candy_daze

Občanský průkaz je vcelku slušný film. Jeho problémem by na první pohled mohla být dlouhá stopáž, ale ta je i tak snesitelná. Mohl by být i nadprůměrný, ale nedokážu se přenést přes jednu věc. A to je herecká neschopnost představitelů hlavních rolí. ()

horovska

Příjemné překvapení. Neumím posoudit, jak tento snímek, který je opravdu dokonalou výpovědí o dospívání lidí mé generace, jak asi působí na ty, kteří tuto dobu nepoznali. Jestli chápou všechny situace, postoje a chování všech postav. Ale přesně tak to v sedmdesátých letech bylo, přesně tak jsem to prožívala. Tak dokonale mne vrátit o pětatřicet let dozadu, tomu bych ani neuměla uvěřit, kdybych v tom kině neseděla. A vlastně mi bylo i trochu smutno, neboť ta doba nedovolila člověku nic, a tak jediné, na čem opravdu záleželo, bylo přátelství. A to je také to jediné, po čem se mi stýská.... Navíc vyikající výběr hlavních představitelů. Jak typově, tak i po herecké stránce byli kluci báječní a přirození. Mám radost, že vznikl zase po delší době jeden skvělý český film... ()

lover

Snímek stojící mezi seriálem Vyprávěj a snímkem ...a bude hůř. Nejde do undergroundových "extrémů", ale ani nic vyloženě neuhlazuje. Přes odkazy (plakáty, kolážovité titulky, normalizace, "střípkovité" vyprávění) k Trojanovu debutu jsem byl spíše zklamán. Nedozvěděl jsem se moc nového a navíc mám takový tušení, že ne všemu tam lze věřit (třeba, že by se nikdy neodhalila majorova negramotnost nebo odhalení estebácké identity jedné z mániček, naopak podobný pojeb na policejní stanici, jsem v daném věku taky zažil). Škoda, že se Trojan nepokusí o zobrazení současnosti, zajímalo by mě, jak by si vedl v porovnání s Hřebejkem. Z komunismu bych chtěl vidět autentický příběh průměrné komunistické rodiny. Z Občanského průkazu mi v paměti uvízla scéna, v níž malý "estébáček" žaluje paní učitelce, co kdo přesně a v jakém pořadí vyvedl za její nepřítomnosti. Když kvůli ničemu jinému, tak za tuhle scénu návštěva kina stála. ()

JimiH

Od Pelíšků nejlepší zfilmovaný Šabach. Zápletka sice vystavena na relativních klišé, ale to není zde to nejpodstatnější... střebodobem jsou totiž jednotlivé epizodky nelehkého života mladých v zparchantělé normalizaci. Mlčící většina, podrazák a hajzl na každém kroku, vězení s pár ostrůvky svobody... Nic příjemného na pohled, ještě, že jsou ty časy už pryč... ()

Mr.FreeZer

Český film, který mě neuvěřitelně nadchl. Takhle dlouho už jsem se opravdu v kině nebavil. Kvalitní herecké obsazení, ze kterého vyšlo nezpočet parádních hlášek. ()

Bird_house

Velice zajímavý kousek, který ukazuje, jak mohl člověk dopadnout v našem socialistickém státě, pokud se někomu cokoliv nezdálo, případně nelíbilo..!! Najdeme tady i několik vtipných hlášek a situací.. Film mě plně zaujal a ani jsem nezaznamenal, že utekly dvě hodiny..;) ()

Luczynkaaa

Abych pravdu řekla, jsem velice překvapená. Nikdy jsem nijak nevyhledávala české filmy, ale tenhle byl prostě dobrý! Podle mě skvělý námět na film, výborné obsazení herců, skvělá hudba. Některé scény byly velice vtipné a básničky...opravdu pobavily:) Bohužel mi ale film přišel trochu dlouhý, několikrát to vypadalo tak, že už to skončí, nakonec to ale dál pokračovalo. To ale nemění nic na tom, že Občanský průkaz je jeden z nejlepších českých filmů. které jsem viděla. Dávám 5*. ()

Tosinek

Nejvic se mi libil ten lidsky a uveritelny scenar. Patou hvezdicku si film nezaslouzi za misty hodne slabe herecke vykony. Ale Machacek a ten maly fasista maji plus za to, jak se mi svirala pest kdykoliv jsem je videl. ()

Gabretta

Z mého pohledu paráda! Bavila jsem se od začátku až do konce (i přes bolest hlavy). Čtyři hlavní postavy byly jednoduše skvělé - výborně napsané a ještě lépe zahrané - více takových neherců! A ty jejich mařeny:oD Aňa Geislerová bezchybná, Martin Myšička pro mě potvrdil to, co předvedl v Karamazových - že je prostě dobrej. ()

Kaučuk03

Koláž z Bylo nás pět, Pelíšků, Pupenda a bůhví čeho ještě. Narozdíl od těchle snímků, zde však chybí více momentů k zapamatování. Možná scéna v podchodu a básničky. Navíc je to dost dlouhé a někdy se humor stává až laciným, viz lámání ruky. Největší výhodou je, že Trojan obsadil řadu nových tváří, které působily velmi přesvědčivě. Holt pokud někdo bude dělat retrofilmek z dob komunismu a úplně to nezprasí, má u divácké obce vyhráno. ()

wata

Filmy o komunizme z česko-slovenskej produkcie o našej nedávnej minulosti ma už prestávajú baviť. Dôvod je jednoduchý, celé sú postavené na tom, aký bol socializmus zlý a ako veľmi dobrí ľudia trpeli. Občiansky preukaz je totálne vystupňovanie tohto trendu. Kde bol nejaký dej? O čo v tomto filme išlo? Tento čierno-biely pohľad (ktorému sa konečne dokázali vyhnúť Kawasakiho ruže) ma už nebaví. Zopár vtipných scénok nezachráni film ako celok. S hodnotením by som možno išla aj nižšie, ale malo to aspoň podarenú vizuálnu stránku. ()

XR

Takmer až úžasný film, v kine plnom do posledného miesto som si ho vychutnal. Smiech cez slzy bol na mieste. ()

Luisis

Upřímně.Čekal jsem o trochu víc.Film je dozajista originalní a velice dobře natočený.Ovšm stopáž neskutečně natáhlá.Pár scém je opravdu nezáživných.Dávam o jednu hvězdu víc, proto, že se Trojanovi podařilo zanechat pro naše budoucí generace krásný odkaz o tom, jak byl a je socialismus(komunismus) tupý,neskutečný a odporný - 76% ()

Filmárik

So všetkými ľudmi ktorí Občiansky preukaz videli som sa zhodol na tom že to bol skvelý film no už málokomu to pripadalo ako komédia. Pochopiteľne sa jednalo hlavne o tých ktorý to skôr brali ako nostalgickú odyseu a hlavne pri filme spomínali namiesto toho aby sa bavili. Vonkoncom to nikomu nezazlievam no nakoľko som danù dobu nezažil tak tento film som jednoducho musel brať hlavne z jeho komediálnej stránky ktorá doslova prekvitá brilantnými dialógmi a scénkami ktoré sa budú ešte dlho používať tak ako známe perly z Dedictví alebo Pelíškov. Určitě treba aj pochváliť kopu "nehercov" stvárňujùcich hlavné úlohy pretože filmu dodali potrebnù šťavu. ()