asi jediný film novodobé české produkce, na který se dá koukat, a co víc? Snaha najít na něm chybu mě donutila vidět ho asi 15x....Bohužel. Prohrála jsem. ()

Torgal

Napriek nesympatickému hereckému osadenstvu celkom zaujímavý výlet do krušných dôb socializmu. Príbeh je mozaikovitý a tak trochu skáče medzi témami bez toho aby boli poriadne ukončené (napr. story s učiteľkou v škole), ale inak je celkom fajn. Na môj vkus ale tiež trochu dlhé a priveľmi jednostranné (takto zlých komunistov si z týchto retro filmov nikde nevybavujem). 6+/10 ()

Pichloza

Pomalu si začínám uvědomovat že mě tyhle projekty o mládí a dospívání za komunismu neuvěřitelně baví. Občanský průkaz za mě není lepší než Vyprávěj, ale přijde mi lepší než Báječná léta pod psa. ()

Šípek

Chce se říci konečně! Od dob Pelíšků na mne žádný český film podobnou silou nezapůsobil. Smích a pláč jsou zde v rovnováze a především přirozenými hereckými výkony, syrovostí děje a hloubkou myšlenek celková kompozice funguje bezvadně až mrazí. Tak abych sám před sebou obstál, nezbývá mi než patřičným počtem hvězdiček ohodnotit všechny, kdo se na tomto filmovém zážitku podíleli. ()

bajos

Mohlo by se to jmenovat i Ohnutý záda až k zemi. Tohle myslim dost dobře vystihuje dobu, která je už za námi a buďme za to rádi, hodně rádi. Jsem rád, že jsem mohl po dlouhé době vidět kvalitní český film (opravdu si toto označení zaslouží). Subjektivní dojmy ještě umocňuje osoba, se kterou jsem tento film navštívil... ()

MilesTeg

Výborný film, skvěle střídání pohodových a krutých pasáží, realistické ztvárnění tehdejší doby. Já byl v pubertě o deset let později, ale dozvuky normalizace jsem ještě zažil. Sympatičtí hrdinové, speciálně básník - to jsem byl v naší partě na základce tenkrát taky. Výhrady mám jen k načnutým a nedokončeným liniím, ale uznávám, že by byl tak film ještě o kus delší a tedy možná až příliš. Osobně jsem ještě v šoku ze setkání s fackujícím policajtem Matejem Landlem, kterého jsem identifikoval jako prvního kluka party ze seriálu Spadla z oblakov. Ten čas sakra letí. ()

dessa

Vážení přátelé, ano. Tohle se opravdu povedlo. Šel jsem do kina s trochu skeptickými předsudky - nemám rád filmy, které svým hlasem provází vypravěč (až na výjimky - např. Americká krása), jsem přesycen českými filmy, které lítostivě nebo naopak s rádoby komickým nadhledem zachycují období druhé světové války nebo komunismu, jakoby snad ani čeští herci, scénáristé a režiséři neuměli vytvořit něco jiného (estrádní hovadiny nepočítám za umění). Očekával jsem od filmu, že to bude více komediální, jako třeba Pelíšky, o to více jsem byl ale překvapen celkovým melancholicky tragikomickým tónem, jakým je vykreslena doba tuhé normalizace. Detailně přesná výprava výborně navozuje onu bezvýchodnou atmosféru, kdy se většina bála s režimem bojovat, protože ten uměl své odpůrce zabagrovat pod zem. POZOR SPOILERY v následujícím textu. Některé scény naprosto skvěle zachycují zrůdnost režimu, počínaje důvěrnicí, jež je přítomna kárnému řízení proti mladé učitelce, přičemž paní důvěrnice je blbá jak štoudev - ano, takoví lidé skutečně rozhodovali o osudech vzdělaných lidí, dámy prominou následující výraz, ale taková kráva nebeská by neměla mít ani právo volit, natož o něčem rozhodovat. Další mimořádnou scénou je bratrův návrat z vojny na opušťák - ano, vojně jsme se chtěli všichni vyhnout, aby nás kdejaký blbec nemohl buzerovat. Celkově je velmi dobře podchycena atmosféra strachu, kdy jste nevěděli, kdy vás kdo může prásknout za kdejakou ptákovinu - tím narážím jak na výlet do "Jugošky", tak i na plukovníka Oldřicha Vlacha a jeho bonzáckého vnoučka Danka. Maďarsko-slovenská hranice byla vyhlášená, hlavně slovenští celníci byli pověstní svou nenávistí k českým, nota bene pražským občanům a vyžívali se ve své moci. KONEC SPOILERU. Poslední pochvala patří výběru herců a neherců, kteří se zhostili svých rolí na jedničku. Konečně mi někdo z českých filmařů dokázal, že se na naše filmy vyplatí chodit do kina. ()

R.A.D.E.K

Při celkem velkém očekávání, které jsem do tohoto filmu dával přišlo v jeho závěru lehké zklamání. Dvě poměrně silné scény a několik vtipných scén, avšak velkou část z nich zhlédneme už v traileru .To se mi zdá na poměrně dlouhou stopáž filmu docela málo.Herecky mě také příliš nikdo neoslovil, pochvalu si určitě zaslouží hudba a kostýmy.Přes všechny výhrady můžu tento film doporučit. ()

radeckator

Současná ,,generace polosmradů z Matrixu vytažených" rebelii ,,mániček co mají dlouhý vlas a proto nesmí mezi nás" asi těžko pochopí, pro mě je to ale jednoznačně nejlepší letošní český film. Je tu sice jasná stopa Jarchovského (vypravěč, poetika, povídková skladba), takže jednoho by to i mohlo svádět k neustálýmu přirovnávání k Pelíškům, mě to ale přišlo víc k neprávem opomíjenému svostu z dílny autorů Občanského průkazu a to Pějme píseň dohola. Nejprve jakoby rozpačité výkony ústřední čtyřky - neherců si brzy oblíbíte, já osobně bych ale použil o něco výraznějšího hlavního hrdiny. Co mě ale bavilo absolutně nejvíc, tak byli skoro neslyšitelné komentáře mimo obraz např: ...měli jsme jí dát radši pinkflojdy. Kouzelné jako celý film. Škatulka tragikomedie po dlouhé době jako označení pro film zde byla použita správně. "BLACK SABATH!". ()

Dartdevil

Další z řady na vděčné téma hořkých komedií z let minulých. Nicméně tohle je hodně povedené, a jelikož jsem člověk trpělivý, dám ještě plný počet, stejně jako Pelíškům. OP je totiž nejlepší film na toto téma právě od jejich dob. Ale příště už mi trpělivost možná začne trochu docházet... ()

greigor

Ze začátku jsem se nemohl vůbec ztotožnit ani s jednou z hlavních postav, časem si mne však totálně získali(hlavně Popelka) a to je to, co mám na filmu rád. Jinak zatím letos nejlepší český film. ==> 4* ()

Oonika

Hodně mě potěšila hudba, taky kostýmy, taky vlastně neokoukaní hlavní hrdinové, taky Daniel Pačes, ten nápad, ty básničky... a vlastně celej ten film :) ()